Travanj 29, 2024, 15:03:26 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: reef 390l pomoć  (Posjeta: 2260 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zorzezore

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
reef 390l pomoć
« u: Svibanj 30, 2007, 15:06:00 poslijepodne »


Upravo sam u fazi kupnje akvarija 130x60x50cm i totalni sam pocetnik pa vas molim za par odgovora...


Koji mi skimmer preporucujete, pumpe za cirkulaciju i kakav biološki filter?


U planu je reef akvarij








 

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
reef 390l pomoć
« Odgovori #1 u: Svibanj 30, 2007, 16:04:00 poslijepodne »
evo ja ču krenit od šta bi se u informatičkom žargonu reklo "minimalne konfiguracije",... naravno, ovo bi ja najmanje uzeo, netko drugi bi još manje,...

    • skimmer wave beast 1200P (dobar omjer cjene i kvalitete)
      • marea 4400 ili 2 * 3200
        • nikakav biološki, već kemijski filter,... najbolje neki unutarnji filter sa slabijim protokom, gdje ćeš smjestiti AU i PO4 -
        a, ukoliko ne misliš štediti:

          • neki bolji skimmer,...npr. ATI
            • Tunze wavebox
              • reaktori za ugljen i odstranjivač fosfata

Offline zorzezore

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
reef 390l pomoć
« Odgovori #2 u: Svibanj 30, 2007, 16:25:00 poslijepodne »


Antimone kakvo misljenje imas o Tunze skimmerima? Navodno da su jako dobri al i kostaju. Jel Marea pumpa bolja u odnosu na Tunze pumpe? Znam da sam dosadan sa takvim pitanjima al tek pocinjem pa me interesiraju savjeti od ljudi koji su ih probali ili nesto vise culi o njima.


Sto se tice sumpa!


Kolike zapremine bi miidealno odgovaralou odnosu na "desktop" akvarij?


Hvala na odgovoru





 

Offline zorzezore

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
reef 390l pomoć
« Odgovori #3 u: Svibanj 30, 2007, 16:36:00 poslijepodne »


Da ne gnjavim previse sa pitanjima!!!


Sam sebi sam reko: "ak vec idem u reef onda zelim sto najbolje za njega, makar ga godinu dana skupljo opremu i informacije"


Moje pitanje: Koja "konfiguracija" bi bila idealna za takav akvarij zapremine 390litara? Citao sam da nema idealne vec one koja funkcionira i one losije al eto za laika poput mene kako bi to izgledalo?
 

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
reef 390l pomoć
« Odgovori #4 u: Svibanj 30, 2007, 16:38:00 poslijepodne »
paa,... osobno nemam nikakvog iskustva sa tunze skimmerima, ali definitivno ima puno boljih i jeftinijih,...

šta se tiče tunze pumpi, bolje su i kvalitetnije od marea, ali opet marea je skoro duplo jeftinija i neloša, osim možda u modelu 2400 koji je zbilja preslab,... također ekipa se žali da su neki modeli Tunze nanostream pumpi prebučni,... u drugu ruku tunze stream se mogu spajati na vrlo zgodne controlere, ali i Wave ih prati u stopu pa je izbacio twin controler,.... ma na kraju sve se to može sakrit iza waveboxa,...

ja sump nebih radio ispod 120 litara na tvoju litražu npr 80*40*40, i to minimalno,...

Offline zorzezore

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
reef 390l pomoć
« Odgovori #5 u: Svibanj 30, 2007, 17:23:00 poslijepodne »


Na forumima dosta nailazim na pojam "mangrove garden", koji je navodno jedan od sastavnih dijelova sumpa. Vjerujem da moze al i netreba bit sastavni dio jer kao sto citam postoji mnostvo rijesenja za filtraciju... No bio sam u posjeti Luciferu i vidjeo da on u sumpu ima takodjer jedan zasebni dio u kojem mu se nalazi sljunak i biljke u njemu... Koliko se sjecam rekao je da se u njemu "stvaraju" bakterije koje sluze... e sad se nesjecam cemu al da su bitne te da taj zasebni dio mora bit osvjetljen 24h kako nebi opadala Ph vrijednost...


Zanima me dali je pozeljno imati i takav "sustav" kao satavni dio sumpa i ako mi ga mozes ukratko objasnit na kojem principu radi ili mi poslat nekakav link o toji temi...


PUNO HVALA
 

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
reef 390l pomoć
« Odgovori #6 u: Svibanj 30, 2007, 17:29:00 poslijepodne »
teško ćeš u HR nabavit mangrove mladice ,... u biti to što si vidio je refugium u koji se najčešće stavljaju macro alge poput caulerpe ili halimede,a možda je to bio i RDSB (remote deep sand bad), a najvjerojatnije kombinacija jednog i drugog,... uglavnom jeftino i poželjno kao dodatak filtraciji,...

Offline zorzezore

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
reef 390l pomoć
« Odgovori #7 u: Svibanj 30, 2007, 18:01:00 poslijepodne »


Asto se pumpe ticekoja sluzi zavracanje vode iz sumpa nazad u akvarij...


Koja bi tu idealna opcija bila?
 

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
reef 390l pomoć
« Odgovori #8 u: Svibanj 30, 2007, 22:40:00 poslijepodne »


Imam iskustvo sa TUNZE skimmerom, a i sa oba tipa pumpi. Tunze je OK u pogledu visine (ako ti je nizak sump ormarić, ali se za iste novce može kupiti puno jači skimmeri (Deltec, TurboFlotor, i drugi). Što se Tunze Nano Stream pumpi tiče, imaju puno bolji protok od Marea Stream, a vibracije su se izgubile kad sam pod nosaće podmetnuo spužvice. Za povrat imam EHEIM do 2500 lit/h, ali sam ograničen preslabim preljevom (imam vanjski).
U sumpu možeš (preporučljivo je) napraviti RDSB koji još nasadiš makro algama (Chaetomorpha i Halimenia). Svijetlo im gori 12 sati kroz noč (da bi usporile pad pH u glavnom akvariju. Prestankom fotosintetskih aktivnosti pada pH (nakon gašenja svijetla na display akvariju) zato se 1/2 sata prije pali u sump-u!


Sve zvuči puno kompliciranije nego što stvarno je. Dobro došao u slani svijet i uživaj (i strepi kao i svi )
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline zorzezore

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
reef 390l pomoć
« Odgovori #9 u: Svibanj 31, 2007, 10:15:00 prijepodne »


Kao prvo fala na odgovoru gdin. Brada...


Sto se tice buke skimmera jel su Deltec i Turboflotor bucni? Nije da mi to predstavlja veliki problem al ak se moze dobit kombinacija dobar skimmer+manje buke, to bi mi bilo idealno. Antimon mi je spomenuo ATI skimmere... Kakvo je vase misljenje o njima... Predpostavljam da su svi oni slicni sto se kvalitete tice al eto citam o vrstama skimmera pa mi se cini da su Ventura i Dawn draft skimmeri bolje varijante.


Kakva je stvar sto se tice imitacije plima-oseka i valova... Citam da je za reef pozeljna sto veca cirkulacija vode... Wave Box, neki ga silno hvale dok drugi imaju navodno strah od pucanja stakla (na akvarij.org clan pod imenom: Ars spominje nekakvu paranoju od pucanja stakla pri naletu plimnog vala na stijenku stakla)... Dok drugi pak hvale kombinaciju Tunze Stream6000... Koliko sam ja shvatio bitno je da protok bude 10 puta veci od litraze akvarija... Znaci da bi za moj 390 litarski idealan protok pumpi bio 4000l/h na vise... A vidim da neki koriste WaveBox u kombinaciji sa Tunze Streamom6000...





 

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
reef 390l pomoć
« Odgovori #10 u: Svibanj 31, 2007, 14:12:00 poslijepodne »
Deltec skimmeri također spadaju u sam vrh ponude,... a šta se Arsove paranoje tiče, to nema veze sa waveboxom ,... nema straha od nikakvih pucanja stakla,...


Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
reef 390l pomoć
« Odgovori #11 u: Lipanj 03, 2007, 01:11:00 prijepodne »
opravo tako po meni je malo mali tank mozda za wawe ali ne nuzno