Ožujak 28, 2024, 18:12:03 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Čišćenje terarija  (Posjeta: 2253 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline njivican

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Njivice
  • ...volim ja i kukce...
Čišćenje terarija
« u: Veljača 09, 2015, 21:17:08 poslijepodne »

Bok, evo ja se polako odlučujem evoluirati pa iz vode izaći na kopno. Uzeo bih bradatu agamu. Osnovne stvari sam pročitao i više manje se pomirio s činjenicom na insekte u kući. Ono što me zanima je čišćenje terarija. Znači, osim onog redovitog skupljanja dreka, koliko često moram čistiti. Što je sa umjetnim pozadinama i onim balkonićima za sunčanje, s čime to očistiti od dreka i kako? Ako se stavi pijesak, jel on ostaje onda duže unutra ili se on mora vaditi i stavljati novi svakih dva-tri mjeseca?
Možda su pitanja smiješna ili glupa, ali ako je to puno posla možda bolje da odustanem u startu...

Hvala


Offline njivican

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Njivice
  • ...volim ja i kukce...
Odg: Čišćenje terarija
« Odgovori #1 u: Veljača 10, 2015, 16:00:13 poslijepodne »
Ajde ljudi pa jel ne služi tome forum?
Izspamat ću si temu, ali moram primjetiti da nedostatak komunikacije (pa makar i glupe) uništi svaki forum.

Offline aktalv6666

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 173
  • Spol: Ženski   Dob: 44
  • Lokacija: Bjelovar
Odg: Čišćenje terarija
« Odgovori #2 u: Veljača 10, 2015, 18:15:04 poslijepodne »
forum je poprilično zamro u zadnje vrijeme...

ovako, što se tiče podloge, ne treba se mijenjati kompletan pijesak, dovoljno je počistiti tamo gdje bradonja obavi nuždu (nije da će ju obavljati svaki dan u ogromnim količinama  :D ) jedino što stvarno JAKO smrdi, ali malo proluftaj terarij i biće ok  ;)
podlogu treba kompletno promijeniti otpilike 1x godišnje, ili ako osjetiš da baš jako smrdi. u biti, vidjećeš i sam, kad promijeni miris, vrijeme je da se baci.
a što se tiče čišćenja stepenica/sunčališta, dovoljno je uzeti spužvicu i oprati sa toplom vodom, trebalo bi biti ok, eventualno dodati u vodu neko sredstvo za sterilizaciju (npr plivasept). ali ako dodaješ neko sredstvo u vodu, izvadi bradonju van i ostavi ter da se dobro provjetri par sati.
koliko sam primijetila, bradonje su dosta uredne živine, bar ova moja, nema neke velike nauke...
....mama, ne šizi, neće me pojesti....

Offline njivican

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Njivice
  • ...volim ja i kukce...
Odg: Čišćenje terarija
« Odgovori #3 u: Veljača 11, 2015, 09:01:29 prijepodne »
Zahvaljujem, još sam malo neodlučan. Kćerka (7g.) jedva čeka, ova mlađa (2.5g.) me više brine, jer mislim da će izmaltretirati jadnu živinu do boli. 

Što se foruma tiče, ja sam član na nekoliko različitih hobističkih foruma i na svakom je ista priča. Nakon nekog vremena ekipi dosadi pisati i dijeliti informacije, pa se postovi većinom svode na "o tome smo već pisali" ili "pročitaj ovu/onu temu" ili slično. Da ne govorim o tome kako za mjesec dana neki postanu "experti" i onda krene soljenje pameti i tko zna što sve...

Nema boljeg nego kad ti netko iz prve ruke napiše svoja iskustva, pa možeš sam procjeniti nevezano koliko ta iskustva bila slična ili različita...

Ja sam nekoliko godina u akvaristici, i nisam neki stručnjak, ali skužio sam da što manje prčkam po akvariju sve bolje funkcionira... Većina se sad neće složiti, ali kad sam radio redovite tjedne izmjene vode (vodeći računa o svim parametrima) gotovo svaki mjesec bi imao barem jednu ribicu manje. Vodu sada mjenjam jednom u 6mj, parametri su uvijek u normali, i što je najbolje već skoro 2 god nije uginula ni jedna ribica. Meni dovoljno.

Ljudi pričajte, dajte svoja iskustva i načine rada i živinama će biti bolje  :)
 

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Čišćenje terarija
« Odgovori #4 u: Veljača 11, 2015, 10:47:00 prijepodne »
Sto se tice djece pistoje bravice s kljucem koje stavis na vrata terarija i nema diranja. Djete id 2.5 god nema kaj prckat  po terariju, pogotovo ne bez nadzora.
Uostalom niti jedna teraristicka zivotinja nije za natezanje po rukama, radije onda nabavi psa ili macku koji ce u tome uzivat
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline njivican

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Njivice
  • ...volim ja i kukce...
Odg: Čišćenje terarija
« Odgovori #5 u: Veljača 11, 2015, 11:10:45 prijepodne »
Da slažem se kad su u pitanju djeca. Nisam ja mislio na diranje životinja, nego ona kuckanja po staklu i slično, i naravno da će biti pod ključem.
Već su one naučene da ne kuckaju po akvariju i da ne zezaju ribice, ali znaš kako je kad dođe nova živina u kuću.

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Čišćenje terarija
« Odgovori #6 u: Veljača 11, 2015, 12:36:14 poslijepodne »
Mislim da to nebi trebo bit problem...zato služe roditelji!

Ja sam se ko mali htio igrat s noževima, vatrom, pušit, nešto kasnije drogirat pa mogu potvrdit da odgoj i usmjeravanje čine čuda...a ako i pokuca koji put poskrivečki nece se nista dogodit, bradonje su izuzetno tolerantne živine što se tice streca i s obzirom na proždrljivost vrlo brzo ljude pocnu dozivljavat kao nešto što im donosi hranu, a ne prijetnju.
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)