Ožujak 29, 2024, 00:26:11 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Colorful Valley  (Posjeta: 23303 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #25 u: Veljača 11, 2021, 22:34:00 poslijepodne »
Da te pitam kako si zadovoljan s tom twinstar rasvjetom?
Ja sam naručio chihiros wrgb za nano ali nikako da dođe.
Imam u planu jedan veći akvarij pa sad malo razmatram rasvjete bio sam zagrijan baš za tu twinstar seriju, ali u zadnje vrijeme sam vidio par akvarija sa chihiros rgb i odlične su boje bilja.
A ta rgb je neka sića, dok su wrgb i twinstar su tu negdje.
E sad gledao sam malo i recenzije i dosta ih kritizira jako mali rub nosača od twinstar da lako padne u akvarij kod prćkanaj po akvariju.
S druge strane to možda i nije neki problem jer bi možda išao i na onu seriju što visi na nosačima.

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk

Mogu ti reči da sam zadovoljan sa rasvjetom. Gori iznad 60p i to sa nekih 85%. Mislim probao sam na 100% ali su mi se alge pojavile pa sam smanjio i tako stoji vec mjesecima. Sto se boja tice - meni je to sve bla bla. Ako imas prilike uživo usporediti dvije ili vise lampi onda ces vidjeti razliku. Kada doma imaš samo jednu - onda ti se oko navikne. Pokušao sam svoju uspoređivati da recenzijama sa neta (Twinstar 600s recenzije) i na netu su sasvim drugačije boje. Vjerujem da ovisi o kameri, obradi fotke i postavkama monitora. Ja sam zadovoljan. U moj 60p mogu staviti bilo koji biljku i ona ce se pokazati u pravom izdanju.
Eh sad.. Jel su te boje bas takve kakve trebaju biti - ne zamaram se. Meni odgovara i ne bi ju mjenjao. Jedino za ADA Solar RBG. Ako baš želiš nešto posebno onda je to ta lampa. Ali meni osobno preskupa i guta stuje za popiz....

Imam još jedan ADA 120p koji je jos uvijek prazan. Startat cu ga tek u 10 mjesecu (osobno razlozi). Mislio sam si priustiti ADA Solar RBG 2x ali reko nema smisla. Za akvarij iznad 100cm duljine bi u svakom slučaju preporučio 2 x Twinstar S. Pogotovo ako je dubina veća od 45cm i širina veća od 45cm. Lampa nije široka. U mojem 60p pokrije lijepo cijeli akvarij. Čak je pomaknuta prema stražnjoj strani na 2/3. Ali za veći, širji i dublji akvarij, ako želiš imati bajku od bilja onda preporucam T5 lampe.

Ja ću na svoj 120p staviti Giesemann 4x54 ili 6x54W - moram još odlučiti i onda je to to..
Nemam kaj razmišljati više o rasvjeti.

Twinstar možeš samo dimmati. Nije moguće mijenjati spektar boja. Tako da nekima to djeluje dosadno. Ali meni ne igra ulogu.

Smatram da sa Chihiros WRGB ili sa Twinstar S ćeš uvelike biti zadovoljan. To su jako dobre lampe.

Što se padanja u vodu tiće - nije se još dogodilo. Ali prilikom mjenjanja vode ja ju pomaknem prema stražnjoj strani i nemam problema sa rezanjem bilja ili sl. Twinstar 600s ima dovoljno visoke noge (nisu podesive) da možeš brčkati po akvariju kako hoćeš.

Ali ako imaš mogućnosti ju objesiti - ona bi svakako i ja išao na tu opciju.

Za veći akvarij - razmisli o T5 lampama. Jer što se struje tiče - sa 2x Twinstar S ili T5 lampe - dođeš na isto. To je moje objektivno mišljenje.

Nadam se da sam pomogao.

Ako ima još pitanja samo pitaj

 :up:

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #26 u: Veljača 19, 2021, 23:51:13 poslijepodne »
Još jedan update prije šišanja

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #27 u: Veljača 19, 2021, 23:56:39 poslijepodne »
ma moze do jos dva tjedna  :D

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #28 u: Veljača 20, 2021, 01:32:31 prijepodne »
Kontrasti su mi super... akvarij isto.. :)
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #29 u: Veljača 20, 2021, 10:03:41 prijepodne »
ma moze do jos dva tjedna  :D

Ada ne ne.. Šišanje je uvijek nedjeljom 🤣 pa sam opet 2-3 tjedna miran 🤣

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #30 u: Veljača 20, 2021, 10:07:39 prijepodne »
Kontrasti su mi super... akvarij isto.. :)

Hvala Seba
Možda sam napravio malu grešku kaj sam stavio Rotalu Indicu pokraj Blyxe. Nisam očekivao da će Blyxa dobiti crvenkastu boju. Obično je bila lijepo zelena u prijašnjim scapovima.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #31 u: Veljača 20, 2021, 10:59:16 prijepodne »
Ako zanemarimo bilje koje je crveno u startu (ili barem nije zeleno), jako puno zelenog bilja poprimi te crvene nijanse ili prakticki kompletno moze mijenjati boju kako raste. Rotale su tu mozda najbolji primjer. Meni je blyxa isto lagano crvena, ne kao tvoja ali kuzi se.

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #32 u: Veljača 21, 2021, 09:59:11 prijepodne »
Meni je ovo baš top,pogotovo blyxa

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk


Offline damirOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Osijek
    • 240Biljni
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #33 u: Veljača 22, 2021, 12:24:45 poslijepodne »
ja sam prošle godine isto stavio ada podlogu kao i ti sa svim dodacima, ali od onda muku mučim, nikako da mi se akvarij tj bilje razrastu, što više, većina njih stoji i kasnije propadne...
Gnojim sa denerle gnojivima (V30, S7, ŽELJEZO) i makroelementima po PPS pro, rasvjeta je led juwel helialux sa kontrolorom, voda je 6dh, nitratrati oko 20-30 a CO2 u svjetlo zelenom, ali bilje neće i neće  :'(

akvarij je mrak!  :klap: :klap:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #34 u: Veljača 22, 2021, 13:48:56 poslijepodne »
helialux, barem ona prva verzija, i nije nesto mocna rasvjeta. Ja sam uz svoju 120cm dodao jos jednu aquael leddy slim 36W.

Offline damirOS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 143
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Osijek
    • 240Biljni
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #35 u: Veljača 22, 2021, 14:23:21 poslijepodne »
hm, i imam tu prvu verziju, i baš mi palo na pamet da nije do rasvjete, ali sad mi teško ubaciti još glomat kad ga nemam za što pričvrstiti... inače imam RIO240 zatvoren poklopac pa teško nešto ubaciti dodatno a da paše...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #36 u: Veljača 22, 2021, 15:34:33 poslijepodne »
da ne spamamo dalje ovdje, daj otvori temu i poslikaj tocno kako izgleda prihvat. Jer ja imam juwel ali ne na juwel akvariju tak da je kemija. Mozda moze kao i kod mene.

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #37 u: Veljača 23, 2021, 14:07:40 poslijepodne »
ja sam prošle godine isto stavio ada podlogu kao i ti sa svim dodacima, ali od onda muku mučim, nikako da mi se akvarij tj bilje razrastu, što više, većina njih stoji i kasnije propadne...
Gnojim sa denerle gnojivima (V30, S7, ŽELJEZO) i makroelementima po PPS pro, rasvjeta je led juwel helialux sa kontrolorom, voda je 6dh, nitratrati oko 20-30 a CO2 u svjetlo zelenom, ali bilje neće i neće  :'(

akvarij je mrak!  :klap: :klap:

Ja nikada nisam imao problema sa ADA podlogom. Uvijek super sve raste. Bas kako treba biti.

Što se gnojenja tiče - ovo što ću napisati je moje mišljenje - ne tupim bez razloga.
Ljudi kupe razna gnojiva. Pa čitaju upute proizvođača. Pa probaju malo više ili malo manje gnojiti nego je propisano.
Smatram da je to skroz krivi pristup.
Kao prvo svima je poznato da nema dva ista akvarija. Po "ista" smatram - dva akvarija koja imaju iste potrebe za gnojivom.
Ljudi se ne pozabave koliko je zapravo potrebno akvariju (tj. bilju) kroz tjedan dana.
I ja sam se na početku probao voditi uputama proizvođača. Ali mi nikada nije upalilo. Možda nekada malo bolje ali u većini slučajeva je rezultat bio "malo gori".

Što treba napraviti i kako ja pristupam gnojenju u svakom novom akvariju koji započinjem? - Ja ovaj pristup imam od početka novog akvarija ali je moguće primjeniti u bilo koje doba starosti akvarija.
1. Prvih dva tjedna ne gnojim uopće. Čekam da se bilje privikne na parametre vode i pusti korijen.
2. Kada odlučim početi sa gnojenjem - promijenim 50% vode i uzmem uzorak vode (uzorak vode iz akvarija kojem sam promijenio vodu)
3. To je moja nula "0" - od tuda počinjem - uradim prve testove. N P K Fe i Mg - To je sve što testiram.
4. Dobijem rezultate - naravno da su rezultati ovisni o parametrima same vode koju točimo u akvarij i podlozi koja konstantno otpušta nutrijente u vodu
5. Postavim cilj (target) - koliko želim čega postići kroz tjedan dana
Moj "target" iz iskustva je uvijek:
N - 15mg/l
P - 0,5 mg/l
K - 10 mg/l
Fe - 0,7 mg/l
Mg - 7mg/l
6. Počinjem gnojiti sa preporučenom dozom proizvođača - to je samo okvirno da znam koliko ću sljedeći tjedan ubaciti pojedinog gnojiva. I ciljam Target.
Jedino tako mogu znati koliko sam ćega pognojio.
Naglašavam da preporučenu dozu podijelim kroz tjedan dana - točnije 6 dana. 7 dan mijenjam vodu i ne gnojim.
7. Kroz sljedećih 6 dana gnojim naizmjence NPK i Mikroelemente - NIKADA ZAJENDO (sorry zbog velikih slova - želim samo naglasiti)
Znači sljedće:
- ako sam u subotu mjenjao vodu - taj dan ne gnojim
- nedjelja počinjem sa N P K i Fe (nikada ne koristim koktel gnojiva) uvijek pojedinačna
- u ponedjeljak dolaze mikroelementi na menu
- utorak opet NPK i Fe
- i tako do petka
8. subota (dan kada mijenjam vodu)
Uredim akvarij - šišam bilje, usisavam podlogu, očistim stakla itd. i na kraju zamijenim 50% vode
9. kad je sve gotovo tada uzmem času sa uzorkom vode i provedem testove
10. dobijem nove rezultate.

I sad - ono najbitnije.
a. Imam početnu točku (koliko je bilo čega prije početka gnojenja)
b. Znam koliko sam čega pognojio - ciljam "target"
c. Imam konačne rezultate

Primjer:
a. Prije tjedan dana sam imao N - 2,5mg/l
b. Dodao sam N - 12,5 mg/l - da bi pogodio "target" N - 15 mg/l
c. Novi rezultat (nakon promjene vode) - N - 3,5 mg/l

Mnogi će sada reći - krivo si gnojio!
Ne nisam! Od moje "nule" N - 2,5 mg/l kroz tjedan dana sam dodao N - 12,5 mg/l i na kraju imam 3,5 mg/l - to mi indicira da su moje biljke potrošile N - 11,5mg/l (uključujući i 50% promjene vode)
Tako razmišljam o preostalim elementima P K Fe i Mg

Tek nakon što znam koliko zapravo moje biljke troše gnojiva - čitam ambalažu proizvođača i gledam koliko mi je potrebno da bi sljedeći tjedan sa 3,5 mg/L došao na 15 mg/l
Izračunam i tako dobijem novu tabelu koliko ću ćega gnojiti sljedeći tjedan.

U drugom akvariju koristim Seachem gnojiva. Tako da na interentu imam i kalkulator - koliko čega treba da bi postigao "target" - pa mogu sve brzo izračunati.

Kroz sljedećih par mjeseci volumen bilja raste, a samim time se povećavaju potrebe za gnojivom.

Ali ako se ovaj pristup provede par puta - dobije se vrlo lako i točno koliko je potrebno vašem akvariju gnojiva.

