Travanj 19, 2024, 21:34:06 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja  (Posjeta: 10770 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bambi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Brussels
Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« u: Siječanj 10, 2010, 20:19:03 poslijepodne »

Trenutačno sam u terarističkom dijelu foruma, ali se nadam da ću se uskoro pridružiti i "mokrom" dijelu (ne nužno slanom :)) pa sam odlučila podijeliti ovu web stanicu s vama.
Nas par biologa, zaljubljenika u biologiju mora i ronjenje, je napravilo (nekomercijalnu) web stranicu o zaštićenim morskim organizmima. Cilj nam je bio napraviti popis zaštićenih morskih organizama na jednom mjestu. Ne biste vjerovali, ali ne postoji niti jedan dokument u kojem su popisani svi zaštićeni organizmi zaštićeni Zakonom o zaštiti prirode i konvencijama koje je RH potpisala (i time se obvezala uvrstiti te organizme u Zakon).
U posljednjih par mjeseci se ta lista proširila, tako da ovdje nisu sve zaštićene vrste. Plan je početkom ove godine proširiti popis i staviti kartu (tipa Google map) kako bi svi (amateri, profesionalci..) mogli kliknuti gdje su vidjeli koju vrstu u Jadranu.

Kliknite http://www.jadranskomore.org/hr/ i saznajte koje su jadranske vrste vaših akvarija zaštićene.

Dobro je znati za ubuduće.

P.S. Neću vas tužiti  :D
Najvažnija stvar u životu je ne skidati pločice sa zida u kupijonici!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #1 u: Siječanj 10, 2010, 22:54:18 poslijepodne »
Super stvar!!  :up:

Super da netko to radi , svaka vam čast!

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #2 u: Siječanj 10, 2010, 23:21:28 poslijepodne »
   Izvrstan projekt!  :klap:

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #3 u: Siječanj 10, 2010, 23:29:18 poslijepodne »
Odlično :up:
I ja sam zaljubljenik u more i očuvanje prirode. Nažalost ima jako puno ljudi koji ne mare za to. Bitno je samo da zadovolje svoju taštinu. Pogotovo stranci. Vidio sam svašta. I mrzim betonizaciju obale, nasipavanje, a kad ronim a ono uz obalu smeće, muka mi dođe. A tek skutere...
Odlična stranice, pohvale za entuzijazam i trud. :klap:
I Love Animals... They’re Delicious

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #4 u: Siječanj 11, 2010, 07:05:12 prijepodne »
Super stranica, samo tako nastavite...

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #5 u: Siječanj 11, 2010, 09:23:26 prijepodne »
Stvarno zgodna stranica!
Super!

Offline comino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 412
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #6 u: Siječanj 11, 2010, 12:27:40 poslijepodne »
Odlicne stranice  :up:

Offline Bambi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Brussels
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #7 u: Siječanj 12, 2010, 15:13:22 poslijepodne »
Hvala, svima na pohvalama!

Ako netko ima još kakav prijedlog ili ideju, samo naprijed! :up:

Inače, velika većina fotki je naša (veliku bijelu ipak nismo vidjeli:) i snimke. Stranica treba biti nadopunjena novim vrstama koje su stavljene pod zaštitu krajem godine (uglavnom alge, neki koralji i puž triton koji u prošli zakon nije bio uvršten greškom. Živila nam administracija!). A ove godine ćemo još dodati i zaštićena područja u pojedinim dijelovima Jadrana. Pošto za sve to treba novaca, radit ćemo u onim županijama koje za to osiguraju neka minimalna sredstva za nadogradnju stranice.
Kladim se da mnogi nisu znali da su svi trpovi zaštićeni :)
Radili smo i projekt STOP prodaji zaštićenih morskih organizama (napravili smo plakate koji su bili postavljeni na većini trajektnih linija), al od toga nikakve vajde. Inspektora premalo (recimo, u Splitu niti jedan, a u Zadru jedan bez auta), prekršiteljima ne mogu napisati kazne, itd. A na svakom štandu ljeti možete naći barem jednu zaštićenu vrstu. Probali smo i edukaciju ronilaca pa nam je većina vlasnika ronilačkih centara rekla da nisu zainteresirani za to.
Najvažnija stvar u životu je ne skidati pločice sa zida u kupijonici!

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #8 u: Siječanj 12, 2010, 16:20:02 poslijepodne »
Ne, stvarno nisam znao da je trp zaštićen.  ;)
Moj prijedlog je da se napravi popis za područje cijele Hrvatske, ne samo Jadrana.
Ljudi se ne mogu promjeniti preko noći. Trebat će mnogo kazni i edukacije da se nešto počne mjenjati. Ako imaš neki materijal kao letke pošalji par komada pa ću ja kad budem išao na ljetovanje polijepiti gdje stignem.
I Love Animals... They’re Delicious

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #9 u: Siječanj 12, 2010, 16:52:15 poslijepodne »
Za trpa sam znao da je zaštićen, ali ni na kraj pameti mi nije bilo da su hlap, jastog i rakovica zaštićeni,...

pa poslužuju se u restoranima najnormalnije,...



Offline Bambi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Brussels
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #10 u: Siječanj 12, 2010, 17:55:14 poslijepodne »
Nisu strogo zaštićeni što znači da se smiju iskorištavati po uvjetima koji su propisani u Zakonu o morskom ribarstvu. Skoro ti dođe na to da nisu zaštićeni  ;).
Mo'š si mislit što je neki ribar vratio premalog jastoga ili hlapa..
Najvažnija stvar u životu je ne skidati pločice sa zida u kupijonici!

Offline leon77zd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 154
  • Spol: Muški   Lokacija: zadar
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #11 u: Siječanj 12, 2010, 18:18:48 poslijepodne »
gle Bambi!
sve ovo sto si ti napisa je super ali ima par stvari koje me smetaju!

Ja sam ronioc vise od dvadeset godina, nema di nisam ronio, nema mješavine i opreme koje nisam koristio!
Imam ronilacki centar i jako pazim na sve organizme u moru, da se ne diraju, da se ne vade.! Sa turistima imao jako opsirne brifinge oko zastite podmorja i u mom centru se to jako postuje.
Ja od vas nisam dobio nikave materijale i niti me itko od vas ikad kontaktirao.!
Dok opet jako dobro surađujem sa udrugom Sunce iz Splita, i nekim ljudima sa instituta u Splitu,
Također sa PMF u Zagrebu, sa Prof Kružićem i Prof Petriciolli! Sa svima njima sam napravio desetak projekata na zastiti i popisu morskih organizama, te trazenje caulerpa taxifolije i njenog ciscenja.. A od njih opet sam zatrpan raznim brosurama koje koristim u edukaciji novih ronioca kao i stranaca koji rone na jadranu
Također znam da postoju pravilnici o zastiti morskih organizama!

Fotografije koje ste stavili na vas Web nisu autorizirane,!
za jednu sam siguran jer je moja i skinuta je tu sa akvarij.net sa clanka o zastiti crvenog koralja u jadranu,
ako vec koristite tu fotku a da se nije kontaktiralo mene, molim vas da navedete ime autora!!!
toliko za sada!
ljepi pozdrav

Offline Bambi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Brussels
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #12 u: Siječanj 12, 2010, 21:12:47 poslijepodne »
Bez ljutnje  :). Nije mi nipošto bila namjera nikoga uvrijediti i omalovažiti ičiji rad. Da je bar više ljudi kojima je stalo i trude se.

Nisam nigdje napisala svi, al doduše nisam precizirala da se radi samo o Splitsko dalmatinskoj županiji gdje je samo 5 % centara izrazilo želju za daljnjim informacijama (slano je onim centrima koji su se nalazili na popisu HRS-a prije 3 ili 4 godine kada je to bilo aktualno) ostali se nisu javili.
Dvoje od troje ljudi koji su radili ovu stranicu su s Instituta u Splitu i fotografije su njihove (neke je dao dr. Kvarantan, neke Pero Kružić, neke su kupljene i piše tko ih je uslikao).
Sliku crvenog koralja je dao dr Kvarantan kao i još neke (jer na slikama rakovice, gerardie i još nekih piše da su njegove), a kod postavljanja je došlo očito do greške pa hvala na upozorenju :up:.  Je, i ja sam radila sa Suncem na inventarizaciji vrsta otoka Visa i Lastova 3 godine, a zadnjih 5 uklanjam C. racemosa u Velikom jezeru i kanalu Soline na Mljetu (još se jedino tamo i uklanja pod nadzorom Instituta i Min. kulture) s dr Žuljevićem.
Pa da ne spamamo temu s osobnim dostignućima :D, želim ugodno ronjenje i puno posla ovo ljeto.

Lijep pozdrav.
Najvažnija stvar u životu je ne skidati pločice sa zida u kupijonici!

