Travanj 28, 2024, 06:30:14 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Moj početnički 54 litraš  (Posjeta: 25503 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #75 u: Lipanj 12, 2013, 18:11:44 poslijepodne »
Ma to ti je 438 mm u oba slucaja i T5 i T8. Jesi izmjerio tocno original lampu. Daj slicicu. :)

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #76 u: Lipanj 12, 2013, 21:24:01 poslijepodne »
Ma to ti je 438 mm u oba slucaja i T5 i T8. Jesi izmjerio tocno original lampu. Daj slicicu. :)

Da, ja sam isto skuzio da je to ocito isto. Samo me sad zanima preporuka za neku solidnu T5 lampu jer mislim da ovih 15 W nije dovoljno, pogotovo sad kad sam uveo CO2.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4 Beta

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #77 u: Lipanj 12, 2013, 22:11:11 poslijepodne »
Jel znaš da ako mijenjaš T8 i stavljaš T5 da moraš mijenjati i prigušnicu?
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #78 u: Lipanj 12, 2013, 22:49:56 poslijepodne »
Da, bojim se da ne kuži ni to ni da ne može staviti jaču T8 lampu koja bi bila iste duljine. Znači ako ima neonku od npr. 18 W ona je duža i neće ti stati u poklopac.

Pod takav poklopac ti stane dosta toga ako znaš kako ugurati, evo npr. kaj sam ja napravio od njega (malo ekstermno :D):





10 ledica od 3 W, dvije T8 neonke od 15 W, jedna T5 neonoka od 8 W i 4 ventilatora :D
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #79 u: Lipanj 12, 2013, 22:53:33 poslijepodne »
Aha, sad sam skužio da si napisao T5, a ne T8. Stane ti T5 od 24 W, ali samo ako rasturiš poklopac i staviš neka mala grla. To bi bilo značajno više svjetla.
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg:
« Odgovori #80 u: Lipanj 12, 2013, 22:55:00 poslijepodne »
Nisam znao da moram mijenjati prigusnicu. Ali valjda zato i postoji forum da saznam takve stvari. Zar ne? A ovo da svaka lampa odredjene duzine ima istu snagu, to isto nisam znao. Znaci rjesenje je ostaviti ovu lampu od 15 W ili zamijeniti prigusnicu i staviti T5 lampu od 24 W?

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4 Beta

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #81 u: Lipanj 12, 2013, 23:03:03 poslijepodne »
Ili uzmes prigusnicu za 2 lampe od 24w T5. Te duzine ti odgovaraju. Malo modifikacije i ide. Upravo se spremam to napraviti a imamo isti poklopac. Posaljem slicice kad je gotovo. :)

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #82 u: Lipanj 12, 2013, 23:10:42 poslijepodne »
Ali valjda zato i postoji forum da saznam takve stvari. Zar ne?

Da, apsolutno, možda mi je ton bio malo krivi, nisam mislio ništa loše :)
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #83 u: Lipanj 12, 2013, 23:19:43 poslijepodne »
.....ne može staviti jaču T8 lampu koja bi bila iste duljine. Znači ako ima neonku od npr. 18 W ona je duža i neće ti stati u poklopac.


malo izvlacim iz konteksta, ali mozda vrijedi spomenuti. jedini slucaj kod t8 lampi koji sam ja vidio, kad je jaca lampa (po snazi) manjih dimenzija od slabije, je 18w i 20w. 20w-atna t8 cijev je kraca od 18watne.

za ove "60-l" poklopce, ako se vec ne ide na t5 24w, zbog potrebe za laganim rasturanjem poklopca, relativno dobar izbor su t5 13w lampe, koje bez ikakvih problema staju u takav poklopac od 60cm duzine.

