Travanj 27, 2024, 16:49:05 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: zagrijavanje aq  (Posjeta: 3647 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #25 u: Rujan 21, 2011, 08:59:35 prijepodne »
slabiji grijac treba i rjede se bude palil i manja bude potrosnja struje...

Velis, 100W grijac ce na istome akvariju potrositi manje struje od 300W grijaca? Ne bi islo...

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #26 u: Rujan 21, 2011, 09:02:49 prijepodne »
Isto budu trosili ako bude dobra izlolacija

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #27 u: Rujan 21, 2011, 09:11:37 prijepodne »
Isto budu trosili ako bude dobra izlolacija

a ako ne bude? Ocekujes da manji grijac potrosi manje struje? Jer tako sam te ja skuzio

Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #28 u: Rujan 21, 2011, 09:13:36 prijepodne »
Ne, nego da ne bude trebal veci, jer akvarij bude otpustal malo topline

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #29 u: Rujan 21, 2011, 10:42:15 prijepodne »
Ev da pojasnim kako sam ja to otprilike zamislio,znači aq bi bio dimenzija otprilike recimo 300x120x60(dšv) najvjerovatnije betoniran,samo prednje staklo 15mm.Imam dvije opcije ili beton presvučen epoxy ili stiropol i tanja stakla sa strane.Po ovom što sam vidio do sad i vašim postovima znači bila bi bolja solucija 2.Stiropol bi služio kao izolator i kao "posrednik" između betona i stakla.Tu bi se onda dala ukomponirat ideja kolege reborna sa podnim grijanjem koje bi cijevi išle kroz betonsko dno aq.Temu sam i postavio jer vidim da ima puno diy majstora na forumu,a jedna budala može postavit pitanje na koje 100 pametnih nemogu odgovoriti. :rotfl: :rotfl: :rotfl: tako barem kažu kod nas u narodu.
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #30 u: Rujan 21, 2011, 11:41:37 prijepodne »
nisi rekao da li će akvarij biti u grijanoj prostoriji ili negdje drugdje (podrum) što je isto tako bitna stvar, kako je po ovim mjerama to zapravo normalan akvarij što se tiče dubine (60cm) znači da če rasvjeta grijati dovoljno duboko tako da grijači bilo koje vrste če zapravo samo malo dogrijavati. Naravno sve zavisi koliko češ imati rasvjete i kakve, a zapravo nisi rekao koja je namjena tog akvarija ( slatkovodni ili morski, biljni ili ciklidi,neki mix ili možda neki uzgoj ???) Sve kaj su ti prije rekli u vezi centralnog stoji, pogotovo kaj misliš betonirati stranice, s tim da onda taj beton ti može služiti kao akumulator topline (kad jednom postigneš temperaturu koju želiš) samo ga dobro izoliraj s vanjske strane stiroporom, tj. ne dozvoli da ti beton rasipa toplinu u prostoriju ili da je preuzima (hladnoću) iz nje. Ostaje ti samo prednja stranica od stakla koja če biti jedini izmjenjivač topline sa okolinom ( gore idu lampe, okolo stiropor, a dole podno grijanje) još kad bi nekak dopeljal ispod-ispred stakla dovod toplog zraka i to bi smanjilo disipaciju topline iz akvarija. Mali ventilator koji puše preko cijevi radijatora usmjeren prema akvariju, nešto kao kalorifer samo kaj bi umjesto grijače žice koristil klasičan radijator. Ti se brineš kolko buš struje potrošil za održavanje temperature 28 stunjeva, a koliko buš struje potrošil na rasvjetu, kojekakve pumpe, filtere i ine stvari ???? :D :D
HR/ZG/trnje

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #31 u: Rujan 21, 2011, 11:55:45 prijepodne »
Neće biti u podrumu,biće u normalnoj prostoriji.Aq bi trebao biti za diskuse,svjetla nebi bilo previše jer vole tamniju vodu,od struje potrošači bi bile par neonka,i pumpa koja bi iz vanjskog preljevnog vraćala vodu,ako bi grijanje uspio riješiti da nije na struju
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #32 u: Rujan 21, 2011, 11:58:21 prijepodne »
kako je po ovim mjerama to zapravo normalan akvarij što se tiče dubine (60cm)

Da dubina nebi više od 60 išao bi više na dužinu i širinu,al i to je cirka oko 2200L vode
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #33 u: Rujan 21, 2011, 16:32:34 poslijepodne »
A ništa, onda je jedino riješenje podno grijanje sa dobrim i preciznim termostatom za uključivanje i isključivanje ventila podnog radijatora, i dobra vanjska izolacija sa stiroporom kao što sam gore napisao, tako češ iskoristiti beton kao akumulator topline. Daj stavi slike izgradnje tog akvarija i primjedbe oko eventualnih problema, kada se odlučiš krenuti u posao.Ja isto mislim "čim čim veći tim tim bolji", :D  akvarij naravno
HR/ZG/trnje

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #34 u: Rujan 21, 2011, 16:52:28 poslijepodne »
nisam probao ali cini mi se da je bilo kakvo zagrijavanje vode preko nekakvih drugih materijala zapravo lose rijesenje. Mislim da je bolja solucija dobro izolirati pod i 3 stranice a vodu grijati grijacima. OK, prvi put ce to biti dugo i uz veliki utrosak struje ali kasnije treba samo to odrzavati a u grijanom prostoru i sa dobrom izolacijom tanka to mi se i ne cini tako veliki trosak vise.

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #35 u: Rujan 21, 2011, 20:27:26 poslijepodne »
Božidar - naravno da sve radnje će ići sa slikama preko foruma  :D

kingo - 2000l vode samo dogrijavanje na grijače mislim da je  :-X skupo ,više mi se isplati radit centralno samo za to nego grijat na struju,iskreno neznam ni sam što mi je bolje zato sam i postavio temu da čujem mišljenja prije nego neki odlučniji korak poduzmem.
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #36 u: Rujan 21, 2011, 20:50:38 poslijepodne »
Hm, a da napravis hladnovodni akvarij?  :D . Inace, moj 400L akvarij posrce cca 4kW dnevno (ni sam ne znam tocno dje to ode)

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #37 u: Rujan 21, 2011, 20:57:33 poslijepodne »
Pa sve mi se čini da jedino hladnovodni mogu imati,pa di ti odu 4kW na 400 l ? Moj 400l ima 36w svjetlo i mislim da je pumpa 5w znači 41w zajedno i naravno grijač koji se povremeno pali,sad kolko on cucla nisam nikad mjerio
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #38 u: Rujan 21, 2011, 21:00:55 poslijepodne »
Pa to stvarno nije loša ideja. Jesi vidio kad jato zlatnih kako pliva u malo većem prostoru? Izgleda fantastično.
Ili nešto grabežljivo kao što su sunčanice? Moglo bi se tu lijepo jato smjestiti. Zamisli prizora kad toj bagri glistu ubaciš
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #39 u: Rujan 21, 2011, 21:05:39 poslijepodne »
Pa sve mi se čini da jedino hladnovodni mogu imati,pa di ti odu 4kW na 400 l ? Moj 400l ima 36w svjetlo i mislim da je pumpa 5w znači 41w zajedno i naravno grijač koji se povremeno pali,sad kolko on cucla nisam nikad mjerio

Ja imam wattmetar pa znam tocno. 175 kW nakon 47 dana. To je 3.7 kW po danu s time da prava sezona grijanja nije ni pocela. Nemam bas puno te aparature...110W svjetla, filter i stream pumpu (nekih 45W), EM je par W i nesto sitno za peristaltike

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #40 u: Rujan 21, 2011, 21:06:41 poslijepodne »
Pa sve mi se čini da jedino hladnovodni mogu imati,pa di ti odu 4kW na 400 l ? Moj 400l ima 36w svjetlo i mislim da je pumpa 5w znači 41w zajedno i naravno grijač koji se povremeno pali,sad kolko on cucla nisam nikad mjerio

Ja imam wattmetar pa znam tocno. 175 kW nakon 47 dana. To je 3.7 kW po danu s time da prava sezona grijanja nije ni pocela. Nemam bas puno te aparature...110W svjetla, filter i stream pumpu (nekih 45W), EM je par W i nesto sitno za peristaltike

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #41 u: Rujan 21, 2011, 21:20:03 poslijepodne »
ide struja ide  :roll: :'(, ja sam za svoj budući morski cca 500 i nešto sitno L  odokativno izračunao oko 4,5-5 kw a vjerojatno će se još negdje prikrpati koji kw :(, ali kaj se može kak je neko rekel mogli smo kao hobi izabrat sakupljanje salveta :D :D. Zato svi koji mogu nek u dvorištu postave dvije vjetrenjače i cijeli krov prekriju solarnim panelima, a podrum napune akumulatorima i evo jeftina takoreć besplatna struja. početna investicija se naravno ne računa, kaj če nekom novi auto jel kad si za iste novce može postaviti jeftinu elektranu :D
HR/ZG/trnje

Offline dubravec mario

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 180
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #42 u: Rujan 21, 2011, 21:32:59 poslijepodne »
mario12,kazes da ti je namjera napraviti fish room,ali mi nije jasno da li ce to biti jedini akvarij ili jedan od ...akvarija. Ako budes morao grijati vise tisuca litara vode ja mislim da je najjeftinije rijesenje toplinska izolacija prostorije i grijanje prostorije a ne vode .

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #43 u: Rujan 21, 2011, 22:15:03 poslijepodne »
Pa taj bi bio ono udarni ,ove po par sto litara ne računam :D :D
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #44 u: Rujan 21, 2011, 22:19:41 poslijepodne »
pa ako nije samo jedan u prostoriji tebi će onda i amazonsko bilje lijepo napredovati u sobi, biće zrak 95% pun vlage a ako još natjeraš ovaj veliki na 28 stupnjeva.... mislim da trebaš pozvat nekog rašljara da ti na dvorištu pronađe neki termalni izvor :D :D :D
HR/ZG/trnje

Offline mario12

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 445
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #45 u: Rujan 21, 2011, 22:22:44 poslijepodne »
E da imam termalni izvor  :D :D , a gle kakav si aquarista ako nemaš par aq,zato sam i reko fishroom :D uvijek se neki slučajno nađe u dvorištu
Prestanite pucat u mrtve konje...
Mob. 0993453385

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #46 u: Rujan 21, 2011, 22:35:44 poslijepodne »
a znaš kaj ?  ovaj tvoj lijepi veliki bi bio fenomenalan morski reef, kad ga složiš počneš naplaćivati ulaznice   :) i papirnate maramice onima koji bi počeli sliniti :D :D :D a bilo bi ih. Jedino kaj za jedan takav moraš potegnuti iz krškog jedan kabel drito u sobu , a ujedno počneš kopat tunel do najbliže banke pa jedan vikend samo počneš kopat prema gore drito u trezor :D :D. Daj se predomisli more ima puuuno ljepših ( a o cijeni da ne pičam) riba nek su diskusi, a i koralji su ljepši nego neka trava ;)
HR/ZG/trnje

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #47 u: Rujan 21, 2011, 22:56:17 poslijepodne »
a znaš kaj ?  ovaj tvoj lijepi veliki bi bio fenomenalan morski reef, kad ga složiš počneš naplaćivati ulaznice   :) i papirnate maramice onima koji bi počeli sliniti :D :D :D a bilo bi ih. Jedino kaj za jedan takav moraš potegnuti iz krškog jedan kabel drito u sobu , a ujedno počneš kopat tunel do najbliže banke pa jedan vikend samo počneš kopat prema gore drito u trezor :D :D. Daj se predomisli more ima puuuno ljepših ( a o cijeni da ne pičam) riba nek su diskusi, a i koralji su ljepši nego neka trava ;)

ak uzmes ovu soluciju od Bože ne gine ti mini nuklearni reaktor uz garazu  :D

stvarno bi se trebal raspitat za solarne celije, pa uz akvarij mozes iskoristit jedan dio i za kucanstvo

Offline pepi21

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1876
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Đakovo
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #48 u: Rujan 21, 2011, 23:37:46 poslijepodne »
Kad bih ja pravio tako neki veći akvarij ne bi se odlučio za diskuse baš zato što su najzahtijevniji što se tiče topline. Obzirom da se neće raditi o standardnim grijačima na struju, mala greška bi mogla biti fatalna za njih. Nemoraš ići na hladnovodni, nego staviš neke druge toplovodne koje su manje zahtijevne što se tiće temperature vode. Najjednostavniji način je grijanje prostorije i mislim da bi to bilo to. Iako mi je jedan prijatelj pričao prije nekih 15-ak godina da je vidio kod jednog mađarskog akvariste prostoriju punu akvarija. Unutar svakog akvarija je bio grijač na kojem se mogla regulirati temperatura a glavni izvor energije je bio plin. Podržavam tvoju ideju za tim projektom, samo prvo dobro razmisli o svim opcijama prije nego kreneš u gradnju. :up:

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: zagrijavanje aq
« Odgovori #49 u: Rujan 22, 2011, 12:11:05 poslijepodne »
Unutar svakog akvarija je bio grijač na kojem se mogla regulirati temperatura a glavni izvor energije je bio plin.

Ovo je mislim najjeftinija ideja. Grijati radijatorima fishroom na recimo 23C a onda sa svakim grijacem posebno u akvarijima dogrijavati na zeljenu temperaturu. Na taj nacin ce se postici i stabilnost temperature tj nece biti naglih promjena