Ožujak 29, 2024, 12:57:05 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: nutrafin co2  (Posjeta: 906 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario975

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Čakovec
nutrafin co2
« u: Listopad 19, 2011, 14:20:46 poslijepodne »
Pozdrav od jos jednog novog clana iz okolice cakovca! ;)
Imam juwel 96 litara, jucer sam kupio nutrafin co2 sistem, sa dostavom iz zg-a 238 kn... namjestio sam  cijevcicu na sredinu lojtrice, posto pise da je sistem za akvarije do 180 litara, sada to sve lijepo funkcionira (uz pocetne tegobe oko krivog nagiba ljestvica i ne kolanja mjehurica do kraja, zaustavljali su mi se u jednom kutu 2-3 nivoa od vrha), ali sad sve funkcionira kako treba... mene sad zanima jedna stvar, posto na pakiranju pise da je doza za nekih mjesec dana, a original komplet dodje nekih 100-tinjak kuna, kako mogu sam napraviti smjesu za dalje... znam da ide secer, kvasac i soda bikarbona, ali ne znam omjer, a ja naravno pametan, nisam izmjerio koliko stane tekucine u moju posudu...ali po mojoj procjeni, ne vise od pola litre... koji je omjer secera, kvasca i sode??
I da, u akvarij sam stavio 6 trichogastera (2 zlatna i 4 srebrna), 4 koridorasa i 5 malih mladih ancistrusa... da li stavljati ista vise s tim ribama ili je ovo sasvim dovoljno? 

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: nutrafin co2
« Odgovori #1 u: Listopad 19, 2011, 14:32:46 poslijepodne »
Pozdrav od jos jednog novog clana iz okolice cakovca! ;)
Imam juwel 96 litara, jucer sam kupio nutrafin co2 sistem, sa dostavom iz zg-a 238 kn... namjestio sam  cijevcicu na sredinu lojtrice, posto pise da je sistem za akvarije do 180 litara, sada to sve lijepo funkcionira (uz pocetne tegobe oko krivog nagiba ljestvica i ne kolanja mjehurica do kraja, zaustavljali su mi se u jednom kutu 2-3 nivoa od vrha), ali sad sve funkcionira kako treba... mene sad zanima jedna stvar, posto na pakiranju pise da je doza za nekih mjesec dana, a original komplet dodje nekih 100-tinjak kuna, kako mogu sam napraviti smjesu za dalje... znam da ide secer, kvasac i soda bikarbona, ali ne znam omjer, a ja naravno pametan, nisam izmjerio koliko stane tekucine u moju posudu...ali po mojoj procjeni, ne vise od pola litre... koji je omjer secera, kvasca i sode??
I da, u akvarij sam stavio 6 trichogastera (2 zlatna i 4 srebrna), 4 koridorasa i 5 malih mladih ancistrusa... da li stavljati ista vise s tim ribama ili je ovo sasvim dovoljno?  

Mislim da ovdje govore baš o tvom modelu pa malo pročitaj
http://www.plantedtank.net/forums/diy/49855-diy-co2-recipe.html

a koliko vidim najbolji recept je

2 šalice šećera (do prve linije označene unutar boce)
1/4 žlićice kvasca (obični iz trgovine)
1/2 sode bikarbone (ona je čisto kao stabilizator da se CO2 konstantno proizvodi)
i mlaka voda do druge oznake

ako se stavi više kvasca burnija je reakcija i kraće traje i naravno u tom periodu daje više CO2
što bi moglo biti pogubno za ribe i bilje , naravno manja količina kvasca daje manje CO2 ali kroz duži period

evo ako sam nešto krivo rekao neka me ljudi isprave ali ja mislim da je to to ...

ovdje još imaš baš o DIY cijelom CO2 sustavu
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/diy-aquarium-projects/14453-diy-co2-guide-pictures-recipes.html

i tu imaš nešto o receptima za CO2 sa kvascem i šećerom
http://www.aquariacentral.com/forums/showthread.php?120327-What-is-your-favorite-DIY-CO2-recipe

PS evo moj mali savjet ako ti se da , imaš za kupiti mali ventil (u pet shopovima tog ima) za cijevčicu od tog CO2 sistema
pa da čisto kao regulator možeš kontrolirati izlaz CO2 na ljestve , ventil se montira između ljestava i reaktora , jedno je problem ako staviš više kvasca pa reakcija bude burna pa ventilom smaniš protok i onda se kroz par dana nakupi puno tlaka u reaktoru pa ti može izletiti cijevčica od reaktora pa sav CO2 izleti van u prazno ... eto malih iskustava ...  :nerv:
« Zadnja izmjena: Listopad 19, 2011, 14:40:28 poslijepodne od H3m3roid »

Offline Mario975

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Čakovec
Odg: nutrafin co2
« Odgovori #2 u: Listopad 19, 2011, 14:47:23 poslijepodne »
imam taj ventil, ali koliko vidim, nekima mjehurici izlaze svake sekunde po jedan, nekima svake 3-4 sekunde, a kod mene je taj raspon oko 90 sekundi!!?? koga da ja onda reguliram??  :rolleyes:

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: nutrafin co2
« Odgovori #3 u: Listopad 19, 2011, 14:54:43 poslijepodne »
imam taj ventil, ali koliko vidim, nekima mjehurici izlaze svake sekunde po jedan, nekima svake 3-4 sekunde, a kod mene je taj raspon oko 90 sekundi!!?? koga da ja onda reguliram??  :rolleyes:

kako se razvija reakcija u reaktoru tako u početku mjehurići slabije izlaze u "sredini" procesa najjače da bi se na kraju opet smanjio intenzitet proizvodnje CO2 , e sad ti to moraš ručno regulirati kako proizvodnja CO2 raste i pada ...

ako si u fazi da tek počinje proces i premalo ti je CO2 koji izlazi na ljestve nema ti druge nego samo čekati da se proizvodnja pojača

 :nerd:


Offline Mario975

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Čakovec
Odg: nutrafin co2
« Odgovori #4 u: Listopad 19, 2011, 15:07:20 poslijepodne »
evo opet sam mjerio, minuta 35 sekundi od mjehurica do mjehurica!! :nerv: 
a pod onim, "imam ventil" nisam mislio na to da ga imam spojenog na bocu, vec da ga imam u priboru...po trenutnom stanju, meni niti ne treba taj ventil...
a nista, cekat cemo pa vidjet sta ce vrijeme pokazati...  :(

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: nutrafin co2
« Odgovori #5 u: Listopad 20, 2011, 09:26:26 prijepodne »
evo opet sam mjerio, minuta 35 sekundi od mjehurica do mjehurica!! :nerv: 
a pod onim, "imam ventil" nisam mislio na to da ga imam spojenog na bocu, vec da ga imam u priboru...po trenutnom stanju, meni niti ne treba taj ventil...
a nista, cekat cemo pa vidjet sta ce vrijeme pokazati...  :(


da da kužim ako je proizvodnja preslaba netreba ti taj ventil , ali koliko kužim ti još uvijek koristiš originalnu smjesu jel ?

pa jednom kad je potrošiš tada ćeš si sam složiti DIY smjesu ,a tada možeš staviti više kvasca pa će ti biti i proizvodnja veća
samo oprezno s količinama  ;)

Offline Mario975

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Čakovec
Odg: nutrafin co2
« Odgovori #6 u: Listopad 20, 2011, 12:18:55 poslijepodne »
ma da, original smjesa je u boci... nakon sto se potrosi ide DIY u bocu...a onda mozda bude i ventil trebao...  ;)

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: nutrafin co2
« Odgovori #7 u: Listopad 20, 2011, 14:38:57 poslijepodne »
ma da, original smjesa je u boci... nakon sto se potrosi ide DIY u bocu...a onda mozda bude i ventil trebao...  ;)


 :up: sretno !