Travanj 23, 2024, 19:35:46 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zelena točkasta  (Posjeta: 3080 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Zelena točkasta
« u: Studeni 21, 2014, 20:23:04 poslijepodne »
Nije neka frka oko alga boom-a, inače sam mišljenja da alge moraju biti prisutne, ali nije ju lepo za videti u takvoj količini...bla, bla...

Uglavnom...
Aq je 200L, postava je stara cca 4mj, autohtoni biotop,
svijetlo cca 0,80 W/L, 10H dnevno, osram cool-daylight 865
filter je vanjski, eheim pro3, 1050L/H dovoljan do mislim 400l aq, radi s pol snage protoka, ali protok je dobar, usis na skimer, 85% od dole, 15% od gore,
zabiljeno je cca 65%, ribica ima cca 30, cca 25 ih je do 1,5cm, hranim ne redovito, cca 3x tjedno,
podloga je pjesak + vulkanit (nema niš kaj bi sadržavalo veliku količinu NPK),
gnojim po pps pro + profito,
co2 topim sa aqua up atomizerom, DC je svijetlo zeleni
PH je između 7,8 i 8,2,

Testere jbg nemam...

Muči me zelena točkasta(voli nitrate), cijana (voli fosfate) ima ali samo u pjesku uz staklo, vrlo malo.
Prvih 2mj se dosta javljala cijano, pa sam pojačal KNO3 i smanjil KH2PO4 i K2SO4, cijano se povukla, ali se pojavila zelena točkasta.
Gnojivo čuvam svaku posebno u 100ml posudicama od profita i sa KNO3 sam došel do kraja, a KH2PO4 i K2SO4 je ostalo još cca 15%.

Pitanja glase: -Disbalans hranjiva?
                     -Dali probati pojačati KH2PO4 i K2SO4 ili smanjiti KNO3 pošto je zelena točkasta indikator nitrita/nitrata ?, u cca kojem omjeru pojačati/smanjiti ?
                      - Prestati gnojiti na neko vrijeme i izmjeniti dio vode ?
                        - Izmjene vode pa dalje normalno gnojenje ?
                         - jbg sprašiti u aq shopu 140kn za 6 u 1 indikator koji navodno nisu baš nekaj ?

Kaj mislite ?
« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2014, 20:31:34 poslijepodne od varazdinec »

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #1 u: Studeni 22, 2014, 00:30:22 prijepodne »
Pojacaj fosfate. 0.8W/l nije malo.

Zelena tockasta je indikator manjka fosfata u odnosu na nitrate.

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #2 u: Studeni 22, 2014, 10:45:52 prijepodne »
misliš da bi trebal svijetlo smanjiti?
mogu na cca 0.5W/L, budem malo dignul fosfate, pa javim stanje

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #3 u: Studeni 22, 2014, 11:25:18 prijepodne »
A koliko uopce kojeg spoja stavljas, kojim tempom i kakav rezim zamjene vode?

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #4 u: Studeni 22, 2014, 11:27:30 prijepodne »
Sa 0,8 w/l treba stalno dodavati mikro i makro elemente, ovdje nije samo zelena točkasta problem ima tu svega,  trebaš naći balans koji odgovara tvom akvariju, ja stavljam 15-20 ppm N, 0,5-0,8 ppm P, 10-15 ppm K i oko 7 ml csm+b tjedno na cca 40 litara vode, co2 mi radi koliko i rasvjeta i sve raste ko ludo, od algi imam nešto malo prašnjave zelene i jako malo crne čupave na panju

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #5 u: Studeni 22, 2014, 12:08:28 poslijepodne »
6 dana u tjednu stavljam 3ml od svakog dnevno (na 200l), imal sam cijano, pa sam podigel nitrate i vjerojatno napravil disbalans

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #6 u: Studeni 22, 2014, 12:37:13 poslijepodne »
Treba vidjet koliko ppm dodaješ sa ta 3 ml, jer 3 ml kod mene diže N za 3ppm ili 3 ml P diže za 0,3 ppm ako me kužiš što hoću reći

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #7 u: Studeni 22, 2014, 18:02:32 poslijepodne »
neznam, još sam malo zeleni oko računice gnojenja, zato sam išel i na pps pro, ali,
koliko sam skužil 1 ml na 38L, diže 1ppm NO3, 1,3ppm K, 0,1ppm PO4.
e sad, ja i matematika... uvek sam do rješenja dolazil na neki drugačiji način od večine  :-X, hihi, nemojte mi se smijati :D...
uglavnom, ako uzmemo da je 1 ml KNO3 na zaokružimo 40l vode kaj bu nam lakše računati... onda...

