Ožujak 28, 2024, 23:58:58 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: diy twinstar  (Posjeta: 7473 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
diy twinstar
« u: Prosinac 27, 2014, 17:59:25 poslijepodne »
diy twinstar !!
novi gadget..
vrlo jednostavno za napraviti, drzi vam alge pod kontrolom,,..
(naravno treba rjiešiti uzroke nastanka algi) u svakom slućaju kod mene je u finkciji nekih 15 dana i zadovoljan sam viđenim,..

imate puno manje zelene točkaste ili gotovo nestaje po kamenu, dok po staklu vise se ne vata ni zelena tockasta ni prasnjava alga tako da netreba magnetom dnevno cistiti saklo akvarija.. 
efikasan je i protiv končastih algi i smeđe alge..   
staviti ga ispod povrata filtera u akvarij tako da microbubblese rasprsuje po cijelom akvariju.   
težim rada po zelji,..
kod mene 45 min radi pa tri sata neradi, tako je za sad,.. ( uskoro moguća promjena rezima)

ima puno što i kako ga napraviti na youtube i općenito na netu..

evo moja slika
prva varijanta, napravio par komada do sada..



Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: diy twinstar
« Odgovori #1 u: Prosinac 27, 2014, 19:26:50 poslijepodne »
jos samo kad bi bilo neko objasnjenje sto je to tocno, sto ispusta, kako, gdje...?  :up:

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: diy twinstar
« Odgovori #2 u: Prosinac 27, 2014, 19:46:06 poslijepodne »

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: diy twinstar
« Odgovori #3 u: Prosinac 27, 2014, 19:51:45 poslijepodne »
to je ovo u originalu!
 http://www.twinstarnano.com/lang_en/whytwinstar/whytwinstar_1.html
skupo ko sam vrag..  ima ga već i u HR,.. mislim da je blizu 200 eur...

ovo je kao radi.. ima masu na you tube..


a ovo je jedan od diy verzija kao i moja..



Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: diy twinstar
« Odgovori #4 u: Prosinac 27, 2014, 19:54:53 poslijepodne »
pardon...ne pratim previse slatku vodu, ali ovo mi se ucinilo jako interesantno, onako na prvu.

nisam bio svjestan da se o tome vec pricalo, procitat cu linkove, hvala!  :up:

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: diy twinstar
« Odgovori #5 u: Prosinac 27, 2014, 19:56:05 poslijepodne »
bila vec rasprava o tome https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=93811.msg875681#msg875681

znam da je! fora je da se vidi dali ga je ko napravio..
meni je trebalo pola sata da ga slozim, za sad radi dobro samo se na katodi skuplja dosta nekakvog oksida pa je potrebno svaki par dana ga oćistiti, samo se stavi u limunsku kiselinu na par minuta i ponovo u akvarij,..

Offline manilu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 516
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Vodnjan
Odg: diy twinstar
« Odgovori #6 u: Prosinac 27, 2014, 21:01:48 poslijepodne »
Pa zar to ne poništava co2 u vodi?

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: diy twinstar
« Odgovori #7 u: Prosinac 27, 2014, 21:16:11 poslijepodne »
Daj mi reci od čega ti je mrežica i di si ju nabavio? Ja sam probao s nekom mrežicom koju sam našao doma, ali mi se stvaralo neko smeće po površini kad sam ju testirao
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: diy twinstar
« Odgovori #8 u: Prosinac 27, 2014, 21:21:01 poslijepodne »
prokrom

od neke kvalitetne friteze ili sl.

mučim se da nađem ovih dana

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: diy twinstar
« Odgovori #9 u: Prosinac 27, 2014, 22:34:16 poslijepodne »
mrežica je najbolja od friteze kako kaze Veco..
 
Ja je nisam našao pa sam radio od prokromske mrežice jednog brodskog filtera, a drugu sam napravio isto od filtera samo kvalitetnijeg prokroma..
jedan i drugi rade odličnio samo nakon par dana skupi se neka vrsta oksida na katodi, pa se treba čistiti..
u originalu na mrezicama se mjenja polaritet svakih trideset sekundi pa se ne hvata oksid, sad posto sam rekreaticvac u elektronici pokusavam sloziti sklop koji ce mjenjati polaritet tako da se ne zezam sa čišćenjem..

u svakom slučaju treba vam:
prokrom mrezica ( original je platina)
ispravljac output 12 v i 1000mA ili jaći ( ja imam na 2250mA)
lem žica i lemilica
i pattex ljepilo pištolj ( ljepilo za vruće ljepljenje (otopljena plastika ko silikon))
te kreativnost..

morate paziti da lem bakrene žice i mrežice dobro zabrtvite sa vrućim ljepilom, da nebi elektrolizom ispuštali bakar u akvari pa da ne pocrkaju kozice i puževi..
razmak između mrešica (jedna +, druga - ) mora biti oko 2 mm max,nesmu se dodirivati ..

i da! ne smanjuje količinu Co2 u akvariju..


« Zadnja izmjena: Prosinac 27, 2014, 22:43:44 poslijepodne od ZDmarinero »

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: diy twinstar
« Odgovori #10 u: Prosinac 28, 2014, 17:46:35 poslijepodne »
Evo i ja sam sklepao jedan nabrzaka  :roll:

Mrežicu sam uzeo od cjedila za čaj.
Punjač 7,2V 250mA

Mikro balončića pun akvarij  :clown:

Offline TOOMY

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb-Sesvete
Odg: diy twinstar
« Odgovori #11 u: Prosinac 29, 2014, 13:34:35 poslijepodne »
Imam pitanje, ako ta mrezica provodi struju kak to ne utjece na ribe?

Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: diy twinstar
« Odgovori #12 u: Prosinac 29, 2014, 14:45:38 poslijepodne »
Nisam prije naletio na ovo pa me zaintrigiralo no, poslije malo čitanja i guglanja, ne mogu se otet dojmu da se radi samo o fancy zapakiranoj elektrolizi vode. Rulja piše da zapravo ne možeš riješit postojeće alge (naročito ne one zeznute) - znači ak nemaš problema s algama onda ti valjda nit ne treba... Kad imaš problem, riješiš uzrok, a kad je uzrok riješen, ne treba nit preventiva. Zanimljivije je zapravo kakav je konačni utjecaj na kulture bakterija u filteru? Kak znamo da razvaljuje alge i štetne bakterije ali ne i one dobre? Kaj je zapravo s pH vode? Neki navode da raste ali zapravo nigde nema niš konkretno. Organizmi navodno ne prilaze dok radi, očito im nekaj smeta. Ima li netko stvarno iskustvo, brojke, izmjeren pH, nešto?

Offline pelikanac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: diy twinstar
« Odgovori #13 u: Prosinac 29, 2014, 16:50:10 poslijepodne »
Evo da se ja uključim nakon toliko čitanja , novi sam u akvaristici i diy "ljubitelj". Čim sam vidio da se može napraviti pokušao sam i evo radi več sat vremena bez problema (trans. 12v-700ma),ali počele su se pojavljivati Žute mrvice na površini(?) . Twinstar radi u jednoj posudi , ali ne još u akv.Šta bi te mrvice mogle biti?

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: diy twinstar
« Odgovori #14 u: Prosinac 29, 2014, 17:43:07 poslijepodne »
Evo da se ja uključim nakon toliko čitanja , novi sam u akvaristici i diy "ljubitelj". Čim sam vidio da se može napraviti pokušao sam i evo radi več sat vremena bez problema (trans. 12v-700ma),ali počele su se pojavljivati Žute mrvice na površini(?) . Twinstar radi u jednoj posudi , ali ne još u akv.Šta bi te mrvice mogle biti?

Dali si zalemljeni dio zasilikonizirao?? to je bino, jer ako nisi onda elektrolizom se otpusta bakar u vodu i od tuda ti može površina vode biti žučkasta!!

