Travanj 27, 2024, 07:59:48 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: RAW  (Posjeta: 6697 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
RAW
« u: Prosinac 30, 2007, 10:47:00 prijepodne »


Pošto sam dosta friški u svijetu malo ozbiljnije fotografije i tek sam počeo raditi s RAW formatom imam neka pitanja.


1. Koji RAW konverter koristite? CS Camera Raw ili onaj koji vam je došao s fotićem (ja imam Canon)? Čini mi se da je CS-ov dosta ozbiljniji, ali je i kompliciraniji. Kaj se preporuča?


2. Koje postavke najčešće mijenjate u RAWu?


3. Koje fotke spremate u RAW formatu? Fotkate li uopće bilo što u JPEG? Često ispucam 100 komada u RAWu i onda skužim da nemam cajta obrađivati fotke. Banana. Pogotovo kad fotkam nešto što je ne previše važno. Recimo feštu na poslu (a zaboravim poštelati da mi se fotke spremaju u jpeg).


4. U fotografiranju akvarija često moram koristiti dosta visok ISO. Koje su mogućnosti i postupci smanjenja šuma? Jel se to radi s RAWom ili kad se fotka konvertira u JPEG?

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
RAW
« Odgovori #1 u: Prosinac 30, 2007, 18:17:00 poslijepodne »
... e pisao sam ti skoro 15 minuta i onda klinac... post nije prošao... no budem ti napisao...
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
RAW
« Odgovori #2 u: Prosinac 30, 2007, 20:14:00 poslijepodne »
To se meni nije dogodilo jednom

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
RAW
« Odgovori #3 u: Prosinac 31, 2007, 15:52:00 poslijepodne »
1. Ne koristim ništa osim PS CS-ovog, ako pričamo o nazovimo je ozbiljnoj fotografiji. Ak' govorimo o feštama i nekim svakodnevnim fotografijama onda za to koristim Fast Stone Image Viewer . Meni je to jedan od najžešćih foto preglednika, jer fotografije kovertira u maksimalnoj rezoluciji. Ako ga nemaš skini ga .. besplatan je, a mrcina je prava 

2. Ne razumijem pitanje? Što mjenjam?!? Na čemu? … ako si mislio na fotoaparat .. onda je odgovor da balans bijele boje postaviš na auto, jer u PS-u , taj balans podesiš kako želiš…. ali izričito ako je format RAW!!! sa JPG i JPEG-om to i nije baš tako jednostavno, a na kraju rezultati nisu zadovoljavajući kao sa RAW – om.

3. Sve spremam u RAW formatu… barem sam do sada dok mi nije riknuo hard sa 160 GB fotografija….. no to je jedna važna stavka…. Snimajte fotke na medije jer rijetko se događa ali se događa.. da vam na primjer rikne HDD i fotografija više nema…. Netko se bi složio sa mnom, ali ja već tjedan dana pokušavam izvući podatke sa diska i to se ne može! Disk radi ali podataka nema…. Mogu napraviti recovey ali samo pobrisanih stvari … uf al sam ga otišao.. nema veze i to je bome povezano da tom digitalijom…di sam ono stal … hmmmm a da… Fotkaj u RAW formatu, sa FS viewerom bez beda prebaciš i JPEG i zapališ na disk da možeš vrtjeti fotke u DVD plejeru ili čemu već, a ujedno i RAW zapržiš na drugi disk… to ti je .. kak da ti objasnim… no taj RAW ti dođe kao negativ u analognoj fotografiji , a PS ti dođe kao laboratorij ili ti tamna komora .. ako si paničar kao ja sada kad mi je HDD riknuo onda ćeš sve imati po duplo snimljeno…jer ja sam ispušio fotke od zadnje dvije godine …

4. Kaj se ovog zadnjeg tiče… budi sretan kaj imaš  Canona, da imaš Olya onda bi tek vidio kaj je to šum hehehe … pomalo smješno ali istinito…
Za micanje tog šuma je potreban PSCS, ja radim na tri verzije CS-a CS, CS2 i CS3 … zakaj… pa zato kaj na svakom kompu imam drugu verziju  .. no to ije bitno… bitno je to kako maknuti šum.. uz CS je potrebno imati i pluginove za njega. Oni se mogu skinuti na netu, ali licence nisu free isto kao i za PS CS!

Ja ih osobno koristim tri, a to su:

 Inagenomic – Noiseware Professional
  - Portraiture

 Picture code – Noise Ninja

Pluginova ima jedno more... a svaki je dobar za nekaj... sve se to mže i bez njih napraviti, ali oni skračuju vrije sjedenja za kompom... a to nam je svim u interesu.. rađe sjediti npr.pred akvarijem i klikati neko prec monitorm.. kaj ne?
I to je to…. Bistro ko grah jel'da …. . voljan sam odgovarati na dodatna pitanja
   
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
RAW
« Odgovori #4 u: Prosinac 31, 2007, 16:42:00 poslijepodne »


thnx skorpac na iscrpnom odgovoru.


2. Mislio sam na to što podešavaš u Camera Raw? ekspoziciju, wb, temperaturu, kontrast, zasićenost bojama, balans boja, da li svaku boju posebno ili sve zajedno,svjetlo, tamu, smanjuješ šum, izoštravaš... Ili tak dobro okineš fotku da su ta podešavanja minimalna?


Podpitanje - onaj graf - histogram - mi je zgodno napravljen - kako njega koristiš? Ima r, g, b i bijelu boju - pretpostavljam da je ono u boji što strši rezultat prevelikog zasićenja bojama u određenom tonalitetu. Treba li graf biti pretežito bijeli ili ne?

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
RAW
« Odgovori #5 u: Prosinac 31, 2007, 18:30:00 poslijepodne »
... ne koristim ga kada fotkam u RAW-u... jer to mi je lakše spodesiti na monitoru. Nego kaj se ostaloga tiće... sve ovisi koliko imam vremena za nekaj pofotkati... ako s nekaj brzo odradi ili pak moraš brzo reagirati tada dižem iso da dobijem brzinu pri okidanju, a i sam znaš što se desi kada je ISO visok... no to nije problem riješiti sa pluginovima... i sve u svemu po fotki mi treba oko minutu do dvije, što doista nije teško... onda je resziam po potrebi i želji te snimam progresivno u Jpeg format. Svi i težimo što manje sjedenja za kompom.. pa zato kada fotkaš onda to radiš smireno i polako. Razlika između rofića i ostalih dobrih hobi fotografa je jako mala... mi to večinom iz ruke radimo dok to profići rade isključivo sa stativa :).. oni kažu.. kad odeš na snimanje okidaj do mile volje i na kraju kada dođeš doma možeš biti sretan ako imaš dvije do tri dibre fotke.. e to je ta prednost digitalije  
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline janplexy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Bling-Bling
    • http://janplexy.com
RAW
« Odgovori #6 u: Siječanj 10, 2008, 18:38:00 poslijepodne »

Citat: skorpac
... e pisao sam ti skoro 15 minuta i onda klinac... post nije prošao... no budem ti napisao...

U takvim slučajevima samo stisni back dok ne dođeš na mjesto gdje si pisao post i tamo će te tvoj post čekati napisan..
btw, ja uvjek kada pišem neke malo duže postove prije slanja na cijeli post lupim jedan Ctrl+C, pa je on u clipboardu, a ja sam miran.. ;) Iskustva, iskustva.. Hehe!


E, najbolji program za obradu RAW-a je definitivno Capture One Pro !!


Pozdrav!

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
RAW
« Odgovori #7 u: Siječanj 10, 2008, 22:13:00 poslijepodne »
 
Citat: Elena & Davor


Pošto sam dosta friški u svijetu malo ozbiljnije fotografije i tek sam počeo raditi s RAW formatom imam neka pitanja.


