Ožujak 28, 2024, 08:57:31 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Iznenadni problem....molim za pomoć  (Posjeta: 2054 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Girry

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Split
Iznenadni problem....molim za pomoć
« u: Travanj 29, 2020, 23:39:37 poslijepodne »
Dakle....sve je lipo krenilo....zbog ovih karantena i svega malo vise sam se mogao posvetiti akvariju, napravio novi setup (ima slika pod Moj Juwel Rio 180L")....i onda sam krenuo sa "nadogradnjom"....stavio reflektore na T5, kupio Tropica Spec.Feralizer kojeg sam štrcao navecer kad se ugase svitla (dva štrcaja)...Easy Carbo dnevno kad se upali akv. (svijetlo gori 10h)....odjednom se događa show....biljke koje su do tada stagnirale (elocharis parvula, althernathera reinecki mini i ludwigia super red) podivljale...pocele rast ko lude....a one biljke koje su do tada odlicno rasle (vallsineria, limun i limonphila sessiliflora) pocele propadat...pojavila im se smeđa alga po njima, izgubile lipu zelenu boju koju su imale...totalni show. Danas sam kupio onaj "priručni" CO2 nebi li biljke malo dosle sebi...ona Tetrin sprej CO2 optimat...al ga jos nisam upotrijebio. Šta da radim? Jesam li pretjerao s gnojenjem? Svjetlom? Recite stagod prije nego mi je svo bilje islo k vragu  :nerv: :nerv: :nerv: :nerv: :nerv: Unaprijed hvala!
Na JBL testeru se pokazuje sljedece:
NO3-10
NO2-0
GH-14
KH-10
PH-7,4
CL-0
C02 manje od 15....cca 5.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #1 u: Travanj 30, 2020, 21:06:39 poslijepodne »
Ja stvarno neznam kaj da ti pametno velim, al vidim da se niko ne javlja pa bar nekaj...
Nemam pojma o tom akva-vrtlarstvu i nikad mi se nije dalo slagat niti nekakve velike, a pogotovo komplicirane biljne akvarije...
Ono kaj sam naučio u ovih preko nekoliko godina:
Easy carbo je super stvar, al nemre zamijenit dodavanje CO2...
Količinu i trajanje rasvjete je jako teško uskladit jer ne paše svim biljkama isto...
Kupovna gnojiva su poprilično skupa, a više manje su to nekavi miksevi koji ne znače baš uvijek uspjeh...
Večina aquascapera je uvijek koristila svoje mikseve s gnojivima kaj se doslovno mogu nabavit u poljoapotekama i koriste se za gnojenje raznoraznih poljoprivrednih kultura...
Sam trebaš kupit kilu od svakog tog praha!  :D
Pa šverceri po oglasima znaju radit nekakve idealne mikseve i prodavat to po višestruko skupljoj cijeni, al još uvijek jeftinijoj od ovih original akvarističkih...
E sad, ti imaš tri biljke kaj su inače zahtjevnije i vole da ih se dadilja, a sad ti super rastu...
I imaš tri biljke kaj inaće mogu preživit neko vrijeme u svim neuvjetima kaj bi čovjek mislil da nema šanse...
I one ti sad propadaju...  -?
A taj kupovni, priručni CO2 je vjerovatno plastična boca napunjena s malo vode, kvasca i šečera...
Imaš na portalu te DIY CO2 izvedbe...
No, kak je ova koronosituacija, kvasca je teško i nać!  :D
Eto, znam da nisam puno pomogo, al bar malo...
Pomalo, kak bi Damatinci rekli...  8)

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #2 u: Travanj 30, 2020, 23:08:16 poslijepodne »
Mislim da si napravio previše promjena u kratkom vemenu i napravio disbalans..
Za početak osobno bi uklonio jedan reflektor, stao sa doziranjem novih stvari i promatrao što se događa.
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Girry

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Split
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #3 u: Svibanj 01, 2020, 01:25:04 prijepodne »
Hvala vam obojici na odgovorima....bas sam se snerva prekjucer...doduse, ruku na srce isao sam "solit more"...ono sta je islo dobro, ja sam isao poboljsavat i udario glavom u zid.  :punch: Vec dvi veceri ne dodajem nikakvo gnjojivo, danas sam potkresao to smeđe bilje, usisao dno i promjenio 30% vode...napravit cu isto jos dva puta, svaki drugi dan, da malo dam biljkama oduška, vjerovatno se nakupilo hranjivih tvari koje one ne mogu apsorbirat. Provat cu ovo što kažes Seba za skidanjem jednog reflektora...vjerovatno sam ja uveo svega po malo ali prebrzo. Morat cu malo poradit na strpljenju i pratit situaciju. Od CO2 boca zazirem, jer iman kuci sina od 3 ipo godine koji je veci istraživač od Indiane Jones, pa me strah za poludit, pa pokusavam ovako s nekim prirucnim rijesenjima...ali to mi se cini da nije dugog vijeka ni učinka. Ili jednostavno se pomirit da imam low/medium tech tank i po tome složit izbor biljaka i lagano slagat pricu... -?

Offline suabhiz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 151
  • Spol: Ženski   Dob: 68
  • Lokacija: pula
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #4 u: Svibanj 05, 2020, 10:11:49 prijepodne »
sada ste imali puno vremena i išli u akciju. previše čačkanja oko akavarija i previše naglih promjena

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #5 u: Svibanj 08, 2020, 01:15:20 prijepodne »
Odg si dobio i složio bi se sa kolega.
Ja do svoga RIOa dođem 1 mj. radi ove situacije, znaći 3.,4. mj i sada cu u 5 mj. opet, preko kamera ga motrim svaki dan. Ono što sam vidio je da neke ribe mi jako rastu, dok druge stagniraju to je do ko 1. njegova hrana, hranilicu ne zelim pojacati pošto sumnjam da filtracija i bilje mogu to podnjeti.
Biljke mi rastu dobro, izbacio sam sve fake ukrase(keramicke..) stavio drvo unutra i jedno 10-tak novih biljaka od kojih mi 50% radi riba sada pluta po akvariju, dok su se ostale uhvatile.
Alge su nakon 1. mj bilo hrpa, nakon 2. manje, a sada ce uskoro biti 3. mj (kraj 5. mj) te nema ni 80% algi od 1. mj.
Sada osim par stvari, vidim da sam previse mazio akvarij i nikada nije imao potpunu stabilnost. Tako da sve preko 10% promjene u akvariju ce biti vidljivo.

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #6 u: Svibanj 08, 2020, 01:17:14 prijepodne »
@Girry. kakva je sada situacija?
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Girry

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Split
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #7 u: Svibanj 10, 2020, 15:12:32 poslijepodne »
Krenuo sam sa preporukama koje sam dobio u odgovorima i ugradio neke svoje, odnosno reducirao malo “maženje” akvarija...dakle skinu sam jedan reflektor, Tropica fert izbacio za sada, poceo sa ovim CO2 u jednokratnom spreju i nastavio sa Profito nakon sta se zgase svjetla, doduse odstranio sam ove zarazene biljke, jos ima nesto sivkaste alge po pijesku i malo sam pojacao izmjenu 30% vode dva puta tjedno. Limonphila sessiliflora je ponovno buknila, limun isto, a one zahtjevnije biljke su nastavile sa rastom. Uz sve korisne savjete sta ste svi dali i uvažavajuci neke moje observacije cini mi se da sam se vratio na pravi put. Zato hvala svima  :up: Sad sam u procesu narucivanja CO2 boce jer definitivno je “must have” stvar, ako covik misli imat uredne biljke. Tapet biljke mi bas ne uspijevaju, al to sad vuce i svjetlo...pa cu to ostavit za novu investiciju. Također mislim da sam malo pretjerao sa hardscape...predebeli i previliki su mi panjevi, pa je protok vode manji, a i stvara mi se sjena cim naraste sessiliflora i limun, ako ne krešem, bas se sjena vidi. Malo po malo ucim :) hvala svima na savjetima! Živili!

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Iznenadni problem....molim za pomoć
« Odgovori #8 u: Svibanj 15, 2020, 12:08:14 poslijepodne »
 :up:
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.