Travanj 27, 2024, 09:31:39 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Bradata agama  (Posjeta: 23887 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama
« Odgovori #150 u: Travanj 11, 2012, 11:52:58 prijepodne »
UVA ima UVB se kupuje posebno, ili se kupi jedna tera žarulja koja ima oboje. Koliko znam infracrvene žarulje su one crvene koje se ne koriste kod rasvjete bradatih agama pa pretpostavljam da pitaš za UVA  :question:

Offline agron

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: okolica zg-a
Odg: Bradata agama
« Odgovori #151 u: Travanj 11, 2012, 14:16:38 poslijepodne »
ma pitam za obicne spotice jer je prijatelj mi rekao da mogu koristiti i obicnu spoticu za suncanj ali mi je ispod na dnu 26 stupnjeva znaci na povisenom dijelu je oko 32 stupnja a to je premalo pa sam kupio prije posla od 100 wata jer sam do sada koristio spoticu od 60.
procitao sam u knjizi da im je infracrveni spektar potreban za probavu hrane i apetit.mogu uplodati navecer knjigu u pdf-u ako se smije staviti na forum?

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Bradata agama
« Odgovori #152 u: Travanj 11, 2012, 14:28:03 poslijepodne »
O tome smo već pisali u ovoj temi u kojoj upravo pišeš, dakle mogu obične spotice.

44,45 mora biti na hot spotu,kod mene je do prije 10 dana spotica od 150W držala tu temp.

Potreban im je UVB za sintezu vitamina D3.

Nikakav infracrveni spektar, već se radi o UVA i UVB dijelu UV spektra.

Dakle, uz spoticu (da može biti i obična) treba se postaviti i UVB žarulja koja se kupuje u pet shopovima i koristi se za tera životinje.

Link možeš staviti u podform - teraristički linkovi. Podrazumijeva se da je autor dao dozvolu za objavljivanje knjige u pdf formatu jer ako nije onda ne smiješ takav materijal stavljati na forum.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bradata agama
« Odgovori #153 u: Travanj 11, 2012, 16:10:40 poslijepodne »
procitao sam u knjizi da im je infracrveni spektar potreban za probavu hrane i apetit.

Infracrveni dio spektra (elektromagnetski valovi duljine 750nm - 1mm) je nevidljiv ljudskom oku, ali ga osjećamo kao toplinu. Svako rasvjetno tijelo u manjoj ili većoj mjeri, uz vidljivio dio spektra, isijava i infracrveni dio, tj. toplinu. Najefikasnije žarulje za zagrijavanje hot spot-a su halogenke. Postoje i terarijske keramičke grijalice koje isijavaju isključivo u infracrvenom dijelu spektra, ali su one neprikladne za dnevno aktivne gmazove kakva je bradata agama.

Offline agron

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: okolica zg-a
Odg: Bradata agama
« Odgovori #154 u: Travanj 12, 2012, 11:39:26 prijepodne »
spoticom od 100 w sam napokon rijesio toplinu i mjesto za suncanje.sad je idealna temperatura u svim dijelovima terarija no problem vlage mi je i dalje misterija.pokusao sam cepom od mlijeka napunjenim vodom ali vlaga preko dana se krece od 22-26 %.
nisam napomenuo da sam prije jace spotice uz spoticu od 60 w imao i specijalnu zarulju sa potrebnim spektrom uv dijelovanja.tako da je rasvjeta savrsena.
da li da stavim posudu veceg volumena u terarij naravno plitko napunjenom vodom radi povecanja vlage u terariju ili da jednostavno vise ne pratim postotak vlage i da se ne zamaram time.
unaprijed hvala na odgovoru i sorry kaj vas toliko davim.pozz.

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Bradata agama
« Odgovori #155 u: Travanj 12, 2012, 13:02:22 poslijepodne »
...ili da jednostavno vise ne pratim postotak vlage i da se ne zamaram time.

E ,to. ;)

Offline agron

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: okolica zg-a
Odg: Bradata agama
« Odgovori #156 u: Travanj 12, 2012, 17:44:44 poslijepodne »
ok.dogovoreno.