Svibanj 08, 2024, 00:26:03 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Preseljenje riba  (Posjeta: 1690 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Preseljenje riba
« u: Prosinac 03, 2012, 22:08:24 poslijepodne »
Pozdrav!

Ako moze mala pomoc iskusnih diskusara, da nebih napravio kakav cirkus s ribama.

Izgleda da se konacno blizi ono moje ocekivano preseljenje diskusa iz 200 litara u puno veci akvarij. Ali mi se sada javlja sljedeci problem - sto s ribama.

Da pojasnim, novi akvarij ide na mjesto staroga - doslovce. Podloga, dekoracija, bilje, pa cak i filter materijal, idu iz starog akvarija u novi. I tu je problem.

Znaci, ribe prvo trebaju u kantu ili neki zamjenski akvarij. Najveci zamjenski koji imam je 100 litara, sto je malo, cini mi se. Pa onda praznim akvarij kompletno, vodu sacuvam. maknem akvarij, postavim novi. vadim podlogu iz starog, properem je malo, stavljam u novi...i tako dalje. Iako filter mogu upogoniti na tom zamjenskom, doci ce i poprilicna kolicina novog filter materijala.Ribe ce, u najboljem slucaju, biti dobrih par sati, cijeli dan, u kanti, pa onda novi sok od prebacivanja u novi akvarij, novi raspored, novi teritorij.

Dalje, brine me i podloga, dio ce ostati stare podloge, ali i nju moram barem malo proprati. s obzirom da bi novi akvarij litrazom trebao biti takav da ce ovih 200 litara vode biti beznacajno, brine me i "friska voda", neznam kako ce ribe reagirati i na to.

Pa je pitanje, dali je bolje pronaci alternativnu lokaciju za akvarij, pa ga namjestiti, posteno zaciklirati, pa onda lagano prebaciti ribe, ili je moguce ovo ovako izvesti kako sam zamislio? Jasno, nema garancija, ali zato i pitam za savjet, da ne idem raditi nesto sto je unaprijed osudjeno na propast? Dali je netko radio nesto slicno s diskusima, i kako je prosao?

Novi akvarij bi trebao biti 180x65x60.

Offline Filip Zebec

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 997
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
Odg: Preseljenje riba
« Odgovori #1 u: Prosinac 03, 2012, 22:50:54 poslijepodne »


Ja sam to radio, samo s tim da su moje ribe bile mjesec dana u karanteni.  Preseli ih u 100L akvarij, stavi filter koji je zacikliran. Sačuvaj ostalu vodu iz 200 litraša, usipaj u novi 500L vode napuni duplom dozom FFm-a, i ostavi da cirkulura jedan dan

Nakon toga uli staru vodu i vrati ribe. NEbu im bilo nikaj. Malo šok dan dva i sve po starom.
Bjela Amazona -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=79037.0

Offline rada0309

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slav.Brod
Odg: Preseljenje riba
« Odgovori #2 u: Prosinac 04, 2012, 09:23:11 prijepodne »
Samo isprebacuj i to je to. Ne bude im nista. Pa nisu od zlata :) . Ja sam ih prebacivao u drugi akvari i samo sam im u zamjenski ubacio zrak i grijac

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Preseljenje riba
« Odgovori #3 u: Prosinac 04, 2012, 14:20:34 poslijepodne »
Pošto vjerojatno imaš novu filtraciju za novu kantu,doslovce iscijedi stari filter mat. na novi,prelij stare vode koliko možeš u nešto,ribe stavi u 100lit bez bilja ičega skupa sa filterom,nemoj ih hraniti ni ništa,premjesti tank,složi što misliš.stavi staru vodu,dodaj pipovaču,zavrti filter,dogrij koliko treba
i ubaci ribe. I ne razmišljaj previše,nije dobro

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Preseljenje riba
« Odgovori #4 u: Prosinac 04, 2012, 15:50:41 poslijepodne »
ma nebih htio previse filozofirati oko toga, ali opet nebih htio ni napraviti kakvu glupost.

filter materijal me i ne brine toliko, jer u ovom postojecem filteru imam (ako se dobro sjecam) negdje 4 kile keramike, kilu lave, puno spuzve, tako da taj novi filter nebi bio prazan, ili sa komadicem filter materijala.

nista se to nece desavati odmah danas, ali pitam da znam koje su mi opcije.  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Preseljenje riba
« Odgovori #5 u: Veljača 21, 2013, 12:32:45 poslijepodne »
otvaram ponovo ovu temu da jos malo gnjavim, ali sad se tema ponovo aktualizirala.

dakle, konacno, iduci tjedan, ako bog da, stize novi akvarij. malo sam smanjio ocekivanja i planove, pa je novi akvarij samo 150x50x60, 450 litrica. nije bas ono sto sam mastao, ali posluzit ce i vise nego dobro.

e sad, pitanje. dali mi je bolja opcija taj akvarij kompletno postaviti, zaciklirati, lagano prebacivati bilje iz starog akvarija, pa onda kad je sve zaciklirano lagano prebaciti i ribe, ili mi je bolje ici na neko brzinsko prebacivanje - podloga, stara voda+nova voda, i odmah ribe? sto bi im bio manji sok, kompletno nova voda i okolina, ili?

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: Preseljenje riba
« Odgovori #6 u: Veljača 21, 2013, 12:43:05 poslijepodne »
Najvise dobri bakterija imas u podlozi,a nju ces vjerojatno rasturiti i oprati,ili ce ici nova,u oba slucaja nemas vise dobri bakterija

Najbolje ti je sloziti drugi tank,dodati iz postojeceg filtera malo dobri bakterija,i pustiti bar 2 tjedna da se rasire,pa pomalo prebacivati ribe da se ne preoptereti sistem i mijenjati cesce vodu

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Preseljenje riba
« Odgovori #7 u: Veljača 21, 2013, 22:42:31 poslijepodne »
pa podlogu sam mislio samo malo proprati u akv.vodi, jer je dosta cista (redovito temeljito usisavanje), ali opet, kolicina te podloge ce biti zanemariva u novom akvariju, ici ce puno vise nove i friske. Filter materijala u starom akvariju imam dovoljno, cak i previse, tako da sve i da ga prepolovim i pola stavim u novi akvarij, nista nebih narusio stabilnost toga, a ubrzao bih cikliranje novoga u svakom slucaju.

na srecu, pronasao sam mjesto, pa novi akvarij ne ide na mjesto starog, znaci mogu obadva imati istovremeno. mislim i ja da je pametnije pustiti taj novi da se zaciklira, i onda prebacivati ribe, ali za svaki slucaj da provjerim s iskusnijima.