Travanj 23, 2024, 23:40:21 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zgrbljeni i mršav Gupi  (Posjeta: 6429 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline renatofil

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Osijek, RH
  • Cayman 110
Zgrbljeni i mršav Gupi
« u: Siječanj 22, 2014, 23:45:31 poslijepodne »
Ovako završavaju moji Gupi. Žive kod mene dva tri mjeseca i onda počnu mršaviti i kao da se zgrbe, a nakon toga ugibaju.
Ovo je redovna pojava kod mene. Ne znam o kakvoj se bolesti radi i što da poduzmem?
Kod svih se razmnožavaju kao ludi, a kod mene uvijek ista priča s tragičnim krajem.




Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #1 u: Siječanj 23, 2014, 09:04:28 prijepodne »
Renato, uzrok je loša kvaliteta vode, te prehrana...

Kako bismo ti mogli konkretno kazati gdje je problem moraš ispuniti naš upitnik a isti se nalazi ispod moga posta.

Čekam ispunjen upitnik, pozdrav.

Offline renatofil

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Osijek, RH
  • Cayman 110
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #2 u: Siječanj 24, 2014, 10:50:31 prijepodne »
 985plavi, evo podataka koje mogu dati.
U naprijed hvala na analizi i odgovoru.

UPITNIK:

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, Cayman 110, vode oko 200 litara
-   temperatura, 26 C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH , nemam testere za mjerenje
-   vrijeme od pokretanja akvarija, 7 godina 
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,  mjesec dana 
-   koliko često i koliko mijenjate vode, jednom mjesečno po dvadesetak posto
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija, da
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)  prije unutrašnji, zadnja dva mjeseca Haqos espro 1200 
-   način i periodi čišćenja filter materijala , unutrašnji svakih petnestak dana, sada vanjski prvi puta nakon dva mjeseca 
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...) , spužva tri sloja, keramika i bio presteni 

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? Vapnenačko kamenje, koje je u akvariju od prvog dana, nema nikakve sluzi   
-   grijač, 200W
-   pumpa za zrak, da   
-   CO2 sustav – kakav, na kvasac, u planu uskoro uvesti bocu   
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.), gnojivo easy pro life

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka gupi 6, black moli 40, sijamci 2, ancistrus 4, coridorasi  6, neonke 15, zebrice 15, divlje bete 7, švertovi 6
-   starost ribica, od jednodnevnih molija koji se redovito množe i ne mogu ih podijeliti do nekih starih dve-tri godine   
-   ima li potencijalnih „terorista“ , koliko vidim, ne 
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja), uglavnom suhi listići, dva puta dnevno i to dosta, jer moliji se odmah sjure prema onom tko ulazi u prostoriju, vječno su gladni. Uz listiće ponekad za poslasticu tubifix ili smrznute crviće.   

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke, neke trunu, a neke boluju, imam neku biljku koja je već sedam godina u akvariju i kako stoji, tako stoji. Nakon uvođenja co2 i easy pro life, biljke su živnule.
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju), alge crne čušave koje su se pojavile prije nekih mjesec dana. Nekad prije je bilo ponekad smeđih, a ponekad zelenih.
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi, da, sredstvo protiv algi za jezerca u minijaturnim količinama, s time sam uspio suzbiti smeđe i zelene alge.
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi, pijesak i kupovni kamenčići, onako dosta hrapavi.
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu, ne koristim

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema), nikakve promjene, zadnje ribice, među ostalim i gupiji su ubačeni prije nekih tri mjeseca   
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris), ne primijetim promjene

