Ožujak 19, 2024, 09:57:20 prijepodneNajnoviji Član: EugenLaxa

Autor Tema: Helpdesk - pomoć početnicima  (Posjeta: 159208 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Helpdesk - pomoć početnicima
« u: Listopad 17, 2010, 16:11:41 poslijepodne »
U zadnje vrijeme čitam dosta postova, tema i upita kako početi, što napraviti, kako ovo kako ono...
Mislim da bi bilo zgodno na jednom mjestu imati neke jako općenite teme i savjete za totalnog početnika u morskoj akvaristici.
Znam da je ovakvih pokušaja već bilo pa eto još jednog na kojem bi se osvrnuo na zbilja osnove tj po meni "must have" za početak.
Također bi molio da ovo ne bude tema za rasprave nego da bude tema za savjete, jer su nam savjeti SVIMA trebali kad smo počinjali. Hvala.

Recept za dobar početnički morski bi po meni bio ovako nešto.

Kolika god litraža akvarija bila od opreme bi svakako trebalo:
  • 1-akvarij
  • 2-sump
  • 3-povratna pumpa
  • 4-cijevi za preljev i povrat
  • 5-grijač
  • 6-skimmer
  • 7-rasvjeta
  • 8-cirkulacijske pumpe
  • 9-ostalo (dodatno)
  • 10-Osnovna kemija

Pa ajmo redom:

1-Akvarij
-Nikako ne bi preporučio akvarij manji od 200 litara iz par osnovnih razloga a to su, veće litraža lakše "podnosi" sve greške i bilo kakve promjene u sutavu našeg akvarija, manje su oscilacije u parametrima kod hlapljenja vode, lakše je za održavat općenito i na kraju ne manje bitno puno ljepše izgleda veći akvarij. Ako se radi akvarij sa sumpom (točka 2) potrebno ga je naravo bušiti sa rupama za preljevanje vode.

2-Sump
-Sump je onaj akvarij ispod ili pored glavnog akvarija u koji stavljamo svu opremu osim cirkulacijskih pumpi. Više je razloga za imati sump. Vrši se bolja aeracija vode, oprema nije u glavnom akvariju niti je zakačena na njega, veća je mogućnost čišćenja opreme, povećava se ukupna zapremina vode u sustavu i opet ne manje botno puno ljepše izgleda kad se sva oprema ne vidi. Ako nemate sump nego jedan glavni akvarij preskočite točku 3 i 4.
-Kod sumpa bi još napomenuo da nivo vode u sumpu treba biti u određenom nivou koji prvenstveno ovisi o nivou na kojem skimmer najbolje skima (ovisi o skimeru), i ono što je bitnije da može primiti svu vodu iz akvarija koja se prelije u slučaju nestanka struje. Ovo zvuči panično ali nije toliko, jednostavno pogledajte u glavnom akvariju nivo vode do češlja (u cm), pomnožite sa širinom i dužinom pa ćete dobiti koliko će se litara preliti jer niže od češja neće... i na isti način izmjerite da li imate toliko prostora u sumpu za prihvat te vode. I kad mislite da je ok, ipak za svaki slučaj isključite povratnu pumpu i sve što je u struji a nalazi se u sumpu, ostavite tako sat vremena pa ćete vidjeti do kud će vam doći voda u sumpu. Ako je panika uključite brzo sve i onda naštimavajte da si ne napravite poplavu.

3-Povratna pumpa
-povratna pumpa služi da bi vodu koja se slije iz glavnog akvarija, prođe kroz skimmer i ako imate još nešto kroz sve to... vratila nazad u glavni akvarij. Postoje dogme oko jačine povratne pumpe, no ipak povratna primarno služi samo za vraćanje vode pa samim time jačina njenog protoka nije toliko jako bitna nego je bitno da vrati vodu iz sumpa. Inače matematika je jednostavna, koliko je jaka pumpa tj. koliko vode ona vrati u akvarij toliko će se vode istovremeno izljevati nazad u sump slobodnim padom. Bitno je također da pumpa ima određenu snagu jer u velikoj većini slučajeva sump je ispod akvarija i pumpa mora pumpati vodu metar i nešto visine a za to joj treba snaga. No večina povratnih pumpi uopće nema problema s tim.

4-Cijevi za preljev i povrat
-oko ovo nema previše mudrosti, postoje 2 osnovne stvari na koje se treba paziti a to su 1-cijevi moraju biti u stanju prihvatiti svu količinu vode koju povratna pumpa pumpa i 2 moraju biti dovoljno dobro spojene da ne puštaju, sline i cure jer to zna zadat glavobolje ljudima ako ne paze. Inače za kompletnu priču oko cijevi vam trebaju i bulkovi a njihova namjena je biti spoj između rupa na vašem akvariju i tih cijevi. Setup cijevi ima po forumu dosta a ja predlažem takozvani "2L" ili se također može naći pod nazivom "2T" setup cijevi (guglajte)

5-Grijač
-dovoljno jak da bi u zimskim mjesecima držao temperaturu našeg mora na 24 stupnja. U pravilu može biti slabiji nego klasifikacija u slatkovodnim akvarijima (wat po litri) jer morski uglavnom grije puno jača rasvjeta na vrhu akvarija.

6-Skimmer
-e sad, skimer služi da bi vadio govna iz vode (doslovno). Kod skimera je bitno da su mu što sitniji mjehurići i da ih ima što više, jer se tako više govana veže za površinu tih mjehurića zraka. Nije dobro uzeti preveliki skimer za premali akvarij i isto tako nije dobro uzeti premali skimer za preveliki akvarij, i to je samo što se tiče samog akvarija... no još je bitnija količina riba koju imamo u akvariju tj njihovih govana koje proizvedu. Također skimer odstranjuje i dobar dio kemije i raznih "kemijskih" ratova među koraljima u kasnijim fazama akvarija. E i da... ne znam koliko je vama bitno ali meni je definitivno bitno da je skimer što tiši jer ga nemam u nekoj posebnoj sobi nego u sobi u kojoj boravim. Skimer je dio opreme na kojem nebi trebali štediti, ali opet ima i puno skimera koji su jako skupi a ne daju toliko nazad s obzirom na uloženo. Pri kupnji skimera dobro se posavjetovati sa iskusnijim akvaristima (ne trgovcima) i još bolje vidjeti i čuti ih nekoliko u samom radu.

7-Rasvjeta
-što se tiče rasvjete puno sam puta čuo formule tipa wat po litri i slične. Po meni je to blesavo jer može biti 10000 wati rasvjete na dijelu na kojem nema koralja i opet nemamo ništa. Zato bi rekao da je rasvjetu ako je ikako moguće potrebno postaviti iznad koralja koje imamo. Inače rasvjeta je izuzetno bitna za rast koralja jer ih je velika većina (ako ne i svi) koje imamo fotosintetička pa im je potreba rasvjeta za život. Također T8 rasvjetu nikako nebi preporučio u morskoj akvaristici jer "daje premalo svjetlosti". T5 su trenutno najbolji izbor, a u zadnje vrijeme se LED rasvjeta dosta probija no još uvijek je preskupa i/ili teško nabavljiva. Također ljudi koriste i HQI rasvjetu no s njom definitivno treba oprezno. Kod rasvjete se puno može napraviti sa DIY varijantom. U svakom slučaju dodajte i reflekore na vašu rasvjetu, nisu toliko skupi a daju puno (svjetlost usmjeravaju i dodatno pojačavaju). I onak usput previše rasvjete (pogotovo HQI) može čak i "spržiti" vaše koralje. I ako rasvjeta u sebi nema ugrađen timer savjet je da kupite tajmere za vašu rasvjetu kako nebi imali brige oko ručnog uključivanja i isključivanja.

8-Cirkulacijske pumpe
-kao što im sam naziv kaže služe za cirkulaciju vode unutar akvarija. Služe da nemamo baru, i obavezan su dio SVAKOG akvarija. Protok nebi trebao biti prejak ali ni preslab, i to se odnosi i na ukupnu količinu protoka, ali i na intenzitet protoka na određenu točku. Dakle nećemo napucat kompletan protok u 2 koralja jer ćemo im otkinuti meso od kostura, niti ćemo usmjeriti sve pumpe da pušu "u prazno" i ne rade nikakvu cirkulaciju. Pumpe uglavnom mogu biti na magnet i na priljepke, i toplo preporučam pumpe na magnet. E i da, ako imate više pumpi (a trebali bi) barem jednu ili dio jedne usmjerite u površinu vode da vam mreška površinu i ujedno odvodi "masnoću na površini" prema preljevu. Postoje i razni kontroleri i svakakva čudesa, no za početni akvarij sasvim su dovoljne najobičnije cirkulacijske pumpe za par sto kuna.

9-Ostalo (dodatno)
-ovdje se može svašta navesti pa ču ja navesti samo neke stvari koje mogu ali i nemoraju biti u akvariju.
-termometar -treba vam da bi znali koja je temperatura vode (ustvari ovo je jeftino i mora ići obavezno a ne dodatno)
-filter (reaktor) -ljudi u njega stavljaju aktivni ugljen, "fosfat remover", bio pelletse itd itd... Naveo sam ugljen pod dodatno jer ima teorija sa i bez ugljena i sa i bez svih ovih navedenih stvari

-Nešto za čistiti staklo. Ovo može biti klasičan i najčešći magnet (pazite da nije preslab), može biti žilet, ima i kombinacija tog dvoje, a može biti kao u mom slučaju da sam alge sa stakla čistio sa kreditnom karticom. Plastika je i neće zgrebat staklo a fino čisti i ne košta ništa.

-Mjerač saliniteta. Namjerno sam ovako napisao jer može biti plastični, plovak, i imamo skupljih aparata za mjerenje. Ovdje uglavnom vrijedi što skuplje to preciznije no za početnika je dovoljan i onaj plastični jer odstupanja između 1024 i 1027 nije sad da bi trebali poludit od brige.

-Hrana -trebat će vam hrana za vaše ribe, ma općenito za sve organizme. No za početak za ribe, ovisno o ribama koje imate potrebno se prije informirati što jedu. Uvijek je potrebno imati suhu hranu jer ćete garant imati neku ribu koja to jede a preporučio bi vam da odete na plac, date babi u ribarnici 50 kuna pa da vam da od svega po nešto (rakovi, kozice, lignjica,itd...) i ostale pizdarije da vam nameće, to sve lijepo zmiksate i u frizer pa i to povremeno dati ribama i svima ostalima. Kod hrane je također bitno ne pretjerivati jer nepojedena hrana jako zagađuje vodu. A one pizdarije tipa ribe će imati ljepše boje ako jedu hranu za 200 kuna ja ne pušim baš previše, jer koje sve hrane sam davao razlike u boji su bile vidljive samo mom bolesnom mozgu koji je to zabrijao. Bitno je da ribe imaju što jesti i to je sve što bi vas u početku trebalo zanimati. Za sve ostale organizme guglajte što jedu PRIJE nego ih nabavite da ne krepaju od gladi.

-kante, pinceta, epoxy, karnisteri, produžni kabeli i ostale stvari spadaju više pod dodatnu opremu, no s vremenom će vam trebat i neke stvari s popisa a i dosta toga koje se sad pod utjecajem pive nisam sjetio nabrojati.


10-Osnovna "kemija"
Slijedeća stvar na koju bi se htio osvrnuti u ovom sad već eseju je održavanje akvarija tj. tretiranje vode u akvariju.
Nema tu sad neke formule koja svima funkcionira ali aj da probam napisati nešto što će po mom skromnom mišljenju biti dovoljno dobro za početak (i više od toga) da nemate nekih problema sa akvarijem.
Izmjene vode bi trebalo raditi barem jednom mjesečno mada bi ja preporučio barem svakih 15 dana. Nije ovo toliko teško ako se disciplinirate da se svaki drugi vikend promijeni bar 10% vode. Promjena vode može biti sa našim jadranskim morem (pazite na salinitet i na čistoću da ga ne uzimate u trajektnom pristaništu) ili može biti sa kupovnom soli koju istopite u RO ili destiliranoj vodi (o tome nešto kasnije).
Od "kemije" bi trebalo imati 4 osnovna pripravka tj bočice i 3 osnovna testa.
3 zbilja osnovne stvari na koje zbilja treba paziti su KALCIJ, KH i MAGNEZIJ. Za sve 3 preparati nisu skupi toliko i traju dosta i sve se može kupiti u nekim bočicama ili prahu.
Osobno bi savjetovao da se dan nakon promjene testiraju sva 3 parametra (da trebate imati ta 3 testa) i da se vidi u kojim su omjerima jer cijela priča u kemiji morske akvaristike počiva u pravilnim omjerima. Pa ako se izmjeri da fali kalcija, ili je KH nizak ili fali magnezija treba to sukladno tome dodati sa preparatom koji imamo. Za vrijednosti da ne dramim dalje je već 100 puta bilo govora pa guglajte ili ima na forumu.
I još da napomenem, za sva ovo postoji kompliciranija i/ili skuplja verzija, od Balling metode ili kalcij reaktora ili nećeg trećeg... no ja pišem o početničkim stvarima koje bi ljudi trebali imati na umu. 4 stvar koju bi trebalo imati su neke stvari sa trace elementima, recimo popularan primjer je Maxy coral A i B koji vam na 200 litarskom sustavu traje više od godine dana. Takvih dodataka ima milion i nije mi namjera ništa reklamirati nego samo istaknuti da se treba dodavati 4 skupina elemenata u akvarij koji su potrebni svim organizmima a koji se relativno jednostavno mogu dodati sa 1 ili 2 bočice koje nisu ni skupe toliko.
Također će vas zanimati nitrati, fosfati i još neki parametri no tu bi vam savjetovao da se dogovorite sa kolegom ili kolegama akvaristima o zajedničkoj kupovini ostalih testova kako bi podijelili troškove jer se ostele stvari netrebaju tako često testirati a i sa iskustvom ćete primjerice po nekim koraljima vidjeti da imate nitrata u akvariju.
Inače "ova formula" vam funkcionira na jako dugi period vaše morske akvaristike i dio je osnova, a s vremenom ćete samo dodavati finese u vaš akvarij.

-Čišćenje opreme
-stvar koje se često zanemaruje a trebala bi biti među osnovama! Vaše sve pumpe je potrebno s vremena na vrijeme očistiti jer kroz njih prolazi gomila vode pa samim tim se na njima taloži sve i svašta a i imaju algi garant. Također ćete sa redovnim čišćenjem produžiti vijek trajanja opreme koja nije ni tako jeftina.
-što se tiče pumpi nema sad neke točne mjere kada ih čistiti tipa svakih X tjedan i mjeseci. Ali najbolje je da sami vidite kad je prljavo pa fino ajmo na čišćenje. Ljudi imaju svakakve metode čišćenja no meni najjednostavnija i najjeftinija je da prvo sa grubom četkom (koja vam služi samo za to) ugrubo izribate alge koliko možete i da kupite alkoholni ocat, izlijete taj ocat u kantu s vodom (što više octa to bolje), u tu kantu nabijete SVE pumpe koje imate jer se sve tako mogu čistiti, i upalite ih što veći broj da rade tj. da se vrte. Nakon određenog vremena ih izvadite i sami ćete se iznenaditi koliko su čišće nego prije. Sada možete još fino isčistiti rotore ili što vam se već čini da je još zmazano i DOBRO ISPRATI pa staviti nazad u vaš akvarij/skimmer/sump.
-također bi napomenuo da se reflektori na lampama trebaju očistiti od soli koja se s vremenom nataloži na njima i samim time "guši refleksiju".
-i ako je moguće potrebno je s vremenom očistiti sump od govana koji se spuste iz glavnog akvarija pogotovo ako se nema vrećica koja sprečava dobar dio tih govana da se raziđe okolo po sumpu

-automatsko nadoljevanje vode
-stvar koja nije obavezna ali je za komociju super. Radi se o tome da pod utjecajem temperature a i protoka vremena voda u akvariju hlapi, te ju je potrebno nadoljevati svježom vodom. To nadoljevanje radite isključivo sa čistom RO, RO/DI ili destiliranom vodom (kao što rekoh o tome nešto više kasnije). Nadoljevanje radite u vrlo jednostavnom omjeru po formuli koliko ishlapi toliko nadolijete. A uređaj za automatsko nadoljevanje će vam olakšati posao jer će sa padom nivoa vode sam nadoliti ishlapljelu vodu, Taj uređaj nije pretjerano skup koliko vam daje komociju a i da se složiti u DIY varijanti sam ili naručiti da vam netko složi. Za to vam treba pumpica, elekromagnetni ventil, crijevo i kanta koja služi kao rezervoar za vodu (može biti i dio sumpa ali i obična kanta za zelje).

-RO uređaj
-evo nas na RO uređaju. RO znači reverzna osmoza i onda.... ma što god to značilo. No vama je bitno da znate da je voda iz pipe čak i ok za piće ali nažalost ima i puno stvari koje nam ne trebaju u akvariju. Dakle trebalo bi ju pročistiti prije stavljanja u akvarij. Za to nam služe RO uređaju koji za parstokuna rabljeni rade na način da ga spojite u onu pipu za veš mašinu i oni u jednu cjevčicu odvajaju prljavu a na drugu zmazanu vodu. To je sve što morate znati, princip na kojem rade je ustvari nebitan dok god vi imate čišću vodu. Također trebate znati da se membrane za čišćenje s vremenom zapune pa ih je potrebno promijeniti kao što se zapuni na svakom drugom filteru na svijetu. Postoji još i "naprednija verzija" uređaja koji daje RO/DI vodu te se može koristiti destilirana voda ali ona je skupa.
Da se razumijemo... neki koriste vodu iz pipe ili neke druge pizdarije, i možete i vi, ali ćete kad tad imati borbu sa algama i ko zna još čim. A jedan RO ili RO/DI uređaj će vam biti višestruko koristan jer ne da možete koristiti za akvarij nego možete usrećiti osobu koja pegla koja također može koristiti tu vodu u pegli a možete ju također koristiti u hladnjacima za auto.


-Cikliranje, dodavanje organizama
-jedna od najčešćih grešaka koju mnogu rade je prerano dodavanje organizama u naiscikliran akvarij. Ja to potpuno razumijem jer sam nestrpljiviji i živčaniji nego mnogi od vas. No neke se stvari moraju poštovati! Mislim nemoraju al nemojte onda cviliti da vam nešto ne valja ili šta da radim i slična sranja.
-Ovo je ustvari vrlo jednostvano za napraviti, dio koji nije jednostavan je strpljivost.
-Da sad idem raditi akvarij napravio bi sljedeće, napunio akvarij vodom (more, kupovna sol, svejedno) pustio cijeli sustav da radi, upalio lampe na neki određeni vremenski period od par sati dnevno (nije toliko bitno koliko dugo). Stavio pijesak (ako nejde pijesak isto ok, kako tko voli naravno), stavio kamenje, mrtvo, živo, i pustio da se CIKLIRA bar mjesec dana ako ne i više. Nebi paničario kad bi vidio alge, cijano bakteriju i slična govna u akvariju. Naravno za ovaj period nebi dodavao nikakve koralje i ribe. Nakon BAR mjesec dana bi stavio Xeniju na JEDNOM živom kamenu, vidio da li će "oživit" i pustio bi ju unutra par dana te povećao intenzitet svjetla na 8-10 sati dnevno. Ako je sve ok nakon tjedan dva nakon što život iz tog kamenčića bar malo ode dalje na drugo kamenje bi stavio neke gljive, sarkić, ili tako neki jednostavniji MEKI organizam... i tek ako to sve se lijepo otvara, živi i nema problema stavio bi prvu ribu ili prvi koraljić unutra. To sve bi tako pustio BAREM još mjesec dana i uživao u svakakvim pizdarijama koje hodaju ili se pojavljuju u akvariju. Napravio bi prvu promjenu vode, a prije toga bi već bar 3 puta izmjerio parametre o kojima sam pričao... i tek tad bi mogao reći da sad mogu staviti prvi ozbiljniji organizam u akvarij. Slikao bi sve to, stavio na forum i čekao da mi netko da neki savjet jer bi ih sigurno bilo... a usput bi uživao u pozitivnim komentarima kako je sve ok i da samo tako nsatavim dalje a i sigurno bi se našla koja dobra duša koja bi mi donirala neki lijepi organizam koji nemam a ja bi mu platio pivu.

-Kamen, živi, mrtvi, keramika

Dakle svatko od nas trebat će u akvarij staviti neki kamen i na njega će htjeti satviti koralje i sve ostalo šta može ići na kamen. Kamen nam također koristi da bi neke ribe spavale u njemu te da bi se mnogu organizmi jednostavno sakrili.
No najbitnija funkcija samog kamena je filtracija vode.

Odtuda i ime "živi kamen". Kad sam počinjao sa akvaristikom i kad su mi rekli da moram staviti živi kamen i da kila košta preko 100 kuna iskreno sam mislio da me netko zaje****. No to je točno. Priča sa živim kamenom je takva da se u njemu nalaze doslovno milijuni raznih organizama, bakterija, i svih ostalih ŽIVIH stvari koji nam bez obzira što mi to ne vidimo filtriraju vodu. Zato bi cilj svakog morskog akvarista trebao biti da ima sav kamen u akvariju živ.
Kamen koji god, živi ili mrtvi bi trebao biti kostur tj. ostatak nekih koralja, jer taj kamen već u sebi ima nebrojeno rupica i prolaza za naše bakterije i organizme a i nastao je u moru prirodnim putem.
Pošto je taj kamen kao što sam rekao skup akvaristi obično stavljaju kombinaciju živog i mrtvog kamenja u akvarij. Također mnogi stavljaju keramiku koja je po mom mišljenju super iz dva razloga. 1- zato što ima već u startu oblik pogodan za cirkulaciju i postavljanje koralja i 2 zato što ako dolazi suha ne dolazi sa raznim uginulim organizmima koji vam zagađuju vodu.

Dakle ili živi ili mrtvi ili keramika... a nikako nekakve cigle ili gromade onog glatkog tvrdog kamena a ni razno razne gluposti koje ljudima padaju na pamet.

Pri nabavci živog kamena potrebno je obratiti pažnju od kuda se uzima i od koga ako je od akvarista jer svi znamo imati raznih gluposti po kamenju, spomenut ću najčešća 2 smetača... a to su Aiptasie i Flatwormsi.
Također treba obratiti pažnju na to da li kamen smrdi. Koliko god glupo zvučalo ali tako je jer kamen uvijek ima neki miris, no ako baš smrdi onda to znači da u njemu neke stvari umiru ili su već umrle a teško ih je izvaditi i naravno to si ne želite u startu u akvariju.

Osobno da radim ispočetka vjerovatno nebi imao novaca za živi kamen a i možda bi mi bilo bolje da si ne uvažam sranja u akvarij pa bi se odlučio na hrpu mrtvog kamenja i keramike i tek 2-3 komadića živog kamena iz kojeg bi se proširio život okolo po akvariju. Ako se ovako počinje onda toplo preporučam da period cikliranja produžite jer ipak treba dosta vremena da kamen "oživi".

Također bitno je napomenuti da je sam setup kamenja u akvariju jako bitan. To je iz razloga da bi kamen trebao što manje dodirivat dno akvarija i da bi trebalo biti mjesta oko kompletnog kamena za cirkulaciju vode. Sama cirkulacija je naravno bitna za prije spomenute organizme i za cirkulaciju. Također je bitno nekim ribama da imaju svoje "pećinice" za sakrit se i spavat u kamenju.
Za ovo isto ne postoji nikakva formula uspjeha, jer ponekad je teško spojiti cirkulaciju i naše zadovoljstvo tzv. "rockscape-om", i sigurno ćete više puta pretumbavati kamenje prije nego što budete zadovoljni, a i kad budete zadovoljni opet ćete pretumbavati iz nekog razloga. Jedina ispravna formula je da ne stavljate sve kamenje na jednu hrpu koja će sama sebe zagušiti u cirkulaciji.

---

I dodao bi nešto što sam prije zaboravio i nemam pod šta upisati a može biti bitno.

-Vaše ruke i zrak u prostoriji
-općenito bi trebalo izbjegavati guranje ruku stalno u akvarij. A prije svakog guranja bi trebalo dobro oprati ruke ali bez sapuna. Razlog ovome je da su nam ruke pune zmazanoća ma koliko god ih prali i da svakim dodirivanjem vode tu zmazanoću unosimo u akvarij. Sapun koliko god je nama ovako lijepo čist, ipak nije poželjan u akvariju, a o raznim kremama za ruke i svim ostalim kozmetičkim glupostima da i ne pričam.
-Što se tiče zraka morate biti svjesni da akvarij općenito tj. voda kupi sve gluposti koje se nalaze u zraku sobe u kojoj se nalazi akvarij. I sad ok prdnut pored akvarija nije strašno (valjda) ali nemojte ni slučajno u sobi di je akvarij primjerice lakirati parkete, koristiti blizu akvarija one mirise što idu u utičnicu, ili u spreju, ako špricate protiv komaraca nemojte špricati u sobi gdje je akvarij itd itd... mislim da ste shvatili što želim reći ovdje. Ja u sobi gdje mi je akvarij dosta pušim, i znam da to nije dobro... pa se pokušavam kontrolirati.
I da, sobu u kojoj je akvarij ja uvijek držim prozor otvoren "na kip" i luftam redovno, pa ako ikako možete bar to napravite.


Evo nadam se da sam pomogao, svim onima koji bi "u more", ali i onima koji imaju akvarije da vide u čemu su možda pogriješili. Također molio bi iskusnije akvariste da napišu ako se s nečim ne slažu što sam napisao.


Puno sreće svima koji žele u ovaj vrlo zanimljiv "sport"  :up:


P.S. Dio sa kamenjem i rukama sam dodao naknadno, a vidim i da je promijenjeno ime teme. Odsad nadalje ako ću se nečega dodatno sjetiti napisat ću novi post.
« Zadnja izmjena: Listopad 17, 2010, 18:55:41 poslijepodne od Roni »
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Pomoć početniku!
« Odgovori #1 u: Listopad 17, 2010, 17:11:13 poslijepodne »


Roni ovo dođe ko nastavak predavanja s aktera. ;) Dobar tekst al dug je brate, treba to početnik i pohvatat.. :D
No, da treba neka tema tipa ove kao helpdesk za početnike treba. :122:

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #2 u: Listopad 17, 2010, 19:10:40 poslijepodne »
Roni je to super napravio i tema je postavljena kao sticky!
Ova tema će služiti kao pomoć početnicima u potrazi za brzim odgovorima na pitanja koja ih muče pri startanju morskoga akvarija.


VAŽNO: Svaki off-topic, smajlići, pozdravi i slično biti će obrisani!!!



Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #3 u: Listopad 17, 2010, 22:12:16 poslijepodne »
svaka cast Roni  :up:

a u duhu pomoci, evo slikovna retrospektiva tanka od starta do dana danasnjeg, tako da se moze vidjeti sto sve slijedi i sto se sve moze ocekivati u procesu cikliranja i sazrijevanja tanka... nadam se da ce pomoci svima koji misle da im je tank "gadan" od smedje, crvene, zelene ili druge ljige, i da nikako da to prodje  :D :D

ide:

13.07.2008 - start

prve dvije slike, mutna voda sa tek ubacenim a dobro ispranim pijeskom u RO vodi. Ne vidi se dublje od 50ak cm kroz staklo. Ostavljeno na miru da se lagano razbistri, pa jos preslagivanje kamena.

