Travanj 19, 2024, 18:37:30 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Caulerpa  (Posjeta: 4546 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Caulerpa
« u: Siječanj 13, 2004, 19:06:00 poslijepodne »


Tek tako da malo se dohvatimo i ove algice.....Ima je dosta vrsta, a alga koju držim u akvariju je Caulerpa taxifolia, iako sam na nekim stranicama pronašla da je zovu taxofolia, ali pošto isto izgleda pretpostavljam da je to ista, samo je u pitanju pravopisna greška, a ako nije, molim ispravite me i objasnite razliku!


Nego, Ars, pitao si me kako s njom?! Kada ti je pošaljem, lijepo je zasadi, nije joj potrebna nikakva zemlja, ona se sama prihvati, ali joj treba neko vrijeme! Moje mišljenje je da se stari djelovi trebaju odstraniti iz akvarija, a razlika je u boji, malo su tamniji ili ako trule su smečkasti! Korisna je iz tog razloga što se hrani otpadnim tvarima u akvariju, ali to ne znaći da može sve provariti! Naravno potrebno joj je svjetlo da bi vršila proces fotosinteze, i smatram da bi bilo dobro kada se posadi imati prvih par dana svjetlo non-stop upaljeno!


Toliko od mene, a dalje se vi nadovezujte svojim iskustvima i zaključcima!
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
Caulerpa
« Odgovori #1 u: Siječanj 13, 2004, 22:29:00 poslijepodne »
Je si li sigurna da je taxifolia? Jako je slična i C. sertularoides, ja mislim da je moja upravo ta.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Caulerpa
« Odgovori #2 u: Siječanj 14, 2004, 01:05:00 prijepodne »


mislila sam i ja, ali sam doznala,pošto je od Blua da je taxifolia! A sada ako su mi rekli krivu informaciju, ( zna onaj mali crveni da će mi zbog ovoga platiti 100 piva), nema problema, glavno da ustvrdimo koja je, kakva je, što radi u akvariju, bla, bla, bla..ovo je forum za mišljenja, razmatranja, savijete...i u svakom slučaju da se nešto naući


Zašto Branko misliš da je tvoja sertularoides ?
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Caulerpa
« Odgovori #3 u: Siječanj 15, 2004, 00:41:00 prijepodne »


Ovako, U akvariju imam C.sertularoides, a ne C.taxifoliu! Branko, u pravu si, a pogotovo ako si je nabavio od kuda i ja.
 

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
Caulerpa
« Odgovori #4 u: Siječanj 15, 2004, 10:14:00 prijepodne »
Moja nije od blua, imam ju par godina, a u knjizi mi je najsličnija C. sertularoides, dok po knjizi taxifolia ima veće listove. S druge strane kad sam gledao reportaže na TV o taxifoliji izgleda isto kao moja pa zapravo i nisam siguran.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline boban_nz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 66
    • http://www.beke.co.nz
Caulerpa
« Odgovori #5 u: Siječanj 15, 2004, 10:39:00 prijepodne »
Pogledaj ova dva linka. Tu malo objasnjavaju te sitne razlike izmedju njih. E kad bi imao obe bilo bi lakse da uocis to.

Caulerpa sertularioides


Caulerpa taxifolia

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Caulerpa
« Odgovori #6 u: Siječanj 15, 2004, 11:21:00 prijepodne »
ima i treća koja je slićna njima C.mexicana, ali sve ovisi opet na kojim slikama i kojim stranicama, negdje su sve tri drastično razlićite, a negdje su skoro iste...
 

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Caulerpa
« Odgovori #7 u: Siječanj 15, 2004, 11:23:00 prijepodne »
Nego, Ars, ja sam jučer počupala dosta alge, pa bi mogao sutra primiti pošiljku! Ajme, kako raste ko luda!
 

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Caulerpa
« Odgovori #8 u: Siječanj 15, 2004, 13:12:00 poslijepodne »
može jase.. javi se ujutro sms-om koji je bus, registraciju i kada je u splitu!!

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Caulerpa
« Odgovori #9 u: Siječanj 15, 2004, 13:15:00 poslijepodne »


a ja idem ronit u subotu (ako bude lipo vrime) neke stvari za moj tank.. treba ti šta?


moruzgva? vlasulja? zvijezdica? jež? školjkica? rak? kamen?


to je samo dio moje liste po šta idem kada zaronim..

Offline jasenka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 372
Caulerpa
« Odgovori #10 u: Siječanj 15, 2004, 18:03:00 poslijepodne »
ako što smislim, javim ti, ali sada mi ništa ne pada na pamet!
 

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Caulerpa
« Odgovori #11 u: Lipanj 16, 2004, 12:17:00 poslijepodne »
Ma Ars, samo zaroni, bilo gdje u juznom (sada vec i u srednjem) Jadranu i naci ces ju, i vrstu Caulerpa taxifolia , a po novom i vrstuC. racemosa... bar ces nam MALO pomoc u nastojanjim da ju istrebimo !!!!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Caulerpa
« Odgovori #12 u: Lipanj 16, 2004, 13:20:00 poslijepodne »
ajd jedno pitanje u vezi njih- možda je vea odgovoreno ali slabo pratim morsku jer tu nisam doma (još) - koja je razlika izme?u c.t i c.r ? koja je opasnija( il su podjednako) i da li uopae ima šanse da se suzbiju?

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Caulerpa
« Odgovori #13 u: Lipanj 16, 2004, 14:02:00 poslijepodne »


Ej, bas super da si pitao... mislim, o njima bi se trebalo sto vise pisati kako bi ljudi bili sto vise informirani!!!


Ovako, za pocetak, rod alge Caulerpa je rod tropskih algi od kojih samo jedna zivi u Jadranu kao nasa,neinvazivna vrsta, C. prolifera.








"Jednom davno"... u Meditranu su ronioci zapazili nesto poput ovoga:





... i naravno, totalno seodusevili ljepotom...medutim, kad je prvotni zanos pao (ovo sve pretpostavljam jer mislim da bii ja prvi tren bila odusevljena vidjeti nesto poput ovoga!!!) bilo im je nesto cudno... sta? Pa to da su vidjeli jedino jako puno zelenog i nista drugo!Naime, uocili su da tu ne rastei ne zivi nista osim ove alge! Alarm se upalio i pocelo se istrazivati.... saznalo se dase radi o tropskoj vrsti alge C. taxifolia.


No, kako je ona dosla u Sredozemlje? Postoji niz teorija, a jedna od najprihvacenijih je da je jednog dana tamo neki sluzbenik u Monaku prao tropski akvarij i da mu je nepaznjom komadic ove alge uletio u more (DOVOLJAN JE KOMADIC OD SVEGA PAR MM DA BI SE OVA ALGA PROSIRILA)!!!! I tu krece prica.... Iz Mediterana se brodovima (sidrenjem se otkidaju komadici alge koji u vlaznom striku mogu prezivjeti zaista dugo vremena) i strujama (otkinuti komadici dosta dugo vremena mogu plutati u stupcu morske vode) prosirila do Jadrana te tu lijepo zivi i dan danas.


Pitanje koje stoji je - kakojedna tropska alga moze prezivjeti u umjerenom moru? Pretpostavka je da je u kvariju doslo do genetske prilagodbe, mutacija koje su je prilagodile nizim temperaturama vode i manjoj kolicini svjetla... druga cinjenica je i to da je Jadran danas prilicno zatoplio te se temperature nikada (osim u sjevernom dijelu i u plicaku uz obalu) ne spustaju ispod 12 C. Uglavnom, algu su pronasli i na dubini od 60 m!!!!!!!!! (pazi, alge se raporeduju po dubini i ne idu jako duboko zbog apsorpcije svjetla.... i to najplice dolaze zelene, pa smede pa crvene alge.... crvene "bujaju" na oko 40m!!!!!)... sto govori o tome da je njoj u Jadranu DIVNO i da se moze naseliti bilo gdje....


Uglavnom, na intitutu u Splitu radi znanstvenik (Ante Zuljevic) koji ju je prvi otkrio u Jadranu i to u Starigradu na Hvaru i s njom se bavi vec godinama.... a kod nas ju je proucavala Ljiljana Ivesa i to u Malinskoj na Krku... i daje jednu dobru vijest... u Malinskoj joj se populacija smanjila (pretpostavlja se zbog zimskih niskih temperatura mora)...


Uglavno, ona nije "ubojica" kao sto se moglo procitati u nasem vrlom tisku... prvo, ona je JAKO dobro prilagodena zivotnim uvjetima u Jadranu tako da jako brzo raste i zauzima zivotni prostor drugim biljkama i zivotinjama koje ovdje zive, drugo, kako osim sto brzo raste stvara i guste "livade" koje "zaguse" druge alge (ne doslovno, ali im onemoguce dolazak svjetla), trece, ona nece otrovati zivotinje svojim otrovom (caulerpin), vec ih njim odbija u smislu da ju ne jedu...


...eto, tako imate u Jadranu jednu algu koja "tjera" ili "gusi" nase autohtono bilje, i kojom se nitko ne hrani! Pa sta ce drugo nego bujati!!!!


E da, to i nije posve tocno, njom se u Jadranu hrani jedna vrsta puzeva koja napravi vise stete nego koristi... prilikom hranjenja usitni algu koja se onda samo dalje rasadi...


E sad... kako je se rijestiti? Nazalost NIKAKO! Bar ne sada.... probali su jecupati, stavljati crnu foliju preko nje (po meninajbolja metoda - ali preskupa)...No ono sto se eventualnomoze jos uvijeknapraviti je sprijeciti njezino sirenje, na nacin da se utvrdi gdje je sve ima (a do danas se prilicno prosirila), i da se tamo zabrani rekreativno ronjenje, sidrenje i sl.


A sad.... tadadadam!!!! C.racemosa.... e pa onaj Ante sa Instituta u Splitu prije koju godinu otkrio je jos jednu krasnu tropsku algu kod nas....