Ožujak 28, 2024, 14:46:38 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti  (Posjeta: 22291 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #100 u: Listopad 13, 2021, 19:11:20 poslijepodne »
taj oase je eden, ili barem neka evolucija eden jer je njih kupio oase.
Crijeva ti dodju sigurno a vjerujm da daju i neki materijal. No i dalje mi se to cini bzvz investicija obzirom na volumen. Opet ces imati problem da ces po njemu cackati kao i po ovome kaj sad imas. To je jednostavno tako kad imas filter koj je realno volumenom premali za akvarij koji filtrira. I nema veze jel unutarnji, vanjski, hang on...... Uvijek ti padne protok jako brzo.
Vjerojatno ce generalno biti bolji nego ovo kaj imas, ali neces dobiti odrzavanje 3x godisnje kao sto ja cistim eheim.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #101 u: Listopad 13, 2021, 20:49:27 poslijepodne »
Sto me opet vraca na ideju da bi ti samogradnja bila idealno rjesenje...

Opcija imas dosta, svaka kosta komadic cijene nekog gotovog filtera, a nudi neusporedivo bolju filtraciju, kolicinu materijala i vremenske intervale ciscenja.

Pa ako te zanima tako nesto, vican si u nekoj samogradnji, ili zelis pokusati, reci......

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #102 u: Listopad 13, 2021, 22:22:26 poslijepodne »
Naručio sam ovaj oase na kraju i zaštitu neku kod usisa za kozice jer ih ima preko 30+ već l, da nebi mlade nastradale. Čistiti mi nece biti problem ionako sam se uhodao da svaka 2tj pošišam biljke, očistim staklo od algi, usišem dno malo i zamijenim vodu.

DIY je zanimljiva opcija i u nekoj budućnosti kad ću imati više iskustva u svemu tome, i kad budem u novom većem stanu ako Bog da sklapao veći akvarij svakako će mi biti u opciji. :D

Malo sam i istraživao kod tih vanjskih filtera je problem što većina mora biti ispod razine akvarija da bi funkcionirala kako treba, dok je kod ovog oase protok napravljen na neku foru da može stajati i u ravnini akvarija šta meni treba. Tako da mislim da mi je sigurnija varijanta uzeti nešto što će šljakat sigurno.

Hvala vam puno na pomoći, extra ste. 🤗 Stavim i koju sliku kad spojim, nisam dugo.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #103 u: Listopad 14, 2021, 13:41:30 poslijepodne »
Evo stigao je :D Kvalitetom mi se čini dobar, i ne izgleda komplicirano za spojiti, sastaviti i rastaviti tako da neće biti problema. :D

Samo mi je malo čudno napravljen jer koliko sam gledao prije kupovine po youtubeu, filteri bi trebali funkcionirati da je u komori 1 spužva, a onda u drugoj keramika.

Na ovom oase voda prvo ulazi u komoru koja je namijenjena za keramiku, a onda je u drugoj komori spužva u koju ide usisna cijev za van? Mislio sam možda bi bilo pametno kupiti one vate pa staviti iznad keramike da sakupi veće nečistoće? Vjerovatno je s nekim razlogom tako napravljeno, ali nema mi baš smisla.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #104 u: Listopad 14, 2021, 20:40:14 poslijepodne »
zaboravi vatu u tak malom filteru jer ce ti se zacepiti za 3 dana.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #105 u: Listopad 14, 2021, 21:50:42 poslijepodne »
A ubi me sad s ovim 😂😂



Napravio sam isto kao ovaj lik, od 5:40 nadalje je taj dio samo je on umjesto keramike stavio neki Matrix.

Znači u posudi1 di voda dolazi u filter mi je na vrhu malo vate, a ispod keramika, a u posudi2 iz koje voda ide natrag u akvarij na dnu je malo keramike i iznad je ta spužva s tim usisnim dijelom kojeg sam malo skratio da na dno stane malo keramike.

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #106 u: Studeni 15, 2021, 19:39:59 poslijepodne »
Evo obećao sam da ću se javiti s dojmovima filtera i stanjem akvarija.. Uglavnom, vanjski filter je spojen, međutim i stari je još uvijek u pogonu radi boljeg protoka. Taj novi vanjski filter sam malo modificirao da barem bude redoslijed medija kako treba, na način da voda prvo prođe kroz par cm deblje spužve (umjesto vate koju sam mislio staviti), zatim ide keramika do kraja te posude1. Na dno posude2 sam stavio neke kamenčiće iz pet centra baš za filtraciju i bakterije, a iznad toga je usisna cijev unutar spužve koje sam skratio da bi ti kamenčići stali ispod. Zasad sam samo jednom čistio taj filter i nije bio zaštopan, jedino je tlaka to odspajati pa ću nastojati to svesti na minimum.

Najviše problema mi je stvorila i još stvara usisna cijev tog vanjskog filtera. Naime, na nju sam stavio onu spužvu da zaštiti kozice od usisa, ali mi se s vremenom full smanji protok vode u filter, a samim time i van filtera jer snaga usisa povuče dno te spužve na vrh usisne cijevi i očito smanji protok vode unutar filtera. Sad sam usis u filter postavio više pri vrhu akvarija i tu spužvu koja štiti kozice od usisa sam postavio tako da uvijek bude malo lufta unutar nje i cijevi za usis, zasad je okej.

Od problema u akvariju tu je jedino što se staklo brzo uprlja od nekih algi,  neznam do čega to bude nadam se da će ovaj novi filter to smanjiti. Ili da izbacim gnojenje? Svjetlo nije problem sigurno jer su to 2 slaba svjetla niti ne gore nikad preko 8h, većinom bude 4-6h, a akvarij nije na direktnom svijetlu. Dodajem mikro, makro, kalij i easy carbo u najmanje propisanim količinama čak i manje, a akvarij čistim svaka 2x tjedna.

Od budućih planova mi je ove hyrgophile desno izbaciti jer su propale kako su narasle i uslijed šišanja. Čak mislim izbaciti i limnopflu sessifloru jer je stalno moram skraćivati i čupati kao korov je, možda bi stavio nešto što ne raste tako brzo? Sviđa mi se microsorum pteropus i bacopa Caroliana što sam gledao od tih full nezahtjevnih.

Evo stavljam i par sličica... Stanari su neonke, 2x sijamca, 2 nerita puža i xy broj plavih kozica.

https://prnt.sc/1zp52uj

Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #107 u: Prosinac 02, 2021, 08:20:34 prijepodne »
Uzeo sam 7u1 tester da vidim na čemu sam, jer stakla mi se užasno prljaju od te neke alge i imao sam osjećaj da nešto nije u redu.

6 parametara je u redu, NO3 je povišen i to dosta. Malo sam čitao o toj kemiji, mikro, makro, amonijak-no2-no3 i sad mi je jasnije mnogo toga, a oko ovog NO3 mogu samo pretpostaviti kad i di sam pogriješio.

Uglavnom, prestat ću dodavat makoelemente skroz jer ovo što sam kupio ima u sebi KNO3.
Smanjit ću hranu i to dosta, prvenstveno one tablete za kozice i aglojede s njima sam očito baš puno pretjerao. Nadam se samo da neće ostati gladni.
Narednih par tjedana ću češće čistiti i mijenjati vodu.
Filtere ću dobro očistiti.
Bilje ne mogu povećati, cijeli je zabiljen.
"Živi svijet" nebi baš smanjivao.


Offline D0oOMInIK1993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: CRO
Odg: Novi sam u ovim vodama: pitanja - savjeti
« Odgovori #108 u: Travanj 21, 2022, 08:11:57 prijepodne »
Update: https://ibb.co/R4q9sMp

Pošto nije postano par mj, čisto mali update.  8)

Ima dosta novih stvari. Počupao sam limnophile sessiflore jer nisam imao živaca ih stalno šišati. Sad je na njenom mjestu jedna poveća kripta, malo valisneria i malo bacope caroliane za koje se nadam da ću ih razmnožiti i pogustiti s vremenom, jer sam uzeo po par pelcera samo. Jedno vrijeme sam imao i plutajućeg bilja (salvinia minima),ali i to sam pobacao. Isto tako opet sam probao sa mahovinom, ali ju algojedi pojedu čini mi se jer u tegli di ih nema mi uspjeva..

Ovaj oase šugavi filter sam konačno modificirao kako mi paše, trenutno je unutra veća i manja keramika u obje posude do kraja plus malo spužve na ulazu/izlazu čisto da zadrži malo smeća.. Ovako mi je deleko najbolji protok i najmanje se čepi.

Kozice su se toliko razmnožile da sam ih 20-ak komada i prodao  :D
Algojedi se manje tuku, jednog sam čak i pokušavao pokloniti ili neće niko. Uglavnom ne mogu ih više niti nazvati algojedima s obzirom da zajedno s neonkama jedu listiće. Ali neka žive zajedno u toj garsonjerici trenutno se slažu :D

Od algi ima te od koje mi se staklo zamuti pa svakih 7-10 dana očistim staklo. Izmjena vode i usisavanje je svakih 2 tjedna. I na anubiasu mi je crne alge po lišću malo ali to je već standardno bitno da se ne širi. Ako bude gore izvadit ću anubias i staviti nešto na što se neće hvatati.

 :zagrljaj: