Travanj 25, 2024, 09:10:24 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć  (Posjeta: 8532 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jelka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« u: Prosinac 29, 2013, 22:22:03 poslijepodne »
Pozdrav svima!
imam ogroman problem, na sam badnjak rodbina je iznanadila mog sina akvarijem s 4 ribice! mi smo totalno neupućeni i nepripremljeni dobili ribice i ovih dana se bacili na istraživanje! akvarij je 20x25x40cm! skužili smo da je premali akvarij za sve 4 ribice (2 teleskopa i 2 zlatne male - nisam sigurna koje točno) tako da ćemo ili nabavit novi, veći akvarij ili ih pokušat udomit!
najveći problem u svemu je što su nam donjeli akvarij i napunili ga vodom iz slavine i odmah ubacili ribice unutra (i oni su neupućeni skroz,a i tako su im rekli u zoo shopu gdje su ih kupili)! imamo unutarnji filter,a pumpicu za zrak još nismo nabavili! strah me da nam ne uginu jer akvarij nije pripremljen, nikakvo cikliranje... voda je nakon dva dana postala mutna i sve više smrdi pa bih vas molila za bilo kakav savjet kako da ih spasimo, što da napravimo? hvala puno!

Offline hrxxx

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 132
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Tovarnik
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #1 u: Prosinac 29, 2013, 22:47:56 poslijepodne »
uhh pa kud uvijek zlatne

procitajte vodic za pocetnike
http://issuu.com/akvarij.net/docs/akvarij.net_-_vodi__za_po_etnike_u_akvaristici?e=7789471/1919686

ribice pokusajte udomiti
pa onda ako zelite u tom ili kad nabavite veci akvarij
pratite postupke iz vodica


Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #2 u: Prosinac 29, 2013, 22:51:28 poslijepodne »
Obavezno uključite filter i namjestiti ga tako da mreška površinu vode.Izlaz iz filtera namjestiti malo ukoso da nije preveliko strujanje vode.Pripremiti u nekakvoj posudi 5 litara vode da odstoji do jutra i onda promjeniti dio vode.
Koji je filter? Inače ovi mali filterčići imaji na sebi i cijevčicu za raspršivanje zraka.

Offline jelka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #3 u: Prosinac 29, 2013, 23:05:34 poslijepodne »
ribice ćemo naravno pukušati što prije udomiti ali me strah do tada kako će živjeti u ovakvom akvariju!
pripremit ću vodu za sutra, hvala na savjetu!
filter je stalno uključen ali je voda sve mutnija!
imamo Eheim pickup45 i nema nikakvu cjevćicu za zrak, ali ćemo što prije nabavit nekakav raspršivać zraka!

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #4 u: Prosinac 29, 2013, 23:17:04 poslijepodne »
Ako imate u blizini nekog akvaristu sa uhodanim akvarijem, preselite ribice na koji tjedan dok zaciklirate svoj akvarij.
U suprotnom, spašavajte što se spasiti može:

- kao što je Čiča napisao, promijenite bar 5l vode
   (u vodu dodajte "Tetra Goldfish AquaSafe" da ubije teške metale i klor u vodi)
- staviti filter na najveću snagu (kvačica za regulaciju na vrhu pumpe mora biti u položaju skroz straga!) i uz površinu vode
   (tako da ispuh filtera bude 1cm od površine i da vidljivo mreška vodu)
- osobno bih dodao u kompletni akvarij i "EasyLife Fluid FilterMedium" ili "Tetra Goldfish Safe Tabs"
   (da pokupi što više nitrata, amonijaka i ostalih spojeva koji škode ribicama i od kojih voda smrdi)

Inače, to u ZOO dućanima je stara priča >:( Svakog, ali baš svakog kupca uvjeravaju u priču "danas napunite akvarij vodom, sutra dođite po ribice".
« Zadnja izmjena: Prosinac 29, 2013, 23:21:56 poslijepodne od Luciano »

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #5 u: Prosinac 29, 2013, 23:18:30 poslijepodne »
To je odličan filter za male akvarije.Ako imate uputstvo za njega vidjet će te da ima jedna cijecčica sa nekakvim plastičnim regulatorom na jednom kraju.Ta cijevčica se natakne na onaj mali pipac na vehu filtera a
drugikraj mora biti izvan vode i omda filter ima funkciju raspršivača.Ili uguglajta Eheim pickup 45 i ima video filmić kako se instalira i koristi taj filter.Ribice ćepreživjeta ali malo se informirajtr o akvaristici na priručniku za
početnike. Dobro došli u svijet akvaristike.

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #6 u: Prosinac 29, 2013, 23:24:24 poslijepodne »
To je odličan filter za male akvarije.Ako imate uputstvo za njega vidjet će te da ima jedna cijecčica sa nekakvim plastičnim regulatorom na jednom kraju.Ta cijevčica se natakne na onaj mali pipac na vehu filtera a
drugikraj mora biti izvan vode i omda filter ima funkciju raspršivača.Ili uguglajta Eheim pickup 45 i ima video filmić kako se instalira i koristi taj filter.Ribice ćepreživjeta ali malo se informirajtr o akvaristici na priručniku za
početnike. Dobro došli u svijet akvaristike.

Nažalost, ovaj najmanji model nema mogućnost raspršivanja zraka:-(
https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/internal-filters/pickup

Tek veći modeli (60/160) imaju tu mogućnost.

Offline jelka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #7 u: Prosinac 29, 2013, 23:30:59 poslijepodne »
hvala puno na savjetima, sutra odmah kupujemo navedene preparate pa se nadam da će se stanje popraviti!
molila bih preporuku što da kupimo za raspršivanje zraka?

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #8 u: Prosinac 29, 2013, 23:53:11 poslijepodne »
hvala puno na savjetima, sutra odmah kupujemo navedene preparate pa se nadam da će se stanje popraviti!
molila bih preporuku što da kupimo za raspršivanje zraka?

Za toliki akvarij, više nego dovoljan je npr. TetraTec APS50. A može poslužiti i jednog dana za veći akvarij (do 60l)
Ima ga u ZOO Cityu za 130kn. Uz njega na žalost ne dolazi ništa (osim regulatora), pa treba uzeti nepovratni ventil (20kn), koji metar silikonskog crijeva (3kn/m) i jedan airstone (raspršivač - npr. Tetra Airstone - 6kn). Može još i koja priljubnica za fiksirati airstone i crijevo (2kom. 9kn)... znači, ukupno skoro 170kn
Pošto cijene jako osciliraju od dućana do dućana, nije zgorega pogledati i što nude ostali!

Inače, ovaj TetraTec APS50 je definitivno bestbuy (tih, pouzdan, jeftin). Imam veći model (APS100) i nemam zamjerke.

Svakako javite kako je sve prošlo! I sretno!


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #9 u: Prosinac 30, 2013, 00:54:27 prijepodne »
- staviti filter na najveću snagu (kvačica za regulaciju na vrhu pumpe mora biti u položaju skroz straga!) i uz površinu vode

Teleskopi su losi plivaci, akvarij je premal. Prejako strujanje vode uopce nece nicemu koristiti, samo ce smetati ribama.

Pumpa za zrak je apsolutno nepotreban trosak  Mjehurici zraka u vodi, osim sto vizualno smetaju (barem meni), ustvari nemaju nikakvu funkciju ubacivanja o2 u vodu, vise dobivas mreskanjem povrsine zbog izmjene plinova. Ali ako bas zelis mjehurice, probusi rupicu, 2-3mm promjera na dijelu gdje izlazi voda, zabodi slamku (ili neku cjevcicu-crijevo) u tu rupu i uzivaj u mjehuricima.

a za spasiti ribe najvise izgleda ces imati ako svaki dan mjenjas malu kolicinu vode, jako slabo hranis (da dodatno ne prljas vodu), a najbolje bi ih bilo udomiti negdje, jer sve i da uspijes zaciklirati akvarij bez ikakve stete po ribe, opet je to premalo prostora, i tesko ces odrzavati potrebni kvalitet vode s obzirom na filtraciju i broj riba.

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #10 u: Prosinac 30, 2013, 01:55:29 prijepodne »
Teleskopi su losi plivaci, akvarij je premal. Prejako strujanje vode uopce nece nicemu koristiti, samo ce smetati ribama.
Pumpa za zrak je apsolutno nepotreban trosak  Mjehurici zraka u vodi, osim sto vizualno smetaju (barem meni), ustvari nemaju nikakvu funkciju ubacivanja o2 u vodu, vise dobivas mreskanjem povrsine zbog izmjene plinova. Ali ako bas zelis mjehurice, probusi rupicu, 2-3mm promjera na dijelu gdje izlazi voda, zabodi slamku (ili neku cjevcicu-crijevo) u tu rupu i uzivaj u mjehuricima.

Nije u pitanju strujanje vode, nego filtracija i izmjena plinova. Kad smanjiš snagu filtera, smanjiš filtraciju i mreškanje vode, zar ne?
A mlaz iz filtera se usmjeri negdje prema staklu gdje neće ometati ribice. Na Eheimu se ispuh rotira za 45 stupnjeva, pa je lako naći dobra položaj.

Koliko sam čitao po literaturi i ovdje po forumu, filtracije nikad dosta, posebno u bolesnom akvariju. Zašto je onda smanjivati? Ne kužim?!
Hoće li joj 180l/h filtracije napraviti nešto loše u akvariju?

Isto tako, kod bolesnih akvarija uvijek se savjetuje pojačana aeracija, posebno kad nema živog bilja. Nekako ne vjerujem da po ZOO dućanima u onim prenapučenim akvarijima drže zračnu pumpu za ukras tj. da se kupci dive mjehurićima.

Budući da je u pitanju prenapučen i bolestan akvarij bez biljaka, sa smrdljivom vodom, ne vidim da bi joj pojačana aeracija i filtracija mogla naškoditi?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #11 u: Prosinac 30, 2013, 08:44:21 prijepodne »
nemoj brkati pojmove.

pojacan protok kroz filter nije isto sto i pojacana filtracija. Kvalitetna (da se tako izrazim) filtracija nema prevelike veze s protokom vode kroz sami filter.

Sto mislis, sto bolje obavlja funkciju bioloske filtracije, komadic spuzve na pumpi od 2000L/H, ili 5 kila filter materijala s pumpom od 500L/H?

Komentar na protok i strujanje vode je vezan direktno za ove umjetne varijetete zlatnih riba, koje su dosta losi i nespretni plivaci, dakle, bile one zdrave ili bolesne, drzane u idealnim ili losijim uvjetima - prejak protok vode je nesto sto im ne odgovara.

Uostalom, ja nisam shvatio da se ovdje prica o "bolesnom" akvariju, samo o nepripremljenom, sto u konacnici nije isto.

Isto tako, pojacana aeracija ne znaci doslovce "stavi 3 zracne pumpe u akvarij". Prouci malo kako i sto tocno radi zracna pumpa. Mjehurici koje ona ubacuje u vodu, u njima je ustvari manji dio "zraka", korisnog, kao takvog, mjehurici sluze za razbijanje povrsine vode, opet radi lakse izmjene plinova, a to puno kvalitetnije radi mreskanje povrsine vode, nego zracna pumpa.

Ne zelim reci da je to los dio opreme. Mozda sam se krivo izrazio nazvavsi ga nepotrebnim, ali to je jednostavno moje misljenje. Imao sam zlatne, od obicnih preko vecine kod nas nabavljivih umjetnih varijanti, i ni u jednom akvariju nisam imao zracnu pumpu.

Kvalitetna filtracija, mirni protok, stabilna temperatura,pravilna ishrana i voda bogata kisikom, i one presretne.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #12 u: Prosinac 30, 2013, 10:31:55 prijepodne »
Za prvu ruku ne preostaje vam nista drugo nego mijenjati dio vode svaka cca dva dana. Vodu iz akvarija ispustite crijevom, nemojte hvatati ribe i prebacivati ih u druge posude jer to im je velik stres. Novu vodu za akvarij pripremate tako da ju natocite u kantu ili karnister (ne zatvarati) i ostavite preko noci, ili ako koristite neko sredstvo za uklanjanje klora iz pet shopa, tada mozete tociti vodu direktno iz pipe.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #13 u: Prosinac 30, 2013, 11:05:53 prijepodne »
nemam pojma šta reći ... ja sam svojevremeno napravio identičnu glupost ovoj ... (sorry na izrazu) ..... i onda su me dobraaaano isprepadali ovdje na forumu da mi je došlo da se i sam objesim među šunke koliko sam zlo napravio ...  :o :o

a moje ribice bile žive i živahne mjesecima dok ih nisam udomio u vrtno jezerce kod frenda (ima tema na forumu)... i apsolutno im ništa nije falilo (ako izuzmem to što su okupili ICH od ribice koju sam naknadno ubacio, ali je sve izliječeno)..

tako da, Jelka, samo polako i pokušaj iz svega izvući najbolje .... jer panika i pretjerivanje u bilo čemu neće napraviti ništa dobro ....  :up:

što se filtera tiče...... ja sam zaista kemijao i pravio razne izvedbe filtera .... i nikako mi nije jasno kad ljudi pljuju po stavrima koje možda nisu nikad niti probali ... u dva akvarija imam filter na zračnu pimpicu, u jednom je hang on, a na jednom je DIY filter koji neznam kako bih okarakterizirao jer sam filter za zračnu pumpicu prikopčao na vodnu pumpicu (ima tema na DIY forumu) i sve šljaka već mjesecima.... nedavno mi bio bratić da mi prekontrolira vodu u svim akvarijima i nevjerovatno, ali u svima je voda prosto savršena ... tako da ljudi, nemojte pretjerano pametovati  :up:

Jelka, puno sreće i samo polako ... u akvariju se ništa ne dešava u 5 minuta ....  :up:

jedan mali savjet usput ... ja uvijek imam 1-2 ona karnistera od 7l pitke vode sa odstajalom pipovačom ... i tu vodu nadosipavam u akvarij po potrebi .... kad ispraznim karnister, napunim ga ponovo, i ostavim da stoji, a iz slijedećeg nadosipavam .. i tako u krug ..
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #14 u: Prosinac 30, 2013, 12:18:56 poslijepodne »
Ja bih rađe uzeo malo veći filter Ima više filter materijala a i ima na sebi raspršivač pa ako baš želi mjehuriće
neka budu mjehurići.To će te koštati skoro isto kao samo raspršivač a puno je korisnije.Ovaj filter će
ti uvijek dobro doći.I svakako bi stavio na dno nekakav šljunak.Barem 2-3 cm, ne više. Onda možeš ubaciti i kakvu granu ili veći kamen.Nikako ne plastične dvorce i takve rugobe.Naime, korisne bakterije se najviše nastanjuju
upravo u podlozi.

Offline Luciano

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 419
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Split
  • Forever young...
    • Guppy Kids Jungle - > Rio Orinoco
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #15 u: Prosinac 30, 2013, 12:45:32 poslijepodne »
nemoj brkati pojmove.
pojacan protok kroz filter nije isto sto i pojacana filtracija. Kvalitetna (da se tako izrazim) filtracija nema prevelike veze s protokom vode kroz sami filter.
Sto mislis, sto bolje obavlja funkciju bioloske filtracije, komadic spuzve na pumpi od 2000L/H, ili 5 kila filter materijala s pumpom od 500L/H?

Komentar na protok i strujanje vode je vezan direktno za ove umjetne varijetete zlatnih riba, koje su dosta losi i nespretni plivaci, dakle, bile one zdrave ili bolesne, drzane u idealnim ili losijim uvjetima - prejak protok vode je nesto sto im ne odgovara.

Uostalom, ja nisam shvatio da se ovdje prica o "bolesnom" akvariju, samo o nepripremljenom, sto u konacnici nije isto.

Isto tako, pojacana aeracija ne znaci doslovce "stavi 3 zracne pumpe u akvarij". Prouci malo kako i sto tocno radi zracna pumpa. Mjehurici koje ona ubacuje u vodu, u njima je ustvari manji dio "zraka", korisnog, kao takvog, mjehurici sluze za razbijanje povrsine vode, opet radi lakse izmjene plinova, a to puno kvalitetnije radi mreskanje povrsine vode, nego zracna pumpa.

Ne zelim reci da je to los dio opreme. Mozda sam se krivo izrazio nazvavsi ga nepotrebnim, ali to je jednostavno moje misljenje. Imao sam zlatne, od obicnih preko vecine kod nas nabavljivih umjetnih varijanti, i ni u jednom akvariju nisam imao zracnu pumpu.

Kvalitetna filtracija, mirni protok, stabilna temperatura,pravilna ishrana i voda bogata kisikom, i one presretne.

Kužim što hoćeš reći, ali u pitanju je filter sa izrazito malo filter materijala i još mu smanjiš protok?! Gospođi je sada cilj što brže naseliti filter materijal sa dobrim bakterijama, a tu treba pomoć kemije koju sam naveo i dobra cirkulacija. Taj filter (imam veći model) toliko slabašno struji vodu da ga osobno ne bih još smanjivao. Možda griješim, ali logika mi tako kaže. I da se ponovim, kad je dobro usmjeren, neće smetati ribicama.

Zračna pumpa, da ili ne? Čitam po forumu i generalno mišljenje je kako to nije nužno i sa time se slažem. Međutim, ja bi ljeti ipak rađe imao zračnu pumpu, nego riskirao da se na +30C ribice poguše.

BTW, bolesni akvarij nije isto što i bolesne ribice... krivo sam se izrazio, sorry.


Offline jelka

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #16 u: Prosinac 30, 2013, 13:27:57 poslijepodne »
hvala na svim savjetima, još ćemo dobro razmislit, ali mislim da ćemo za početak nabaviti veći akvarij i započeti proces cikliranja u njemu i nadat se da će izdržati do tada!
što se tiće podloge, imamo cca 2 cm šljunka! jutros smo promijenili dio vode pa je odmah bolja situacija, manje je mutna voda i ne smrdi toliko!

Offline Čiča

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1913
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #17 u: Prosinac 30, 2013, 14:05:55 poslijepodne »
Definitivno najbolja odluka.Bravo! :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #18 u: Prosinac 30, 2013, 20:30:07 poslijepodne »
za mutnocu vode i miris bi pomogao aktivni ugljen.

jedino neznam koliko je pametno smanjivati ionako malo filter materijala da bi ugljen uopce imao gdje stati.

samo se ti drzi toga da malo hranis, svaki dan promjenis malo vode s odstajalom, i sve to moze proci bez nekih katastrofalnih posljedica.

ako ces ribe ostavljati, a planiras im veci akvarij, dobro se informiraj o potrebama i zahtjevima tih riba. isto tako nebi bilo lose tocno utvrditi o kojim varijetetima se radi, za jedne znas da su teleskopi, pa da znas i za ove druge. Jer cak ni sve zlatne nije mudro drzati zajedno i mjesati ih.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ribice u nepripremljenom akvariju - hitno pomoć
« Odgovori #19 u: Prosinac 30, 2013, 23:41:26 poslijepodne »
za zlatne ribice zračna pumpa nije loša opcija, a s njom se od PVC boce i jednom cjevčicom za čas napravi filter u kojeg se može natrpati dosta aktivnog ugljena