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma, ovo je pojava kod mojih gupija od uvijek, gotovo 40 godina, nakon nekih dva tri mjeseca, kako donesem gupije doma, počnu mršavjeti i savijati se, kao da se zgrbe, nakon toga dezorijentirano plivaju i nakon desetak dana ugibaju. Jedu super sve dok ne počne dezorijentirano plivanje.
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... promjena se jedino malo vidi na škrgama koje kao da izađu malo van onih ljuštura te ih se može vidjeti.
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) uzima hranu sve dok ne počne dezorijentirano plivati, malo ubrzanije diše, a ne skriva se sve dok ne padne na dno, onda se kao sakriva, ali više ne kontrolira plivanje i nakon dva tri dana ugiba. Ova je konkretno jučer uginula.
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...), izmet normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili prije nekih petnaestak dana, s tim da je jedna uginula još prije mjesec dana, jedan mužjak, a sada je u pitanju ženka   
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima, pokušavao sam davno s sredstvom protiv bijelih točkica i neko sredstvo protiv truljenja peraja, ali to je sve bilo neuspješno, sada ničime   
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? Od kupljenih 8, jedan mužjak uginuo prije nekih mjesec dana, a sada i jedna ženka. Na ostalim gupijima za sada ne primjećujem ništa. Obzirom na prijašnje iskustvo, ne nadam se da će ni one dugo. Svima se puiji množe kao ludi, a meni ugibaju kao ludi.   
-  stanje ostalih stanovnika, ostali stanovnici u super stanju, razmnožavanje black molija na visokoj razini.

Offline zox0007

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 155
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Opatija-Volosko
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #3 u: Siječanj 24, 2014, 10:56:18 prijepodne »
Može odgovor ovdje da svi vidimo ako se ikada susretnemo sa istim ili sličnim simptomima, da znamo što nam je za radit?
Renatofil, kako ti se slažu gupy i bette? sada sam i ja znatizeljan pošto sam i ja mislio ić na ovu kombinaciju, a cuo sam svasta, od super se slažu do nemoj ni pomislit da idu zajedno u isti akvarij... hvala...
-Borba za mir je isto što i jebanje za nevinost!!!
-Ako želite saznati kako je biti biker,sjednite na motor i nemojte stajat sve dok ne saznate odgovor...
-Tanka kožna jakna dobro izgleda medju zenama,ali vas ne spasava od trenja pri padu sa motora...

Offline renatofil

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Osijek, RH
  • Cayman 110
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #4 u: Siječanj 24, 2014, 12:53:31 poslijepodne »
Ovo su one Mahachai betta, tkz. "divlje bete" koje su miroljubive i ne diraju nikoga. One se u principu po cijeli dan dosta skrivaju. Nisu baš jako atraktivnog izgleda kao Betta Splendens, ali su zato po ponašanju ok.

Offline zox0007

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 155
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Opatija-Volosko
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #5 u: Siječanj 24, 2014, 12:56:20 poslijepodne »
e te cu i ja dobit, te divlje, a planiram i guppye stavit, zato me interesira... hvala...
-Borba za mir je isto što i jebanje za nevinost!!!
-Ako želite saznati kako je biti biker,sjednite na motor i nemojte stajat sve dok ne saznate odgovor...
-Tanka kožna jakna dobro izgleda medju zenama,ali vas ne spasava od trenja pri padu sa motora...

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #6 u: Siječanj 24, 2014, 16:01:45 poslijepodne »
po meni bi trebao češće mijenjati vodu...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #7 u: Siječanj 24, 2014, 18:21:38 poslijepodne »
Sada je dosta toga puno jasnije ali najvažnije podatke nisi napisao a vezani su za svojstva i kvalizetu vode. Naime, uvijek su novopridošle ribe pod stresom i smanjenog imuniteta a ako takve ribe stavimo u vodu loše kvalitete i za njihovu vrstu i u vodu lošeg kemijsko minetalnog sastava tada večina riba ugiba a prilagodi se manji nrpj riba koje slabije napteduju i vecinom se niti ne razmnozavaju.

Dakle, voda u tvome akvariju ne odgovara guppy ribama zbog toga jer one zive u cistim i BOĆATIM vodama u kojima ima dosta natrij klorida ili soli te dosta minerala. Kada žive u vodi kpja nema dovoljno soli i minetala mogu se razmnožavati ali ženke tada izvlače minerale iz svojih kostiju za rast malih ribica pa dolazi do degeneracije kostiju kralježnice i do smrti.

Da li je tvoja voda iz bunara ili RO uređaja ili iz slavine te da li je voda tvrda ili meka?

Idrmo dalje,podloga je stara 7 godina i vkeruj mi da u njoj ima sbakakve truleži, crva, tubiflexa, loših nakterija, mezana, amonijaka, sumporovodika i drugoh štetnih spojeva...
Ako nemisliš napraviti generalku akvarija tada moraš puno detaljnije i dublje usisavati podlogu.

Loša ti je kvaliteta vode zato jer prevoše hraniš ribe koje onda puno kakaju i piške a ti im promjeniš samo 20% vode mjesečno. To je kao da u zatvorenoj sobi držiš ljude koji tamo na pod piške i kakaju a ti im kednom mjesečno samo otvoriš prozor i malo prozračiš te očistiš samo dio govanaca sa poda...

Dakle, vodu moraš mijenjati najduže svakih 15 dana iz detaljno usisavanje cijele podloge a mijenjaš obavezno cca 30% vode jer imaš dobar filter i veliku litražu.

Filter i filter materijal obavezno moraš oprati jednom mjesečno u vodi izvađenoj iz akvarija.

Pumpa zrak i CO2 ne idu zajedno jer kisik istiskuje co2 iz vode pa on nema efekta na bilje.

Ribe previše hraniš, dovoljno je jednom dnevno ujutro ili dva puta ali puno manje.

U mekanim vodama sredstvo protiv algi može pobiti sve ribe jer naglo spusti pH vode... A u tbdrim vodama također zbog istog razloga može dosta naštetiti zdravlju riba.

Alge se rješavaju sa manjim trajanjem svjetla po osam sati dnevno ali sa dvosatnim prekidom te češčim i večim promjenama vode a istovremeno sa manjim hranjenjem riba i dodatkom dovoljne količine CO2.

Da zaključim, ako želiš držati guppy trebaš im u vodi dodabati nejodiranu sol ili sera ectopur te minerale bilo sa hranom (gliste, poseban mix za guppy i dr) ili u vodu sa dodavanjem sera mineralsalt izajedno sa upotrebom easy life FFM. Također vodu moraš mijenjati češče i veče količine te detaljno isisavati podlogu.

Ua sada toliko, lijep pozdrav i sretno.

Offline renatofil

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Osijek, RH
  • Cayman 110
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #8 u: Siječanj 24, 2014, 20:32:45 poslijepodne »
985plavi, hvala na detaljnom odgovoru.
Jedino mi nije jasno, kako druge ribe nemaju takvih problema, a black moly se množe kao lude? Zar su guppy toliko osjetljiviji u odnosu na ostale ribice? Napominjem da su za mene one živa enigma i da je tako bilo od uvijek, a promijenio sam do sada barem 5-6 akvarija u tih četrdesetak godina. Ljudi ih uzgajaju bez problema, a kod mene nema šanse.
Hvala još jednom i u svakom slučaju ću poslušati tvoje savjete.
« Zadnja izmjena: Siječanj 24, 2014, 20:37:00 poslijepodne od renatofil »

Offline sven1503

  • Trade Count: (-1)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Spol: Ženski   Dob: 28
  • Lokacija: Vrbovec
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #9 u: Siječanj 24, 2014, 21:10:44 poslijepodne »
Tak je bio i kod mene problem, imao sam 35-40 guppya .. al sam pre kasno reagirao.. sve izvadi van.. ama bas sve.. operi staklo dobro .. prokuhaj kamenje pjesak i sve to .. bilje poperi... i poslozi sve  ispocetka.. i ubaci ribice.. i bit ce vjerojatno oke..ja sam tak napravio mada su mi rekli da promjenim samo malo vode.. al hmm.. reko to nista ne mjenja a s obzirom da mi je 20 tak ribica umrlo nisam znao .. i ovo je bilo idemo na sve.. i nakon toga jos su 2-3 uginule.. i od onda... hvala bogu .. ni jedna .. da pokucam naravno... sretno ti bilo

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #10 u: Siječanj 25, 2014, 10:21:51 prijepodne »
Renato, guppy su dosta osjetljive ribe a posebno na kvalitetu vode.