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #84 u: Lipanj 12, 2013, 23:30:48 poslijepodne »
Skraćeno, ako misliš pojačat rasvjetu, neko rasturanje poklopca ti ne gine, a ako je akvarij samo na posudbi kod tebe na kratko vrijeme, onda po mom mišljenju i nemaš baš kaj mijenjat.
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline bszajgar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 46
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Vrbani - Zagreb
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #85 u: Lipanj 13, 2013, 01:29:19 prijepodne »
Skineš original poklopac i sačuvaš ga za povratak. A u DIY-u preko staklenog poklopca napraviš lampu kakvu i s koliko cijevi hoćeš. Malo znoja i problem riješen na obostrano zadovoljstvo.
 8)

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #86 u: Lipanj 13, 2013, 07:58:02 prijepodne »
Ili uzmes prigusnicu za 2 lampe od 24w T5. Te duzine ti odgovaraju. Malo modifikacije i ide. Upravo se spremam to napraviti a imamo isti poklopac. Posaljem slicice kad je gotovo. :)

ajde, baš me zanima koliko će te sve to koštati i kako će ispasti  :)
ako nije veliki zahvat na poklopcu i ako se time dobivaju poboljšani uvjeti za biljke u akvariju, pitat ću vlasnika. možda i njemu bude drago da to napravim ja, a ne on  :D

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #87 u: Lipanj 13, 2013, 09:07:37 prijepodne »
Ili uzmes prigusnicu za 2 lampe od 24w T5. Te duzine ti odgovaraju. Malo modifikacije i ide. Upravo se spremam to napraviti a imamo isti poklopac. Posaljem slicice kad je gotovo. :)

ajde, baš me zanima koliko će te sve to koštati i kako će ispasti  :)
ako nije veliki zahvat na poklopcu i ako se time dobivaju poboljšani uvjeti za biljke u akvariju, pitat ću vlasnika. možda i njemu bude drago da to napravim ja, a ne on  :D

naj jednostavnije i naj jeftinije ti je staviti dvije štedne žarulje, ja sam stavio 2 od 18W 6500K raste sve ko blesavo a trošak nekih 80 kn žarulje + grla

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #88 u: Lipanj 13, 2013, 19:22:52 poslijepodne »
OK, sad kad sam definirao stvari vezane uz svjetlo, zanima me gnojenje. Buduci da sam poceo s dodavanjem CO2, planiram krenuti s gnojenjem po PPS PRO metodi, ali naravno da imam par pitanja :D

1. Da li se 1 ml na 38 litara akvarijske vode odnosi na netto kolicinu vode koju imam u akvariju? Ili racunam da imam akvarj od 54 litre pa prema tome ispada da dnevno dodajem 1.4 ml otopine mikroelemenata (jer pise 1 ml na 38 l)? Ako se odnosi na netto kolicinu vode, jel postoji neki nacin odredjivanja koliko je to (osim vadjenjem kompletne vode)?

2. Mogu li mikroelemente dodavati preko Easylife Profito ili bas moram raditi otopinu 80 g CSM+b na 1 litru destilirane vode?

3. Da li stvarno nije preporucljivo raditi izmjene vode u slucaju gnojenja prema toj metodi? Kako da pokupim smece iz akvarija ako se voda ne mijenja?

4. Pise da otopinu makroelemenata treba stavljati prije paljenja svjetla. Meni se svjetlo pali u 11 sati. Je li OK ako makroelemente stavljam oko pola 8 prije nego idem na posao?

5. Na Njuskalu sam vidio da neki covjek s nickom "didijac" prodaje mjesavinu mikroelemenata (59 g K2SO4, 65 g KNO3, 6 g KH2PO4). Da li je to netko s foruma? I da li je netko vec kupovao od njega? Cijena je 50 kn.

Eto, ispricavam se ako sam malo pretjerao s pitanjima ali mislim da je bolje pitati nego napraviti nesto pogresno.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4 Beta

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #89 u: Lipanj 13, 2013, 22:11:08 poslijepodne »
5. Na Njuskalu sam vidio da neki covjek s nickom "didijac" prodaje mjesavinu mikroelemenata (59 g K2SO4, 65 g KNO3, 6 g KH2PO4). Da li je to netko s foruma? I da li je netko vec kupovao od njega? Cijena je 50 kn.
zgmarkozg

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=86847.msg824649#msg824649

Dobar dečko sam nikak da plati pivu.  :D

Edit: To nisu mikro, to je makro za PPS pro
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #90 u: Lipanj 13, 2013, 23:10:45 poslijepodne »
1. Odnosi se na netto količinu vode. Možeš odbiti debljinu podloge pa vidjeti koliko litara imaš. Ali nije bitno ako fulaš par litara u proračunu, nije neka velika razlika ako dodaješ 1.4 umjesto 1.2 ml ili slično. 

2. Možeš dodavati Profito umjesto CMS+B. Cilj PPS pro je 0.1 ppm željeza što bi bilo oko 2 ml Profita na 50 litara.

3. Nikad čuo da PPS preporuča nemijenjanje vode...di si to pročitao? Po meni bi trebao nastaviti mijenjati vodu kao i do sada.

4. Okej je da staviš prije posla, do 11 će se stići ravnomjerno raširiti po akvariju

5. Već je kolega odgovorio iznad



Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #91 u: Lipanj 13, 2013, 23:12:20 poslijepodne »
5. Na Njuskalu sam vidio da neki covjek s nickom "didijac" prodaje mjesavinu mikroelemenata (59 g K2SO4, 65 g KNO3, 6 g KH2PO4). Da li je to netko s foruma? I da li je netko vec kupovao od njega? Cijena je 50 kn.
To nisu mikro, to je makro za PPS pro

Krivo sam napisao. Znam da su to makroelementi za PPS PRO. Zato i pitam :)

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4 Beta

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #92 u: Lipanj 13, 2013, 23:17:38 poslijepodne »
1. Odnosi se na netto količinu vode. Možeš odbiti debljinu podloge pa vidjeti koliko litara imaš. Ali nije bitno ako fulaš par litara u proračunu, nije neka velika razlika ako dodaješ 1.4 umjesto 1.2 ml ili slično.  

2. Možeš dodavati Profito umjesto CMS+B. Cilj PPS pro je 0.1 ppm željeza što bi bilo oko 2 ml Profita na 50 litara.

3. Nikad čuo da PPS preporuča nemijenjanje vode...di si to pročitao? Po meni bi trebao nastaviti mijenjati vodu kao i do sada.

4. Okej je da staviš prije posla, do 11 će se stići ravnomjerno raširiti po akvariju

5. Već je kolega odgovorio iznad

U clanku na portalu sam procitao ovo pod PPS PRO metodom gnojenja:
Citat:
Izmjene vode se u PPS metodi vrše po potrebi: u slučaju većeg broja riba, manje biljne mase, ispuštanja elemenata iz podloge i sl.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4 Beta

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #93 u: Lipanj 14, 2013, 00:29:05 prijepodne »
U clanku na portalu sam procitao ovo pod PPS PRO metodom gnojenja:
Citat:
Izmjene vode se u PPS metodi vrše po potrebi: u slučaju većeg broja riba, manje biljne mase, ispuštanja elemenata iz podloge i sl.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4 Beta

Hmmm, ali to po meni ne znači da je mijenjanje vode zabranjeno. Ako dugo ne mijenjaš vodu biljke će ostati bez elemenata koje ne dodaješ kroz gnojivo...kalcija i magnezija prije svega.

Evo tu imaš o tome i o još nekim stvarima vezanim u pps pro (skrolaj malo dolje):
http://www.aquariumadvice.com/forums/f24/dissolving-pps-pro-135657.html
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #94 u: Lipanj 14, 2013, 14:53:35 poslijepodne »
U clanku na portalu sam procitao ovo pod PPS PRO metodom gnojenja:
Citat:
Izmjene vode se u PPS metodi vrše po potrebi: u slučaju većeg broja riba, manje biljne mase, ispuštanja elemenata iz podloge i sl.

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk 4 Beta

Hmmm, ali to po meni ne znači da je mijenjanje vode zabranjeno. Ako dugo ne mijenjaš vodu biljke će ostati bez elemenata koje ne dodaješ kroz gnojivo...kalcija i magnezija prije svega.

Evo tu imaš o tome i o još nekim stvarima vezanim u pps pro (skrolaj malo dolje):
http://www.aquariumadvice.com/forums/f24/dissolving-pps-pro-135657.html

Nisam niti mislio da je zabranjeno. Ali mislio sam da nije preporučljivo mijenjati vodu svaki tjedan. Vjerojatno se misli da nije baš neophodno mijenjati vodu svaki tjedan, ali ne može škoditi :)
Uglavnom, puno hvala na objašnjenju. Čim nabavim makroelemente, krećem s gnojenjem :)

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #95 u: Lipanj 18, 2013, 13:55:55 poslijepodne »
5. Na Njuskalu sam vidio da neki covjek s nickom "didijac" prodaje mjesavinu mikroelemenata (59 g K2SO4, 65 g KNO3, 6 g KH2PO4). Da li je to netko s foruma? I da li je netko vec kupovao od njega? Cijena je 50 kn.
zgmarkozg

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=86847.msg824649#msg824649

Dobar dečko sam nikak da plati pivu.  :D

Edit: To nisu mikro, to je makro za PPS pro
Ovo nisam vidio, promaklo mi.
i ne navlači me za jezik vezano za pivu!!! :D
didijac je baš prikladno ime za prodaju akvarističkih potrebština  8)
to kada sam prodavao auto, pa eto bio sam maštovit...
vidim sa si na sva pitanja dobio odgovore, vezano za izmjenu vode:  izmjena vode je preporučljiva baš kao što je i kolega wik napisao, a i mislim da bi ti se ribe složile sa njim.
pogotovo ako je akvarij slabo ubiljen i još k tome nedavno pokrenut.
što se tiće doziranja, ovo je nekakva okvirna cifra koja u biti nije skroz točna, možeš komotno na manju količinu bilja krenuti sa manje ml dnevno, pa postepeno dizati dok ne dostigneš vrijednosti izračuna litraža : 38., pa čak i malo preko, ali sa vremenom pratiš malo rast bilja pa se igraš.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #96 u: Lipanj 18, 2013, 14:02:04 poslijepodne »
Ovo nisam vidio, promaklo mi.
i ne navlači me za jezik vezano za pivu!!! :D
didijac je baš prikladno ime za prodaju akvarističkih potrebština  8)
to kada sam prodavao auto, pa eto bio sam maštovit...
vidim sa si na sva pitanja dobio odgovore, vezano za izmjenu vode:  izmjena vode je preporučljiva baš kao što je i kolega wik napisao, a i mislim da bi ti se ribe složile sa njim.
pogotovo ako je akvarij slabo ubiljen i još k tome nedavno pokrenut.
što se tiće doziranja, ovo je nekakva okvirna cifra koja u biti nije skroz točna, možeš komotno na manju količinu bilja krenuti sa manje ml dnevno, pa postepeno dizati dok ne dostigneš vrijednosti izračuna litraža : 38., pa čak i malo preko, ali sa vremenom pratiš malo rast bilja pa se igraš.

pa i sad uz CO2 i tjedno dodavanje ProFito sam primijetio da je bilje počelo dobro rasti. kad dođem doma postaviti ću novu sliku akvarija. i dalje me zeza smeđa alga, ali vjerujem da je to do filtera. nikako da stigne Haqos od Elegancereefa :(

Offline slina666

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Podsused
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #97 u: Lipanj 18, 2013, 14:28:30 poslijepodne »


pa i sad uz CO2 i tjedno dodavanje ProFito sam primijetio da je bilje počelo dobro rasti. kad dođem doma postaviti ću novu sliku akvarija. i dalje me zeza smeđa alga, ali vjerujem da je to do filtera. nikako da stigne Haqos od Elegancereefa :(
[/quote]

Možda dodaješ previše Profita pa zato imaš problem sa smeđom algom!Takav sam bar ja imao slućaj! -?
A Haqos neću ni spominjat,stalno obećaju i nikako da dođe makar bi trbao danas-sutra!  :)

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #98 u: Lipanj 18, 2013, 14:32:57 poslijepodne »
Možda dodaješ previše Profita pa zato imaš problem sa smeđom algom!Takav sam bar ja imao slućaj! -?
A Haqos neću ni spominjat,stalno obećaju i nikako da dođe makar bi trbao danas-sutra!  :)

Moguće je to za Profito... Iako stavljam točno koliko piše na bočici. Ali moguće je da imam premalo bilja za toliku dozu. Budem probao nabaviti rogolist koji brzo raste da iskoristi višak gnojiva...

Što se tiče Haqosa, odnosno Elegancereef-a, ja vjerujem da nisu oni krivi. To je jednostavno takav tip narudžbe. Uštedio sam skoro 50% cijene filtera (Haqos 500) zato jer sam naručio avansno ali znao sam da to znači nesigurnost oko roka isporuke. Tako sam i prihvatio pa zato sad strpljivo čekam.

Offline slina666

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 209
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Podsused
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #99 u: Lipanj 18, 2013, 14:36:31 poslijepodne »
Ma znam,sve je to ok,doći će!  ;)
Kaj se tiće rogolista imam ti ja!Javi mi se na pp pa se dog!  :)