Ožujak 28, 2024, 10:25:54 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Novi reef  (Posjeta: 32511 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #75 u: Srpanj 31, 2021, 21:08:09 poslijepodne »
Evo, zaplivali veceras i prvi stanovnici....

Mirko i Slavko (ili je mozda Slavica,tko ce znati), adresa sump, pregrada 2, donji kat.....  :D

To je to za sada, i dalje cikliram, cekam rasvjetu, cekam..... pa sto docekam....


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Novi reef
« Odgovori #76 u: Kolovoz 02, 2021, 16:42:59 poslijepodne »
 :klap:

Ok.. idemo dalje..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Novi reef
« Odgovori #77 u: Kolovoz 10, 2021, 10:01:39 prijepodne »
Pozdrav Damirće i ostala ekipa.. Nije me bilo ne sićam se.. Pratim dalje rad akvarija. Moram priznat da mi se svidja donji dio sumpa. Samo naprijed. Lp svima  :zagrljaj:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #78 u: Kolovoz 14, 2021, 17:17:54 poslijepodne »
Pozdrav i tebi, lijepo te vidjeti ovdje....  :zagrljaj:


Dakle, mali apdejt...

Mjesec i pol dana se akvarij ciklira, od zadnjeg apdejta se sjecate Mirka i Slavka, dva imigranta iz nekih drugih voda, jos uvijek su zivi i djeluju zdravi.

Inace, nitko se nije "upecao" na izbor prvih riba u ovom reef tanku, valjda nema nikoga tko bi skuzio....  ;)

Naseljavanje nekim "pravim" stanovnicima ce jos malo pricekati, jednostavno je prevruce, trenutna temperatura vode je 29C, tako da, dok god malo ne zahladi, nek stoji sve ovako. Doduse, neki chiller je u planovima, no ne jos, ima precih stvari, a i ide jesen/zima.

Dotjerujem i doradjujem jos neke sitnice, prvestveno cable managment, da sve bude dostupno, a opet uredno, i sto je manje moguce vidljivo.

Danas je odradjena prva izmjena vode, promjenjeno cca 120L, doduse i bez toga parametri vode su ok, barem ovi koje mjerim, no ne zamaram se uopce s time, za sada se mjerenje izvodi test trakicama, koliko su pouzdane svi znamo, no daju neku okvirnu sliku. U ovoj fazi, i vise nego dovoljno.

Rasvjeta je stigla, montirana, sad malo svjetli efekta radi, i ljepote prizora, no, od sutra je gasim, nema poante da gori. Ovaj pristup cikliranja bez svjetla se pokazao odlicnim, do sada sam uvijek pokretao s svjetlima, i uvijek nailazio na iste probleme.

Rasvjetu jos moram podesiti i namjestiti, za sada je u nekom "default" rezimu rada, imam se kad igrati s podesavanjima.

Eto toliko za sada, kad (opet) bude neceg pametnog, javim se....  ;)

PS.... slike nisu neke, ali eto, rasvjeta je vec u "kasno popodnevno sunce s blagom naoblakom i mjestimicnom mogucnoscu za kisu" modu....  :D :D :D



Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi reef
« Odgovori #79 u: Kolovoz 14, 2021, 17:50:21 poslijepodne »
kaj nisi rekao da neces kineski LED  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #80 u: Kolovoz 14, 2021, 18:26:55 poslijepodne »
Jesam, no....

Desio se taj momenat, kad sam shvatio da kod bilo koje "name" rasvjete masno placam stvari koje mi uopce ne trebaju.

Moj komentar se odnosio vise na cuvene black boxove, koji nisu nista vise (i nista drugo) nego diy rasvjeta u ljepsem kucistu, nesto sto u osnovi svako moze i sam napraviti.

Ovo je proizvod oko kojeg nisam previse razmisljao, kad sam naletio na njega.....

Online kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Novi reef
« Odgovori #81 u: Kolovoz 14, 2021, 19:10:11 poslijepodne »
ja imam 2 chihirosa doma, jedan je WRGB 60, prva verzija i osim malo tupave aplikcije nemam zamjerke na tu rasvjetu. No nije bas niti kostala sicu kao A serija tak da sam i ocekivao konkretan proizvod.
Druga je onaj mali C, mislim 361 i to je klasicni kinez od 150kn,  svjetli, imas dimmer, dobro izgleda i za razliku od vecine tih nano lampi kaj su vise spot nego bilo kaj drugo, ova pokriva dosta vecu povrsinu. Ali......kod mene je na kozicnjaku, vjerujem da bi bio ok za neku 30x30x30 kocku sa necim kaj ne trazi previse svjetla jer bez obzira kaj pise u specifikaciji, nisu to iste ledice kao u boljim (skupljim) modelima

Obzirom da i te tvoje kostaju malo vise od klaasicnog kineza, vjerujem da ce biti OK

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #82 u: Kolovoz 14, 2021, 21:00:36 poslijepodne »
Cuj, komentar svakako nije bio rasisticki - necu kineza.  :D

Kako si i sam istaknuo, postoji kinez, i postoji kinez.

Ono na sto sam ja mislio su klasicni kineski "black boxovi", koji u rangu 50-100$ u osnovi nude DIY rjesenje, upakirano u ljepse kuciste. Dakle, no name 3w ledice, spojene na pitajboga sta, 2 rucna dimmera, dok su spektar, i sto je u ovoj mojoj prici najbitnije PAR, totalna nepoznanica.

S druge strane, imas kineza da ti pamet stane - i izgledom, i specifikacijama, no u tom kontekstu, bogami i cijenom.

S ovom rasvjetom sam se nasao, jer mi nudi prakticki isto sto i proizvodjac i model cija je ovo kopija, 2 godine garancije, poznat spektar, poznat PAR, potvrdjen u testiranjima krajnjih korisnika, tako da, nemam razloga sumnjati da nece valjati.

Dodatno, dobio sam odlican popust, van redovne ponude, i dalje pricamo o (meni) ozbiljnijoj cifri, no, daleko podnosljivijoj.

Nekako mi je to bila jednostavna racunica, ili cu sad izvaliti hrpu love za brand rasvjetu, pa onda iducih godinu dana kokosariti i nemati za neki fragic, tester, ili neku sitnicu, koja mi je daleko potrebnija od rasvjete,  ili cu sad ici s nekom "budget" opcijom.... nisam se previse dvoumio....

Ako akvarij ikad preraste okvire ove, ili neke druge rasvjete, bit ce daleko lakse napraviti upgrade, kad sve ostalo imam i realno, malo toga mi treba....






Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #83 u: Rujan 20, 2021, 22:10:23 poslijepodne »
Da nebi netko, nedobog, mislio da je akvarij rahmetli.... :D

Prosao sam fazu borbe s nitratima, sad se rjesavam diatome, ima je jos mjestimicno po kamenu..... Nelose za nepuna 3 mjeseca (ako dobro racunam)....

Nesto se i stavilo unutra, nesto nije, ali nedam se...


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #84 u: Rujan 22, 2021, 19:16:30 poslijepodne »
Ak ne uspiješ ribe nabavit imaš Morsovce u Konzumu na akciji!  :harhar1:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #85 u: Rujan 22, 2021, 22:54:48 poslijepodne »
Eh, nabaviti.....

Ma daj, koliko ljudi je obecalo, morao sam naruciti konzerve da ih spakiram kad dodju, nece sve stati u akvarij....  :D :D :D :D

Polako, ne zuri mi se, iako, bilo bi odlicno da nesto pliva unutra....

Mozda ovih dana, mjeseci....  :D :D :D :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #86 u: Rujan 28, 2021, 21:25:25 poslijepodne »
Jos je ziv... :up:

Malo me yebe diatoma, pa dok se sve malo smiri, budu neke bolje slike....

Za sada, samo velika zahvala kolegama Sterymaru, koji je otvorio sezonu i odradio incijalno punjenje akvarija koraljiima, te kolegi M23Vu, koji  je zakucao ovih dana sa donacijom probrane selekcije zoa i slicnih lelujavih piydarija, i uz ciju pomoc je pokrenut refugium   :zagrljaj: :zagrljaj: :zagrljaj:

Hvala ljudi!

Orden narodnog heroja za iznimni doprinos revoluciji dobiva Dante, za svoj rad u ilegali....  :klap: :klap: :klap:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #87 u: Listopad 03, 2021, 13:31:31 poslijepodne »
Orden narodnog heroja za iznimni doprinos revoluciji dobiva Dante, za svoj rad u ilegali....

Ah, obiteljska tradicija...  :angel:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #88 u: Listopad 03, 2021, 20:15:07 poslijepodne »
Akvarij je sve manje smedj, sve vise se vraca bjelina pijesku i kamenu....

Doduse sad pusim neko zamucenje vode, pretpostavka neki bakterijski boom, parametri vode su svi ok, osim fosfata koje jos nisam testirao (ovih dana cu, kad nabavim testere), tako da nisam siguran sto ga je uzrokovalo.....

Imao sam nevjerovatan problem sa skimmerom, nesto sto nisam mislio da je moguce, a eto, ipak me pogodilo...

Dakle, od pocetka, skimmer radi nekim svojim tempom, bolje receno, ne radi, uhvati se jednog nivoa pjene unutar tijela, i onda samo pjeni na tom mjestu, ne formira se gusta pjena, ne dize se do posude, uglavnom, ne radi nista. Pokusao sve moguce nivoe vode u sumpu, unutar tijela, brzine pumpe, omjer zrak-voda, placao mise, molio se Svevisnjem (Druze Tito, pomozi) - nista.

Vec sam se pomirio da je skimmer neispravno smece, i poceo gledati zamjenu, i onda, kao i svako veliko otkrice u povijesti bazirano na cistoj ljenosti - rjesenje.

Izvadio sam filter carape, radi pranja, i nije mi se dalo stavljati druge, vec je kasno bilo..... u roku pola sata, skimmer je proradio normalno, poceo izbacivati gustu zeleno smedju pastu u casu..... podesio ga kako mi pase - skimmer radi nevjerovatno dobro.

Sutradan, idem ja ponovo staviti filter carapu, jer me nervira svaka sitna cestica koja pliva u vodi.... u roku 30 sekundi od stavljanja carapa - skimmer ne radi, pjeni bezveze na dnu skimmera.... Izvadim carape, par minuta - skimmer radi. Vratim carape - skimmer ne radi.

Hajde rekoh, poremete povrsinsku napetost, kuratz-palatz, nek stoji neko vrijeme - dani prodju, skimmer ne radi. Izvadis carapu, proradi momentalno.

Jedini zakljucak do kojeg sam dosao je da materijal carape ima nesto u sebi sto remeti rad skimmera (barem ovog mog), prao sam ih u kiselini, izbjeljivacu, namakao danima u ro vodi, ispirao, susio..... apsolutno nula bodova, cim stavim carape skimmer prestane raditi.....

Sad koristim obicni filter floss, moram si napraviti neke posude u stilu carapa radi lakse manipulacije i mjenjanja, i nikakvih problema nemam....

Cudno....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #89 u: Listopad 09, 2021, 22:13:23 poslijepodne »
Nemozes ih slikati....

Spanac i ostali sekretari (cuc) nisu bili raspolozeni za slikanje u kasne sate, tako da drugom prilikom....

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Novi reef
« Odgovori #90 u: Listopad 10, 2021, 21:20:19 poslijepodne »
Aj nek si više nabavio te ribetine da i kod tebe nešto pliva!  :up:
Jedino žalosno kaj u Viliju prek dva mjeseca nisu bili u stanju da ti pošalju ribe neg si ih moro uzet drugdi...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #91 u: Listopad 10, 2021, 21:30:29 poslijepodne »
A cuj druze....

Svjestan sam ja da to nisu nikakvi novci, da bi sad netko poletio raditi nesto sto mu mozda nije usput, niti zgodno, no, eto....

Sto da kazem, srecom ekipa iz Aquarooma je odradila posao, mozda nisu bas rjeciti, ali odradjeno u rekordnom roku...  ;) :D

Doduse nisam ni ja idealan kupac, za pozeljeti.....  :D :D :D

U svakom slucaju, kupovao sam kod njih, kupovat cu i dalje..... Svakako preporuka, samo da im lager potraje do slijedece ture popunjavanja ribama....  :up:


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #92 u: Listopad 11, 2021, 22:25:49 poslijepodne »
Drug Spanac....

Full metal jacket bitch....  :D :D :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Novi reef
« Odgovori #93 u: Listopad 13, 2021, 21:02:24 poslijepodne »
Evo, da opet pricam malo sam sa sobom....  :D

Konacno sam se rijesio diatome, 90% je nestalo, mjestimicno malo po kamenu, rakovi su odradili odlican posao u ciscenju, kamen dobiva lagano onu svoju prirodnu boju.

Rjesio sam se i faze mutne vode, dobra tri tjedna se u akvariju uglavnom nije nista vidjelo, kao mlijeko je bio, na kraju sam popiydio, i nabavio uv sterilizator, 24 sata kasnije voda je bistra, vjerujem jos sutra i bit ce kristalna. Interesantno je da u tom periodu, iako ja vecinu toga nisam vidio, koralji rastu kao blesavi, vec sam se bio uplasio da ce nesto krepati....

Nisam pristalica (neznam zasto) uv-a, i vjerovao sam da mi taj komad opreme nece trebati, niti sam ga igdje predvidio, no, ipak ga planiram spojiti na cjevovod kao trajni prikljucak, iako vjerovatno necu koristiti konstantno, no nek je tu spojen i spreman ako zatreba.

Sad se nadam konacno rastu neke korisne alge, da mogu dalje popunjavati akvarij.