Isto bi se dogodilo i sa malawi ciklidima da ih držiš u mekanoj vodi.

Dakle, ako misliš držati guppy samo vodu održavaj čistom i redovno dodavaj nejodiranu sol i sve će biti ok.  Lijep pozdrav.

Offline renatofil

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Osijek, RH
  • Cayman 110
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #11 u: Siječanj 25, 2014, 10:26:08 prijepodne »
Hvala plavi, al sada još dva pitanja......kako često stavljati sol i koliko na 200 litara, te kako će to utjecati na moje ostale ribice ?
« Zadnja izmjena: Siječanj 25, 2014, 10:31:22 prijepodne od renatofil »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #12 u: Siječanj 25, 2014, 11:28:02 prijepodne »
Stalno bi trebala biti određena koncentracija soli u akvariju pa na 200 litara ide 4 čajne žličice serine nejodirane soli ectopura a ako zamijeniš recimo 30% vode tada dodaš i 30% od ukupne količine prvotno dodane soli u akvarij.

Ova količina soli jako dobro djeluje na zdravlje svih vrsta riba a ne djeluje negativno na bilje.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #13 u: Siječanj 25, 2014, 12:57:08 poslijepodne »
Neće sol smetati koridorasima i ancitrusima   -?? Svugdje piše da su osjetljivi na to...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #14 u: Siječanj 25, 2014, 13:28:55 poslijepodne »
Već sam napisao da ova količina soli nikome ne šteti već naprotiv samo čini dobro i ribama i kvaliteti vode a šteti patogenim bakterijama i parazitima.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #15 u: Siječanj 25, 2014, 13:37:32 poslijepodne »
Već sam napisao da ova količina soli nikome ne šteti već naprotiv samo čini dobro i ribama i kvaliteti vode a šteti patogenim bakterijama i parazitima.

Nisam bila sigurna, pa sam rađe pitala  :up:

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #16 u: Siječanj 25, 2014, 13:46:26 poslijepodne »
Imam jedno pitanje za sol, opet;-)

Nedavno sam naletio na slijedeći proizvod u našim trgovinama:
http://www.tropical.com.pl/sanital,d231,0,en.html

Da li je to isto što i Ectopur?
Malo me kao početnika zbunjuju ovi silni brendovi i proizvodi :roll:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #17 u: Siječanj 25, 2014, 14:52:38 poslijepodne »
Već sam vidio taj proizvod ali sam dosta skeptičan prvo oko utjecaja aloe vere u vodi te zbog toga što nisam uspio saznati mineralni sastav toga sastojka.

Zaista je najčišča sol serin ectopur a privremeno se može koristiti i Tuzlanska kamena sol jer u njoj ima oko 98% čistog natrij klorida.

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #18 u: Siječanj 25, 2014, 15:29:35 poslijepodne »
Ne vjerujem da unutra stavljaju ništa što bi baš naštetilo ribicama, već da je riječ o čistom marketingu :roll:
Koliko bi se to moralo proizvesti "čudotvorne" aloa vere kad je navodno ima od toaletnog papira do preparata za akvarij?!
Više mi je sumnjiv taj neki UV blokator "radi kojeg je voda nebeski plava"?! :D
I naravno, nigdje na ambalaži nema kemijskog sastava te čudotvorne soli?!
Hvala na informacijama!

