Travanj 23, 2024, 21:59:06 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: UV Sterilizator  (Posjeta: 20980 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #25 u: Svibanj 16, 2011, 12:10:16 poslijepodne »
btw kada bi uv zrake bile tako jake kako si se izjasnio/izjasnila u nastavku posta sa smećarima i sličnim asocijacijama, zar to ne bi bilo dobro? Umijesto da ljudi koriste antibiotike trebali bi se samo izvrgnuti tretmanu uv zrakama i gotovo, nikakvih nusprodukata, nikakvih problerma, samo se malo prodemo sa uv lampom gledajući da zastitimo oči i to bi bi bilo to,. Nazalost to tako ne funkcionira.
 

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #26 u: Svibanj 16, 2011, 12:16:26 poslijepodne »
Sad malo ja.........UV-sunčev,kako ima pozitivan učinak na žive org,ima i negativan-ali mikrofloru-u probavnom traktu npr NEMERE uklonit jer ne dopire do nje,najobičnije staklo zaustavlja UV.UV lampe su se koristile u fizioterapiji,kožna oboljenja,a onda se netko sjetio solarija i sad imamo hrpe naranđastih ljudi :D :D :D.

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #27 u: Svibanj 16, 2011, 12:35:43 poslijepodne »
Dakle onda bih rekao da UV sterilizator i nema nekih losih ucinaka.
Evo jedan clanak sa American aquarium ,

 :question: :question: :question:
There is a lot of new evidence as to the benefits of UV sterilization for ALL fish, and many myths have been dispelled such as “UV Sterilizers destroying beneficial nitrifying bacteria”.
By Carl Strohmeyer

Updated 4/29/11
 :question: :question: :question:

Mislim da to pobija tvoju teoriju Nenchi,
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #28 u: Svibanj 16, 2011, 13:14:46 poslijepodne »
Evo sto kaze taj strucnjak koji vec 20 godina proucava ovu temu : Carl Strohmeyer

FACTS (& MYTHS) ABOUT UV STERILIZATION;


Here are few things UV Sterilization will NOT do:

[1] UV sterilization will not cure infected fish of bacterial or fungal diseases. A UV can aid in cure by killing bacterial pathogens in the water column and fungal spores, also by improvement of the Redox potential (which is much more important than many realize based on scientific research) and general water quality.

[2] A UV sterilizer will not kill ich trophozoites already on the fish (but then medications don’t either), but UVC can again slow the spread of ich tomites in the water column (but usually not out right kill ich tomites). However by water quality improvement (such as Redox Potential) and lowering of pathogenic bacteria, the fish has more natural resistance to fight Marine Cryptocaryon or FW Ich.

[3] A UV sterilizer will not kill beneficial bacteria such aerobic bacteria, as this bacterium is effective when attached to a surface of high water flow such as the sponge of a sponge filter, not when in the water column. In fact relatively new scientific evidence shows nitrifying bacteria to be sticky and adheres to the surfaces like glue this is why the myth of UV Sterilizers killing beneficial bacteria is just that, a myth. It still may be best to turn off a Sterilizer unit when introducing bacteria in liquid form to seed a new aquarium.

[4] UV Sterilization will not remove or destroy algae growing on tank or pond sides, rocks, decorations, etc.
However UV Sterilization can aid in the spread of certain algae that utilize spores as part of their mode of spread/replication.

Certain problem algae such as hair algae; most of the time hair algae comes attached to the plant that was purchased purchased, or it may come in attached to the shells of snails or similar transferred rocks, etc. Unfortunately for this type of algae, you find little aid from a UV Sterilizer.
See: Aquarium or Pond Algae

[5] UV Sterilization will NOT kill off copepods and other small life forms in a Reef or Nano Reef Aquarium.
This is one of the more laughable myths about the use of UV Sterilizers in reef aquariums as these copepods live at or near the bottom of live rock piles (making a pile with small pieces is best for copepods), they are not active in the water column. If properly installed, the UV should have at least a fine pore sponge filter media as a pre-filter, which will further stop the “ingestion” of these and other minute life forms (the UV benefits as well by being more efficient).
What is interesting about this myth is that many who spread this misinformation use filters such as the Ocean Clear Micron Filters systems (which are excellent micron filters), these filters will filter out any copepods that get caught up in the water column and “sucked” into the filter. As well even “pods” that do manage to find their way into the UV Sterilizer are rarely killed due to size as the typical flow rate of 20+ gph is not low enough to kill them (you would need at least 10 gph per watt, which I do recommend running a UV Sterilizer at flow rate of under 10 gph per watt for this reason).

The bottom line here is that I have maintained MANY Reef aquariums with UVs with growing copepod, anemone and other creature populations. Honestly this is one of the worst urban myths in the aquarium hobby about UVs (mostly spread on the internet in misinformed forums which never conduct or read scientific evidence to back up these absurd statements). The only truth to these statements is that UV Sterilizers can destroy some microscopic food sources needed by some of these organisms (usually planktonic algae, although timers that turn the UV on during certain hours is an easy remedy for this possible problem).

For more on this myth/controversy, please see this article:
More UV Sterilizer Questions/Myths Answered

[6] UV Sterilization NOT remove minerals from aquarium water, however UVC Sterilization will also aid in the removal of oil based (carbon based) pollutants.

[7] The use of Ultraviolet Sterilizers will NOT lower fish immunity, in fact from my many controlled studies, the opposite is true. Although the exact mode is theoretical, evidence points towards improved Aquarium Redox being at least part of the reason.
See also this article: “Fish Immune System and UV Sterilization”

[8] UV Sterilization will NOT make up for poor aquarium maintenance practices such as over crowding, over feeding, inadequate filtration, poor cleaning practices, improper water parameters, and more.
This point is likely the cause for anecdotal statements that fish coming from tanks that had UV Sterilization, then are placed in a tank without an Ultraviolet Sterilizer resulting in “losses” may be dealing with (besides the above point of improved immunity, which will be lowered after transfer). Often an aquarist (I have also performed this as well for studies) will rely too much on the Sterilizer/Clarifier for water quality, clarity, etc., as a UV Sterilizer will often keep a tank clear and healthy in appearance even when correct water changes, mineralization, etc. are not performed. For this reason the fish may not be has healthy as they should since a Sterilizer should NEVER be relied on as a replacement for good aquarium maintenance practices. Along this same line of thought, often aquariums maintained this way will have low KH and falling pH which can result in osmotic shock and even death when transferred.
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #29 u: Svibanj 16, 2011, 14:22:21 poslijepodne »
Ma nemam ja nikakvu svoju teoriju niti sporim ista od navedenog, al me prenerazila tvrdnja blue-a kako bi bilo super kad bi unistili sve bakterije na planetu, jer su one izvor svih zala i bez njih bi sve bilo zdravije.
Nadam se da nitko nije moj prethodni post shvatio ozbiljno jer sve izneseno je sarkazam i ironija na misao kako bi bilo super da mozemo pobiti sve bakterije na planeti.
Nista od iznesenog nebi trebala biti tema daljnje rasprave jer nista od toga nisu moji stavova i misljenja.

Nema sad ni volje ni vremena upustati se u rasprave o probiotickim bakterijama, tak da cu samo spomenut klistiranje (ispiranje debelog crijeva) kao najjednostavniji nacin reduciranja njihovog broja u probavnom traktu.  ;)

Sto se pak tice uvazenog gospodina Strohmeyera samo cu uputit na izneseno pod brojem 8. Tu covijek lijepo kaze da UV-sterilizacija nije i ne moze biti nadomjestak za neodrzavanje akvarija, te kao rjesenje za overfeeding i sl., sto je mislim i odgovor na tvoje inicijalno pitanje.
Osim toga, koliko god se trudio, nigdje u njegovom tekstu ne vidim eksplicitnu tvrdnju da UV mora raditi non-stop.
Malo sam ga zaguglal i vidim da je covjek akvarista (profesionalan i cijenjen) koji izmedju ostalog prodaje i skupe akvaristicke UV sustave i kao trgovac naravno da hvali proizvod koji pokusava prodat.
Iako nemam zamjerki sta je iznio, jer iznio je samo popis onoga na sta UV nije letalan, ja bih ipak volio nesto od tih tvrdnji vidjeti u formi nekog znanstvenog rada ili barem clanka u nekom casopisu koji ima makar kakvu akademsku tezinu.


Za kraj, jos malo ironije - idem sad svojim mikrobiolozima u firmi objasniti da komotno mogu zaboravit rad u laminarima i zastitu od UV zracenja - fino na strop piknu UV lampe i imaju isti ucinak kao u UV laminaru, a stititi se ionake ne trebaju jer UV nema nikakvih stetnih ucinaka, dapace.   :up:


 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #30 u: Svibanj 16, 2011, 14:48:17 poslijepodne »
Citat:
Ma nemam ja nikakvu svoju teoriju niti sporim ista od navedenog, al me prenerazila tvrdnja blue-a kako bi bilo super kad bi unistili sve bakterije na planetu, jer su one izvor svih zala i bez njih bi sve bilo zdravije.
Mislim, ono stvarno svasta. gdje sam to rekao?? Kako si dosao do tog zaključka?
Rekao sam da nema sanse da uništis sve bakterije, da se uopće sa time ne treba opterecivati jer je to absolutno nemoguće te da bitne bakterije za filtriranje akvarija nisu uopće u vodenoj suspenziji pa samim time uopće nemaju ni kontakta sa UV zracenjem

evo tvoj prvi odgovor na ovu temu
Citat:
Cak dapace, vrlo stetan - pobit ce ti sve pozitivne, denitrificirajuce bakterije, koje ti itekako trebaju u akvariju.
To sto si napisao/napisala je bezveze, glupost i nema nikakve veze sa istinom, i sad na kraju sve okrećeš. totalno bezveze, razlog mitova u akvristici, tj glupostima su upravo takvi odgovori koji nemaju veze sa ničime, i sad trazis konkretne znanstvene podatke nakon sto si napisao/napisala glupost.

ovo sve je glupost koja nema veze sa ničime, sve je kompletno izokrenuto i nema nikakvih veza sa realnoscu i znanstvenim podacima, ispravljanje bi trajalo danima i nebi se dobilo nista, samo banalni pimejer je da denitrificirajuće bakterije zive i razvijaju se u okolini bez ili sa vrlo malom količinom kisika dakle duboko u podlozi pa uv zrake ne mogu ni doci do njih, cim predu u vodenu suspenziju koja je puna kisika ionako ugibaju ili sto vec rade bakterije kad im nesto ne stima, u svakom slucaju taj soj bakterija je kompletno neucinkovit u aerobnoj okolini, i kao sto sam rekao količina i vrsta nutrientsa te okolina utijecu na razvoj bakterija a uv zrake imaju jako malo utijecaja na njih
Citat:
Ne dezinficirajuce, vec de-nitri-ficirajuce bakterije. To su ti one pozitivne bakterije koje razgradjuju stetne amonijakove spojeve na nitrite, odnosno nitrate i kisik - odnosno one bakterije bez kojih nema nitratnog ciklusa (kako u prirodi, tako pogotovo u akvariju).
Upravo radi namnazanja tih denitrificirajucih bakterija do dovoljnog broja se i radi cikliranje akvarija.
Kada bi za taj ciklus bile dovoljne samo one u filteru bilo bi dovoljno kod startanja akvarija usuti 2-3 doze startne kulture u filter i stvar bi prosljakala bez cikliranja.
Isti, ili međusobno vrlo srodni sojevi tih bakterija nalaze se i u vodi, i u podlozi i u filteru.
Upotrebom UV-sterilizatora prvo ces pobit ove iz vode, a potom ce se ispiranjem sterilnom vodom smanjiti i njihov broj u podlozi i na koncu u filteru.
Akvarij je zatvoreni sustav i tezit ce izjednacavanju broja bakterijske populacije u svim njegovim segmentima, pa ce ove iz filtera i podloge prelaziti u vodeni stupac i na kraju opet zavrsiti karijeru u UV-sterilizatoru.
Logika je vrlo jednostavna - ovima u filteru ce stizati sve vise papice (amonijak isl.), tak da ce u prvom trenu populacija ovih u filteru buknuti, kako nece imati dovoljno mjesta one ce prelaziti u vodeni stupac u kojem sad iznenada vise nema nikakve konkurencije i ima hrpu slobodnog mjesta. Takav vid bihevioralne mutacije se u svijetu mikroorganizama dogadja jako brzo, tak da ce vec za 2-3 generacije (ili ti par dana) tog soja bakterija postat pod normalno da prelaze u vodeni stupac kojim ce na kraju zavrsiti u UV steriliyatoru gdje ce ih stradati cca 90%.
Naravno da ih nikad neces pobiti sve, ali trajnom upotrebom UV-sterilizacije njihov ce se broj konstantno smanjivati (i u podlozi i u filteru), sve dok jednog dana njihov broj ne padne ispod kriticnoga kada ih vise nece biti dovoljno za normalno funkcioniranje nitratnog ciklusa sto ce pak jako narusiti kemijsku i biolosku ravnotezu u akvariju, te u konacnici biti pogubno za vecinu faune i flore u akvu.


Prvo napišeš da ce uv lampa ubiti sve bakterije u akvariju + tko zna sto sve ne sto ce sterilizirati vodu, pa vam se odgovori da nece niti blizu napravitit takvu štetu i onda mi odgovaras sa postovima sto bi bilo kada bi ubili sve bakterije na planeti zemlji i slične nebuloze ko da sam ja to tvrdio. Bome nevijerojatan twist.
 

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #31 u: Svibanj 16, 2011, 15:43:59 poslijepodne »
ne znam zasto takvo opterecivanje sa bakterijama, njih ima i previse, posljednja stvar o kojima bi se trebali brinuti oko akvarija a i uopće na ovom planetu su bakterije
bilo bi super kad bi uv unistavala sve zivo, nazalost to nije tako niti je tako jednostavno, da je vise ne bi bilo bolesnih riba nigdje
Sto se tice funkcionalnosti uv lampe najbolje je kada se koristi konstantno, ako je vec zelimo koristiti, paljenje i gasenje najvise skracuje vijek trajanja uv lampi koje ionako bas ne traju dugo tj brzo joj uv spektar otide i vise nije funkcionalna u tom pogledu.

Jel ovo tvoja izjava i jel tu stoji da bi bilo super kad bi UV svjetlo unistavalo sve zivo????
Da li se ovo boldano referencira na netom prije spomenute bakterije na ovom planetu?

Iza svega sto sam iznio u svoja prva dva posta u ovoj temi i dalje stojim.
Sve drugo, izneseno u slijedecim postovima izreceno je s velikom dozom ironije i sarkazma, te bih molio da mi se ne pripisuje kao moje misljenje.
Kao sto i sam kazes to su gluposti i nemaju veze s realnoscu.


Naravno da ih nikad neces pobiti sve, ali trajnom upotrebom UV-sterilizacije njihov ce se broj konstantno smanjivati (i u podlozi i u filteru), sve dok jednog dana njihov broj ne padne ispod kriticnoga kada ih vise nece biti dovoljno za normalno funkcioniranje nitratnog ciklusa sto ce pak jako narusiti kemijsku i biolosku ravnotezu u akvariju, te u konacnici biti pogubno za vecinu faune i flore u akvu.



Je li ovo moja izjava iz  mog posta (u kojem preciznije pokusavam objasniti sta i kako sam mislio), a koji je BTW izrecen prije nego si se ti ukljucio u raspravu???




To sto si napisao/napisala je bezveze, glupost i nema nikakve veze sa istinom, i sad na kraju sve okrećeš. totalno bezveze, razlog mitova u akvristici, tj glupostima su upravo takvi odgovori koji nemaju veze sa ničime, i sad trazis konkretne znanstvene podatke nakon sto si napisao/napisala glupost.


Da te i dalje ne zbunjujem, ja sam napisao, a ne napisala.
S obzirom na tvoje opsezno poznavanje biologije, imas na mom avataru univerzalni znakic koji oznacava spol. ;)
A sto se znanstvenih podataka tice, ne trazim to ja - tako funkcionira akademska zajednica i znansteno istrazivacki rad.
Kako radim u znanstvenoj instituciji, imam pristup bazam znanstvenih radova pa bih te zamolio za naziv nekog od znanstvenih radova koji je doticni objavio na tu (ili bilo koju drugu) temu.
Pretragom po imenu nisam ga nasao niti kao autora, niti eventualno koautora neke od znanstvenih publikacija.
Samim time, naravno da mu je i citiranost ravna 0, tako da njegove tvrdnje nemaju nikakvu znanstvenu relevantnost.

....ak imas volje, slobodno nastavi s ovom raspravom i nastavi iznosit tvrdnje kakve god hoces, al meni se zaista vise neda



« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2011, 15:48:15 poslijepodne od nenchiTIS »

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #32 u: Svibanj 16, 2011, 16:03:53 poslijepodne »
Normalno da bi bilo super kada bi UV unistavala sve zivo, kada bi to bilo tako jednostavno, znaci imas uv uredaj i bolestan si te se samo predes uv lampom umijeto upotrebe antibiotika, te ostalih lijekova protiv virusa, protozoa, parazita i tko zna cega... kako to ne bi bilo super. Kada bi se dezinficiranje vrsilo sa uv lampama ne bi bilo ni otpada, smrada, trulezi  po ulici , gradovima.. sve bi bilo čisto na najednostavniji mogući način, ali to je nemoguće i to je bio sarkazam na vase tvrdne da uv lampa  ubija sve zivo jer da ubija tako bi se mogla koristiti i to bi bio revolucionarni i najprodavanjiji proizvod na svijetu
Sunce je najveci izvor UV zraka, ljudski rod nikada nece napravitit tako jaku uv lampu kao sto je sunce pa je ovaj planet krcat bakterijama, tj bakterije su daleko ispred svih organizama zajedno najzastupljeniji živi organizmi na ovom planetu. Najmanje ih ima na povrsinksom lsoju, u atmosferi i prvih par metara vode ali u podlozi i u skrivenim, dubljim, lhadovitim mijestima ih ima bezbrojno mnogo, ista analogija je i u akvariju,. kao sto se priroda filtrira bez problema iako je prasi najvece uv zracenje koje postoji u nasem dijelu svemira tako i bijedna uv lampa od par wati ima isti utijecaj na akvarij, daleko od stetnog sto se tice filtracije, bakterije i mikro zivota. UV lampa nema ama bas nikakvog stetnog učinka na akvarij sto se tice tih aspekata.

Citat:
Naravno da ih nikad neces pobiti sve, ali trajnom upotrebom UV-sterilizacije njihov ce se broj konstantno smanjivati (i u podlozi i u filteru), sve dok jednog dana njihov broj ne padne ispod kriticnoga kada ih vise nece biti dovoljno za normalno funkcioniranje nitratnog ciklusa
ova tvrdnja je glupost, nema nikakve veze sa realnoscu

BTW UV lampe se vecinom koristi radi virusa, protozoa, parazita i ostalih patogenih zivih organizama te jake lampe unistavaju organski otpad, filtrirajuce bakterije .. na njih nitko ni ne gleda kada se koristi uv lampa jer nema nikakvih efekata na njih
 

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #33 u: Svibanj 16, 2011, 16:08:19 poslijepodne »
Ajme nenchi ma ga izvrces i pretjerujes. Ja niti u jednom postu nisam shvatila da je blue tako nesto htio/la reci sto ti tvrdis. Izvadio si iz konteksta recenicu i to nema veze s vezom. Mora da sam plavusa pa nemogu citati tako pronicavo izmedju redaka kao ti  :roll:

Ono sto sam ja uvijek mislila je da utjece na neke minerale - razlog zasto se uvijek govorilo da se nesmije previse paliti da nebi doslovno osiromasila vodu. Pod novije sto citam navodno ne radi nista slicno i zapravo onda nema razloga da i ne bude upaljena non-stop....

"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #34 u: Svibanj 16, 2011, 16:41:01 poslijepodne »
Nenchi malo se opusti,ne mora ti rasprava biti toliko ironicna ako nemas nista drugo za napisati
Slozio bi se sa Bluem da UV lampa nije od neke pomoci,bilo bi sve prelako da je tako

U akvariju redovito mijenjati vodu,umjreno hraniti,i paziti kod unosa novih riba da ne donesemo parazite ili neku bolest,zato obavezno karantena uz preventivno tretiranje protiv parazita,i tako sigurno imas cist akvarij bez potrebe za UV starilizatorom

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #35 u: Svibanj 16, 2011, 16:45:28 poslijepodne »
Za kraj svi veliki akvariji, veliki prihvatni centri za prodaju riba/stacionari se filtriraju sa ,ne jakim uv lampama, nego ultra jakim setovima uv lampi, tisuce i tisuce wati UV-a, ne samo to nego se koristi uz njih  jos jaci oksidans - ozon- jer je to jedini način da se tako veliki sistemi održavaju što čišćim i fukcionalnim . To su multi milionski vrijedni objekti sa vrijednostima riba u milionima eura, oni koriste uv i ozon, da je istina da uv unistava filtrirajuće bakterije to bi bili nevijerojatni gubici, to naravno nije istina ni malo, niti uv ima ikakav stetan efekt na filtrirajuće bakterije. Oni naravno koriste uv i ozon 24/7/365 ... konstantno.
Jake uv lampe i ozon mogu putem oksidacije oksidirati neke elemente/spojeve, zbog toga se nakon njih upotrebljava aktivni ugljen koji odstranjuje te spojeve, ali tu je rijec o vrlo jakim uv lampama koji u centru zarista mogu stvoriti i ozon, ove male akvarijske ne mogu koliko ja znam, nisam bas pratio tu tematiku stetnih utijecaja uv-a na neke akvarijske aditive ali mislim da ni tu nema nekih bojazni niti steta.

Standardni dobro odrzavani akvariji sa ne pretijeranim bio loadom i pretijeranom upotrebe hrane u globalu ne trebaju uv lampe, nije da stete ali se moze imati dobar akvarij i bez njih, kod kucnih akvarija najvise su efikasne u unistavanju jednostaničnih alga, kada akvarij zazeleni ili pobijeli (mislim na alge u vodenoj suspenziji, samoj vodi, ne na alge locirane na podlozi) i tu su stvarno najednostavnije rijesenje. Ostali nacin upotrebe je pokusaj unistavanja parazita ako je rijec o vecoj količini ili skupim ribama iako nijedna uv lampa nece pomoći ako je akvarij los, te ako se zeli vrlo bistra i čista voda. naravno kao sto je napisano prije uv je samo dio odrzavanja akvarija, sama po sebi nista ne znaci ako je ostalo lose, ali to je vezano za sve aspekte akvaristike.
 

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #36 u: Svibanj 16, 2011, 16:47:37 poslijepodne »
Hvala ljudi diskusija je odlicna, mislim da smo dosta toga naucili danas.

Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #37 u: Svibanj 16, 2011, 17:10:11 poslijepodne »

Tako je, dobra je rasprava i održite je na nivou bez pretjeranih izljeva emocija...pliz.

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #38 u: Svibanj 16, 2011, 17:16:06 poslijepodne »
Evo Big Brother kaze da smirimo strasti, hvala svima,

blue
Gwyneeth
nenchiTIS

i ostalima
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #39 u: Svibanj 17, 2011, 12:18:50 poslijepodne »
Iako sam reko da vise necu sudjelovati u ovoj raspravi, osjecam se prozvanim (i posranim), pa se moram ocitovati.

Isprika svima koje sam eventualno necim uvrijedio ili sl., te onima koji su moje postove dozivjeli kao "pretjerani izljev emocija".
Nikome nisam rekao da pise ili prica gluposti, niti ista slicnoga...dok su pojedinci meni ljepili takve etikete, a od vecine Vas potom okarakterizirani pozitivcima.
Barem mislim da je tako.

Sve sto sam imao za reci na zadanu temu UV-sterilizacije, rekao sam u svoja prva dva posta i iza toga i dalje stojim i toga cu se drzati u daljnjoj akvaristickoj praksi.
Izreceno vucem iz osobnog (pozitivnog) iskustva sa UV-om, kako u hobistickoj, tako i u profesionalnoj sferi djelovanja.
E sad, mislim da je iskustvo pozitivno jer se drzim uputstava prilozenih s uredjajem (ili uredjajima); pa me stoga zanima zasto cak i JBL uz svoju "igrackicu 5-9W" pod mjere sigurnosti navodi kako je opasno lampu koristiti NON-STOP, te da svakako treba sprijeciti direktnu izlozenost ociju svjetlosti koju emitira ta igrackica????

Osim toga, vecina Vas, koja tvrdi da je Blue u pravu, kaze da koristi UV samo na par sati tjedno, pa Vas ja sad pitam zasto??
Zasto ga nemate upaljenog non-stop i da li cete ga nakon ovih novih spoznaja poceti koristiti u 24/7 modu??


Nadalje, jedini moj post u kojem su se dogodili "pretjerani izljevi emocija" je onaj u kojem sam nakelji pjesmu Ramba Amadeusa.
Naime, kako se profesionalno bavim okolisem, pa se na terenu susrecem sa svakakvim akcidentima i smijesnim i primitivnim stavovima ljudi, sve sam blize "radikalno zelenim idejama".
U skladu s tim poludim na izjave tipa: "treba zbetonirat svu travu jer onda nebude alergije", "treba smece bacat u vodotokove pa bu to voda odnesla daleko od moje kuce", ili "treba pobit sve bakterije jer bude onda svijet zdraviji"....isl.
E sad, izvadjeno iz konteksta ili ne, to je ovdje izreceneo (cak 2 puta), a takvu izjavu ja jednostavno nisam mogao odcutjeti.

Normalno da bi bilo super kada bi UV unistavala sve zivo.....


Na koncu, ja i dalje necu nikome lijepiti etikete da prica gluposti, ali bih molio pojasnjenje za slijedece:

Za kraj svi veliki akvariji, veliki prihvatni centri za prodaju riba/stacionari se filtriraju sa ,ne jakim uv lampama, nego ultra jakim setovima uv lampi, tisuce i tisuce wati UV-a, ne samo to nego se koristi uz njih  jos jaci oksidans - ozon- jer je to jedini način da se tako veliki sistemi održavaju što čišćim i fukcionalnim.......
Naime zanima me malo vise o oksidativnim svojstvima UV spektra.
Bio bih jako sretan kad bi, ako je moguce, mozda malo pojasnio i sam kemizam oksidacije UV-om kao "nesto slabijim oksidansom" od ozona (kako ti kazes).  :klap:
Osim toga u tom postu spominjes nekakve "velike akvarije i velike prihvatne centre za prodaju riba/stacionare", pa si sve nesto mislim da sam ja krivo skontal da texlip misli na kucni akvarij od 200L.
Buduci je analogija ocito ista (bivam sarkastican), mozda da malo to pojasnis na primjeru oceana kao najvecih rezervoara biomase na Zemlji. Pri tome slobodno zanemari atmosferu (sve njene slojeve) kao prirodni stit od UV zracenja sa Sunca, sto si ocito vec i ucionio jer si me uputio na Sunce kao najvecu UV lampu kakovu ljudski rod nikad nece napraviti.  :klap:

Jos me, za kraj, samo malo educiraj, molim te, o slijedecoj tvrdnji (zacrvenjeni dio):
BTW UV lampe se vecinom koristi radi virusa, protozoa, parazita i ostalih patogenih zivih organizama te jake lampe unistavaju organski otpad, filtrirajuce bakterije .. na njih nitko ni ne gleda kada se koristi uv lampa jer nema nikakvih efekata na njih


Mislis li tu na sav organski otpad, bez obzira na velicinu/promjer cestica ili je tu UV selektivan po nekom kljucu, kao takav.
Jeli to podrazumjeva POC (particular organic carbon) ili samo DOC (disolved organic carbon).
Mislim, to je problematika kojom se okolisne znanosti dosta bave, a sad vidim da bi upotrebom UV-a tu moglo doci do prave znanstvene revolucije.
Ako je tome tako, sto da ne dignemo nekog Nobela za koju godinicu....novcana nagrad nije zanemariva, tak da dijelimo fifti-fifti, obecajem  ;)



« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2011, 13:10:38 poslijepodne od nenchiTIS »

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #40 u: Svibanj 17, 2011, 13:23:51 poslijepodne »
Jos samo jedan mali amandman na sve do sada receno.
Kolega texlip je pitao za, citiram: "UV-sterilizator" i njegovu primjenu u akvaristici.

Mozda sam opet u krivu, te mozda izvrcem i vadim iz konteksta, ali preporucam da se zagugla pojam "sterilizacija", kao takav.
Nije neki najpouzdaniji izvor, al eto za pocetak:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Sterilizacija

pozz

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #41 u: Svibanj 17, 2011, 13:37:31 poslijepodne »
Nazalost opet sve okrenes, takoder pogledaj moje postove i vidi koliko sam bio bezobrazan u startu.
Ne znam zbog kojeg razloga mi pokušavaš uvaliti neku spiku koja nema veza sa mnom da na kraju ispadne da bi ja sve zabetonirao i pobio sve živo na ovom svijetu.
Lijepo sam ti rekao da ne možeš ubiti sve bakterije, to je nemoguće, i u prirodi i u akvariju, mission imposible.I da bilo bi dobro kada bi sa uv lampom to mogli napraviti ali ne možemo i to ti pokušavam objasniti, sa druge strane ti tvrdiš da će uv lampa uništiti sve živo u akvariju, tako da meni više ništa nije jasno a valjda ni drugima jer ti a ne ja tvrdiš da uv ubija sve živo.

Pošto sam u gužvi i nemam baš vremena pisati osnove na 40 stranica da objasnim što si sve krivo napisao i izokrenuo samo ću na brzinu dati neke detalje, koji su takdoer napomenuti u mojim prijasnjim postovima.
Prvo 99 % ako ne i svi na ovom forumu a koji bi eventualno koristili uv lampe koriste, kao sto sam ih vec tako i nazvao slabe uv lampe ili igračke koje su pretežno namijenjene uništavanju jednostaničnih alga, to su vrlo slabe lampe čiji efekt i na plivajuće bakterije je vrlo slab. Uz to bakterije imaju regenerativni enzim koji im služi da bi se oporavili od oštećenja uzrokovanim uv zračenjem, uv djeluje na taj način da oštećuje dnk bakterije ali čim bakterija prođe kroz uv lampu sa oštećenim dnk regenerativni enzim je jednostavno popravlja i ona je opet cijela. Zbog toga se koriste i napravljene su high power uv lampe koje se koriste da bi se eliminiralo što više patogenih bakterija, takoder ni te nemaju 100 % utijecaj na kompletnu sliku akvarija jer mogu doći samo do plivajućih bakterija a ne do bakterija u podlozi.  High power/intenzity uv lampe su vrlo skupe i krecu se od 55 wati na gore koliko ja znam.
Dakle te igračke, low intensity/power uv lampe koje imate nemaju nikakakv znacajan utijecaj na bakterije pogotovo što se bakterije oporavljaju nakon izlaska te ne mogu kao sto si ti napisao pobiti sve bakterije, ne mogu uništiti ni one bakterije koje bi htijeli uništiti a kamo filtrirajuće koje su u podlozi.  Da ti ponovim ; UV lampe slabog intenziteta su vrlo neefikasne u uništavanju bilo kojih bakterija, bakterije koje filtriraju su u podlozi a ne plivajuće i ne mogu doći do uv zraka u uv lampi, kada zbrojiš neefikasnost slabih uv lampi plus nedostupnost filtrirajućih bakterija dobiješ rezultat ; kompletna neškodljivost uv lampi na korisne filtrirajuće bakterije, trebam li jos nekako objasniti da bi bilo shvatljivo, stvarno ne znam kako drugačije da to objasnim.

Opće je poznata činjenica da uv lampe vrlo kratko traju u prosijeku oko 6 mijeseci, vrlo kvalitetne high power koje su dosta skupe, traju max oko 9 mijeseci ali vi nemate takve uv lampe, druga opće poznata činjenica je da paljenje i gašenje lampi skraćuje vijek trajanja flourescentnih lampi, zbroji kratki vijek trajanja uv lampi + efekt konstantnog gasenja i paljenja i dobićeš da ti uv lampa na taj nacin vrijedi samo par mijeseci, nakon toga je beskorisna. Takoder pošto uv ne uništava bakterije, parazite, viruse, protozoee... u prvom prolasku vec im ostecuje dnk a svi ti oganizmi imaju vrlo brze reproducirajuće mogućnosti ,( + regeneracija) nema smisla je koristiti kratko jer se nista ne dobije, barem ne efekt koji zelimo postignuti sa uv lampama. Da bi uv lampa  bila funkcionalna treba raditti non stop, uostalom nema ni razloga da ne radi non stop ako je vec zelimo koristiti.

Zaboravio sam još jednu stvar, takoder je opće poznata činjenica da je koncetracija bakterija u akvariju, što je normalno radi zatvorenom malog prostora i velikog bio loada na tako mali prostor, puno puno veća nego u prirodi. Znači u startu mi već imamo previše bakterija u akvariju.
« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2011, 13:43:01 poslijepodne od blue »
 

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #42 u: Svibanj 17, 2011, 13:50:35 poslijepodne »
Ja sam sve krivo napisao i to ovdje javno priznajem...i tebi ne uvaljujem nikakvu spiku.
Ne trazim da meni pojasnjavas sta sam ja napisao, a najmanje ne na 40 i kusur stranica.
Samo te molim da mi pojasnis ono sto si ti napisao i nista drugo?
Cak sam i eksplicite napisao sta me tocno zanima znati, te citatima na tvoje postove ukazao na te djelove.
Kako mi nisi odgovorio, nije mi problem niti ponoviti pitanja:

1) Pojasnjenje oksidativnih svojstava UV-a?
2) Pojasnjenje kako UV unistava organski otpad?

Offline Tiii

  • Trade Count: (+13)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2121
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb Malešnica
  • Shrimp noob
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #43 u: Svibanj 17, 2011, 14:34:26 poslijepodne »
Nenchi zasto ides toliko u krajtnost
Ta dva pitanja uopce nemaju veze sa temom,a mislim da je dao jako dobre odgovore na ono sto je tema
Znaci dali je UV sterilizator vise stetan ili koristan,mislim da je to dosta dobro obrazlozio
Tako da za ta pitanja otvori drugu temu,vjerujem da ce ti netko dati odgovor i na njih

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #44 u: Svibanj 17, 2011, 14:35:56 poslijepodne »
Dezinfekcija pomoću ozona/oksidacije
http://www.lenntech.com/library/ozone/disinfection/ozone-disinfection-mechanism.htm
http://vertech-o3.co.za/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=3
Ozone is capable of oxidizing organic and inorganic compounds in water

Jake uv lampe stvaraju ozon reakcijom izmedu uv zraka i kemikalija u vodi, sto je jaca uv lampa jaci je oksidirajući efekt

za daljne informacije istrazuj i google, imas tisuce informacija na netu o oksidativnim svojstvima ozona/uv-a i efektu na organske čestice i redox vode
 

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #45 u: Svibanj 17, 2011, 15:09:53 poslijepodne »
Iako sam reko da vise necu sudjelovati u ovoj raspravi, osjecam se prozvanim (i posranim), pa se moram ocitovati.

Nikome nisam rekao da pise ili prica gluposti, niti ista slicnoga...dok su pojedinci meni ljepili takve etikete, a od vecine Vas potom okarakterizirani pozitivcima.
Barem mislim da je tako.


Vidim da te smeta to sto sam rekao da pises gluposti,to se odnoslio samo na onaj dio gdje kazes da ubija sve zivo i nezivo-u vise postova!
nakon sto su ti svi rekli da ne ubija sve ti i dalje po svom-e pa sorry al sta ti se drugo moze rec

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #46 u: Svibanj 17, 2011, 15:15:03 poslijepodne »
Nemam ja sta istrazivat jer to sto ti sad iznosis je nesto drugo od onog sto si prije tvrdio.
Da, ozon ima oksidativna svojstva, a s druge strane UV svjetlo samo po sebi ih nema uopce. Tak da tvrdnja da je ozon jos jaci oksidans od UV-a nikako ne stoji.
Al dobro, nema veze - vjerojatno ce ispast da sam i to ja nesto izvrnuo, krivo shvatio i izvadio iz konteksta.

Jos uvijek ostaje nerazjasnjena enigma o unistavanju organskog otpada UV-om.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #47 u: Svibanj 17, 2011, 15:18:38 poslijepodne »
Iako sam reko da vise necu sudjelovati u ovoj raspravi, osjecam se prozvanim (i posranim), pa se moram ocitovati.

Nikome nisam rekao da pise ili prica gluposti, niti ista slicnoga...dok su pojedinci meni ljepili takve etikete, a od vecine Vas potom okarakterizirani pozitivcima.
Barem mislim da je tako.


Vidim da te smeta to sto sam rekao da pises gluposti,to se odnoslio samo na onaj dio gdje kazes da ubija sve zivo i nezivo-u vise postova!
nakon sto su ti svi rekli da ne ubija sve ti i dalje po svom-e pa sorry al sta ti se drugo moze rec

Daj mi molim te pokazi gdje sam ja u nekom od svojih postova napisao da UV ubija sve zivo i nezivo.
Velis da sam to izjavio u vise postova, pa daj barem skopiraj barem iz jednog.
Bas pregledavam sve svoje postove u ovoj temi i zaista ne mogu pronaci taj dio.

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #48 u: Svibanj 17, 2011, 15:22:17 poslijepodne »
Ma dajte ..... ajmo vratiti ovu temu na pravi put!  :nerv:


Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #49 u: Svibanj 17, 2011, 15:53:51 poslijepodne »
eto ja ga koristim,imam dosta biljaka,rasvjetu original od visiona 260 T8,nemam neku extra podlogu ni co2 samo ponekad ubacim easy carbo i plant gro,i nemam niti jednu jedinu algu i kristalno cistu vodu,uz to drzim 7 odrasla 15 cm velika diskusa koji su veliki zagađivaci i hranim puno i ima dosta organskog otpada...nitrati su mi oko 20 a amonijak 0...sto znaci da unatoc korisenju UV-a bakterije jako dobro odrađuju svoj posao i nema ih manjka...zato ja podrzavam koristenje UV lampe u zahtjevnijoj akvaristici...i naravno ribe su stvarno zdrave...sto ne znaci da UV lijeci! ali uvelike pomaze.
« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2011, 15:58:01 poslijepodne od dossier »