18.07.2008 - izbistrilo se, kamen je slozen kako sam htio, filtracija je u pogonu. Nemos gledat  u bjelinu svega, i kamena i pijeska.
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #4 u: Listopad 17, 2010, 22:21:16 poslijepodne »
27.07.2008 - smedja ljiga

standardno u procesu cikliranja, smedja ljiga po kamenju i lagano po pijesku. Pri izmjenama vode probat usisat sto ide, a najbitnije, CEKAT DA PRODJE, bez obzira kako izgledalo. Svaka intervencija po kamenu i pijesku samo remeti ciklus, produzava ga, a proci ce i samo.

31.07.2008 - vec se vidljivo smanjuje, ali naravno, ne nestaje skroz. Valjda je najveci problem sto onako bijel i netaknut pijesak odjednom dodje u fazu *ovna pa svak ima poriv intervenirati...

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #5 u: Listopad 17, 2010, 22:33:24 poslijepodne »
08.08.2008 cijano

pocetak napada crvene armije  :dead:... vidljivi su baloncici po kamenju, i naravno, crvena ljiga koja se siri

na drugo slici se vidi pijesak sa komadima smedje ljige, nakon (pokusaja) usisavanja... zadnja slika - s blicem - vidljiva sva ljepota ove crvene zivine  :D
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #6 u: Listopad 17, 2010, 22:39:44 poslijepodne »
06.09.2008 - tank star skoro 2 mjeseca, jos uvijek cijano (prva slika) i to u slojevima po kamenju i po dnu... usisavanje i izmjene vode, strpljenje...

pijesak vise nije, niti ce biti bijel, ali barem nema one "kore" po povrsini, normalne je sipke strukture i jos uvijek po vrhu dosta taman-smedji

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #7 u: Listopad 17, 2010, 22:45:49 poslijepodne »
02.10.2008 jos uvijek cijano, manje po kamenu

cijano po kamenju se povlaci ali sporo...

20.10.2008 - pijesak se ocistio, izgleda dobro... tank star tri mjeseca i malo vise... po LPSima se vidi da krece na dobro, rasireni su sve vise i "suncaju se"...

05.11.2008 - cijano po kamenju se jos uvijek povlaci, ali ga ima... probam vidjeti gdje je moguci uzrok, cirkulacija, parametri, svijetlo, ali naravno, pre tesko je jer je previse varijabli... usisavanje i izmjene vode...
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #8 u: Listopad 17, 2010, 22:50:11 poslijepodne »
14.11.2008 - pijesak je cist, taman i uredan. Cini se kao da je sve OK...

06.01.2009 - pojavljuje se nesto novo, slici na cijano po boji, a na dinoflagelate po teksturi (lijevo od skoljke i ispod caulastrea). Ne da se lako usisati sa kamena, a uzrok mogu traziti danima  :D
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #9 u: Listopad 17, 2010, 22:57:36 poslijepodne »
24.04.2009 - jos nesto novo... ovaj put, zelena ljiga, i to u kolicinama... pokriva kamen, pijesak, ima baloncice po sebi... moze se usisati, ali ne pomaze puno...

ispostavilo se (dakako, puno kasnije, uz pomoc puno iskusnijih) da sam (naravno) opet ja zayebao stvar... Dozirao sam tekuce zeljezo u vrlo razrjedjenom obliku u vlastitoj reziji te po vlastitoj recepturi... i voila, eto sranja  :D... naravno, cim sam upozoren da bi to moglo biti uzrok, prestao sam s doziranjem i zelena ljiga se pocela povlaciti... naravno, par mjeseci kasnije, a mogao sam uredno i bez toga  -?

11.05.2009 - stanje divota  :D

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #10 u: Listopad 17, 2010, 23:02:08 poslijepodne »
10.07.2009 - godinu dana od starta....

bijelih koralja u zelenoj ljigi ima redom... koliko treba bit pametan pa sam od sebe zakljucit da treba prestat dozirat sve one bocice i tinkture za mlados, i pustit tank malo na miru?... paaa, oko godinu dana, uz pomoc ljudi koji znaju puno puno vise  :)


O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #11 u: Listopad 17, 2010, 23:07:46 poslijepodne »
29.08.2009 - tadaaaa, prestankom doziranja bocica i praskova, dobijemo rapidno povlacenje do tada neunistive zvijeri... naravno, kako to ne moze proci nekaznjeno jer stalno tank guramo u disbalans, evo je opet ona dobra nasa cijano  :roll:


26.10.2009

cijano, za promjenu


10.11.2009 - ovaj put u punom naletu, samo sto je po ribama nema...
« Zadnja izmjena: Listopad 17, 2010, 23:39:19 poslijepodne od Pamook »
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #12 u: Listopad 17, 2010, 23:10:38 poslijepodne »
19.12.2009 - smirivanje situacije, povlaci se, napokon...