Offline leon77zd

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 154
  • Spol: Muški   Lokacija: zadar
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #13 u: Siječanj 12, 2010, 21:26:13 poslijepodne »
Nema ljutnje Bambi!
sve sto sam htio si sad potvrdila!
slika koralja je od Marina Kvarantana inace mog partnera u ronjenju! ( te koralje smo zajedno poslikali)
drago mi je da radis sa Antom Žuljevićem i Zrinkom Jakl, pa kad imamo zajednicke prijatelje ako oces roniti u zadrskom djelu samo se javi!
Inace ja nisam biolog, ali kao laik sam soldan u poznavanju morskih organizama..
Istina ovo definitivno netreba pretvoriti u jednu raspravu među nama,,
I na kraju voljan sam ti pomoci u bilo cemu sto je vezano za ronjenje, more i njegovu zastitu!
Također oko fotografia ako ti sto treba samo pitaj!
veliki pozdrav

Offline Bambi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Brussels
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #14 u: Prosinac 20, 2010, 12:22:04 poslijepodne »
Znam da je tema neaktivna neko vrijeme, ali samo da se pohvalim da je stranica www.jadranskomore.org osvojila 1. mjesto na VIDI WEB TOP 100 u kategoriji znanost, obrazovanje i kultura :).
Najvažnija stvar u životu je ne skidati pločice sa zida u kupijonici!

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #15 u: Prosinac 20, 2010, 12:25:28 poslijepodne »
Znam da je tema neaktivna neko vrijeme, ali samo da se pohvalim da je stranica www.jadranskomore.org osvojila 1. mjesto na VIDI WEB TOP 100 u kategoriji znanost, obrazovanje i kultura :).


Vidio sam ovo .... Čestitam!!!  :klap:  :klap:


Offline cicovspu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1374
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zaprešić (Brdovec)
  • CiCo
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #16 u: Prosinac 20, 2010, 12:26:17 poslijepodne »
bravo :klap: čestitke
Zaprešić / Vukovar / Križevci
Trigon190
Cayman 60

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #17 u: Prosinac 20, 2010, 14:17:42 poslijepodne »
 :up:

jeste li pokrenuli kakvu suradnju Leon77zd i vi? :)

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #18 u: Prosinac 21, 2010, 18:07:40 poslijepodne »
Stranica je lepo napravljena, a akcija je naravno vredna svake pohvale. Mišljenja sam da bi spisak zaštićenih vrsta trebalo znatno proširiti i obuhvatiti nemali broj onih koje su toliko retke da mogu proći godine između dva susreta sa njima u moru - čak i ako “stalno” ronite.  

Međutim, nisam baš siguran da je ideja o označavanju staništa retkih, zaštićenih vrsta i njihovo stavljanje na uvid svima posredstvom Neta-a dobra ideja. Bojim se da bi to bilo kontraproduktivo, ukoliko ne postoji efikasan sistem zaštite podmorja. Na primer, kućice retkih puževa meta su kolekcionara - malakologa i trgovaca ovakvim eksponatima. Među tražene vrste spadaju i lepi Jadranski predstavnici nadporodice Cypraeoidea, a posebno E. spurca i Z. pyrum. Ukoliko bi mi u mape precizno uneli poznata nalazišta ovih životinja, vrlo je moguće da bi ta područja preko noći postala “neobično” atraktivne lokacije za ronjenje!  
  
A što se trpova tiče, bio sam svedok (doduše, prošlo je od toga dosta vremena) kako ekipa ronilaca svakodnevno u suton istovaruje barku prepunu ogromnih plastičnih vreća krcatih trpovima. To se događalo u luci mestašca na Jadranu u kojem sam provodio duži odmor i trajalo je sedmicama! Ne znam da li je to bila priprema nekog većeg izvoza na Daleki istok gde su ovi, ako se ne varam, na ceni kao afrodizijak (!), nekakvo snabdevanje farmaceutske (ili neke druge) industrije sirovinama ili nešto treće…Bilo kako bilo, uverio sam se da je podmorje u široj okolini bilo sasvim opustošeno - skoro u potpunosti ostavljeno bez ove važne karike u prirodnom lancu ishrane. Poz.  
« Zadnja izmjena: Prosinac 21, 2010, 20:23:08 poslijepodne od ZorK »

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #19 u: Prosinac 21, 2010, 23:52:32 poslijepodne »
Znam da je tema neaktivna neko vrijeme, ali samo da se pohvalim da je stranica www.jadranskomore.org osvojila 1. mjesto na VIDI WEB TOP 100 u kategoriji znanost, obrazovanje i kultura :).
Svaka čast!
Želim vašoj stranici vječan život i bezbroj klikova sa što većim brojem educiranih posjetitelja.