Offline pelikanac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: diy twinstar
« Odgovori #15 u: Prosinac 29, 2014, 17:53:26 poslijepodne »
Ma nije voda žučkasta ,krisatlno je čista ,ali evo nakon tri sata šta radi samo sitne žučkaste mrvice na površini!? Nije to neka velika količina možda u akvariju se ne bi niti primjetilo.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: diy twinstar
« Odgovori #16 u: Prosinac 29, 2014, 18:11:19 poslijepodne »
onda ti mrežica nije dobra

meni radi od jučer i nema nikakvih nusprodukta u i na površini vode

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: diy twinstar
« Odgovori #17 u: Prosinac 29, 2014, 18:16:51 poslijepodne »
hmmmm........... nije li to u originalu zamisljeno da radi u jako kratkim intervalima? Zato i ima taj kontroler i kosta brdo novaca.

Offline pelikanac

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 13
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
Odg: diy twinstar
« Odgovori #18 u: Prosinac 29, 2014, 18:30:45 poslijepodne »
Sada ga samo isprobavam ,zato radi tako dugo. Pokušati ču ponovo ispočetka , inače imam lijepu maglicu  :P.

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: diy twinstar
« Odgovori #19 u: Prosinac 29, 2014, 18:34:05 poslijepodne »
hmmmm........... nije li to u originalu zamisljeno da radi u jako kratkim intervalima? Zato i ima taj kontroler i kosta brdo novaca.

pa da
plus taj kontroler stalno mijenja polove, pa se ne kalcificira mrežica

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: diy twinstar
« Odgovori #20 u: Prosinac 29, 2014, 18:47:33 poslijepodne »
Nisam prije naletio na ovo pa me zaintrigiralo no, poslije malo čitanja i guglanja, ne mogu se otet dojmu da se radi samo o fancy zapakiranoj elektrolizi vode. Rulja piše da zapravo ne možeš riješit postojeće alge (naročito ne one zeznute) - znači ak nemaš problema s algama onda ti valjda nit ne treba... Kad imaš problem, riješiš uzrok, a kad je uzrok riješen, ne treba nit preventiva. Zanimljivije je zapravo kakav je konačni utjecaj na kulture bakterija u filteru? Kak znamo da razvaljuje alge i štetne bakterije ali ne i one dobre? Kaj je zapravo s pH vode? Neki navode da raste ali zapravo nigde nema niš konkretno. Organizmi navodno ne prilaze dok radi, očito im nekaj smeta. Ima li netko stvarno iskustvo, brojke, izmjeren pH, nešto?

ma naravno da je elektroliza vode!! u tom slučaju dobivaš da se djelovanjem struje dvije molekule H2O na elektrodama reduciraju u jednu molekulu cistog O2 i dvije molekule H2.
o nasanku algi, netreba pričati to sam naveo i na počeku ove teme ( problem algi se rjesavaju pronalazeći njihov uzrok) zato je glupo u ovoj temi raspravljati dali ce ti twinstar bio on diy ili original pomoći  u kompletnoj zastiti od algi..

dakle!
moje zapazenje sto se dogodilo u mom akvariju nakon koristenja ovog uređaja u mjesec dana koliko ga ja korisim...
postav je nov akvarij je star nekih 2 mjeseca.. tu je  https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=94559.0

znaći režim rada je 45 min rada pa tri sata pauza, ( neki stavljaju druge rezime rada ja sam za sad ovako )
na katodi se skuplja oksid kojeg treba cistit svaki par dana jer ako ga ima puno ne formiraju se microbubbles nego veliki mjehurići..
( kod originala se mjenja polaritet katoda, anoda,  svakih 30 sek,. pa ne dolazi do formiranja oksida)

alge;
definitivno manje prašnjave i zelene točkaste po staklu, (sada jednom tjedno prođem magnetom i malo pocistim staklo..)
jedino nevidim smanjenje zelene točkaste po kamenu, ali definiivno se ne širi..
Također končasta koja mi je redovno bila pojava kod novo formiranoga akvarija nje nema,..
Bradata alga, imam je nesto ali jako malo a ubijala me prošli puta kod formitanja novog akvarija.. ( peroksida sam potrosio na litre  ;) dok sam je obuzdao) sada toga vise nema.
Braon alge ili diatomeja koja je uvijek tu pogotovo kod novog akvarija sad je nema..

bilje;
puno bolje perla, zelenije je, forma lista kod nekih biljki je puno bolja..
prije sam imao dosta problema sa bolbitis heudelotii-jem jednosavno nije raslo ( akvarij je hight light) pa su listovi brzo propadali, crnili bi, te propadali i nazalost nisam imao uspijeha sa njim.. 
trenutno sada bolbitis raste ko lud baca nove listove kao da je neka brzo rastuća biljka,,..
kod micrososruma vise nema dijelova listova ( vrhovi listova) koji izgledaju da se tope..
po mahovini nema nikakvih algica ( čak ni kozice vise ne kopaju po njoj)..

ribe;
20 kardinalke Tanichthys micagemmae 
50 kozica rcs..
2 sijamca
1 nerita
super nista im ne smeta..

voda!
puno čistija i bistrija ( primjetim na oko, jer redovno mijenja jednom tjedno 50% vode)..
površina vode koja je inače prije bila dosta masnija sad je puno čišća.. ( prije sam znao skupljati tu masnoču sad to ne radim)

co2!
ne primječujem da mi zbog elektrolize i stvaranja 02 u akvariju dolazi do padanja koncentracije co2..

Parametre vode nisam provjeravao jer nema testove za njih pa o tome nemogu nista reći,,.

Uređaj - diy twinstar- ( tj mrežica) se nalazi pored co2 difuzora, ispod povrata filtera.(  tako da mjehuriće raspršuje po akvariju)

ovo gore je samo moje zaključak i moje promatranje mog akvarija u zadnjih mjesec dana u kojem koristim diy twinstar.
test cu nastaviti dalje.. obavještavaću vas koliko budem mogao..

lp.







Offline Pscydad

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 134
  • Spol: Muški   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb, Knežija
Odg: diy twinstar
« Odgovori #21 u: Prosinac 29, 2014, 20:29:45 poslijepodne »
OK, to je konkretan odgovor, i da, to je jedan lijep akvarij. Istina, kažeš da mijenjaš 50 % vode. Kod mene na primjer sa promjenom 25 % tjedno uopće nema zelene ni one prašnjave, kao ni drugih, osim naravno, malo crne po rubovima starih listova, al opet jako je zabiljeno, pa je to i logično. Popodne sam, više da provjerim dal se dobro sjećam kemije iz osnovne škole, napravio jednostavniju varijantu. Elektrode su od nehrđajuće žice za zavarivanje, malo svinute i odvojene ljepilom. Jako fini mjehurići i za sada nema izdvojenih nečistoća. Spojene na neki stari ispravljač 12 V, 500 mA. Rezultat je na slici (doduše slikano mobitelom). Čisto iz vica, probat ću izmjeriti što se događa s pH kroz par dana na manjoj količini vode. Zapravo me i dalje brinu bakterije iz filtera, ali to ne mogu na jednostavan način (moram zagnjavit nekog).

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: diy twinstar
« Odgovori #22 u: Siječanj 06, 2015, 15:54:02 poslijepodne »
evo jos jedan model!
bolja mrežica i čep od cedevite.


Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: diy twinstar
« Odgovori #23 u: Siječanj 07, 2015, 20:56:44 poslijepodne »
uf kod mene bujaju alge sve u 16 otkad sam upogonio diy twinstar

Offline ZDmarinero

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 268
  • Spol: Muški   Lokacija: Zadar
Odg: diy twinstar
« Odgovori #24 u: Siječanj 07, 2015, 23:02:41 poslijepodne »
ajde napravi pokus! pošto imas mrežicu od čaja..
stavi twinstar u bocu sa vodom i ostavi ga da radi cijeli dan!!
vidi sto će se dogoditi sa vodom mnakon 24 sata!