Offline Nera34

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski  
Odg: Zgrbljeni i mr%u0161av Gupi
« Odgovori #19 u: Listopad 22, 2020, 08:22:56 prijepodne »
Ovako zavr%u0161avaju moji Gupi. %u017Dive kod mene dva tri mjeseca i onda po%u010Dnu mr%u0161aviti i kao da se zgrbe, a nakon toga ugibaju.
Ovo je redovna pojava kod mene. Ne znam o kakvoj se bolesti radi i %u0161to da poduzmem?
Kod svih se razmno%u017Eavaju kao ludi, a kod mene uvijek ista pri%u010Da s tragi%u010Dnim krajem.





I ja sam isto imala taj problem ,uvijek sam mislila da je do trgovine gdje sam kupila,imala sam 8 guppy i svi su za redom pomrli ,isto kako ste vi opisali.Zgrbe se ,mr%u0161ave,i ne jedu pred kraj.Prvo sam imala negdje deset guppy koje su imale bebe .Te bebe sam odvojila u poseban akvarij.Ne dugo nakon pa dana odrasli guppy su po%u010Deli jedan za drugim umirati ,svi sa istim simptomima.Bebe su narasle i postale odrasle i one dobile bebe.Negdje nakon 6 mjeseci,i one su po%u010Deli jedan za drugim umirati.Ja stavljam sol uvijek u vodu s guppy.Ali kad sam stavila sol sa aloa verom tad su po%u010Deli jo%u0161 br%u017Ee crkavati.U%u017Easna je ta sol,i kad dodam one vitamine jbl onda se isto poremete Nova sam u ovome.I guppy mi uvijek umiru.Imam tetra test za vodu ali mi nikad dobro ne o%u010Dita,uop%u0107e ne budu boje koje trebaju,ja bi slikala pa ako mi netko iskusan mo%u017Ee pomo%u0107i.Imam i zlatne u akvariju od 180 litara ,neonke u 40 litara,bettu u 30 litara ,imam ih godinu dana . Vodu mjenjan jednom tjedno ,1/3.Dali trebam onaj upitnik ispuniti?
« Zadnja izmjena: Listopad 22, 2020, 08:35:31 prijepodne od Nera34 »

Offline Nera34

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 2
  • Spol: Ženski  
Odg: Zgrbljeni i mršav Gupi
« Odgovori #20 u: Listopad 22, 2020, 20:17:59 poslijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža,50 litara
-   temperatura,27
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH 
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  40 dana
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,    45 dana
-   koliko često i koliko mijenjate vodea ,svaka tjedan 1/3
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija / uvijek usisavam dno
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) / unutarnji,kupljen s akvarijem hagen ne znam protok
-   način i periodi čišćenja filter materijala  jednom mjesečno
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  spužva

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  na kamenju i drvu nema sluzi
-   grijač 50 w
-   pumpa za zrak  da
-   CO2 sustav – kakav  tekući
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.)gnojivo ,co2 ,ffm,easy balance

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  4 ženke guppy ugunule i jedan mužjak,4 mužjaka guppy ,dvi bebe guppy,dva puža nefrita
-   starost ribica   6 mj
-   ima li potencijalnih „terorista“  ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  jednom na dan i nije prošao rok

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke ne
-   da li imate alge i koje (obavezno napomenuti ako imate Cijano bakteriju)zelena alga oko biljaka
-   da li ste nedavno koristili neko kemijsko sredstvo za ubijanje algi ne
-   od čega se sastoji podloga i kako je rađena te koliko su debeli pojedini slojevi mando podloga 4 cm visine
-   da li koristite tabletice za gnojenje bilja, koje i kako su stavljene u podlogu ne

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  novi guppy 3 kom i puž nefrita
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) nema

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma tjelo skvrčeno,šrge otekle
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...tijelo iskrivljeno i škrge oteknute
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) ne uzima i pluta ali diše ubrzano
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...)normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  simptoma nema do samog kraja kad se približe filteru i skvrče se
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  ne
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  7 riba guppy
-  stanje ostalih stanovnika
drugi su za sad dobro