Offline Bambi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 58
  • Spol: Ženski   Dob: 41
  • Lokacija: Brussels
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #20 u: Prosinac 22, 2010, 11:38:09 prijepodne »
Nismo, Vedrane, ali naravnoza suradnju nikada nije prekasno :).

ZorK, slažem se s tobom donekle što se tiče označavanja organizama na mapi. Vjerojatno "klik" kojim se označava sesilni organizam poput koralja ili Pinna bi mogao negativno utjecati na populacije tih vrsta, ali većina ostalih bentoskih organizama (nesesilnih, recimo Erosaria ili Luria) ili riba je mobilna, a npr. uvala je vrlo široko područje tako da je vrlo teško naći jedinke pokretnih organizama.
Trpovi su i zaštićeni kako bi se spriječio njihov izvoz (u Japanu ih koriste za jelo trepang). Naravno, u Hrvatskoj puno toga ne funkcionira pa tako ni zaštita. Prstace možeš kupiti u svakom drugom restoranu, a zaštićeni puževi se prodaju na pazaru. Kontaktirali smo inspektore, ali oni su jednostavno nemoćni. Jedan je u Zadru (bez auta), a drugi u Dubrovniku. Dok se svijest o očuvanju svih organizama ne poveća, ni jedan zakon neće pomoći.
Namjeravali smo proširiti broj vrsta na stranici jer je prije nekoliko mjeseci broj zaštićenih organizama porastao na gotovo duplo, ali tu ima dosta posla pa pošto to radimo u slobodno vrijeme, morat će taj dio ipak pričekati malo   :)

Vele bit, hvala :)
Najvažnija stvar u životu je ne skidati pločice sa zida u kupijonici!

Offline IggyOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 624
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Osijek
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #21 u: Prosinac 22, 2010, 12:02:40 poslijepodne »
Ne znam da li mogu ovdje ubaciti jednu temu, ali vrlo je povezana. U Kruševu pored Zadra talijani žele napraviti neku cementaru koja bi vjerujem uništila tamošnji turizam i čist zrak sa Velebita i tko zna šta još. Mještani pokušavaju zaustaviti potpisivanjem peticija i raznim žalbama ali lova je u pitanju... Mnogi se vade na to što će otvoriti 100njak radnih mjesta, ali što je sa tisućama koji žive od turizma, maslinarstva i ostalog...
Koliko će ugroženih vrsta biti ugroženo...?

http://www.zadarskilist.hr/clanci/25112010/stop-cementari-u-krusevu

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000709358426&v=wall#!/stop.cementari

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000709358426&v=wall#!/zaustavimo.cementaru
I Love Animals... They’re Delicious

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #22 u: Prosinac 23, 2010, 23:18:22 poslijepodne »
a gle mi smo prodali svoje dupe za šarene krpice i limene ljubimce i možemo se više, da prostiš, seksualno općit sa peticijama i prosvjedima..da zagusti naša vrla "hrvatska " policija bi lomila "hrvatske" pendreke na hrvatskim leđima za interese talijanskog ili bilo kojeg drugog kapitala  i to ti je realnost...


Ček, 2 (DVA?!?!?!) inspektora su za cijeli Jadran?
Koji alibi potez...
Ovo čak nije ni smiješno...

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #23 u: Prosinac 28, 2010, 07:09:07 prijepodne »
Evo ja sam malo više upučeniji u tu temu pa evo par informacija. Najveći talijanski proizvođač žbuka Fassa Bortolo u Obrovcu želi otvoriti tvornicu žbuka i fasada i za to ima papire ali nešto šteka. Isto tako nakon par godina čekanja zatražio je da otvori i tvornicu cementa sa tim što je za eksploatacijsku zonu za vađenje sirovine za te tvornice predvidio neku lokaciju u okolici..

Evo našao sam na netu podatke:

Citat:
Talijani su 2003. godine kupili 283.000 četvornih metara zemljišta u industrijskoj zoni grada Obrovca za gradnju tvornice, a od Hrvatskog fonda za privatizaciju prethodno su kupili obližnje Dalmatinske rudnike boksita Obrovac. Zajedno s Dalmatinskim rudnicima boksita naslijedili su i prava na nekadašnja eksploatacijska polja boksita, a ishodili su i koncesiju za eksploataciju kamena sa 75 hektara polja kamena na lokalitetu Kruševo. Lokacija buduće tvornice nalazi se uz koridor državne ceste D-27, zapadno od Obrovca, u smjeru Kruševa. Obrovac je odabran upravo zbog sirovina potrebnih za proizvodnju.
http://www.poslovni.hr/vijesti/fassa-bortolo-gradi-tvornicu-vapna-u-obrovcu-vrijednu-50-mil-eura-82916.aspx

Ja smatram da tvornica sama po sebi nije problem ako se ustraje u ekološkim normama kod proizvodnje (ako DC može biti 1 km zračne linije od Splita onda može biti i u Obrovcu, i ako se ne napravi greška kao sa Rockwoolom pa dozvole gradnju tvornce na neadekvatnom mjestu.

Offline ZorK

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 242
  • Lokacija: Beograd
  • Condylactis aurantiaca
Odg: Zaštićeni organizmi hrvatskog podmorja
« Odgovori #24 u: Prosinac 28, 2010, 20:38:10 poslijepodne »
....ali većina ostalih bentoskih organizama (nesesilnih, recimo Erosaria ili Luria) ili riba je mobilna, a npr. uvala je vrlo široko područje tako da je vrlo teško naći jedinke pokretnih organizama.

Mnogim bentoskim vrstama, nažalost, mobilnost ne predstavlja značajan faktor u zaštiti od čoveka. Pokretni su i oni nesretni trpovi koji su u temi više puta pomenuti! Nisam biolog, ali sam tokom dugog vremenskog perioda pažljivo posmatrao živi svet u Jadranu. Slažem se sa Vama da obeležavanje staništa retkih vrsta na detaljnoj mapi obale Jadrana ne bi naročito pomoglo prosečnom, slabo informisanom turisti – roniocu. Isto važi i za većinu sportskih ronilaca koji se uglavnom bave nekakvim rekordima, kao ni podmorskim arheolozima… Međutim, zlonamernom znalcu kojem je vrlo dobro poznato gde je najbolje nešto tražiti ovakva informacija bi bila od značajne pomoći.  

Kretanje ribama svakako više pomaže u odnosu na beskičmenjake u toj borbi protiv čoveka – borbi za opstanak. Međutim, za određene vrste tipično je da se uporno drže odabranog zaklona (“stana”). A to je neretko jednako smrtnoj presudi! Da nije tako ne bi kernja i škrap – koji su jako proređeni, dospeli na listu ugroženih vrsta. Pamtim vreme kada nije bilo neobično da vas dok satima ronite duž obale ispred skoro svake veće rupe znatiželjno i bez straha presretne ljubopitljiva kernja!    

Da dodam nešto i o retkim puževima – važi i za pripadnike porodice Cypraeoidea. Iskustvo mi je da postoje mesta, staništa na kojima pojedine vrste koje su generalno retke žive u brojnim ili relativno brojnim kolonijama (i to stalnim – više puta proveravano!) na prilično malom prostoru. To su izuzetna mesta na kojima im uslovi očito posebno pogoduju. Takva još uvek postoje - srećom. Nekome spremnom da pravi štetu, a koji zna da neku vrstu treba tražiti na ili u neposrednoj okolini određenih korala, sunđera i sl., lociranje bi olakšalo “posao”. Ukoliko životinje ne štiti velika dubina, verovatno je da bi čitavo područje za nekoliko časova bilo pretraženo i puževi znatno proređeni. Siguran sam da to što se životinje recimo kriju u senci, poseduju maskiran oblik tela i boju itd. ne bi imalo značajnijeg uticaja na ishod. Kao ni činjenica da su se neki primerci “na vreme” dovoljno dobro sakrili ili negde podalje odlutali...

Nažalost, posredan negativan uticaj čoveka na ugrožene vrste je pogubniji od direktnog - izlovljavanja. Imao sam prilike da  još kao mladić ronim u neposrednoj okolini cementare koja se nalazila (iskreno se nadam da ta od poodavno ne postoji!) na obali mora nekoliko kilometara južno od Omiša. Vrlo dobro pamtim sterilan izgled okolnog podmorja – potpuno prekrivenog nekakvim, čudnim muljem! Nadajmo se da ćemo u naskorijoj budućnosti učiniti neophodan zaokret u našem odnosu prema životnoj sredini. Mada, nisam baš siguran koliko je to očekivanje realno…  
  
Srdačan pozdrav svima. Srećno u Novoj Godini!        


« Zadnja izmjena: Prosinac 29, 2010, 22:32:14 poslijepodne od ZorK »