Ožujak 29, 2024, 14:07:20 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Preporuka za podlogu ?  (Posjeta: 17057 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #25 u: Ožujak 29, 2014, 19:20:56 poslijepodne »
Manado dolazi u jednoj granulaciji, koliko znam, tako da smijes.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #26 u: Ožujak 29, 2014, 19:49:33 poslijepodne »
Ostalo mi je još dosta  novaca na raspolaganju (štednja  8) ) , pa ću naručiti na aquashopu Manado .To je na kraju otprilike cijena ko da sam kupio jednu vreću od 25 l , a neki to rade. Znam da će me neki kritizirat, al ovaj put hoću da sve ispadne savršeno...

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #27 u: Ožujak 29, 2014, 19:54:37 poslijepodne »
Manado je samo jedna granulacija,nepotrebnu stvar radis...to ak je koji kamencic veci stvarno nema veze

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #28 u: Ožujak 29, 2014, 20:13:06 poslijepodne »
Ne razumijem kako to jer se vidi kad u šaku stavim da je jedno iz jedne vreće  veće ,a drugo manje !

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #29 u: Ožujak 29, 2014, 20:14:46 poslijepodne »
A i ak mi dođe ista , imat ću rezervu za neki durgi akvarij , ili za promjenit nakon nekog vemena kad ova ostari (makar neće biti potrebo) !

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #30 u: Ožujak 29, 2014, 20:38:43 poslijepodne »
Manado nece ostarit da ga moras mijenjat :) to je vulkanit koji je prilicno dugovjecan

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #31 u: Ožujak 29, 2014, 20:46:25 poslijepodne »
Evo, odlučio sam se za Manado. Sve je tu , moram samor askopat akvarij i opet ga postaviti ! Znači mogu staviti gnojivo i DIY CO2 isti dan kad postavim akvarij ? I što je, ispričavam se zbog neznanaj, to vodeni stup ?
Nema šta da se izvinjavaš.
Vodeni stup podrazumeva nivo vode.Npr. U opisu akvarijuma stave:
Akvarijum:100x50x60cm (d,s,v),vodeni stub na 50cm.
Znači voda ide do 50cm,a onih 10cm je hauba.
Enjoying cichlids...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #32 u: Ožujak 29, 2014, 22:25:12 poslijepodne »
Nema šta da se izvinjavaš.
Vodeni stup podrazumeva nivo vode.Npr. U opisu akvarijuma stave:
Akvarijum:100x50x60cm (d,s,v),vodeni stub na 50cm.
Znači voda ide do 50cm,a onih 10cm je hauba.
gle, cijenim tvoj entuzijazam, ali....
Evo, odlučio sam se za Manado. Sve je tu , moram samor askopat akvarij i opet ga postaviti ! Znači mogu staviti gnojivo i DIY CO2 isti dan kad postavim akvarij ? I što je, ispričavam se zbog neznanaj, to vodeni stup ?
vodeni stup, kao sto kaze Pera, je voda.  :D Ali tu nije bitna uopce visina odnosno dubina niti nista slicnoga. Kad se kaze prihrana kroz vodeni stup ili preko vodenog stupa to znaci da biljke hranjive tvari uzimaju direktno iz vode a da ih ne crpe preko korijena iz podloge.
E sad, ja nisam bas toliko upoznat sa svim vrstama bilja ali ima bilja koje moze savrseno uspijevati u potpuno inertnoj podlozi (sljunak vulgaris) i sve potrebno uzimati iz vode ali ima i onih kojima je potrebna prihrana kroz korijen. Znaci treba im hranjiva podloga, ili one tablete, ili u tvom slucaju manado ce s vremenom postati "hranjiva" podloga sto zbog toga jer ce ti se u njemu nakupiti nesto organskog otpada sto zbog CECa jer ce na sebe vezati pozitivne katione koje onda kasnije biljka koristi.
Naravno, sve bilje moze crpiti kroz korijen iz podloge (osim plutajuceg, jel  :D ) ali nekima to nije neophodno.

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #33 u: Ožujak 29, 2014, 22:39:51 poslijepodne »
E sad, ja nisam bas toliko upoznat sa svim vrstama bilja ali ima bilja koje moze savrseno uspijevati u potpuno inertnoj podlozi (sljunak vulgaris) i sve potrebno uzimati iz vode ali ima i onih kojima je potrebna prihrana kroz korijen. Znaci treba im hranjiva podloga, ili one tablete, ili u tvom slucaju manado ce s vremenom postati "hranjiva" podloga sto zbog toga jer ce ti se u njemu nakupiti nesto organskog otpada sto zbog CECa jer ce na sebe vezati pozitivne katione koje onda kasnije biljka koristi.
Naravno, sve bilje moze crpiti kroz korijen iz podloge (osim plutajuceg, jel  :D ) ali nekima to nije neophodno.

