Travanj 28, 2024, 18:04:37 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: planarija  (Posjeta: 1731 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
planarija
« u: Veljača 01, 2015, 21:40:45 poslijepodne »
malo sam pretjerivao sa hranom kada sam nabavio nove organizime, ono da im nista ne bi falilo.... i navukao planariju. na koji nacin da je rijesim?

Offline PeraCar55

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 764
  • Spol: Muški   Dob: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: planarija
« Odgovori #1 u: Veljača 01, 2015, 21:45:30 poslijepodne »
Ribe će ih pojesti...bar je tako bilo u mom slucaju...
Enjoying cichlids...

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: planarija
« Odgovori #2 u: Veljača 01, 2015, 21:56:39 poslijepodne »
u mom nije slucaj.... bilo je planarije i dok je bilo riba. a sada u njemu nema riba...

Offline kliker

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1155
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Donja Lomnica VG
Odg: planarija
« Odgovori #3 u: Veljača 01, 2015, 23:09:35 poslijepodne »
Eto ja sam isto nedavno primjetio planariju u akvariju zbog gustoće biljne mase pa je bilo zavučene hrane do koje nitko nije mogao.
Naime prije kad sam ju imao htjele su je neonke jesti i sad ja uhvatim jednu reko da bacim ribicama da jedu i nijedna riba nije htijela pojesti tj. uzele su i ispljunile van, a redom su uzele rasbore espei,  killifish te galaxy.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: planarija
« Odgovori #4 u: Veljača 02, 2015, 07:45:21 prijepodne »
Mozes ih pokusati prorjediti tako da ih hvatas. To je naj lakse da uzmes neku spricu, veliku, recimo onu za hranjenje. U nutra stavis komadic mesa, salame, shunke... Napunis akvarijskom vodom te stavis u akvarij tako da rupica na sprici dira neko mjesto gdje znas da prolaze (staklo, drvo, i slicno). To ostavis preko noci, do jutra (ako je meso mirisljavo) ce ih podosta biti nutra. Izvadis van i ponovis postupak. Ovo ce ih samo prorjediti... Ako uz to smanjis hranu, mozda ih svedes na 0. Iako, uvijek ce ostati shansa da ostanu jajasca...

Metoda broj dva je - kemija...
Tvar se zove Fenbendazol. Moze se naci (tj, mogao se naci) kod veterinara, koji su sredstvo koristitli za ciscenje konja, krava i svinja (mislim da i domacih zivotinja). Mozes otici tamo i pitati.
Imas na Internatu za kupiti i sredstvo koje se zove "no planaria". Navodno je neotrovno za ostale organizme u akvariju.

Ja sam isto imao u jednom od akvarija planarije, koje su se prosirile na drugi, vjerojatno prenosenjem. Smanjenjem prehrane nisam uspio nista. Zamkama poput ove s spricom, gotovo nista. Svake noci bi upecao njih 20-30, ali ih je svejedno bilo hrpe iza toga...
Onda sam nabavio kemiju... Tu je malo triki... ako nabavis ovu za "konja" neces imati koliko krebas staviti u akvarij. Ono sto ti mogu reci je da guglas, te da pazis kad nabavis koliko djelatne tvari ti treba. Ima na netu dobrih pojasnjenja koliko ti treba djelatne tvari na litru.
Ako kupis "no planaria" na njemu imas uputu.
U svakom slucaju, 10g cak i slabijeg sredstva bi trebalo biti dovoljno i za vece akvarije...

Ja sam tretirao kozice, bbee, i ni jedna nije krepala... s konjskim sredstvom... Svakako savjetujem tretirati, pa ponoviti za par tjedana, iako ne vidis da se postoje. Meni su se sad ponovno pojavile u tom akvariju, nakon 6 mjeseci... Znaci da su ostala jajasca...

Eto, nadam se da sam ti pomogao.

Marko

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: planarija
« Odgovori #5 u: Veljača 02, 2015, 20:02:33 poslijepodne »
hvala Smarky... pomogao si, kako ne. ja razmisljam o jednom drugom, cini mi se jednostavnijem nacinu ....
lijepo prebaciti zivi svijet u jedan mali prirucni akvarij, a ovaj isusiti, nadam se da ce planarija izumrijet, i onda ga aktivirati ponovo.... i tako bih radio neku laksu promjenu setupa u njema.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: planarija
« Odgovori #6 u: Veljača 02, 2015, 20:06:47 poslijepodne »
hvala Smarky... pomogao si, kako ne. ja razmisljam o jednom drugom, cini mi se jednostavnijem nacinu ....
lijepo prebaciti zivi svijet u jedan mali prirucni akvarij, a ovaj isusiti, nadam se da ce planarija izumrijet, i onda ga aktivirati ponovo.... i tako bih radio neku laksu promjenu setupa u njema.
Vrijedi probati, iako, koliko sam citao, jajasca planarije prezive teske uvjete...
Ako ces mjenjati bas sve, a ostatak tretirati nekim sredstvima koja bi mogla pobiti jajasca, onda ok... Ovako, nisam siguran...

Offline pierre

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 577
  • Spol: Muški   Dob: 53
  • Lokacija: Osijek
Odg: planarija
« Odgovori #7 u: Veljača 02, 2015, 20:45:18 poslijepodne »
nesto cu probati svakao.... zivciraju me te spodobe!