1ml NO3 u 40 000ml H2O =      1ppm NO3,
3ml NO3 u 40 000ml H2O =      3ppm NO3,
to znači da,
3ml NO3 u 80 000ml H2O =    1,5ppm NO3, a to je 1/2 od 3ml NO3 na 40 000ml H2O,
3ml NO3 u 160 000ml H20 =  0,75ppm NO3, a to je 1/4 od 3ml NO3 na 40 000ml H2O,

e sad, ako to sve stoji  -? pošto 40 000ml H20 možemo staviti 5 puta u volumen od 200 000ml H20 onda moramo zračunati kolko je 3 / 5, ili ti ga, 40 je jedna petina od 200 a to je 0,6, a to znači da ako unosim

3ml NO3 u 200 000ml akvarijske H2O = 0,6ppm dnevno !!!

jeeeeej !  :klap:

ILI ? :nerv:



Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #8 u: Studeni 22, 2014, 20:01:50 poslijepodne »
To ti je puno premalo, pošto imaš co2 i tako jaku rasvjetu trebao bi dodavati oko 15 - 20 ppm N, od 0,5 - 1 ppm P i oko 10 - 15 ppm K tjedno

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #9 u: Studeni 22, 2014, 22:06:43 poslijepodne »
OK, ništa, zamjenil sam cca 60% vode, pa pojačam režim gnojenja, uglavnom javim kak bude.
Pipovača u vž-u je očito poprilično pogodna za bilje, da pričekam da bilje potroši nutrijente i odperla svoje, pa kroz par dana krenem s gnojenjem ili da odma počnem gnojiti nakon izmjene ?
E da, još jedno pitanje, nebi bilo logično da ako je svijetlo jako, ima puno co2 i malo hranjiva, da nema ni algi, pošto je bilje potrošilo sva hranjiva, pa za alge nema hrane ?, nevezano uz disbalans koji sam ja izazval.
« Zadnja izmjena: Studeni 22, 2014, 22:11:48 poslijepodne od varazdinec »

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #10 u: Studeni 23, 2014, 12:15:55 poslijepodne »
Odmah pocni gnojiti i jos sljedeca 3 tjedna mjenjaj po 60% vode svaki tjedan.

Nije bilje potrosila sve nutrijente, to i je srz problema.

Bilje trosi sva tri makroelementa odjednom, u grubo u omjeru PPS-Pro. Mjedjutim, ako nestane jednog makroelementa onda ne moze ucinkoviti trositi ni ostala dva, pa se ta dva nakupljaju i ostaje visak ovih koje bilje ne moze iskoristiti.

Dakle, usko grlo je nedostatak odredjenog elementa sto izaziva prekomjerno nakupljanje nekih drugih elemenata i imamo disbalans. Alge vole kaos u omjerima makroelemenata i zato se i pojavljuju.

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #11 u: Studeni 23, 2014, 12:17:07 poslijepodne »
Ja stavljam N P K oko sat vremena nakon izmjene a csm+b kad mi se ugasi svjetlo i miran sam tjedan dana do sljedeće izmjene vode

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #12 u: Studeni 23, 2014, 14:20:52 poslijepodne »
Kužim ja to kaj alge vole, kak sve to funkcionira, čak sam i slušal neke predmete usko vezane uz kruženje elemenata.... i svjestan sam da sam napravil disbalans, SAMO problem mi je praksa... jbg moram isprobavati, ajde bar postoji ovaj forum pa prek vaših iskustva nekaj naučiš, tj preskočiš par grešaka dok ne dojdeš do rješenja...

Heh, sreća u nesreći, sad kak sam pun algi počele "domaće" nerite (Theodoxus fluviatilis) jajašca nositi...

Maniu, veliš, ribama i mekušcima ne smeta tjedna doza gnojiva?
« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 14:23:59 poslijepodne od varazdinec »

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #13 u: Studeni 24, 2014, 08:02:14 prijepodne »
Moje ribe, kozice i puževi su još živi ;)

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #14 u: Prosinac 02, 2014, 22:37:43 poslijepodne »
Eto, opet sam izmjenil cca 40% vode prije 3 dana, pojačal sam gnojenje malo više nego duplo, na 1,2 - 1,5 ppm dnevno i još dignem co2 u zeleno/žuto... i alge se počele povlačiti, a zelena točkasta koja je bila najveći problem je počela blijediti....
Svijetlo je upaljeno 10h dnevno, bilje stvarno jako perla (mineralna) ali zadnja dva sata se to perlanje smanji za cca 75%.
Jel to znači da bilje potroši sve makro ? Da još malo pojačam gnojenje ili smanjim co2?

Offline varazdinec

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 96
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
    • BBK Ivanščica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #15 u: Prosinac 29, 2014, 22:32:47 poslijepodne »
Neznam dal ima smisla do ovo pišem ali...
Evo, već je prošlo skoro mj. dana... pojaćal sam gnojenje i ustabilio se na 6ml na 200L aq, pojačal CO2 i ubacil vodenu kugu jer sam od pps omjera očito imal viška NO3 i alge su se jako počele "sušiti" tek nakon 2 tjedna STABILNIH uvjeta (gnojenje, CO2, svijetlo i ono najbitnije, bez guranja ruke u aq)... Mislim da lopoči i lokvanji kojih imam puno u aq troše malo više PO4 i da je to dovelo do visokog NO3

Ali, vrag mi nije dal mira pa reko, ajde da se još malo poigram sa disbalansima, tj. omjerima gnojiva pa da vidimo kak alge reagiraju... Uglavnom, u aq je bilo zelene točkaste, cyana, zelene prašnjaste i smeđe alge koje su stagnirale i propadale.
Kad je aq već bil na kraju puta u čišćenju od algi počel sam ubacivati svaki dan 1ml KNO3 manje (5ml NO3, 6ml PO4), co2 u zeleno/lagano žuto da ubrzam malo procese i tako 5 dana... sljedeća 2 dana opet na 6 ml NO3 i PO4 i nakon 7 dana opet alge buknule, zelene točkaste ima jako malo, GDA se začudo isto povukla, smeđa još uvjek stagnira, ali zato cyano jako napreduje. Pretpostavljam da GDA i smeđoj malo duže vremena treba se aktivira zbog viška PO4, a kad je već kritično ide i crna čupava, ali nemrem dalje čekati jer se od cyana počeo jako pjesak zeleniti...
Danas sam  ubacil 3ml NO3 više nego PO4, nakon par dana budem videl kakva je situacija, uglavnom, kad izbalansiram viškove gnojiva, ubacujem još malo NO3 i čekam opet zelenu točkasu, i nakon njezine pojave opet u PPS omjer i samo stabilno.

Ostal sam iznenađeni kolko su sve to brzi procesi..., javim kakva bude situacija dalje...





Offline Beri

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 392
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #16 u: Prosinac 30, 2014, 08:04:25 prijepodne »
Nabavi testere tekuće za Po4 i No3 kao i ja nedavno. Nakon mjerenja se ustanovilo da imam
previše oba makroelementa, dakle crne bradate i infuzorije samim time.
Nakon 2 mjeseca potpunog prekida stavljanja No3, oni su još previsoki , vjerojatno radi previše riba i hranjenja.
Sve ove tablice i kalkulatori su relativni s obzirom na količinu,vrstu flore i faune i rasvjete (zelena točkasta i prašnjava - staklo).
Vjerojatno si čestom promjenom vode i dodavanjem klora uništio dosta dušikovih bakterija koje razlažu amonijak,amonij,nitrite,
nitrate pa je No3 visok.Vodena kuga ti je pokazatelj viška hranjiva.


 

Offline MrCROant

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Rudeš
Odg: Zelena točkasta
« Odgovori #17 u: Siječanj 09, 2015, 21:03:14 poslijepodne »
Ovo ce ti mozda biti zanimljivo ....
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/69737-method-controlled-imbalances-summary.html

nisam bas previse citao sto ste pisali ali uglavnom cijano = premalo N03 , tockasta premalo fosfata.

uglavnom kad si dosao do tockaste samo si trebao pojacati fosfate...

bolje je gnojiti u vise puta tokom tjedna, naizmjence jedan dan mikro drugi makro

ako ti je co2 u zutom onda je pps metoda "preslaba" ovisno koliko bilja imas ... ali alge su potvrdile tako da pojacaj ...

ako neces bacat novce na testove onda prijedji na EI metodu gnojenja i znat ces koliko cega imas u akvariju :)

sretno