Travanj 26, 2024, 20:21:07 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Mjerenje kH sa Salifert testom  (Posjeta: 751 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Mjerenje kH sa Salifert testom
« u: Veljača 10, 2011, 13:10:10 poslijepodne »
Slikao sam moje današnje mjerenje kH Salifert testom pa me zanima da li sam sve dobro napravio.
Slike:
[1] - Salifert kH test
[2] - uzimanje 4ml vode iz akvarija
[3] - dodavanje 2 kapi kH Ind reagensa
[4] - voda nakon dodavanja reagensa
[5] - punjenje injekcije kH reagensom
[6] - injekcija napunjena reagensom
[7] - voda promjenila boju
[8] - ostatak reagensa u injekciji

Pitanja:
1. Na slici 6 vidimo da u injekciji ima nešto malo više od 0.75ml reagensa. Piše u uputama da pri punjenju injekcijie reagensom crni klip injekcije treba doći do oznake 1ml. Tako je i kod mene međutim svaki puta kada povlačim injekciju uđe različita količina reagensa. Nekada nivo reagensa dođe do 0.85ml a nekada do 0.75ml. E to me buni.
2.Koliko roza treba biti voda u epruveti? Upute kažu da treba dodavati reagens dokle god se boja ne promjeni od plavo-zelene u narandžasto-crvenu ili roza boju (boja koja se prva primjeti). Ja sam sada dodao koju kap više da nebude plavo-roza nego baš roza boje.
Dokle vi dodajete? Dok nevidite da se postala svjetlo-roza ili još koju kap doke nebude crvenkasto-roza?
3.Da li sam dobro izmjerio kH? Ima neka greška ili savjet?

Rezultat:
- Crni klip injekcije je na 0.44ml. Tablica kaže da kH iznosi 9.0dKh.
Karas Reef - morski akvarij

Offline JefersoNS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: Novi Sad
Odg: Mjerenje kH sa Salifert testom
« Odgovori #1 u: Veljača 10, 2011, 13:31:08 poslijepodne »
Deluje ok..
Mada m i se cini da na 0,75 kao da imas vazduha do kraja sprica....
Ja radim bez iglice-nastavka i gledam da mi bude vazduha onoliko koliko je tebi ostalo pri vrhu gumice sprica.

Offline Jan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 41
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Cernik Primorski
Odg: Mjerenje kH sa Salifert testom
« Odgovori #2 u: Veljača 10, 2011, 13:57:25 poslijepodne »
Nema ti veze onaj gornji dio da ti je zrak bitno da ti je crni klip na 1, imalo bi ti veze da ti je šprica ispunjena na 0,70 a a mjerenje ti traži da je isprazniš na 0,20 e onda ti fali 0,10 tekućine (ali to je nemoguće), znaći sve dok ti ostaje na kraju mjerenja tekoćine u šprici je ok i naravno zrak nesmije biti u doljnjem djelu šprice a to se i tako nikad ne događa. Što se tiće boje treba kako oni pišu poroziti ili pocrveniti ali kad duže vrijeme mjeriš skužiš kad poćinje mjenjati boju teško je tako pišući objasniti nijansu (odrediš jednu nijansu roze i držiš uvijek tako).Da li ti je to 8,2 ili 8,5 "nebitno" bitno je da je uvijek isto da ne varira.
U šprici u kojoj uzimaš vodu iz akvarija nesmije biti zraka a to riješiš tako da uroniš špricu u akvarij i nekoliko puta (dok je šprica uronjena u akvarij) skroz napuniš i skroz isprazniš špricu i onda istisneš na mjeru koja ti treba (ako tako napraviš nema sitnih mjehurića koji mogu? utjecati na točnost).