Skoro sve akvarijske biljke mogu uspjevati u inertnoj podlozi uz adekvatno gnojenje naravno i pogotovo ako ima dovoljno riba u akvariju...čak i vrste s jakim korijenom tipa Crypte. Naravno bolje rastu uz neku hranjivu podlogu koja osim toga služi i kao svojevrsna rezerva ako koji put preskočite gnojenje. Ima i tu na forumu par odličnih biljnih akvarija samo sa šljunkom, sad mi se ne da potražiti
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #34 u: Ožujak 30, 2014, 14:34:33 poslijepodne »
Nema šta da se izvinjavaš.
Vodeni stup podrazumeva nivo vode.Npr. U opisu akvarijuma stave:
Akvarijum:100x50x60cm (d,s,v),vodeni stub na 50cm.
Znači voda ide do 50cm,a onih 10cm je hauba.
gle, cijenim tvoj entuzijazam, ali....
Evo, odlučio sam se za Manado. Sve je tu , moram samor askopat akvarij i opet ga postaviti ! Znači mogu staviti gnojivo i DIY CO2 isti dan kad postavim akvarij ? I što je, ispričavam se zbog neznanaj, to vodeni stup ?
vodeni stup, kao sto kaze Pera, je voda.  :D Ali tu nije bitna uopce visina odnosno dubina niti nista slicnoga. Kad se kaze prihrana kroz vodeni stup ili preko vodenog stupa to znaci da biljke hranjive tvari uzimaju direktno iz vode a da ih ne crpe preko korijena iz podloge.
E sad, ja nisam bas toliko upoznat sa svim vrstama bilja ali ima bilja koje moze savrseno uspijevati u potpuno inertnoj podlozi (sljunak vulgaris) i sve potrebno uzimati iz vode ali ima i onih kojima je potrebna prihrana kroz korijen. Znaci treba im hranjiva podloga, ili one tablete, ili u tvom slucaju manado ce s vremenom postati "hranjiva" podloga sto zbog toga jer ce ti se u njemu nakupiti nesto organskog otpada sto zbog CECa jer ce na sebe vezati pozitivne katione koje onda kasnije biljka koristi.
Naravno, sve bilje moze crpiti kroz korijen iz podloge (osim plutajuceg, jel  :D ) ali nekima to nije neophodno.
Izvini ako sam pogrešio,ali sam više na ciklidškom sajtu,pa tamo vodeni stub označava nivo vode.Jel kod ciklida ne prihranjujemo uopšte preko stuba,tako? ;)
Enjoying cichlids...

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #35 u: Ožujak 30, 2014, 18:35:01 poslijepodne »
Problem ! Nabavio sam dvije vreće manada i u jednoj je sitniji , a u drugoj krupniji ! Što sada ? Jer ih mogu pomješati i jer je taj siti jedako dobar kao ovaj krupniji ?
Ne bi smjo biti krupniji i sitniji -?
naravno da granulacije  -?isu sve iste ali da je razlika po vreći to nisam čuo... u svakom slučaju razlika ne smije biti velika slobodno pomješaj,ipak je to prirodni materijal i naravno da sve granule ne mogu biti istog promjera.
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #36 u: Ožujak 30, 2014, 20:04:23 poslijepodne »
Al ono , u jednoj je vreći sitniji , a u jednoj krupniji, a znam da je kolega kinggo spominjo na nekim postovima rečenicu "nikad nije bio krupniji" , pa sam pomislio da je ovja sitniji malo stariji, a ovaj malo noviji. Sad sam baš iz inata naručio još jednu vreću (ove dvije sam kupio u dućanu) , pa da vidimo jer če ta biti drugačija !

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #37 u: Ožujak 30, 2014, 21:38:40 poslijepodne »
pa jedino ako si dobio vrecicu sa kojom je netko igrao nogomet ili testirao neku presu pa da se podrobilo. Gle, u vrecici ima sitnijeg i krupnijeg, imas i nesto prasine, dobro to isperi jer inace ces imati mutnu vodu 7 dana. Ali ne bi trebalo biti razlike u granulaciji izmedju pakiranja, 3l, 5l, 10l, 25l sve su bile iste kad sam ih gledao.
Daj neku sliku tih vreca i saku manada iz svake da se vidi o cemu se prica, ovak samo laprdamo u vjetar.
Jedino kaj mi pada na pamet je da je jedna vrecica stalno bila nosena ili micana jednako orijentirana pa da se onda to nekako samo stalozilo po velicini pa imas dojam da je to kaj vidis krupnije nego ona di je sve izmjesano.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #38 u: Ožujak 31, 2014, 12:53:38 poslijepodne »
pa jedino ako si dobio vrecicu sa kojom je netko igrao nogomet ili testirao neku presu pa da se podrobilo. Gle, u vrecici ima sitnijeg i krupnijeg, imas i nesto prasine, dobro to isperi jer inace ces imati mutnu vodu 7 dana. Ali ne bi trebalo biti razlike u granulaciji izmedju pakiranja, 3l, 5l, 10l, 25l sve su bile iste kad sam ih gledao.
Daj neku sliku tih vreca i saku manada iz svake da se vidi o cemu se prica, ovak samo laprdamo u vjetar.
Jedino kaj mi pada na pamet je da je jedna vrecica stalno bila nosena ili micana jednako orijentirana pa da se onda to nekako samo stalozilo po velicini pa imas dojam da je to kaj vidis krupnije nego ona di je sve izmjesano.
Logično objašnjeneje Kingo :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #39 u: Travanj 01, 2014, 14:22:17 poslijepodne »
Jer mogu samo pitati koliko se mora mandano prati prije nego što se stavi u akvarij ?

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #40 u: Travanj 01, 2014, 14:29:48 poslijepodne »
Jer mogu samo pitati koliko se mora mandano prati prije nego što se stavi u akvarij ?

Iz mojeg iskustva samo dvije promjene vode.


Pere se iz dva razloga a to su:
1. Prašina koja se stvara tokom transporta i rukovanja vrećom
2. Granule koje plutaju

Broj jedan je riješen kada je voda bistra(ne mora biti sada da izgleda kao iz pipe ali da nema muljasti izgled)
Broj dva se riješava tako da pokupiš s površine vode plutajuće granulice. 
Ne zabrinjavaj se ako će ti voda biti malo "prašinasta", spužva u filteru će ti to pokupiti relativno brzo(meni kroz sat-dva).



Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #41 u: Travanj 01, 2014, 15:25:57 poslijepodne »
Glina. I manado je meni super. Neutralan je skroz, samo ga isperi u mlakoj vodi. Dobro ga isperi.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #42 u: Travanj 01, 2014, 23:01:19 poslijepodne »
Jer mogu samo pitati koliko se mora mandano prati prije nego što se stavi u akvarij ?

Iz mojeg iskustva samo dvije promjene vode.


Pere se iz dva razloga a to su:
1. Prašina koja se stvara tokom transporta i rukovanja vrećom
2. Granule koje plutaju

Broj jedan je riješen kada je voda bistra(ne mora biti sada da izgleda kao iz pipe ali da nema muljasti izgled)
Broj dva se riješava tako da pokupiš s površine vode plutajuće granulice. 
Ne zabrinjavaj se ako će ti voda biti malo "prašinasta", spužva u filteru će ti to pokupiti relativno brzo(meni kroz sat-dva).
To je pravi odgovor :up:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #43 u: Travanj 01, 2014, 23:06:29 poslijepodne »
Glina. I manado je meni super. Neutralan je skroz, samo ga isperi u mlakoj vodi. Dobro ga isperi.
sve pet ...ali zašto mlaka voda -?
to može korisnika navesti na ne znam ni ja što osim da ti rukama bude ugodnije ;)...bi trebalo ili...

Dakle drvo,kamen,šljunak-ne kuhati...u prirodi nitko ne kuha ništa ;) to često čitam i ne mogu shvatiti zašto to akvaristi rade...nema potrebe ...zaista :up: samo može biti više štete i zamaranja
dakle oprati u vodi (prvenstveno radi prašine)
da je nešto kemijski zagađeno neće ništa pomoći što akvarijskim stanovnicima ne bi smetalo

Bitno za znati ono što je aerobno ne može živjeti anaerobno-dakle samo vodica :)i to je to
« Zadnja izmjena: Travanj 01, 2014, 23:11:59 poslijepodne od g.mizerak »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #44 u: Travanj 01, 2014, 23:30:39 poslijepodne »
Mlaka voda da je ugodno za rukice i to je sve. ;)
Ostalo potpisujem.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #45 u: Travanj 01, 2014, 23:32:12 poslijepodne »
Mlaka voda da je ugodno za rukice i to je sve. ;)
Ostalo potpisujem.
E onda ljubim rukice :up: :-[
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #46 u: Travanj 01, 2014, 23:37:55 poslijepodne »
Inače samo kad smo kod ruku kako sam nekada radio u tehničkoj struci,strojari uvijek imaju ljepe crne masne rukice :D

I onda ja pod toplu vodu pa udri ,vima,kreme .....i trljaj,trljaj :D :D isperem a ruke još zmazanije :D :D :D gledam ja ... -?
dođe jedan stari iskusni meštar i veli mali esi ....bedast,pa to se pere hladnom vodom i sapunom jer topla voda otvori pore na koži i onda sve što si odmastio uđe nutra i zmazan si ko cigo dva dana dok nove pore ne narastu i izbiju zmazanoću.... :D :D
Čovjek uči dok je živ,umre bedast ali ja sam od onda barem uvijek imao čiste rukice :D :D
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #47 u: Travanj 02, 2014, 06:48:26 prijepodne »
:D Upravo tako - covjek uci dok je ziv. :)

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #48 u: Travanj 02, 2014, 12:33:48 poslijepodne »
I umre bedast. :'(

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #49 u: Travanj 02, 2014, 13:18:28 poslijepodne »
I umre bedast. :'(

ovisi kakvu vjeru imaš :D :D :D možda i ne umreš..samo se transformiraš u neku bolju školu :D ;) :)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica