Ožujak 19, 2024, 09:24:44 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 159206 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #475 u: Veljača 10, 2017, 10:51:45 prijepodne »
Dostepan procitaces često može bez skimera ali i da može sa skimerom :) ! Po meni glavni kriterij nije litraza već šta držiš ili misliš držati unutra ! Čak sam uvjek pobornik za skimer jer je korisna sprava !
U nano imaš ograničenu litrazu i samim time teškoće oko  filtracije i otklanjanja organski tvari i proteina sto upravo radi skimer ! GOran ti je dodao sve + i - oko Tunze i tu se slažem ! Moj 9002 ( pretjeca od 9004 ) radi godinama i star je 7 ili 8 godina ! Vidio sam kod ljudi i taj Hydor i mislim da se ne može porediti sa 9004 kojeg drug drži u dennerle nema riba ali masu osjetljivih koralja !!!
 Preporučio bi ti ako uzmas skimmer  onda Tunze !!!
          Kad poredim hydor i tunze streamice ako se to može i na skimmer prenijeti jasno poen ide za Tunze :)
O kojoj litrazu se radi kod tebe i šta misliš držati unutra ?????

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #476 u: Veljača 10, 2017, 11:28:27 prijepodne »
Ja sam radio nedavno akvarij slične veličine nedavno s overflovom od tri 25mm rupe. Klasičan herbi je bučan jer se čuje dosta prelijevanje kroz drugu cjev a precizno štimanje kuglastim ventilom je nemoguće. Sad palniram od druge cjevi napraviti durso da smanjim buku ako ne uspijem pravim bean animal s tri cjevi a povrat iz sumpa vanjskom.
Rasvjetu sam pravio DIY, lemio sam 3w led na alminijski profil. Da sad radim definitivno bi iša na 10w led je je triput manje posla i triput jednostavnije nego s 3w.
Ja sam ti buku druge cjevi rjesio tako da sam na nju stavio dva koljena od 90', zvuk je smanjen do zanemarivih granica

Offline trpimirovich

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1067
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
    • trpimirovich design studio
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #477 u: Veljača 10, 2017, 16:16:08 poslijepodne »
Pozdrav, može pomoć oko skimmera za nano akvarij. Ovako dvoumim se između Tunze 9004 i hydor slim skim skimmera. Može preporuka koji je bolji ali i tiši budući da mi akvarij bude u spavaćoj :)
Morat ćeš gasiti skimmer po noći jer nećeš moći spavati. Općenito, akvarij nije za spavaću sobu ako želiš tišinu. Preko dana nećeš čuti skoro ništa radi vanjske buke no po noći će to zvučati kao da si na cesti usred najveće gužve. Pričam iz vlastitog iskustva.

TrpimirovichDesignStudio


Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #478 u: Veljača 10, 2017, 19:53:01 poslijepodne »
Dostepan procitaces često može bez skimera ali i da može sa skimerom :) ! Po meni glavni kriterij nije litraza već šta držiš ili misliš držati unutra ! Čak sam uvjek pobornik za skimer jer je korisna sprava !
U nano imaš ograničenu litrazu i samim time teškoće oko  filtracije i otklanjanja organski tvari i proteina sto upravo radi skimer ! GOran ti je dodao sve + i - oko Tunze i tu se slažem ! Moj 9002 ( pretjeca od 9004 ) radi godinama i star je 7 ili 8 godina ! Vidio sam kod ljudi i taj Hydor i mislim da se ne može porediti sa 9004 kojeg drug drži u dennerle nema riba ali masu osjetljivih koralja !!!
 Preporučio bi ti ako uzmas skimmer  onda Tunze !!!
          Kad poredim hydor i tunze streamice ako se to može i na skimmer prenijeti jasno poen ide za Tunze :)
O kojoj litrazu se radi kod tebe i šta misliš držati unutra ?????


akvarij od 60 litara sa mekim koraljima par rakova čistača ili tako nešto i par sitnijih riba ugl ništa pretjerano, više bi se na koralje osvrnuo :)

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #479 u: Veljača 10, 2017, 19:53:28 poslijepodne »
znam da nije za spavaću ali kao što rekoh dok se ne sredi glavna soba namjenjena za veliki akvarij ovaj bude privremen i za lakši start velikog a onda se seli u ured

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #480 u: Veljača 10, 2017, 22:32:10 poslijepodne »
Dostepan procitaces često može bez skimera ali i da može sa skimerom :) ! Po meni glavni kriterij nije litraza već šta držiš ili misliš držati unutra ! Čak sam uvjek pobornik za skimer jer je korisna sprava !
U nano imaš ograničenu litrazu i samim time teškoće oko  filtracije i otklanjanja organski tvari i proteina sto upravo radi skimer ! GOran ti je dodao sve + i - oko Tunze i tu se slažem ! Moj 9002 ( pretjeca od 9004 ) radi godinama i star je 7 ili 8 godina ! Vidio sam kod ljudi i taj Hydor i mislim da se ne može porediti sa 9004 kojeg drug drži u dennerle nema riba ali masu osjetljivih koralja !!!
 Preporučio bi ti ako uzmas skimmer  onda Tunze !!!
          Kad poredim hydor i tunze streamice ako se to može i na skimmer prenijeti jasno poen ide za Tunze :)
O kojoj litrazu se radi kod tebe i šta misliš držati unutra ?????
 



akvarij od 60 litara sa mekim koraljima par rakova čistača ili tako nešto i par sitnijih riba ugl ništa pretjerano, više bi se na koralje osvrnuo :)


       Sa tom postavkom na tu litrazu obavezno bi ti preporucio skimmer ! Moja preporuka tunze definitivno ! 9004 ako vec gledas pogledaj da nabavis 9004 DC novi model ( na 12 V umjesto 220 )  kao alternativa ako ne mislis  "Ubrzo " povecavati  tank ,Tunze 9001   za nano je ok a dimenzije su mu  manje !

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #481 u: Svibanj 31, 2017, 08:37:41 prijepodne »
Može mala pomoć...ovako za par dana je mjesec dana od startanja novog akvarija pa me zanima dali bi mogao krenut sa ubacivanje kozice i pokojeg raka ili puža čistaća te jednog ili dva koralja za pocetak da ne prenatrpam na naglo? Također možete me uputit koje tetove da uzmem za pocetak i sto bi trebao pratit od paametara jer vidim malo po forumu da svako svoje predlaze pa me zanima sto je najbitnije i najosnovnije?

Hvala!

Offline Slim_okrug

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1065
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Okrug Gornji
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #482 u: Svibanj 31, 2017, 08:52:14 prijepodne »
Pozdrav i cestitam na startanju novog tanka. Prije stavljanja iceg i tank moja preporuka ti je da si siguran da je cikliranje zavrseno. Nakon toga mozes polako stavljat onako balansirano tipa 1-2 koralja 1 riba 3 raka i kozica. Dakle polako i planirano. Sta se tice testova moja preporuka je Salifert jer po meni najbolji omjer cijene i kvalitete. Sretno i pokreni temu s slikama bit ce svima lakse a i tebi da tvoja tema bude nekakva vrsta dnevnika di ces vidjeti napredak a i di mozes postaviti sliku i pitanje.

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #483 u: Svibanj 31, 2017, 11:01:28 prijepodne »
Može mala pomoć...ovako za par dana je mjesec dana od startanja novog akvarija pa me zanima dali bi mogao krenut sa ubacivanje kozice i pokojeg raka ili puža čistaća te jednog ili dva koralja za pocetak da ne prenatrpam na naglo? Također možete me uputit koje tetove da uzmem za pocetak i sto bi trebao pratit od paametara jer vidim malo po forumu da svako svoje predlaze pa me zanima sto je najbitnije i najosnovnije?

Hvala!

Ja bi ti savjetovao da ih sto prije ubaciš ,  mjesec dana ti se vrti tank  i tu nema nikakvih ama bas nikakvi problema niti bojazni da rakove i puževe staviš ! Kod kozica pažljivije  i nakon testiranja jer su one osjetljivije pogotovo na varirajuce parametre i salinitet !
Sigurno si puno puta pročitao i čuo da bas rakovi , puževi , krabe ,.., i ostali sljepi putnici dodju sa kamenom i prežive da je tako opasno i neprihvatljivo za njih u početku nebi preživjeli !!! zar ne ???
Nitati , Nitriti , amonijak, amonijum im definitivno ne smetaju i nisu otrovni za njih ! Zašto ?? Zato sto nemaju homogkobin u krvi ;)
Znaci slobodno možeš stavljati puževe rakove jer to će ti samo pomoći oko stabilizacije tanka !

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #484 u: Svibanj 31, 2017, 11:30:43 prijepodne »
@ dostepan
Oko testova , većina današnjih testova su dobri i za potrebe koje ti imaš su rezultati zadovoljavajući i tolerancije u nivou sa kojim možeš raditi ! Savjetovao bi ti testove kao Salifert ili RedSea , dobri su a i dostupni su u na tržištu i u vise dućana ! Po meni dostupnost isto bitna ovisno gdje živiš ili gdje poručuješ ove ćeš uvijek naći !
 Bitni parametri ;) sam si napisao svako " kuha svoju juhu po svom receptu " preporuka , nabavi dobru
Knjigu barem to danas nije problem na netu skinuti pdf ! Tako ćeš se upoznati. Sa osnovnim stvarima kemijom vode ,procesima i parametrima kao i ostalim stvarima ! Tako ćeš lakše moći procijeniti kako i šta ! Forumi su  lijepa stvar ali svako po svom a tebi kao početniku teško ili nemoguce selektirati šta je za tebe pravo ! Na forumima može pisati svako a bogami knjigu bas ne može svako ;)
 
  Upitao si i za koralje svakako možeš prve već staviti , jednostavnije ! Oni ti isto pomažu oko stabilizacije tanka !

Puno uspjeha sa novim tankom !
« Zadnja izmjena: Svibanj 31, 2017, 11:34:10 prijepodne od josko »

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #485 u: Svibanj 31, 2017, 11:35:39 prijepodne »
Da sam kamenom sam dobio par slijepih putnika kao i par zoa koje s jako dobro razvijaju tako da po svemu cini se da je akvarij ok osim malo alge sto se hvata po kamenu i pijesku pa sam zato i pitao za čistaće da bi ih stavio. Samo me zanima koje parametre moram gledat da znam sto od testova da kupim za pocetak, dali mozda mg,kh i ca ili nitrate i te stvari da pratim? Ako netko ima link ili pdf slobodno mi na PM pošaljite. Napravit cu grupu sa slikama kroz pa dana... Hvala  :)

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #486 u: Svibanj 31, 2017, 11:46:21 prijepodne »
Testovi koje si naveo su dobri za početak , ja bi ti dodao još Fosfat i Silikat ! Onda si opskrbljen sa  testovima !
Eto vidiš sljepi putnici preživjeli pa zašto nebi i koji novi puž ili rak ;)
Kao sto si sam napisao bitno je da stavljaš umjereno i promišljeno sve u tank !
 Sad neke detalje ti savjetovati bez slika i detalja tanka i tehnike je teško ! Ali po onom sto i kako pišeš  , na dobrom si putu ;) Uvjek skupi pouzdane informacije pa tek onda radi , kupuj , stavljaj !

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #487 u: Svibanj 31, 2017, 11:50:25 prijepodne »
Ok hvala :) napravim novu temu da se mogu vidjet slike pa eventualno neki novi savjet dobro dođe. Još jedno pitanje i to je to zasada. Reefroom i gdje još bi mogao nabavit sigurno koralje i ostali živi svijet? Vili je malo smanjio dok im se ne napravi novi dio za morski svijet

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #488 u: Svibanj 31, 2017, 14:24:31 poslijepodne »
gdje je Reefroom?
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline s@ki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 413
    • DIY audio Hrvatska
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #489 u: Svibanj 31, 2017, 14:32:54 poslijepodne »
napišeš u oglasniku šta te zanima i sigurno će se javiti netko od forumaša koji ima viška i sl.
diy-audio.com.hr

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #490 u: Svibanj 31, 2017, 14:49:05 poslijepodne »
gdje je Reefroom?


ma proreef krivo napisao heh

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #491 u: Lipanj 01, 2017, 07:13:51 prijepodne »
PRO REEF  na adresi Gustava Krkleca 5, Zagreb!

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #492 u: Lipanj 01, 2017, 07:23:35 prijepodne »
To znam, bio mnogo puta tamo. Mislio sam da jos nesto postoji pa da mi promaklo.

Poslano sa mog SM-G930F koristeći Tapatalk

Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Limun

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #493 u: Lipanj 01, 2017, 13:01:43 poslijepodne »
Jedno pitanje vezano za rad skimmera. Naime nakon bojanja zidova i cijevi u prostoriji gdje mi se nalaze akvariji skimmeri ludi skroz. Prošlo je 6 dana i još uvijek ne rade kako treba. Koliko vremena treba da se sve vrati u normalu?

Offline josko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #494 u: Lipanj 01, 2017, 13:23:09 poslijepodne »
E sad koliko vremena , dana , sati to ti ne može niko pouzdano napisati ! Bojanje zidova mislim da nije toliki problem ako su zidne boje - disperzione al bojanje cijevi obično su lakovi pa vjerovatno oni utiču  na rad skimmera !Provjetravaj koliko možeš više i probaj sa šlauhom da dovedeš zrak spolja za skimmer! Sto je uvjek dobro rješenje radi stabilnosti pH a i koncentracije CO2 u zraku

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #495 u: Lipanj 30, 2017, 21:29:41 poslijepodne »
Ekipa može pomoć... naime užasno jako mi se stvaraju alge po pijesku. Od totalno čistog do zeleno smeđeg u jedan dan kako da se toga riješim? Vodu mijenjao prije 3 dana a parametri vode su mi:
Mg      1320
No3      0,0
Ca      460
Kh/alk      9,3-3,30

Dali možda ovaj KH/alk jer je malo povišen je razlog tome ili? S čime da ga spustim?

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #496 u: Lipanj 30, 2017, 22:29:02 poslijepodne »
kH 9 nije visok kH,a sigurno nije razlog rasta algi. Jesi mjerio fosfate?

Offline dostepan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #497 u: Lipanj 30, 2017, 22:41:54 poslijepodne »
Nisam jer nemam trenutno test, sljedeći tjedan ću nabavit taj tester. S čime da ih skontroliram? puževima i rakovima ili? ili kak da probam smanjit fosfate ako su povišeni?

Offline T-boy144

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 391
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #498 u: Srpanj 01, 2017, 10:26:43 prijepodne »
Nabavi test pa vidi kakvi su. Mozes ih smanjiti promjenama vode,GFO-om,makroalgama.. Izmjeri i javi:)

Offline mojnenatonbe

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #499 u: Siječanj 31, 2021, 23:23:39 poslijepodne »


-automatsko nadoljevanje vode
-stvar koja nije obavezna ali je za komociju super. Radi se o tome da pod utjecajem temperature a i protoka vremena voda u akvariju hlapi, te ju je potrebno nadoljevati svježom vodom. To nadoljevanje radite isključivo sa čistom RO, RO/DI ili destiliranom vodom (kao što rekoh o tome nešto više kasnije). Nadoljevanje radite u vrlo jednostavnom omjeru po formuli koliko ishlapi toliko nadolijete. A uređaj za automatsko nadoljevanje će vam olakšati posao jer će sa padom nivoa vode sam nadoliti ishlapljelu vodu, Taj uređaj nije pretjerano skup koliko vam daje komociju a i da se složiti u DIY varijanti sam ili naručiti da vam netko složi. Za to vam treba pumpica, elekromagnetni ventil, crijevo i kanta koja služi kao rezervoar za vodu (može biti i dio sumpa ali i obična kanta za zelje).


Dali se osim nadoljevanja ishlapljene vode mora raditi dodatna izmjena vode?