26.12.2009

stanje pred novu godinu, dosta dobro...
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #13 u: Listopad 17, 2010, 23:24:05 poslijepodne »
U konacnici, do nekakvog smirivanja situacije je trebalo proci skoro godinu i pol u mom slucaju, isto radi nestrpljenja, doziranja, kemijanja, younameitijanja....

a moglo je dovoljno krace, bezbolnije i svakako, jeftinije racunajuci gubitke koji prate ove divne faze....


ostatak slika i trenutno stanje tanka moze se vidjeti ovdje

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=35273.120

da ne dizem jos slika u ovu temu, a ono sto treba reci (a ja sam saznao iz prve ruke) je -

pustit da ide, bez kemija odmah u startu, pa cak i kasnije

onoliko cijana po tanku je bilo uzrokovano - refugiumom u kojem  je bio DSB... ne zato sto to ne valja, vec zato sto se jednostavno pijesak u njemu napunio sr@nja, i poceo proizvodit ista... Umiranje koralja, cijano, cudesa, a trebalo bi bit pomoc u filtraciji... Ja sam ga startao bez plenuma, kao RDSB (remote deep sand bed), vjerojatno je radio kako treba jedno vrijeme, ali ubrzo vise nije... otkacio sam ga za probu negdje u 7. mjesecu i kasnije rasformirao, jer se pokazalo da je pijesak u njemu poceo crnit i kvarit se... ponovni start mi nije bas na pameti, barem za sada...

Jos jedna stvar, isto iz "prve ruke"  X-( - u refugiumu sam imao brdo caulerpe koja je rasla i rasla i rasla, bez prorjedjivanja... i onda je krenula rikavat u jednom momentu, a to se dogodi vrlo rapidno (u roku 24-48 sati skoro sva se "otopi")... a rikavanjem ispusta toksin, koji jako dobro djeluje na koralje, pogotovo one osjetljivije... zato s caulerpom oprezno, i prorjedjivat da se ne naseli kao suma, jer malo joj treba da napravi bye-bye u tanku...

Stare lampe u rasvjeti dokazano pogoduju stvaranju cijana, treba ih mijenjat na nekoj razumnoj bazi...

i na kraju, ovo nije hobi za sto jeftinije proc, jer je dovoljan gubitak jedne ribe ili skupljeg koralja pa da bilo kome bude jasno da je mogao i s boljom/jacom opremom i pazljivim pristupom imat i ribu i opremu...

I da, strpljenja nam naravno svima fali, ali ako ne pustite faze pri cikliranju da prodju bez puno uplitanja (fizicki, cetkanje, ispiranje pa vracanje u tank i slicno), remeti se cijeli ciklus, pa bi na kraju i toliko zeljena ravnoteza mogla doci puno kasnije i teze, a mozda i nikada  :up:


PS- zasto mi nitko nije napisao da su Warriorsi na TV? Oooooo, a ja kuckam po slovarici.... OOOOOOOOooooooooo  :D :D

Over and out   :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #14 u: Listopad 20, 2010, 15:26:35 poslijepodne »
Zanimalo bi me jel postoje neki standardni ljekovi za morske ribe koje bi dobro bilo nabavit da ih imaš pri ruci za svaki slučaj.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #15 u: Listopad 20, 2010, 22:40:40 poslijepodne »
Za ribe ne znam, ali dobro ti je imat pri ruci (a mozes i preventivno, kad dobijes koralj iz izvora koji ne poznajes dovoljno) nabavit ovo

http://www.thatpetplace.com/pet/prod/200514/product.web

i prije stavljanja novog koralja u svoj tank, okupas ga u ovoj otopini pa si miran.

Generalno za ribe dobro djeluje cesnjak pa mozes nabaviti i hraniti (ili dohranjivati) hranom na bazi cesnjaka... ja to nisam radio ali nisam imao ni problema sa ribljim bolestima (odn. bijele tockice od soka u dolasku pustim da same prodju, a Chelmon je u jednom momentu imao problema sa perajama - nekakve bijele nakupine i truljenje peraja - ali se izborio i ozdravio tijekom jedno 3 dana bez moje intervencije)....

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #16 u: Listopad 31, 2010, 11:24:19 prijepodne »
cesnjak je dobar  jer ti iz probave riba tjera parazite,
prije bi tu i tam cjedio cesnjak i onda na hranu a sada
zuco jede komadice cesnjaka :D
uv lampa ti je dobra stvar.
postoje jos neki ljekovi ali mislim da ovo dvoje uz
dobru vodu cuda radi.
postoje ribe koje ce ti prije popjegaviti npr hepatus a
postoji zuco koji je dosta otporan.
kad ti ribe popjegave mozda treba preispitat koje si ribe stavio skupa ako se
mlate i od toga oće ich doci.
ch ti dolazi u naletima tj serija po serija i taman kad pomislis da je ribama dobro prestanes s tretmanom
one se još jaće ospu zato je bitno da kad ih ljecis cinis to duze.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #17 u: Listopad 31, 2010, 11:26:56 prijepodne »
tu bi spomenuo još jednu stvar koje se uvazeni kolege nisu dotakli
a to je ciscenje sumpa koje po meni zlata vrijedi.
nakon nekog vremena u sumpu i preljevu vam se nakupi brdo otpada zato slauf u ruke prije sve povadite
i cicaj misko.

Offline Dentex

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 365
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Maksimir - Kvatrić
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #18 u: Prosinac 25, 2010, 12:13:19 poslijepodne »
Jel bi akvarij Atman cr-320 bio pogodan za nano morski? Oko 30 litara ima. Najvise me brine rasvjeta, jel dosta 11w? Stavio bi neki mali unutrasnji filtercic gdje bi stavio aktivni ugljen i fosfat remover i mozda bi dodao neku protocnu pumpicu. Kolki bi ukupni protok vode trebao bit u tom akvariju?
Ne volim januar, ni bele zimske vragove u svakom snegu vidim iste tragove, tragove malih stopa kako polako odlaze..

Offline Nikola Niky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 137
  • Spol: Muški  
Pare
« Odgovori #19 u: Siječanj 25, 2011, 14:52:04 poslijepodne »
Kolko bi koštalo startanje jednog moskog akvarija od
200-300 l?
Pitam jer možda za nekolko godina uz pomoć mame i tate... :)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: Helpdesk - pomoć početnicima
« Odgovori #20 u: Siječanj 30, 2011, 21:26:42 poslijepodne »
Jel bi akvarij Atman cr-320 bio pogodan za nano morski? Oko 30 litara ima. Najvise me brine rasvjeta, jel dosta 11w? Stavio bi neki mali unutrasnji filtercic gdje bi stavio aktivni ugljen i fosfat remover i mozda bi dodao neku protocnu pumpicu. Kolki bi ukupni protok vode trebao bit u tom akvariju?

imao ga ja donedavno i funkcionirao je, ali bez poklopca i sa rasvjetom 24W... unutra samo meki koralji bez riba, mozes stavit par kozica ako nabavis (jadranske isto)... za cirkulaciju rastavljeni atman filter za slatkovodnu, mislim ranga 40ak kn, bez onih spuzvi, samo pumpica, ostalo nista od filtracije, samo redovne tjedne izmjene vode, negdje recimo 8-10 litara tjedno  :up:

mozes probat i sa poklopcem i onom PL lampom od 11W ali bit ce definitivno pre malo, a i falit ce ti plave. Kod mene je bila atman armatura sa 24W PL plavom lampom, mozes probat nabavit 11W plavu pa ju nekako pridodat skupa sa prigusnicom u poklopac, to bi bilo isto OK (osim kondenzacije u poklopcu)  :)

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline glava123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Lokacija: Zagreb
Za početak par pitanja
« Odgovori #21 u: Ožujak 31, 2011, 14:43:30 poslijepodne »
Pozdrav svima...

Gledajući sve te Vaše morske akvarije nemogu im odolijet pa se i ja  pripremam pokrenut jedan. Ali prije toga imam više pitanja i nadam se da ću dobit neke odgovore.

Radi se o aqua 80x35x40 (cca110L) - trenutno su u njemu lampe 2xT8 - 18W (grolux i aquastar)

1.Mogu ih znači zamjenit za neke morske kao coral star ili marine , ali i te će onda bit od 18W ako se ne varam - a to  mi se definitivno čine kao PREMALO svjetla na 110 L. Da li sam u pravu ili bi možda to funkcioniralo sa nekim nezahtjevnim koraljima ( koji su to uopće?) Koliko bi uopće bilo dosta svijetla za 110L (ok,znam da kažu što više ali opet koliko više?)


2.Da li je moguće napraviti  Aq takve veličine bez sumpa (jer ga nemam baš gdje stavit)

3.Da li je moguće imat takav aqu bez skimmera ako u aqu držim samo meke koralje i eventualno (s vremenom naravno) 2-3 ribice ? Znam da bih ga trebao imati ali opet ako nemam sump narušava mi izgled aqu. Pretpostavljam da bez skimmera treba češće mijenjat more?

4.Može li se vanjski filter koristiti za kem. filtraciju i fosfat remover u njemu ili je bolje korisiti hang - on filter ako nema skimmera?

5. 2 cirkulacijske od cca 2000L su mi dosta za taj aqua?

6.Da li se može korisiti čista izvorska voda za nadolijevanje ?

7.Da li mi za početak uopće trebaju testovi (osim eventualno salinimetra) kad se akq ciklira i nema ništa osim živog kamena unutra?


Dosta pitanja za sad  :)   

TNX....

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #22 u: Travanj 01, 2011, 11:20:01 prijepodne »
Vidim da ti niko od iskusnijih ne odgovara pa ću ja, na ona pitanja koja mislim da znam odgovor.
1. Premalo je rasvjete definitivno. Akvarij je u startu hendikepiran jer je 10cm kraći od dimenzije kojoj bi mogle stati lampe od 39W. Da mogu stati lampe od 39W i još T5 3 komada najveći problem bi bio riješen. Ovako ćeš morat stavljati 4 lampe od 24W, bolje T5 naravno od T8...
3. Ako bi ti narušavao izgled, kupiš hang on skimer. Neki na forumu imaju takave skimere duže od dvije godine...
6. Koliko je čista ta izvorska voda? Neznaš joj parametre? Tvrdoća? Ja nebih koristio izvorsku... Kupiš RO uređaj ili neka ti neko pravi vodu dok ne kupiš RO...
Karas Reef - morski akvarij

Offline glava123

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #23 u: Travanj 01, 2011, 17:33:24 poslijepodne »
Ajde barem netko da se javi   :klap:

Ok,znači T5 x4x24W ( koliko mi treba prigušnica za to 2 ili 4 ako netko zna?)

Pa baš sam i o tom hang- on govorio ,kaj nije da je on onak dosta velikih dimenzija? barem mi se tako čini na slikama...

A izvorska voda drito iz planine  :) (Kod Kašine) - da trebalo bi izmjerit parametre - a jel ima negdje kupit destilirane na veće količine ?

Hvala Karas,

i dalje očekujem druge odgovore , pls


Offline vd_2208

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 90
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: ZAGREB
  • Last ever after
Odg: Za početak par pitanja
« Odgovori #24 u: Travanj 01, 2011, 19:22:01 poslijepodne »
Pozz,ima za kupit demineralizirana voda,prolazi kroz duplu osmozu,cijena je 1 kn litra,ako te zanima javi se na na pp.
Fala puno
pozz