Travanj 19, 2024, 06:53:47 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Manado vs Magnet  (Posjeta: 7708 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #25 u: Travanj 18, 2014, 21:57:17 poslijepodne »
Kasnije si napisao da mi se manado primi za cicak - jebiga ali na videu se vidi da NIJE cicak strana vec mat strana, gledaj bolje - a sto se tice ostalih kamencica koji se hvataju - jebiga nakon manada je doslo jos vrsta pjeska i ovi crni se hvataju na magnet  no to ne mjenja cinjenicu da mi se manado dok je bio u golemoj kolicini hvatao, kao sta se sad ostaci manada hvataju i dalje. OSIM toga na 1:18 se vidi da ih se privuce i bez stiskanja - imaj na umu da je ovo slab magnet.


Zasto sam micao manado magnetom a ne lopatom? Da ne zdrkam cijelu podlogu i ne maltretiram ribe jer je ispod manada bio vec dobro zacikliran sloj podloge koju sam htio zadrzati i uspio - i da uzeo sam jak magnet i za sat vremena sam ga izvukao skoro cijelog.


Nikad nisam rekao da je manado los - stovise u 1 akvariju mi je on bio jedina podloga i funkcionirao je dobro i bilje je super raslo, no kao i u ovom hvatao mi se uvijek za magnet kad sam cistio staklo od algi i uspio sam si izgulit na taj nacin 2 akvarija. Izbacio sam ga iz estetskih razloga iz oba akvarija iz glavnog akvarija magnetom iz gore navedenih razloga a iz drugog gdje je bio jedina podloga laganim okretanjem akvarija naopacke.

Eto.

Jel manado kod mene bio prezasicen zeljezom od redovnog ubacivanja FE na tjednoj bazi, dali je u startu bio sa visokim udjelom zeljeza ili nesto trece nebitno. Kao sto vidis hvata se fino za magnet i TOCKA.

Do sada sam smatrao da je to apsolutno normalna pojava i da se svima manado tako hvata, ali ocito samo kod nekih.

A sto se tice prica po netu da je los za kozice i to nije istina jer sam ga imao s kozicama i mnozile su se ko lude.






« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:30:15 poslijepodne od Dellete »

Offline Frenki

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
  • Spol: Muški   Dob: 24
  • Lokacija: Križ
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #26 u: Travanj 18, 2014, 23:12:16 poslijepodne »
Ja se slažem s davorom da ga je izvuko uz pomoć magneta. Da je čičak , zakej onda nije manado raspoređen po cijelom magnetu nego u samo dva kruga (ispod kojih su , pretpostavljam , magneti).

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #27 u: Travanj 19, 2014, 12:34:36 poslijepodne »


Što se tiče magnetizma pojedinih granulica, jel moguće da je to zbog toga što se ipak ta glina rudari(ne nastaje u laboratoriju) pa je uniformnost sastojaka zavisna iz kojeg sloja/nanosa je izvađena?
Tako je moguće da je u nekom trenutku na nekoj lokaciji vađena s visokim udjelom željeza koje će se pokazati preko privlačenja magnetom.

Mene više zanima od magnetizma, da li je problem njezino "upijanje" svih tvari, uključujući i loše, i koji je katalizator da naglo pusti sve to u vodu? Recimo koliko sam pročitao, FFM (ili zeolit) veže na sebe sve ali ako dodaješ sol, to otpušta tvari iz mikropukotina.
 
« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:30:54 poslijepodne od Dellete »

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #28 u: Travanj 19, 2014, 13:09:32 poslijepodne »
gle, stvar je vrlo jednostavna, sto je glina crvenija u njoj ima vise zeljeza. Ako je plava ima kobalata, ako je smedja ima cinka. Mislim, u svima ima svega ali boja koja prevladava dolazi od odredjenih kemijskih spojeva, oksida ili karbonata.
I ne moze to sto veze na sebe otpustiti samo tako. Ono sto moze je da se zasiti i da vise nije u mogucnosti na sebe vezati razne katione.
Cijela prica je ovisna i o pH no za akvarije je to zanemarivo. I istina je ovo za sol, kad se u vodi nadje Na+ onda dolazi do otpustanja nekih kationa i glina veze na sebe natrij. Ali opet se tu radi o kolicinama, da bi akvarij uopce funkcionirao i da bi ribe uopce zivjele sve te kolicine se relativno male i to sto se otpusti zbog dodavanja soli nije problem. Prije ce ribe i bilje  :dead: zbog viska soli nego zbog toga sto je manado ili nesto slicno otpustilo u vodu.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Odg: Preporuka za podlogu ?
« Odgovori #29 u: Travanj 20, 2014, 12:50:01 poslijepodne »

Svi u svemu su dali određene naznake i magnetizam ima svoju mjerljivost kako ju god okrenuli imamo  stalne magnete...i umjetne kao što su volfram,kobalt,željezo....pa imamo električne .....
Što je uzrokovalo magnetizam ...to zna samo onaj koji je to i isprobavao...naravno ko zna što je sve umiješao u podlogu...
Jasam kao i neki utvrdio da na magnet ne ide u 2 akvarija....zašto?! kod nekoga ide očito nije stvar manada već posljedica nečeg drugog,
 I sam "pristojan" autor videa :) navodi da je pomiješao svakakve supstrate sigurno zna i koje... u podlogu...

citiram
D) kasnije si napisao da mi se manado primi za cicak - jebiga ali na videu se vidi da NIJE cicak strana vec mat strana, gledaj bolje - a sto se tice ostalih kamencica koji se hvataju - jebiga nakon manada je doslo jos vrsta pjeska i ovi crni se hvataju na magnet  no to ne mjenja cinjenicu da mi se manado dok je bio u golemoj kolicini hvatao, kao sta se sad ostaci manada hvataju i dalje. OSIM toga na 1:18 se vidi da ih se privuce i bez stiskanja - imaj na umu da je ovo slab magnet

« Zadnja izmjena: Travanj 20, 2014, 17:33:23 poslijepodne od Dellete »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Manado vs Magnet
« Odgovori #30 u: Travanj 20, 2014, 17:35:08 poslijepodne »
Obrisan offtopic i nepotrebni epiteti...
Molim nastavite temu u normalnom tonu :)