Ožujak 28, 2024, 10:59:22 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste  (Posjeta: 3988 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline iklaic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški  
pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« u: Svibanj 18, 2020, 21:26:52 poslijepodne »
relativno sam novi u akvaristici i nisam siguran o okojoj se algi radi pa bio molio iskusnije clanove za pomoć

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #1 u: Svibanj 18, 2020, 21:57:23 poslijepodne »
Takve "končaste" vrste algi se obično dosta učinkovito mehanički mogu riješit nekom mekšom četkicom za zube...
Ali naravno , tako nečeš riješiti problem...
Malo je premalo podataka... Akvarij, biljke, podloga, osvjetljenje, CO2...
Nešto ne štima...

Offline iklaic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški  
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #2 u: Svibanj 18, 2020, 22:30:31 poslijepodne »
radi se o akvariju neki 60L, podloga Tropica Aquarium Soil, vanjski filter jbl e402, cirkulacijska pumpa, osvjetljenje original JUWEL NOVOLUX LED 60 WHITE 2 komada i 1 jedna JUWEL NOVOLUX LED 40 RED, CO2 boca (od jbl-a) cca 25-30ppm, rasvjeta mi gori 9 sati dnevno, s tim da ne gore sve 3 lampe tih 9 sati, crveno svjetlo se prvo pali nekih pola sata, pa onda prvo bijelo svjetlo s cervenim sljedećih pola sata pa onda se pali i ovo drugo bijelo svjetlo i tako sve 3 lampe skupa rade 7 sati pa se po redu paljenja i gase, zadnjih sat vremena opet ostaje crveno svjetlo...

što se tiče riba ima 7 neonki, 3 fantom tetre, 2 koridorasa, 1 ancitrus i odvojeno u mrežastoj mrijestilici 20ak gupija malih (oni idu brzo kao poklon u pet shop).

od gnojenja stavljam samo mikroelemente od jbl-a, makroelemente trenutno nemam (u dolasku su mi...), ribe hranim 1 dnevno dok male gupije cesce zadnjih mjesec dana (za njih sam imao onu hranu baš usitnjenu za mlade koja bi prolazila kao oblak kroz tu mrezicu u akvarij neznam jeli moguce da je zbog toga došlo do ne balansa u akavariju?)

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #3 u: Svibanj 18, 2020, 22:40:09 poslijepodne »
CO2???
Nisi ga spomenuo...
Plus makroelementi...
Jel nisi nikad ni dodavo makroelemente il ti je ponestalo?
Oće to tako čim je nešto u disbalasu...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #4 u: Svibanj 18, 2020, 22:40:48 poslijepodne »
Malo meni ova "crvena" lampa vuce na, ako vec ne uzrok, onda svakako dio problema....

Nemogu nigdje pronaci spektar te lampe, ali sudeci po slikama, tu si debelo u 600nm dijelu spektra (crvena), a od nje bas i nemas nikakve koristi. Alge s druge strane da. Ista stvar i sa prevelikom kolicinom svjetla....

No, alge = visak nutrijenata u vodi, pa probaj razmisliti sto nije adekvatno - filtracija, izmjena vode, hranjenje....

Sorry ako sam sta fulao, zahrdjao sam malo u slatkoj vodi...


Offline iklaic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški  
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #5 u: Svibanj 18, 2020, 23:06:07 poslijepodne »
CO2 mi je nekih 25-30 ppm, na indikatoru je svjetlo zelena boja, ph se također smanji sa nekih 7.6 ujutro prije nego pocne radit CO2 na 6.8 nakon što radi CO" 2-3 sata... Prije sam koristio kao gnojivo Easy Life ProFito pa sam od prije mjesec dana pceo JBL mikroelementi a makrolementi (JBL PROSCAPE NPK MACROELEMENTS ) su mi u dolasku, tako da ih nisam još koristio.

radio sam i mjerenja neka pa ako to što može pomoći:

Fe 0.1 mg/L
NO2 <0.01
NO3 1mg/L
K 10mg/L
PO4 < 0.02 mg/L
prije CO2:
kh 6
ph 7.6
nakon CO2:
kh 7
ph 6.8

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #6 u: Svibanj 19, 2020, 07:21:03 prijepodne »
Ja bi ti malo izregulirao tu rasvijetu, ne znam kakav efekt imas sa takvim paljenjem, osim valjda estetski.

Ja sam se igrao sa tim bojama i spektrima te uvjek neku vrste alge navukao.

No, po mojem iskustvu ova alga ti nastaje(bar meni) zbog nebalansa nutrijanata. Sada moguce da si uzrokovao malo probleme sa mikro gnojivima, posto svaki proizvodac ima svoje mikseve. Ne znam kolika je razlika izmefu Esey i JBLa, ali smanji   dozu malo te pricekaj marko elemente.
Kada budes dodavao, igraj se sa kolicinom, iako su na 60l male.
Inace, ako ne prolazi, a na esey nisi imao problema vrati se na to.

I sam eksperimentiram stalno pa vise stete napravim nego koristi. No, prije nego nesto promjenim sve zabiljezim kaj sam prije radio, da se mogu vratiti te inace kroz 2-3 tjedna se i vrati sa par veci izmjena vode.

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline iklaic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški  
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #7 u: Svibanj 19, 2020, 07:48:33 prijepodne »
za rasvjetu je estetske prirode jer crveno svjetlo naglasi crvene tonove u akvariju, neonke i biljke bolje dolaze do izražaja...i na početku ciklusa rasvjete se pali samo crveno svjetlo, htio sam dobit kao imitacija svitanja i na kraju dana kao zalazak sunca...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #8 u: Svibanj 19, 2020, 10:29:42 prijepodne »
ovak.....bez makro elemenata skroz ocekivano.
NO3 1mg/L
K 10mg/L
PO4 < 0.02 mg/L
onak, nema nicega....

Drugo, ta novolux rasvjeta je vise dekorativna nego funkcionalna. Mislim, imas 3 lampe i sve skupa 1300 lumena na 60l. Je to LED i nije to tak malo ali opet nije niti tak jako da mozes samo tociti gnojiva i frljiti CO2.
Uglavnom, kad krenes sa makro to sve skupa moze biti OK ali ces morati naci neku dozu koja ti odgovara jer ti je svjetlo limitirajuci faktor.  Iskreno, cak mislim da ti je 6-7 sati mozda i malo tak da uzmi u razmatranje i opciju da probas sa svim lampama malo duze.

Offline iklaic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški  
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #9 u: Svibanj 19, 2020, 13:09:12 poslijepodne »
stigo danas macro :)

na jbl stranici ima JBL ProScape Calculator, tu kad unesem svoje vrijednosti mi dava da moram gnojiti:

JBL PROSCAPE Fe +MICROELEMENTS - 11 ml
JBL PROSCAPE NPK MACROELEMENTS - 16 ml

E sad na pakiranju za moju litražu i sa CO2 preporuka su dosta manje vrijednosti:

JBL PROSCAPE Fe +MICROELEMENTS - 6ml
JBL PROSCAPE NPK MACROELEMENTS - 4ml

Nisam pametan oko ovoga?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #10 u: Svibanj 19, 2020, 13:58:55 poslijepodne »
ja jos manje jer koristim svaki element posebno.....
Probaj sa tim kaj pise na pakiranju, lako pojacas doziranje

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #11 u: Svibanj 19, 2020, 20:57:08 poslijepodne »
Kinggo pametno zbori.... dekorativna rasvjeta ti je kao dekorativna biljka u akvariju.

Lijepo izgleda ali od nje koristi nikakve. Svaka akvaristicka lampa (valjda to nisu promjenili), je imala ionako dovoljno crvenog dijela spektra, naspram klasicnih daylight lampi. Ovo je samo trosenje struje, i forsiranje dijela spektra koji biljke ionako ne koriste, pa sve i da nema problema s algama, opet je bezveze....

Neznam kakve su lampe sada in, nekad su aquastar i grolux (te njihovi hagen i jbl pandani) bile jako dobra kombinacija, i ucinkovitosti i izgleda.....

Offline iklaic

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 9
  • Spol: Muški  
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #12 u: Svibanj 20, 2020, 17:21:20 poslijepodne »
danas sam napravio vecu izmjenu vode i fizicki ocistio alge, stigli su i macro elementi... vidit cu ima li poboljšanja, hvala na savjetima!

za rasvjetu od juwela (to je original rasvjeta koja je stigla s akvarijem, pa sam dodatno kupio jos 1 bijelu i crvenu led) znaci mislite da nije dobra, da je samo dekorativna iako ima dosta svjetlosti s te 3 lampe koliko se meni cini?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: pomoć oko vrste alge i kako se riješiti iste
« Odgovori #13 u: Svibanj 20, 2020, 21:57:12 poslijepodne »
ma gle, OK je to samo ne treba sad neka cuda ocekivati od toga. Nutrijenti, odnosno visak generalno nije problem ako imas dovoljno svjetla i CO2. Obzirom da imas bocu onda CO2 nije problem ali ta rasvjeta nije toliko jaka da ti moze potrositi sve kaj stavis unutra.
Doziraj po preporuci na boci i kroz jedno 2 tjedna bi trebao imati nekakav zakljucak.