Travanj 29, 2024, 00:08:47 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Bolesna Colisa  (Posjeta: 3167 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Bolesna Colisa
« u: Lipanj 24, 2008, 22:05:42 poslijepodne »
Pozdrav,
molim za pomoć, naime prije oko 15 dana sam primijetio točkicu koja je prekrivena bijelom izlučevinom, nešto između vate i sluzi ispod oka prema ustima, nakon nekoliko se pojavila još jedna točkica manja na tijelu boku.
Počeo sam liječiti u karanteni uz povišenu temp na 30 sa Acriflavin Diana, točkica na boku je nestala, ali se pojavila bijela jedva vidljiva naslaga oko 1 mm uzduž na ticalu. Sutradan je ticalo puklo i sad je jadan invalid, a na kraju ticala je malo bjelkasto.
Također je repna peraja bila rascijepljena na dva mjesta.
Promijenio sam vodu u karanteni, s vodom iz glavnog i počeo liječiti prema uputama kombinaciom Ectopur,Bactopur i Micropur. Karantena 20 lit, u filteru samo filter vata, temp 27
1 dan 2 žličice Ectopur + 22 kapi bactopur + 10 kapi micropur
2 dan 10 kapi micropur
3 dan 22 kapi bactopur + 10 kapi micropur
4 dan ništa osim promjene oko 4 litre vode
5 dan kao i prvi samo s pola žličice ectopura
6 dan 10 kapi micropura (danas)
+ tetra vitamini pojačano
Repna peraja je nakon 2. dana zarasla i izgleda normalno, a ticalo i točka na glavi bez promjena.
Normalno jede i veselo pliva. Ni jedna druga ribica u glavnom akv nema nikakve simptome bolesti.
Što da radim dalje i dali sam skroz zabrljao? :-X
Pomoć i isprika na dužini...
Slike: 
http://picasaweb.google.hr/valtomtim9/BolesnaC
« Zadnja izmjena: Lipanj 25, 2008, 08:44:44 prijepodne od valtom »
Zagreb, Trešnjevka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #1 u: Lipanj 25, 2008, 21:17:56 poslijepodne »
veliš da joj je bolje...a ovo mora narasti (nikad neće biti kao "novo") i budi strpljiv...samo nastavi ovim putem, jer naglo mijenjanje i pretjerivanje s lijekovima isto može škoditi i to još više nego sama bolest...
no, možda se javi neko pametniji... -?

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #2 u: Lipanj 26, 2008, 00:10:43 prijepodne »
Pa, bombardirao si ju svime sto si mogao, mozda i previse. Sada samo treba pustiti da prodje, jer nema sanse da nesto od toga nije djelovalo. Drzi vodu jako cistom i ocekuj napade parazita ili plijesni...
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #3 u: Lipanj 26, 2008, 09:23:47 prijepodne »
veliš da joj je bolje...a ovo mora narasti (nikad neće biti kao "novo") i budi strpljiv...samo nastavi ovim putem, jer naglo mijenjanje i pretjerivanje s lijekovima isto može škoditi i to još više nego sama bolest...
no, možda se javi neko pametniji... -?

Brine me to što je u trenutku kada je nestala točkica s tijela pojavio se problem s ticalom(ispravite me ako ima neki pravi naziv),
tako da i je i nije bilo bolje, ranica ili što već pokraj usta je prekrivena prozino bijelom kao sluzavom izraslinom oko pola mm,
e sad Gwyneeth što se tiće parazita malo sumnjam na iste kod druge colise ima prozirno bijeli i povremeno s djelovima u boji izmet koji redovito vuče u dužini od oko 3-5 cm, oči ok,ljuske ok, češanje ne, samo malo napuhnut trbuh (po mojoj nestručnoj procjeni), stvarno je proždrljiva i jede sve grašak , crviće, listiće i nakon svega vreba bebe endlere...Jeli moguće da su paraziti ili,...što da radim?
Ljudi hvala na strpljenju, ali imam još 15 dana da sve dovedem u red prije neodgodivog putovanja, a nemam nikoga tko bi lječio ribice.
Zagreb, Trešnjevka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #4 u: Lipanj 26, 2008, 11:57:01 prijepodne »
si siguran u taj izmet? ako je takaav, i ako je zaista napuhnuta, onda su crijevni paraziti u pitanju...
no, jesi li provjerio vodu?
malo jest frka s vremenom koje imaš na rapolaganju....mislim, da bi sad ekperimentirao dalje...
no, pokušaj nabaviti od aqua munstera furamor ili medimor, oni su jako širokog spektra....pa mooooooožda da ideš s time (ciklus liječenja je 7 dana)...ne znam, iskreno... -?
a ova bijela nakupina kako je opisuješ mi definitivno nalikuje na gljvičnu infekciju... -?

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #5 u: Lipanj 26, 2008, 12:05:35 poslijepodne »
To "ticalo" je ventralna peraja.

Nego, ako colisi cesto dajes grasak, normalno je da ima prakticki prozirnu stolicu, one su mesojedi a grasak ju cisti. Probaj par dana davati samo meso: bloodwormse, artemiu, bilo sto. Ako se prozirna stolica nastavi onda mozes sumnjati na parazite, ovako nemora biti.

Sto se ove druge bolesne tice.. meni isto to zvuci kao cista gljivicna infekcija, no problem je otpala ventralna peraja, od gljivicnih infekcija se rijetko to desava, vjerojatno je u kombinaciji bila i lagana bakterijska upala. No opet, nakon duge terapije su svi simptomi trebali nestati, gljivice se jako lako lijece i uglavnom nestaju nakon dan-dva.

Ja sam mislila da pazis na vanjske parazite kao ich ili velvet koji bi se mogli desiti 5-7 dana nakon lijekova, oni se jave kao sekundarna infekcija nakon 3 kile lijekova.

Neznam, mozda da stvarno probas sa nekim jacim lijekom sirokog spektra kako je babyboom rekao?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #6 u: Lipanj 26, 2008, 12:30:56 poslijepodne »
Hvala na odgovorima,
Medimor sam tražio u ZOO dućanima(većini), na kraju su mi u Viliju rekli da dobavljalč nema pa nema nitko, kupit ću sad Medazol i Hiramicin za svaki slučaj.
Sto se izmeta tiče, siguran, stalno buljm u drekec, grašak su dobile 3 puta u 10tak dana, inače ih hranim bcrvima,tetrinim listićima, a toliko su proždrljive da sa dna jedu i nutrafinove tabletice...Budem neko vrijeme samo crve davao.

Vodu mijenjam 10% tjedno možda koji dan duže + dolijevanje zbog isparavanja, tretiram je 1 mjesečno punom dozi E Life FFM, i naravno ovu koju dolijevam i mijenjam isto(nekad umijesto FFM tetrin Aqua safe), testiram 5/1 JBL testovima(čuo sam da nisu precizni ti 5/1 ali nema naznaka na njima ni najmanjih da nešto ne štima)+ miris vode gotovo neprimjetan.
« Zadnja izmjena: Lipanj 26, 2008, 12:52:12 poslijepodne od valtom »
Zagreb, Trešnjevka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #7 u: Lipanj 26, 2008, 13:49:00 poslijepodne »
ccc...da ne budem prost....stvarno te hebe to stanje u akvariju.... :roll:
mislim da sam vidio neki dan u Pet centru medimor! oni ti ga uglavnom imaju redovito!  -?
i probaj taj sistem sa mesnom papicom barem tjedan dana, pa prati kakance ...jbg...na što smo se sveli .... :roll:...naravno,nemoj za stalno odustati od biljnih obroka - radi čišćenja, ali kod mesojednih riba je to dobro raditi jednom u 14 dana, recimo....kod svejeda to ide jednom tjedno...
čini mi se da inače ide sve OK...e, a da probaš mijenjati vodu jednom u dva tjedna, po 20 %? možda su ribice malko išokirane s tom relativno čestom izmjenom? moje budu totalno blesave nakon izmjene...a stavljam im pripremljenu vodu....i onda tek dobiju napadaje kakanja (ko da hoće brzo brzo isprljati da bude po starom)
« Zadnja izmjena: Lipanj 26, 2008, 13:51:03 poslijepodne od babyboom »

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #8 u: Lipanj 26, 2008, 20:52:00 poslijepodne »
Što se vode tiče budem mijenjao baš tako 2 tjedna 20%, zvao ja i te dućane pa ništa,
što misliš da ipak počnem s Medazolom i Hiramicinom,
mislio sam
1. dan 250 mg M + 100 mg H
2. dan ništa (djelomična izmjena vode)+ možda ostaviti jednu tabletu da se otapa ili bi to bilo previše?
3. dan ništa (d i v )
Karantenski je 20l
jer ako budem odugovlačio morat ću još drastičnije mjere poduzimati ili riskirati širenje bolesti kad ih vratim u glavni tank?
Uff, jadne ribice :(
« Zadnja izmjena: Lipanj 26, 2008, 20:55:01 poslijepodne od valtom »
Zagreb, Trešnjevka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #9 u: Lipanj 26, 2008, 21:12:24 poslijepodne »
ako nemreš nabaviti, onda idi ovako kako si predložio....samo jako im pojačaj vitamine!
i nikako ih nemoj vraćati u glavni akvarij, pa ne treba ti tamo sranje... -?

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #10 u: Lipanj 26, 2008, 21:16:38 poslijepodne »
Koliko jako? Imam Tetra VitaL po njihovom je doziranje 5ml svaka 4 tjedna na 10 l.
.
« Zadnja izmjena: Lipanj 26, 2008, 21:22:46 poslijepodne od valtom »
Zagreb, Trešnjevka

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #11 u: Lipanj 26, 2008, 23:45:11 poslijepodne »
Mislim da bi ova kombinacija lijekova i u ovoj dozi bila previse. A da prvo provedes lijecenje samo jednim lijekom, pa mala pauza 5-7 dana, pa onda drugim? -?

I jos nesto glede doziranja. Hvala Bogu nisam imala prilike koristiti ljudske lijekove u akvariju, ali do sad toliko puta procitah da jedna kapsula ide na 100l vode... Pa da ne bude... :nerd:

Sretno sto god napravio! :up:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #12 u: Lipanj 27, 2008, 08:36:00 prijepodne »
Vremenski sam jako ograničen, pa ću morati ići na sve ili ništa, nažalost.
Zagreb, Trešnjevka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #13 u: Lipanj 28, 2008, 20:36:03 poslijepodne »
držimo ti palce - javi kako je prošlo!

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #14 u: Lipanj 29, 2008, 16:39:51 poslijepodne »
Evo, stanje je takvo da su u svakom slučaju preživjele napad ljekovima, točkica na obrazu se malo smanjila međutim još je tamo, kakica tamna i nekončasta,
mislim da sam ih dovoljno izmučio ljekovima pa je vrijeme da polako ugljenom maknem ostatke i dovedem bolnicu u normalne uvjete.
Hvala još jednom svima na savjetima i dobrim željama :up:
« Zadnja izmjena: Lipanj 29, 2008, 16:47:51 poslijepodne od valtom »
Zagreb, Trešnjevka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #15 u: Lipanj 29, 2008, 22:41:55 poslijepodne »
ništa hvaliti---da ne urekneš!  :up:
sretno ribicama....javljaj kako ide dalje...i nastavi s vitaminima

Offline valtom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb-Dubrovnik
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #16 u: Srpanj 01, 2008, 21:16:40 poslijepodne »
 :)
Danas sam ih vratio, čini mi se da su odlično i vjerujem da će tako i ostati.
« Zadnja izmjena: Srpanj 02, 2008, 13:31:36 poslijepodne od valtom »
Zagreb, Trešnjevka

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Bolesna Colisa
« Odgovori #17 u: Srpanj 01, 2008, 21:56:35 poslijepodne »
 :klap: :up: