Ožujak 19, 2024, 11:01:23 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Slucajni “slanac”  (Posjeta: 19755 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #25 u: Listopad 27, 2021, 11:08:44 prijepodne »
Malo radova... :D
S obzirom da je za slatkovodni bila koristena neka kremasta folija, prvi korak nakon praznjenja i ciscenja je bilo micanje akvarija sa postolja da maknem foliju i stavim crnu. Super stvar za odradit,  ako je akvarij 200 litara, ali ovo nije ni lako pomaknut ni hendlat s time, jao...

Stigli su i sump i fop of. Oni idu u bijelu foliju.
Slijedece je novi OF box jer stari je bio do pojacanja na vrhu akvarija pa sam u potresu imao dosta prolijevanja van. Sad snizavam razinu vode cca 8-10 cm od vrha.

Bez lojtre nista, ni ciscenje stakla cak :)
« Zadnja izmjena: Listopad 27, 2021, 11:13:31 prijepodne od Zorz »

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #26 u: Studeni 08, 2021, 08:43:48 prijepodne »
Mali update...
Radilo se, tako da je zalijepljen OF box, slozen cesalj i pospojeni bulkovi i cijevi u  boxu. Ostalo je izbusiti ovaj pacji kljun kod povrsine mora jer je nesto dublje uronjen, pa da ne povuce previse vode u povrat. Cjevariju ispod ormarica slijedece radim. S obzirom da idu dve povratne pumpe, jedna ce tjerati vodu kroz UV, a druga ce sluziti i kao razvod za napajanje reaktora i slicno..

TOP of spremnik je gotov i on se spaja na odvod u slucaju zatajenja opreme, da nemam prolijevanja.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #27 u: Studeni 08, 2021, 19:23:36 poslijepodne »
Pratim.... fino napreduje....

Osobno, vise nikad nebih isao na corner overflow, nakon sto sam isprobao ovaj "coast to coast" (ili varijaciju) overflow, em corner zauzima vise mjesta, em je kolicina vode koju c2c povuce daleko veca u smislu povrsinskog skima...... I meni ljepse izgleda, jedina mana je sto zauzima mjesto van akvarija, pa ako nije moguce to uklopiti, onda nemas izbora...

Dalje, iako sam planirao povrat i izbusio staklo dosta visoko, nepovratni ventil na povratnoj liniji mi je nesto sto od sada smatram must have, eliminira svo nepotrebno preljevanje vode u sump kroz pumpu, kao failsafe switch je svakako to sto je izlaz postavljen prakticki tik ispod povrsine vode, ukoliko ventil zakaze, ili ga nesto zacepi, no, bez njega vise ne slazem cjevi.

Naravno, nisu kritike, vise diskusija, da krivo ne shvatis....

E sad ovaj bijeli dio, neznam dali si to farbao, ako jesi, s cime si, no kako sam i ja isao na bijeli sump/top off posudu, salt creep ce vrlo brzo unistiti vecinu boje na povrsinama na kojima ce se hvatati, mozda si smislio neko rjesenje kako to sprijeciti, ili sam ja samo potrefio losu boju....

Kako si mislio ukomponirati uv lampu u povrat s posebnom pumpom, u smislu protoka, i kod mene je sistem s dvije pumpe, i druga mi mora biti poprilicno smanjena ako mislim postivati upute proizvodjaca u smislu protoka kroz uv, doduse ne sekira me to, nisam je smanjivao, jer onda gubim poantu odvojene pumpe, za sada funkcionira odlicno, no, s obzirom da uv lampe traze dosta mali protok (vecina njih), mozda je nepotrebna investicija odvojeni kanal i pumpa za uv, bolje mozda uzeti jednu jacu povratnu, i spojiti sve zajedno na isti cjevovod.

Iako onda gubis opciju backupa, ako jedna pumpa krepa, uvijek ostaje druga za cirkulaciju kroz sistem....

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #28 u: Studeni 12, 2021, 15:26:50 poslijepodne »
Pratim.... fino napreduje....

Osobno, vise nikad nebih isao na corner overflow, nakon sto sam isprobao ovaj "coast to coast" (ili varijaciju) overflow, em corner zauzima vise mjesta, em je kolicina vode koju c2c povuce daleko veca u smislu povrsinskog skima...... I meni ljepse izgleda, jedina mana je sto zauzima mjesto van akvarija, pa ako nije moguce to uklopiti, onda nemas izbora...

Dalje, iako sam planirao povrat i izbusio staklo dosta visoko, nepovratni ventil na povratnoj liniji mi je nesto sto od sada smatram must have, eliminira svo nepotrebno preljevanje vode u sump kroz pumpu, kao failsafe switch je svakako to sto je izlaz postavljen prakticki tik ispod povrsine vode, ukoliko ventil zakaze, ili ga nesto zacepi, no, bez njega vise ne slazem cjevi.

Naravno, nisu kritike, vise diskusija, da krivo ne shvatis....

E sad ovaj bijeli dio, neznam dali si to farbao, ako jesi, s cime si, no kako sam i ja isao na bijeli sump/top off posudu, salt creep ce vrlo brzo unistiti vecinu boje na povrsinama na kojima ce se hvatati, mozda si smislio neko rjesenje kako to sprijeciti, ili sam ja samo potrefio losu boju....

Kako si mislio ukomponirati uv lampu u povrat s posebnom pumpom, u smislu protoka, i kod mene je sistem s dvije pumpe, i druga mi mora biti poprilicno smanjena ako mislim postivati upute proizvodjaca u smislu protoka kroz uv, doduse ne sekira me to, nisam je smanjivao, jer onda gubim poantu odvojene pumpe, za sada funkcionira odlicno, no, s obzirom da uv lampe traze dosta mali protok (vecina njih), mozda je nepotrebna investicija odvojeni kanal i pumpa za uv, bolje mozda uzeti jednu jacu povratnu, i spojiti sve zajedno na isti cjevovod.

Iako onda gubis opciju backupa, ako jedna pumpa krepa, uvijek ostaje druga za cirkulaciju kroz sistem....

OF box je tu takav jer taj akvarij imam vec 3 godine i u to vrijeme sam ga tako izveo. Dimenzije su 30 x 14 cm i kao takav zauzima minimalno mjesta u 1300 litara. Inace bih isao na OF box tipicni za amere, gdje je sve vani. Ali jbg.

Bijeli dio je folija i sump ju takodjer ima, ali jos nisam pofotkao. Isao sam na to radi da razloga, estetika (volim izgled royal exclusive opreme, a necu ju platit) i drugo je da vidim tocno kad se zaprlja pa lakse mogu pocistiti sve. Nisam dosad imao situacije da se odljepljuje i slicno. Lako za izvesti, na fotkama izgleda odlicno, a uzivo jos bolje.

Sto se tice UV, imam dvije opcije. Koristim tu UV lampu vec neko vrijeme na povratu na istom akvariju sa istim pumpama. Posto je dosta velika lampa i napravljena je za veci protok pa nisam smatrao problemom. Druga opcija s obzirom da ce na jednom od povrata biti tri ventila za napajat reaktore i slicno, mogu i tu spojit UV pa sa malim protok kroz nju gurat more natrag u sump.
Svu opremu imam od prije, pumpe, UV, cijevi, tako da mi je investicija kolko tolko mala.

Napredak je da je akvarij sad skoro full pun mora. Cekam da se ugrije na 25, pa stavljam unutra kamen, a dotad cu spojit dolje cijevi u sump, pa uskoro pustam u pogon. Fotke slijede...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #29 u: Studeni 18, 2021, 22:17:18 poslijepodne »
Ima novosti?

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #30 u: Studeni 19, 2021, 10:02:17 prijepodne »
Ima novosti?

Jasno da ima...

"Ukrasio" sam sump sa bijelom folijom isto ko i Top of tank. Umetnu na poziciju, pospojio vecinu cijevi, ventila, ovo ono, ubacio RGB led posto je sve ispod bijelo, cisto za ugodjaj.... Nije sve ispalo profi sto se tice cijevi, ali radit ce, ko sto je i dosad na istom tanku. U odnosu na prije, dodao sam jos jedan povrat sa lijeve strane akvarija.

Prije sam na slatkovodnom imao jednu pumpu, 25 mm cijev za povrat i gore iznad spraybar, a sada sam proveo dodatne cijevi ispod akvarija i izveo jos jedan povrat koji ce ici kroz UV lampu gore natrag. UV je deklarirana za 20 tisuca litara na sat (navodno), a kroz nju ce teci cca 3000 litara, pa se nadam da ce biti ok. Dosad je radila na slatkovodnom akvariju.

Jedna pumpa dakle vraca vodu kroz UV, a druga ce imati izdvojen ventil sa tri izlaza za napajat reaktore i slicno.

More je unutra vec tjedan dana, gyre su u pogonu i kamenje je samo pobacano. Slijedi ovih dana scapeanje, a onda punim do kraja i pokrecem pumpe i skimmer.
Svjetlo ide na zadnjem..

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #31 u: Studeni 19, 2021, 22:42:53 poslijepodne »
Neznam koja je to uv lampa, s tolikim protokom, no, za slanu vodu obicno se trazeni protok krece od 200-800lph, u ovisnosti za sto koristis uv lampu, za floating bakterije veci protok ne smeta, jer je potrebno vrijeme izlozenosti jako kratko, a i cilj je protjerati sto vecu kolicinu vode sto vise puta kroz uv, no za bolesti, parazite i slicno, vrijeme kontakta treba biti sto duze, odnosno protok sto sporiji, osim, naravno, ako nemas neku 400W uv....  ;)

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #32 u: Studeni 21, 2021, 21:56:27 poslijepodne »
Cuj, ja sam ti u tome totalni nuub, tako da svaki savjet je i vise nego dobrodoso.
Akvarij ce biti FOWLR, tako da mi je kontrola parazita svakako od najvece vrijednosti. Osim karantene koju budu sve ribe prosle, naravno da je bitno i u tanku imati preventivu. U principu UV mogu prebrikati i na taj kanal povrata staviti T komad da ventilom kontroliram protok kroz UV.

Radi se o ovoj lampi:

https://www.allpondsolutions.co.uk/36w-cuv-136/
« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2021, 22:01:17 poslijepodne od Zorz »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #33 u: Studeni 22, 2021, 20:27:17 poslijepodne »
Pravo da kazem, ne kuzim se previse u uv lampe, ono sto sam skuzio je da je ucinkovitost u slanoj vodi daleko manja nego u slatkoj...

Pa tako za moju kaze - slatka voda 500-750l akvarij, max protok 700 l/h
                                - slana voda 150-350l akvarij, max protok 300l/h

Takve podatke nalazim na svim relevantim modelima lampi, npr Helix (koji ce biti investicija ako odlucim kontinuirano koristiti UV), kaze slatka voda 1000L, slana voda 500l max, protok 400-1000l/h.....

Ono sto se kod ovakvih lijevih lampi (tu racunam i moju i tvoju), ne navodi je protok za A i B..... pod A mislim na npr uklanjanje bakterija, pod B mislim na npr uklanjanje parazita, nametnika i slicno....

Neko generalno pravilo kaze da ako se uv koristi za bakterije, onda protok treba biti sto veci, e sad neznam dali moze biti prevelik, u teoriji ne moze, jer bakterijama u vodi treba jako kratko vrijeme izlozenosti uv svjetlu da ih sterilizira, dok za ostalo, svaki organizam ima svoje vrijeme izlozenosti x jacina same lampe (i velicina)....malo zesca matematika u svakom slucaju....

Kod mene je spojena tako da pumpa iz zadnje pregrade sumpa gura kroz uv lampu, dize vodu gore, i povrat je u akvariju......nadam se da sam na duzini crijeva i visini dizanja izgubio dovoljno protoka da nije prevelik kroz samu lampu, no nisam se bavio mjerenjima, kako rekoh, meni je posluzila kao rjesenje trenutnog problema, ukoliko bi se odlucio da ce uv biti nezaobilazni dio reefa, onda cu svakako uzeti nesto s preciznim uputama kako postaviti protok za sto.....

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #34 u: Studeni 23, 2021, 10:08:06 prijepodne »
Svakako sam vec uzeo cijevi pa cu prebrikati UV lampu da dio povrata ubacuje natrag u sump. Tu budem na izlaz iz UV stavio ventil da mogu kontrolirati taj povrat.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #35 u: Ožujak 21, 2022, 09:02:22 prijepodne »
Nisam vec dugo objavljivao, no radovi nisu stali i akvarij je sad vec cca 4 mjeseca u pogonu.

UV lampa je prebrikana i sad ima svoj ventil na kojem je protok smanjen na cca 200-300 litara/sat.

U akvariju je trenutno 10-ak kozica, nekoliko rakova samaza, trochus puzeva i conch-a, dva jeza.
Ima jos hrpa ljige, algi po staklu, pijesku i kamenju, no pocele su smedjiti i cistit se lagano. Nisam jos nista cistio mehanicki, ali budem ovih dana.
Prva slijedeca kupovina je roller filter i to cekam da novi Red Sea model postane dostupan i uzimam njega. Inicijalna ideja je bila da ga radim sam, ali cijena materijala i nedostatak vremena natjerat ce me da ga kupim.
ATS cu ipak radit sam i to bude sve od opreme.

Evo par fotki.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #36 u: Ožujak 21, 2022, 09:04:00 prijepodne »
Evo i buducih stanovnika. Prosli su kod mene tank transfer metodu eliminacije icha jer ga je bilo i sad su na promatranju u malom akvariju pa ulaze u veliki. Veliki je sad skoro dva mjeseca bez ubacivanja icega, pa mislim da uskoro ribe mogu unutra.

Offline zarkec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 312
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagorje zelene
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #37 u: Ožujak 30, 2022, 08:15:12 prijepodne »
lijepo će to biti. ako se ne varam, jel ti to aiptasija na fotki s lysmatom? rješavaj to čim prije...
Sve je prolazno. Osim prolaznosti, ona je stalna.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #38 u: Ožujak 30, 2022, 09:38:09 prijepodne »
Ima ih, da. Dosle sa kamenom i pocele se siriti.
Uzet cu neku ribu koja ih jede, jer Lysmate koje imam nisu nesto zainteresirane.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni %u201Cslanac%u201D
« Odgovori #39 u: Ožujak 30, 2022, 09:38:59 prijepodne »
Ribe su konacno u akvariju, nakon skoro 4 mjeseca od pokretanja.

Imao sam ICH u karanteni koji je rijesen tank transfer metodom i nakon dodatna dva tjedna promatranja u karanteni, nije se vratilo. Pratim ih sad u velikom tanku, no ne vidim problema. Vrijeme je za nove ribe, karantena je spremna.
« Zadnja izmjena: Ožujak 30, 2022, 09:44:00 prijepodne od Zorz »

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1217
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #40 u: Travanj 01, 2022, 01:41:08 prijepodne »
Super... Može koja slika da pratimo napredak? :)
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Slucajni “slanac”
« Odgovori #41 u: Travanj 09, 2022, 21:26:08 poslijepodne »
Evo ga :)
Algurina ima kolko hoces, ali bilo je puno vise. Cisti se polako, kolko mogu i ja rijesim, postepeno. Nema zurbe.
Imam dolje malu karantenicu za koralje, a u drugoj sobi karantenu za ribe.