1. Koji RAW konverter koristite? CS Camera Raw ili onaj koji vam je došao s fotićem (ja imam Canon)? Čini mi se da je CS-ov dosta ozbiljniji, ali je i kompliciraniji. Kaj se preporuča?


2. Koje postavke najčešće mijenjate u RAWu?


3. Koje fotke spremate u RAW formatu? Fotkate li uopće bilo što u JPEG? Često ispucam 100 komada u RAWu i onda skužim da nemam cajta obrađivati fotke. Banana. Pogotovo kad fotkam nešto što je ne previše važno. Recimo feštu na poslu (a zaboravim poštelati da mi se fotke spremaju u jpeg).


4. U fotografiranju akvarija često moram koristiti dosta visok ISO. Koje su mogućnosti i postupci smanjenja šuma? Jel se to radi s RAWom ili kad se fotka konvertira u JPEG?


1. Koristim PS-ov ali svakako RAW prvo učitam u DPP-u (original Canonov program) gdje se mogu promijeniti neke postavke ako si fulao u okidanju.

2. Ja u svom fotiću imam opciju namjestiti sve ono što želim, tako da nema posebne stavke koju najčešće mijenjam. Uglavnom je to WB (inače sve radim u Kelvinima pa ako slučajno zabucam, u DPP-u se dade ispraviti)

3. SVE radim u RAW-u

4. U spomenutom DPP-u imaš solidan noise reduction (Chrominance i Luminance) kojeg znam koristiti kad dižem ISO. No sreća tvoja što imaš Canon jer daje najmanje šuma :) ;)
Hrvoje - Split

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
RAW
« Odgovori #8 u: Siječanj 10, 2008, 22:14:00 poslijepodne »
P.S. Joj što se veselim kutku za fotografiju :)
Hrvoje - Split

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
RAW
« Odgovori #9 u: Siječanj 10, 2008, 22:21:00 poslijepodne »

Citat: Rossonero
P.S. Joj što se veselim kutku za fotografiju :)

Najveće zasluge idu Davoru koji je bio inicijator nastanka podforuma..tek toliko da se zna!

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
RAW
« Odgovori #10 u: Siječanj 10, 2008, 22:40:00 poslijepodne »
Em što je inicijator, em što je Canonaš, bravo Elena, odnosno Davore :) :) :) :) :)
Hrvoje - Split

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
RAW
« Odgovori #11 u: Siječanj 10, 2008, 22:50:00 poslijepodne »


Forum ne bi nastao da se na akvarij.net-u nije javila kritična masa ozbiljnih fotografa-amatera koji su svojim umijećem pokazali da je ovakav forum itekako potreban.Samo slijedimo trendove. A ak se o fotografiranju akvarijaneće raspravljati i učiti na akvarij.net-u, gdje će se?


Rossonero, hvala na odgovorima.


janplexy, možeš napisati po čemu je Capture One Pro bolji od photoshopova raw convertera ili od recimo onih koji se isporučuju s fotoaparatima? Čitao sammalo reviewe, ali vjerojatno si koristio oba programa pa možeš iz iskustva nešto napisati.

Offline janplexy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Bling-Bling
    • http://janplexy.com
RAW
« Odgovori #12 u: Siječanj 14, 2008, 13:57:00 poslijepodne »
Pa evo ukratko ću usporediti Capture One Pro i Canonov Digital Photo Professional koji se dobije uz aparat..

Dakle,
- COP ima sharpanje, a canon nema
- COP ima automatsko smanjenje kromatske aberacije canon nema uopće
- COP ima Noise reduction, canon nema..
 ..itd. da ne nabrajam više.

Na kraju krajeva kada se na njega navikneš, rad postaje vrlo jednostavan i ugodan, a fotke ispadaju dublje i bogatije te izgledom više kao da su snimljene na film nego na senzor.. Jednom rječju fotke su nakon njega spremne za objavu, dok se Canonovi outputi klasificiraju kao fajlovi na kojima je potrebno još rada u fotošopu da bi bili zadovoljavajući..


Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
RAW
« Odgovori #13 u: Siječanj 14, 2008, 14:00:00 poslijepodne »
Ma čekaj malo, o čemu pričaš :)

Ajde instaliraj si DPP, skini najnoviji update (iako i sa starim ima) i usporedi ponovno.

Pozdrav!
Hrvoje - Split

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
RAW
« Odgovori #14 u: Siječanj 14, 2008, 17:33:00 poslijepodne »
.. a niti jedan od ta dva mi nisu dobri kao PS    
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
RAW
« Odgovori #15 u: Siječanj 14, 2008, 18:27:00 poslijepodne »
 
Citat: skorpac
.. a niti jedan od ta dva mi nisu dobri kao PS    


Što se obrade tiče, svakako ne mogu zamijeniti PS.
Hrvoje - Split

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
RAW
« Odgovori #16 u: Siječanj 14, 2008, 19:19:00 poslijepodne »
.. ma ja sam mislio globalno, ja sve spremam u RAW formatu (osim kad mi HDD rikne), to mi nekak dođe kao negativ u analognoj. A po potrebi radim samu obradu ili ti doradu, što se tiće masovnog konvertiranja iz RAW-a u JPEG, to radim sa Fast Stone Image Viewerom. Taj SW ujedno koristim i kao preglednik... podržava RAW i još gomilu formata. Podržaja jednostavan pregled svih podtaka o fotografiji i aparatu sa kojim je ista snimljena. Otvoriš fotku i mišem ideš od recimo na desnu stranu i kad dođeš do kraja ili do ruba istog trena ti se otvori tabela sa podacima.. i tako imaš opcije na sve 4 strane... ukoliko na fotku pritisneš lijevu stranu miša, tada ti se pojavljuje pregled punog formata fotografije.toplo ga preporučam svima... freeware
pogledajte ....ovo je prt.scn.

https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #17 u: Ožujak 29, 2008, 21:54:15 poslijepodne »
Sto onda, dpp ili cop?  :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #18 u: Ožujak 29, 2008, 22:46:46 poslijepodne »
Morti sam umoran, ali ne kužim :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #19 u: Ožujak 29, 2008, 22:51:29 poslijepodne »
Koji program je na kraju onda preporucljiviji, dpp ili cop, to sam pitao :)

Ali sad je kasno, stavio sam dpp i imam glupo pitanje, ove u raw-u mi ne prikazuje, di moram kliknuti, sto moram napraviti? Fala

Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #20 u: Ožujak 29, 2008, 23:44:36 poslijepodne »
... ipak sam preumoran, pa sad krećem na pajkiti :) ... ne koristim niti jedan od navedenih.... ovo kaj ti ne prikazuje može biti da čita neku greškicu ili pak trebaš restartati OS pa da sve sjedne na svoje mjesto.... si probao Fast Stone Image Viewer?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #21 u: Ožujak 30, 2008, 10:13:24 prijepodne »
Pa imam ga, ali ne mogu u njemu naci gdje se mijenjaju toplina svjetla i sl., zbog toga i isao staviti neki bolji program!  ???
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #22 u: Ožujak 30, 2008, 12:41:13 poslijepodne »
Photoshop CS2 ....
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #23 u: Ožujak 30, 2008, 12:43:08 poslijepodne »
Dakle, da sa faststoneom slike prebacujem u .tif i onda u photoshopu podesavam, tako nema gubitka informacija?
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #24 u: Ožujak 31, 2008, 09:26:44 prijepodne »
NE :), ukoliko imaš cs ps, tada sirovi RAW ubaciš u PS tamo ga podesiš po želji, kontrast expozicija, vinjetiranje............ te ga nakon toga sejvaš u neki od tebi potrebnih formata i nakon toga dorađuješ u samom PS-u. Sa adobeovih stranica skineš RAW dodatak za aparat koji imaš. I kaj ti  ne bu jasno pitaj :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #25 u: Ožujak 31, 2008, 15:59:13 poslijepodne »
Pa to mi nije bilo jasno, zasto CS2 nece citati raw, puno ti hvala!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #26 u: Ožujak 31, 2008, 17:34:48 poslijepodne »
Si uspio?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #27 u: Ožujak 31, 2008, 21:46:02 poslijepodne »
Nemrem naci verziju tog vraga za cs2 nego samo za cs3, tako da cu nabaviti cs3, hvala ti puno, puno si mi pomogao! Sad mi jos malo pomozi i kupi mi eos 450 i par objektiva, danke!
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #28 u: Ožujak 31, 2008, 22:05:39 poslijepodne »
Može, ja tebi 450D, a ti meni 5D, jel vrijedi? :D
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #29 u: Ožujak 31, 2008, 22:09:45 poslijepodne »
Kako besramno zicas... srami se!!! :D
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #30 u: Ožujak 31, 2008, 22:15:53 poslijepodne »
Sramim se :(
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #31 u: Travanj 03, 2008, 11:46:50 prijepodne »
He he  ;) Stavio cs3, sam se spojio na adobe stranice i sve radi tip-top - fala!  :love:
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: RAW
« Odgovori #32 u: Travanj 03, 2008, 13:05:08 poslijepodne »
 :angel: ..si videl kaj mali sve more zdelati ha?
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #33 u: Travanj 03, 2008, 13:49:27 poslijepodne »
Jos ne, samo sam ucitao raw file i otvorio ga i za sad dovoljno, poslije cu se igrati s time!  :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Odg: RAW
« Odgovori #34 u: Travanj 15, 2008, 13:37:16 poslijepodne »
Jos ne, samo sam ucitao raw file i otvorio ga i za sad dovoljno, poslije cu se igrati s time!  :)

Nisi morao instalirati CS3 (narocito ako si na slabijoj masini). Dovoljno je za to "Adobe Lightroom" koji je nesto jaci (po opcijama) od Adobe Camera RAW-a, te moze Canonov RAW ne samo obraditi vrhunski nego i exportirati kao DNG ili Adobeov digitalni negativ te ga otvaras i u CS2 u camera RAW-u i opet si na istom s tim da napominjem, Adobe Lightroom je puno bolji i jaci za obradu RAW-a.  ;)

P.S: - Kume, G9 je mrak "igracka"  ;)
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #35 u: Travanj 16, 2008, 22:14:45 poslijepodne »
A otkud mi Lightroom?  :-[
CS3 isti dan instalirao, p4 imam i dve gige rama i fino radi!  :)
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...

Offline Max....sz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2222
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Ex. Roštiljator
    • Max Juhasz - Photography
Odg: RAW
« Odgovori #36 u: Travanj 17, 2008, 20:02:13 poslijepodne »
A otkud mi Lightroom?  :-[
CS3 isti dan instalirao, p4 imam i dve gige rama i fino radi!  :)

Za Lightroom nema problema, donese bata na Akter ak' hoces. Uzgred cigo, de si bre maznuo 2G rame, ja imam 512 Mb ... i nes vjerovat ... finooooooooooooo radi, s naglaskom na ooooooo  ;D  :D
Ženski pokret je prava stvar, naročito ako je ritmičan.

Offline Ruki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3201
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • Kum
Odg: RAW
« Odgovori #37 u: Travanj 17, 2008, 20:09:43 poslijepodne »
Ajd fino bato, pa dofuraj! Bit cu mnogo bre zahvalan!  :)
Rama uboo u optimum computers, ddr2, sad je to bagatela... 2 gige nesto preko 250kn... prije i ja imao 2*256 i drasticna je razlika. U biti lazem, maznuo sam frendu iz kompa na poslu... kao dosao ga vidjeti i otvorio kuciste na brzaka i CAP!  8)

Isprike na off topicu, pozdrav ljudi!  :-[
Kvatric tj. kilometar sjevernije / Zagreb
All the Dude ever wanted was his rug back... it really tied the room together...