Travanj 27, 2024, 16:32:24 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Moj početnički 54 litraš  (Posjeta: 25486 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #100 u: Lipanj 19, 2013, 22:34:45 poslijepodne »
Ovim putem zahvaljujem slina666 na jako puno rogolista i bacope. Evo i jedna fotka. Malo je mutna voda jer sam čupao neke biljke koje su propale... Kao što vidite, još uvijek se nisam skroz riješio smeđe alge ali čini mi se da je ima manje nego na početku. Isto tako, cianobakterija je još uvijek prisutna u podlozi uz staklo. Jel ima neki prijedlog kako da to riješim? Probao sam nalijepiti izolir-traku u visini podloge ali nije pomoglo.

E da... Zaboravio sam napisati... Ovo na pijesku što se jedva vidi je Echinodorus tenellus koju sam neki dan posadio pa sad čekam da se razraste i napravi lijepi tepih.
« Zadnja izmjena: Lipanj 19, 2013, 22:45:57 poslijepodne od sasha »

Offline xxmaticxx5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina-Doboj
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #101 u: Lipanj 20, 2013, 09:14:42 prijepodne »
sve lijepo ali rogolist mi tamo nekako ne pase i kako si ga stavio tamo? jesi posadio ili?

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #102 u: Lipanj 20, 2013, 09:17:41 prijepodne »
sve lijepo ali rogolist mi tamo nekako ne pase i kako si ga stavio tamo? jesi posadio ili?

da, posadio sam ga... zašto?
stvar je u tome da na tom mjestu jedino imam dovoljno prostora da posadim toliko rogolista koliko mi je slina666 dao :)

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #103 u: Lipanj 20, 2013, 10:12:44 prijepodne »
Bok! Rogolist je plutajuca biljcica. Mozes ga posaditi ali ono sto je unutra ce struliti i on ce opet isplivati tako da ili neprestano pikanje u substrat ili ga jednostavno pustis da pluta i kupi smece sa povrsine. ;)

Offline xxmaticxx5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 957
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Bosna i Hercegovina-Doboj
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #104 u: Lipanj 20, 2013, 11:30:39 prijepodne »
Baš to što je rekla "natty" ,a mozes uzeti kamen ili drvo to pa ga privezati za njega mada ne volim rogolist pa bih pustio par komada da pluta ne mnogo

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #105 u: Lipanj 20, 2013, 12:06:21 poslijepodne »
Hm... Ne želim ga ostaviti da pluta na površini jer mi je ionako svjetlo od 15W dosta slabo za akvarij od 54 litre. Ne želim još dodatne sjene...
Jedino rješenje mi je onda ovo da uzmem neki manji plosnati kamen i zavežem ga pa nek "visi" u zraku.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #106 u: Lipanj 27, 2013, 09:07:45 prijepodne »
Prošli tjedan mi je stigao Haqos EXPRO1200 i jučer sam konačno uspio uhvatiti vremena da ga upogonim. Ono što sam napravio je da sam "u seriju" spojio dosadašnji filter na zračnu pumpu i Haqos na ovaj način:

Akvarij --> Dosadašnji filter --> Haqos --> Akvarij

Znači voda iz akvarija prvo ide u dosadašnji zaciklirani filter kojeg je do sad pogonila zračna pumpa, zatim iz tog filtera voda ide u Haqos i onda na kraju iz Haqosa nazad u akvarij. Tako ću ostaviti nekih 2-3 tjedna da se Haqos zaciklira. Zanima me da li trebam staviti malo sredstva EasyStart?

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #107 u: Lipanj 27, 2013, 09:43:16 prijepodne »
mogao si iz starog filtera prebaciti sve što se da prebaciti (spužve,keramike itd) u haqosa i stvar riješena.
i odgovor na pitanje je ne
sada ti oped voda prolazi kroz neisciklirani filter na kraju pa...

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #108 u: Lipanj 27, 2013, 09:50:05 prijepodne »
mogao si iz starog filtera prebaciti sve što se da prebaciti (spužve,keramike itd) u haqosa i stvar riješena.
i odgovor na pitanje je ne
sada ti oped voda prolazi kroz neisciklirani filter na kraju pa...

ma u starom filteru ima malo filter materijala tako da sumnjam da bi to išta pomoglo.
a i u starom filteru imam jednu vrlo malu ribicu (još ne znam koja je vrsta) pa moram čekati da još malo poraste da ju stavim u akvarij :) iako, sad mi je palo na pamet da su moji starci prije godinu-dvije imali kotilicu u akvariju pa možda kod njih potražim

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #109 u: Srpanj 02, 2013, 13:06:45 poslijepodne »
Poprilično mi na živce ide ova smeđa alga koje nikako da se riješim... Uništila mi je dosta biljaka. Pogotovo Echinodorus tenellus kojeg sam strpljivo pincetom sadio, a vidim da se niti jedna biljka nije pomaknula niti milimetra jer ju je "pojela" smeđa alga. Po pijesku vidim da se počela lagano (ali stvarno lagano) povlačiti otkad je došao Haqos, ali biljke su mi stvarno katastrofa pa razmišljam da sve raskopam i krenem ispočetka. Malo sam gledao po Internetu i prilično mi se svidio postav ovog akvarija: http://www.tropica.com/en/layouts/layout-1-(54l)/description.aspx. Što kažete vi iskusniji? Hoću li imati problema s obzirom na to da biljke koje su u tom postavu smjestili u zadnji plan prilično narastu...

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #110 u: Srpanj 02, 2013, 15:21:29 poslijepodne »
Pa veliš da se alga počela povlačiti? Jesi što poduzeo po pitanju te alguše? http://www.aquariss.net/biljke/alge.html#diatom

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #111 u: Srpanj 02, 2013, 15:24:37 poslijepodne »
Pa veliš da se alga počela povlačiti? Jesi što poduzeo po pitanju te alguše? http://www.aquariss.net/biljke/alge.html#diatom

Počela se povlačiti ali samo sa pijeska. Na biljkama je ostala.
Poduzeo sam to da sam prije nekih 3 tjedna usisao sav pijesak koji je zahvatila ali vratila se... Čak mi toliko nije problem pijesak nego to što mi biljke propadaju zbog nje.

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #112 u: Srpanj 02, 2013, 17:27:20 poslijepodne »
Nemam pojma da li je to ok ili ne ali ja bih bilje povadila, oprala, u hipermangan i onda natrag.

Bar 1 pa da vidim sto ce se dogoditi. A neke algojede nemas?

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #113 u: Srpanj 03, 2013, 09:39:00 prijepodne »
Nemam pojma da li je to ok ili ne ali ja bih bilje povadila, oprala, u hipermangan i onda natrag.

Bar 1 pa da vidim sto ce se dogoditi. A neke algojede nemas?

Jel mi možeš reći gdje si kupila hipermangan? Bio sam u ljekarni blizu mene i rekli su mi da hipermangan prodaju samo na recept -?

Što se tiče algojeda, nemam ih. Za sad imam samo 4 rhodostomusa, 4 microrasbore galaxy, 6 cory pandi i kozice. Kad mi se novi Haqos zaciklira planiram kupiti još po 6 rhodostomusa i 6 microrasbora galaxy. Algojedi svi narastu veliki, a akvarij mi je malen.

Offline omega123

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 358
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zabok (Zagorje)
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #114 u: Srpanj 03, 2013, 10:55:02 prijepodne »
Sasha akvarij ti je prekrasan.Samo gdje su ti ribe
Ribice su zakon :) :D :) :D

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #115 u: Srpanj 03, 2013, 11:33:47 prijepodne »
Sasha akvarij ti je prekrasan.Samo gdje su ti ribe

Ima riba, samo se ne vide baš na fotki. Napravio sam neke izmjene pa ću uskoro staviti nove fotke na kojima će se vidjeti ribe :)

Offline natty

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #116 u: Srpanj 03, 2013, 13:30:49 poslijepodne »
Hipermangan mozes nabaviti tu od ekipe na forumu. Ja sam ga tako kupila. Ali ii u ljekarni ga normalno prodaju, bar tu u Rijeci. Ima vec gotovih otopina.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #117 u: Srpanj 08, 2013, 16:29:04 poslijepodne »
Evo opet mene s mojim algama... Imam osjećaj da ih se nikad neću riješiti. Preko vikenda sam bio na moru i sad kad sam došao doma, lijepo me dočekalo novo stanje akvarija. Po rogolistu ostalim višim biljkama se počela hvatati neka alga koja izgleda kao zelena paučina. To je alga na prvoj slici.

Na drugoj slici je Echinodorus tenellus koja na starim listovima ima hrpu alge. Isprva sam mislio da će istrunuti, ali sad kako mi je stigao drop checker, ponovo sam počeo dodavati CO2 (limunska + soda) i čini mi se da su počeli novi listovi izbijati.

Eto, nadam se da će mi netko moći pomoći da se riješim ovih napasti... Izludit će me! Taman kad sam se polako riješio smeđe alge, stvori se neka druga :(

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #118 u: Srpanj 08, 2013, 21:34:47 poslijepodne »
Ma nije to ništa strašno.Riješiti će se sa vremenom.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Re: Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #119 u: Srpanj 08, 2013, 23:23:11 poslijepodne »
Ma nije to ništa strašno.Riješiti će se sa vremenom.

Stvarno? Bojim se da ako nista ne poduzmem da mi te gadosti ne preuzmu cijeli akvarij. Ali kad mi netko tako iskusan kaze da ne brinem, onda niti necu :) Hvala Čiča na odgovoru.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4 Beta

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #120 u: Srpanj 09, 2013, 08:29:25 prijepodne »
Nemoj shvatiti da mislim kako će se riješiti samo od sebe.Neće. Ali još malo više bilja,ne hraniti ribice prekomjerno,redovne
izmjene vode fizički odstranjivati što više nepoželjnih algi i na taj način ćeš ih držati pad kontrolom.Za sada ovo nije loše.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #121 u: Srpanj 09, 2013, 08:52:48 prijepodne »
Nemoj shvatiti da mislim kako će se riješiti samo od sebe.Neće. Ali još malo više bilja,ne hraniti ribice prekomjerno,redovne
izmjene vode fizički odstranjivati što više nepoželjnih algi i na taj način ćeš ih držati pad kontrolom.Za sada ovo nije loše.

Ribice hranim jednom dnevno kad dođem s posla, ali ne previše. Otprilike koliko mogu pojesti. Vodu mijenjam jednom tjedno oko 15 litara.
Pod fizičkim odstranjivanjem misliš da odrežem dio biljke koji je zahvaćen algom ili da probam na neki drugi način? Samo onda ne znam na koji način... Pokušao sam prstima dok mijenjam vodu ali ne znam koliko uspijem izvaditi. Mislim da mi se više otkine pa pliva akvarijem.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #122 u: Srpanj 09, 2013, 09:03:23 prijepodne »
Da, mislim da odrežeš žarište gdje je najviše algi kako se nebi širile.I sa prstima koliko ide ostalo usisaj kod izmjene vode.
I svakako posadi jos bilja.Imaš bilja koje alge naprosto obožavaju za razmnožavanje.Kod mene su opsjedale Miriophilium pa
sam ga stalno podrezivao.I Saggitariju su volile ali kad se jako razmnožila napustili su je.Teško ili gotovo nemoguće sve
algu iskorijeniti pa ćeš sa iskustvom i promatranjem Uspjeti to držati pod kontrolom.

Offline sasha

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 206
  • Spol: Muški   Lokacija: Zaprešić
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #123 u: Srpanj 09, 2013, 09:07:25 prijepodne »
Da, mislim da odrežeš žarište gdje je najviše algi kako se nebi širile.I sa prstima koliko ide ostalo usisaj kod izmjene vode.
I svakako posadi jos bilja.Imaš bilja koje alge naprosto obožavaju za razmnožavanje.Kod mene su opsjedale Miriophilium pa
sam ga stalno podrezivao.I Saggitariju su volile ali kad se jako razmnožila napustili su je.Teško ili gotovo nemoguće sve
algu iskorijeniti pa ćeš sa iskustvom i promatranjem Uspjeti to držati pod kontrolom.

A jel mi možeš predložiti neke biljke? Za prednji plan namjeravam ostaviti Echinodorus tenellus da vidim hoće li se oporaviti od alge pa mi molim te predloži neko bilje za srednji i zadnji plan.

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Moj početnički 54 litraš
« Odgovori #124 u: Srpanj 09, 2013, 09:19:19 prijepodne »
Vjerovatno će se oporaviti od algi.Meni se dobra pokazala Limnophilija,brzo raste i širi se kao korov pa nemaš problema sa rezanjem
grančica koje zahvati alga.I rotala nije loša.Još kada bi znao gdje se nalaziš da ti pošaljem nekoliko reznica jer ih i tako bacam.