Tako da nakon mjesec ili dva i ne testiram više jer je bilje otprilike na volumenu koji želim zadržati. A i samo testiranje više nema smisla jer uvijek dobijem iste rezultate +/- 10%.

U konačnici znam da moram ubaciti svaki drugi dan npr.:
N - 3 čepa
P - 3 čepa
K - 2 čepa
Fe - 1 čep
Mg - Seachem Fluorish - 4ml (ali ne dane kada gnojim NPK i Fe)

I ovdje je priči kraj

Vrlo jednostavno i efikasno. I što je nabitnije - ovakvim pristupom ubacujem dovoljno svega da nemam pojave algi, a opet ne previše da ih potaknem.

Nadam se da ste me shvatili - i da nisam bio dosadan.

Ako ima pitanj - stojim na raspolaganju


Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #38 u: Veljača 23, 2021, 14:17:43 poslijepodne »
ja sam prošle godine isto stavio ada podlogu kao i ti sa svim dodacima, ali od onda muku mučim, nikako da mi se akvarij tj bilje razrastu, što više, većina njih stoji i kasnije propadne...
Gnojim sa denerle gnojivima (V30, S7, ŽELJEZO) i makroelementima po PPS pro, rasvjeta je led juwel helialux sa kontrolorom, voda je 6dh, nitratrati oko 20-30 a CO2 u svjetlo zelenom, ali bilje neće i neće  :'(

akvarij je mrak!  :klap: :klap:

Eh da - sad sam primjetio da si napisao CO2 u svijetlo zelenom

Koji CO2 reagens koristiš? Je li usklađen sa kH tvoje vode? - To je jako bitno
Druga stvar - gdje držiš drop checker?
Obično kažu 10 cm od površine vode - smatram da je to krivo
Razlog?!
CO2 je plin i ima tendenciju izbijati na površinu - samim time gubimo CO2 i akvarija - a i koncetracija CO2 je uvijek veća prema površini nego pri podlozi.

Mi moramo dovesti CO2 biljkama na većim dubinama - pri podlozi!

Probaj ga staviti na 10 cm od podloge na istoj strani gdje ti je i izlazna cijev filtera - tamo je najčešće "mrtva točka" i samim time i najmanje CO2. Ali ga pomakni prema prednjem staklu.

Tako ćeš vidjeti koliko ti je CO2 preneseno pri samoj podlozi, a ne pri vrhu (gdje rijetko ima bilja)

Samim time će se boja drop checkera najvjerojatnije promijeniti (na tamnije) - što će ti pokazati da tvoje bilje na toj dubini ne dobiva dovoljno CO2.

U tom slučaju možeš poboljšati cirkulaciju (dodatna pumpa ili surface skimmer ili malo pojačati CO2).

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #39 u: Ožujak 19, 2021, 15:59:37 poslijepodne »
Evo mali update.. opet se sve razraslo.. sutra šišam sve 🤘🤘🤘

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #40 u: Ožujak 19, 2021, 16:41:07 poslijepodne »
ova tvoja blyxa..........  :roll:
Daj to prodaj nekim naivcima pod "super red"  :D

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #41 u: Ožujak 19, 2021, 17:29:01 poslijepodne »
ova tvoja blyxa..........  :roll:
Daj to prodaj nekim naivcima pod "super red"  :D

 :klap:

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #42 u: Ožujak 20, 2021, 10:14:05 prijepodne »
Ma bezveze

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk


Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #43 u: Ožujak 20, 2021, 13:20:13 poslijepodne »
Eto konačno vikend i malo vremena za akvaristiku.

Pošišao srednji i stražnji plan. Sad sam miran 3 tjedna pa opet :)

Sljedeći vikend je prednji plan na redu..

Offline nautilu007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 337
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Baden-Baden / Njemačka
Odg: Colorful Valley
« Odgovori #44 u: Ožujak 20, 2021, 13:22:13 poslijepodne »
Ma bezveze

Poslano sa mog SM-G960F koristeći Tapatalk

Pa zapravo i je  :21: - Tako skup hobi, a na kraju još moraš i vodu mjenjati :21: