Ožujak 29, 2024, 00:50:48 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)  (Posjeta: 79013 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #525 u: Svibanj 31, 2022, 21:50:47 poslijepodne »
pa dodaji neke granule za kozice i rijesen problem

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #526 u: Lipanj 01, 2022, 09:58:49 prijepodne »
@Malky

Mislis da ce tako problem biti rijesen? Amano i red cherry imam od pocetka, tj. oko 2 godine, do sada nisu nijednu biljku kasapili...  :)

A uz to im jednom sedmicno i kuvani krastavac i tikvicu stavljam...

Ali vrijedi pokusati... Sto da ne... Narucio sam upravo od tetre granule za kozice...

Alternathera rosanervig trenutno izgleda kao na frontu... Iskasapljena sva... Ja razmisljao da je vadim cak...
Ali fascinantno mi je to, da ju prvih 10-15ak dana otkako sam je posadio nisu apsolutno dirali...

I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #527 u: Lipanj 24, 2022, 12:11:29 poslijepodne »

Ok.. da ti odgovorim..

1. Rasvjeta
U ovom akvariju 120p (250L) je 8h fooperiod. Od 15h pa sve do 23h. Isto tako je u drugom akvariju 60p  (60L).
2. Ako pricamo o Lumenima tada pricamo i LED rasvjeti. LED imam na manjem akvariju 60p. A na ovom 120p imam fluo rasvjetu 4x54W koja radi 100% i to je vise nego High Light. Isto tako je i vise nego High light na 60p iako radi na 80%.
60p mogu voziti na 100%, ali mi tada prebrzo rastu biljke i moram dodavati tada vise CO2 i gnojiva sto mi se neda.

U tvome slucaju bi smanjio rasvijetu i ne bi isao preko 8h - nikada. To moze biti jedan od razloga za pojavu zelene tockase na spororastucem bilju. Jer biljke su aktivne ca. 8h i na klorofilu se odvija fotosinteza. Nakon prestanka biljnog aktiviteta ti i dalje bombardiras klorofil sa svijetlom sljedecih 2h - tako profitiraju alge - vrlo logicno zar ne?!

3. Gnojenje
60p - iskljucivo ADA princip kako pise na dozama - 2ml svaki dan od svakog propisanog (ne ubacijem tekuci CO2)
120p - Masterline 1 i 2 + Carbo preko automatskog uredaja za gnojenj - u trenutnoj postavci je 9ml svaki dan (od svakog gnojiva + carbo).
Ja cesto sisam bilje. Samim time nakon sisanja biljaka opadne biljna masa. Samim time nije dobro gnojiti istu kolicinu kao prije sisanja jer ti mogu buknut alge. Tako da prilagodjavam kolicinu gnojiva prema biljnoj masi.
NPR. Da sadasnju postavku od ovog akvarija posisam za 50% tako bi prilagodio kolicinu gnojiva.

Gnojenje EI (moje misljenje - a to sam isto negdje napisao na ovo forumu) je dobra stvar ako razumijes sto radis. Za bilje je gnojivo bitno. Ali od 100% potrebnih "stvari" za uspjesan i zdrav rast biljaka je po mom misljenju zasluzno 30% gnojivo, a 40% CO2, 30% rasvjeta. To kazem zato sto mogu isti akvarij postici i sa upola slabijom rasvjetom. NPR. 120p ima ca. 1W/L - isti efekt (ako ne i bolji) mogu postici sam 0,5W/L ako dodajem dovoljnu kolicinu CO2 (ne previse, a niti premalo) i prema tome prilagodim i gnojivo. Biljke ce sporije rasti, ali ce imati intezivnije boje.
Mnogo (jako mnogo) ljudi citaju forme i skuze da ima par rezima gnojenja, vide par akvarija sa npr. EI rezimom gnojenja i odluce - "to je za mene". DA! To j za tebe ako razumijes sto radis. Nije to samo ubacivanje gnojiva i mjenjanje 50% vode. Tema je mnogo dublja od toga.

4. CO2
60p - Boca + magnetni ventil sa timerom + Inline diffusor; ca 1 mjehric/sek; svjetlo se pali u 15h - a CO2 se pali 3 sata prije. Samim time postignem optimalnu koncetraciju CO2 kad se lampa upali. CO2 se gasi 1h prije gasenja lampe (22h se gasi CO2, a lampa u 23h).

120p - Boca + magnetni ventil sa timerom + Inline Reaktor (DIY); ca 6 mjehric/sek; svjetlo se pali u 15h - a CO2 se pali 5 sata prije. CO2 se gasi 1h prije gasenja lampe (22h se gasi CO2, a lampa u 23h)

5. Temepratura
U oba akvarija imam grijac integriran u filteru koji su podeseni na 20°C. Ali zbog sobne temperature voda u akvarijima (u oba je 21-22°C). Tako da grijaci i ne rade. Niza teperatura = Manje algi; Sporiji metabolizam kod riba, a samim time manje amonijaka od ribljih fekalija, raspadnja stare hrane i ostalog otpada.

6. Fosfati
U srednje zabiljenom akvariju je preporuceno 1.5ml/L
U jako zabiljenom akvariju max do 3ml/L
Tvoj je oko 3 ml/L - pretpostavljam da nemas biljnu masu kao u mom slucaju. Tako da bi ti preporucio spustiti dozu - Tocno takvi problemi nastaju kada ljudi uzmu EI metodu gnojenja i ne razumiju sto rade - nemoj se molim te osjecati povrijedjeno - ne zelim nikoga uvrijediti, vec samo konstatiram.


Nadam se da sam barem malo pomogao. Ako imas jos pitanja - samo pitaj i pisi. Rado cu ti pomoci i odgovoriti

Pozz

1) Što se tiče zabiljenosti akvarija, jeste dosta zabiljen... Ima biljne mase. Učitaću par slika kakav je uglavnom akvarijum... Prije nekih dva mjeseca sam mijenjao setap bilja, pa je sad nešto drugačije, nije se još toliko razraslo, ali u suštini to je to...

Pošto sam ušao sa EI metodom, vodim se parametrima za tu metodu koji su dostupni na netu... Doziram otprilike ove količine => https://www.2hraquarist.com/blogs/fertilize-planted-tank/estimative-index-ei-101... Tu je navedeno za fosfate 5-7ppm tj. ml/L... Ja ubacujem sedmično otprilike 5ppm...

Ali mogu smanjiti, zašto da ne? Pokušaću i to...

2) Temperaturu ću prvo regulisati na 23-24, da ne bi bio preveliki šok... Pošto mi je uvijek do sada bila 25... Ali kao što rekoh, to sam pročitao na više izvora da je ok, a sada imam i info iz prve ruke od tebe da funkcioniše, tako da... :)

3) CO2... Na svojih 110l držim 2 mjehura/sek i čeker mi je na svijetlo zelenom uvijek... Ali kao što rekoh, pomjerio sam ga niže po tvojoj sugestiji na zid gdje je najmanja cirkulacija, pa me živo interesuje šta će sada pokazati... Inače pali se 4h prije fotoperioda, a gasi se 2h prije kraja fotoperioda. Ali i to mogu naravno korigovati, da se gasi 1h prije kraja fotoperioda... Tu sam pokušavao razne kombinacije i kombinacije...

4) E sada. Najvažnije. Fotoperiod.

To je vjerovatno jedan mali nesklad koji imam u odnosu na nutrijente koje unosim. Mada problema apsolutno nemam nikakvih sa algama, sem tačkaste, ako se to i može nazvati problemom...

Prvo Ok. Sugestija prihvaćena. Smanjiću ga na 8h. Vidjeću kako se sistem ponaša.

Ali da li je preporučljivije sa maksimalnim intenzitetom cijeli fotoperiod raditi (u mom slučaju bi bilo dakle 8h => Luwel NovoLux LED 80 White - 10,5W (819lum) => 4x819lum odnosno 4x10.5W) ili postepeno sa nekim maksimumom na sredini fotoperioda? Tu me interesuje tvoje mišljenje, kao nekoga sa popriličnim iskustvom i odličnim rezultatima?

Ako sam dobro shvatio ti intenzitet ne mijenjaš u toku tih 8h tj. svjetlo ti je konstantno u tih 8h...??



U svakom slučaju, hvala!

I još jednom, naravno da prihvaćam svaku kritiku. To je vajda normalno. Cilj mi je da se unaprijedi moje znanje oko ove teme... Dakle, što se tiče toga, bez brige... :)
« Zadnja izmjena: Lipanj 24, 2022, 12:26:30 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #528 u: Lipanj 24, 2022, 12:35:00 poslijepodne »
Evo uspjeh naći i trenutno stanje, neki foto na telefonu...
Slično je to sve, sliku kačim samo zbog predstave o zabiljenosti akvarijuma... Tu je bilje relativno svježe pošišano, tepih tek u razvoju, a iz srednjeg plana Alternathera rosanervig izvađena, pošto su je amano kozice obrstile svu... Biće tu još dodavanja nekih biljki...
« Zadnja izmjena: Lipanj 24, 2022, 12:39:30 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #529 u: Lipanj 24, 2022, 13:02:55 poslijepodne »
Evo uspjeh naći i trenutno stanje, neki foto na telefonu...
Slično je to sve, sliku kačim samo zbog predstave o zabiljenosti akvarijuma... Tu je bilje relativno svježe pošišano, tepih tek u razvoju, a iz srednjeg plana Alternathera rosanervig izvađena, pošto su je amano kozice obrstile svu... Biće tu još dodavanja nekih biljki...

Lijep akvarij i skladno uredjen  :klap:

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #530 u: Lipanj 24, 2022, 13:30:09 poslijepodne »

Lijep akvarij i skladno uredjen  :klap:

S obzirom, da mi je to prvi izlet u ove vode i da sam hobista amater, zadovoljan sam.

Ali može i biće to bolje, kad tepih preuzme svu praznu površinu kao ranije što sam imao i onu što je ostala nakon vađenja Alternathere... I naravno kada se riješim zelene tačkaste... Ali tačkasta je problem izgleda samo za moje oko... :)



Nadam se da ćeš uspjeti uhvatiti koju minutu i odgovoriti na moju navedenu nedoumicu (dva-tri posta više, gdje sam te citirao)... :up:
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #531 u: Srpanj 01, 2022, 20:40:04 poslijepodne »
Sorry što nisam prije odgovorio. Meni je intenzitet na 100% svih 8 sati - od paljenja lampi do kraja foto perioda. Tako je u 120p.

U 60p je 80% cijeli fotoperiod od 8h.

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #532 u: Srpanj 04, 2022, 09:02:14 prijepodne »
Sorry što nisam prije odgovorio. Meni je intenzitet na 100% svih 8 sati - od paljenja lampi do kraja foto perioda. Tako je u 120p.

U 60p je 80% cijeli fotoperiod od 8h.

 :up:

Krenuo sam sam evo već dvije sedmice sa jednakim i maksimalnim intenzitetom čitav fotoperiod... Samo u prvih 30 minuta se četiri lampe pale postepeno dok na kraju sve ne budu u radu, na svakih 10minuta... I isto tako i gase u zadnjih pola sata. Fotoperiod smanjen na 8.5h... Meni se čini da je ovo neki novi preporod sa biljem... Buknulo sve nanovo... Sa zelenom tačkastom ću vidjeti kroz koju sedmicu na čemu sam...

Dolazim do toga, da mi intenzitet svjetla bio nedovoljan, s obzirom na metodu gnojenja koju koristim i da su mi četiri lampe radile samo u špicu 2h... Ali i pored toga bilje mi je bilo odlično...

« Zadnja izmjena: Srpanj 04, 2022, 09:08:39 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #533 u: Srpanj 04, 2022, 21:10:49 poslijepodne »
Drago mi je da si zadovoljan. Budes vidio kroz jos tjedan dva.. Ali ako si uspio uspostaviti ravnotežu između gnojenja, foto perioda i intenziteta onda je to to.. 🤘🙂 Vidiš i sam da nije teško.. Samo je jako logično 😉