Ožujak 29, 2024, 01:52:01 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kako napraviti sam akvarij u sobi?  (Posjeta: 22634 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« u: Srpanj 13, 2004, 11:33:00 prijepodne »


Bok drustvo!


Kao sto je Ars vec najavio, kada se preselim u Split dragi i ja namjeravamo udubljeni dio sobe (oko 50 cm dubine) pregraditi s knaufom i sloziti morski akvarij od kojeg bi se izvana vidjela samo prednja strana.... Evo moja 2skromna crteza (nemojte se smijati )


1. ovo je tlocrt sobe... ovo izbocenje na gornjem zidu je dio nosivog zida s cije lijeve strane (siva uska linija...) sve do lijevog zida su vrata od francuskog balkona... s njegove desne strane je udubljenje od 50 cm dubine koje ide sve do desnog zida, oko 3m. Na donjem zidu je ulaz u sobu iz hodnika, a na desnom zidu ulaz u sobu iz blagavaone. E sad, ovo udubljenje smo mislili pregraditi s knaufom... cinilo nam se da je 3 m ipak malo predugacko za akvarij pa smo mislili staviti na 50 cm dubine oko 1,5m duzine i oko 50 cm visine akvarija cija prednja strana bi bila vidljiva a sve ostalo skriveno u knauf. Ovo plavo je naravno akvarij... e sad, kako ne bi bilo previse slobodnog prostora s lijeve i desne strane, ovo sivo lijevo od akvarija, malo uvuceno, bi bila napravljena polica, za knjige npr., a desno bi bio goli zid... Do akvarij bi se dolazilo otvaranjem knaufa (napravili bi "vrata") iznad akvarija. Meni je cak palo na pamet da ne bi bilo lose od ove police s lijeve strane napraviti vrata pa da se moze uci u supljinu iza akvarija, dakle do njegovelijeve stranice....








2. Ovako bi to izgledalo s prednje strane (osim sto nisam nacrtala vrata iznad akvarija)... ovo ispod akvarija bi bilo nesto kao nisa, udubljenje u knaufu za knjige, lampu, sta vec... cisti ukras....





Pa sad... ono sto mene zanima, kako vam se svida ideja, koliko vam se to cini realno za napraviti?


Da li da kupujemo gotovi akvarij ili da ga damo napraviti kod staklara (Ars kaze staklar, a mislim da nam je to i najbolja i najjeftinija varijanta, jedino sam malo paranoicna sto se tice curenja pa me interesira kakva iskustva imaju drugi s DIY akvarijima?!?!)?


Sta predlazete za filtraciju (Ars je predlozio, s obzirom na duzinu akvarija, 2 filtera sa svake strane, sto mi se cini sasvim logicno... s tim da bi jedan od njih napravili s bioloskim fitratorima... npr. Caulerpa i skoljke, ili zivo kamenje)?


Sta nam sve treba od opreme (sta od te opreme mozemo sami napraviti, a sta moramo kupiti), kakvo postolje?


I da li tko zna gdje se mogu naci stranice na kojima ljudi rade nesto ovog tipa, cisto da vidim ideje?

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #1 u: Srpanj 13, 2004, 11:35:00 prijepodne »
da, i ovaj naziv teme mi je kao da sam nepismena... poanta je DIY, savjeti kako?

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #2 u: Srpanj 13, 2004, 13:59:00 poslijepodne »


Na eemu ae stajati akvarij?


Meni osobno bi se više svi?alo da ta udubina bude pretvorena u "regal" u kojeg bi se uklopio i akvarij, isto bi se vidjela samo prednja strana.


Što rukovodi da se odlueiš za knauf? Cijena ili što drugo? (Nisam radio s knaufom pa ne mogu reai ništa pametno osim da mi se ne svi?a kao materijal, osim za glatki pregradni zid.)
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #3 u: Srpanj 13, 2004, 14:08:00 poslijepodne »
Citat: maratonac



Na èemu æe stajati akvarij?


Meni osobno bi se više sviđalo da ta udubina bude pretvorena u "regal" u kojeg bi se uklopio i akvarij, isto bi se vidjela samo prednja strana.


Što rukovodi da se odluèiš za knauf? Cijena ili što drugo? (Nisam radio s knaufom pa ne mogu reæi ništa pametno osim da mi se ne sviđa kao materijal, osim za glatki pregradni zid.)





Ne znam na cemu ce stajati, zato i trazim savijete ... razmisljali smo o raznim solucijama, no ako je iza pregradnog zida (knaufa) onda nije bitno kako izgleda, estetski, jer se ionako ne vidi... glavno da je dovoljno stabilno... ideje?


Sto se regala tice, pokusavam ih izbjeci cijeli zivot jer ih zaista ne volim, zato smo razmisljali o knaufu.... prvo je ideja bila ugraditiakvarij u neki od zidova, ali onda je Ars rekao nesto sto je totalno logicno, a to je da zidovi obicno nisu dovoljno debeli i da necemo dobiti dovoljnu dubinu akvarija... pa nam je palo na pamet da sami "napravimo" zid u koji ce biti ugraden akvarij a "samo mi znamo da iza zida ima rupa" - mos si mislit


Sto se knaufa tice on je idealno rijesenje za pregradne zidove... sto i zelimo postici...

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #4 u: Srpanj 13, 2004, 14:35:00 poslijepodne »


Ja sam teoretski razmišljao o svom buduaem velikom akvariju i palo mi je na pamet da postolje bude od blokova siporeksa. Prostor izme?u nosivih blokova može se iskoristiti za police, otprilike kako si i planirala.


Kako misliš imati i vrata na tom knauf zidu (jedna sa strane, jedna ispod), mislim da bi ipak bio bolji neki drugi materijal. Valja se raspitati i kako podnosi vlagu, trebali ga dodatno zaštititi, posebno na rezovima.


Važan je dobar i lak pristup tanku, tako da ta "vrata" treba pažljivo smisliti.


Kad budeš u Splitu, javi se, pa možemo, naravno ukljueujuai i Arsa, napraviti jedan "brain storming".


Ti poslije koristiš ideje koje ti pašu.
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline jojs

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 207
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #5 u: Srpanj 13, 2004, 14:57:00 poslijepodne »


Postoji Knauf koji je "vodonepropustan" ali to ne zanci dase onneceraspasti ako je stalno pod nekom vlagom, takvaKnauf ploce su za sekundarnu vlagu, najcesce se koriste za stropove u kupaonicama i za ispod krova.


Knauf ploce nisu nesto nosive ipak vam je to jedna vrsta gipsa koji je inpregniran izmedju par slojeva papira(kartona)


Ali za sakrivati i raditi umjetne zidove knauf je sasvim ok.


Moj savjet je ako vec ste se odlucili za takvu ideju tj. da akvari postavite i da sve to ljepo oblozite knaufom, onda je naj bolji vodonepropustan malo je skuplji ali ipak pokraj njega ce stajati voda.
Nemojte djeci dopustiti da ribe uce plivati ...
Zagreb,Svetice

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #6 u: Srpanj 13, 2004, 15:17:00 poslijepodne »
Citat: maratonac



Ja sam teoretski razmišljao o svom buduæem velikom akvariju i palo mi je na pamet da postolje bude od blokova siporeksa. Prostor između nosivih blokova može se iskoristiti za police, otprilike kako si i planirala.


Kako misliš imati i vrata na tom knauf zidu (jedna sa strane, jedna ispod), mislim da bi ipak bio bolji neki drugi materijal. Valja se raspitati i kako podnosi vlagu, trebali ga dodatno zaštititi, posebno na rezovima.


Važan je dobar i lak pristup tanku, tako da ta "vrata" treba pažljivo smisliti.


Kad budeš u Splitu, javi se, pa možemo, naravno ukljuèujuæi i Arsa, napraviti jedan "brain storming".


Ti poslije koristiš ideje koje ti pašu.








Siporeks kao postolje mi se cini o.k ideja, a kako bi postavio blokove? U kutove normalno, medutim trebalo bi nekako "podboltati" i u sredini, kako? Da li bi isto postavio siporeks ili bi nekako "stpove" od siporeksa povezao nekom podlogom? Kao sto se vidi fizika mi nije jaca strana , pa nemojte zamerit decki


Dobro, vlaga ako je akvarij otvoren... a sta se ni bi moglo sloziti, dati napravitinekakve poklopce da ne isparava?


Sto se pristupa tice, definitivno se slazem... prije svega treba dobro prouciti knauf, koliko je tezak... da li postoji mogucnost da se sloze nekakva pristupna vrata s gornje strane, da se otvaraju na principu haube na autu?


Naravno, kad cijela prica krene cu vas ja sve ukljucit , pa da se onda malo svi zajedno divimo akvariju idruzimo na pivi, a ne samo ovi u Zagrebu

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #7 u: Srpanj 13, 2004, 15:19:00 poslijepodne »
Citat: jojs



Postoji Knauf koji je "vodonepropustan" ali to ne zanci dase onneceraspasti ako je stalno pod nekom vlagom, takvaKnauf ploce su za sekundarnu vlagu, najcesce se koriste za stropove u kupaonicama i za ispod krova.


Knauf ploce nisu nesto nosive ipak vam je to jedna vrsta gipsa koji je inpregniran izmedju par slojeva papira(kartona)


Ali za sakrivati i raditi umjetne zidove knauf je sasvim ok.


Moj savjet je ako vec ste se odlucili za takvu ideju tj. da akvari postavite i da sve to ljepo oblozite knaufom, onda je naj bolji vodonepropustan malo je skuplji ali ipak pokraj njega ce stajati voda.








Naravno, zato sam i mislila dobro zastiti akvarij nekim poklopcem!? Da ne isparava...


Sto se tice knaufa... da, koristili bi ga iskljucivo kao pregradni zid...

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #8 u: Srpanj 13, 2004, 15:27:00 poslijepodne »


Eetiri vertikalne ploee siporeksa: na poeetku i kraju, te dvije na jednakim razmacima izme?u (otprilike na svako 0,5 metara). Preko toga debela iverica - ploea za kuhinjsku radnu plohu.


Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Marko69

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 940
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #9 u: Srpanj 13, 2004, 19:34:00 poslijepodne »
Nije mi jasno. Ti namjeravaš napravit zid od knaufa samo da bi se akvarij nalazio u zidu. Ideja je u najmanju ruku...
Split/Hrvatska

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #10 u: Srpanj 14, 2004, 10:12:00 prijepodne »


Citat: Marko69
Nije mi jasno. Ti namjeravaš napravit zid od knaufa samo da bi se akvarij nalazio u zidu. Ideja je u najmanju ruku...



Ajde...dovrsi ak se usudis!


, pa poanta i je u tome da date svoje misljenje...


U svakom slucaju, necu pregraditi dio stana da bi mi akvarij bio u zidu nego to udubljenje i onako nema neku veliku funkciju, a s obzirom da je soba dovoljno velika pregrada ju nece znacajno smanjiti, a ja cu dobiti policu za knjige i savrseno sakrivene dijelove akvarija i prekrasnu sliku na zidu - a izbjeci cu regal!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #11 u: Srpanj 14, 2004, 11:38:00 prijepodne »


evo baš sam ovaj vikend knaufao plafon


uff...moram o ovome malo razmislit a trenutno baš i nemam vremena..javim se sutra...



Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #12 u: Srpanj 14, 2004, 11:58:00 prijepodne »
Ajde, bas me interesira sta ces smisliti... samo nemoj kao Baltazar

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #13 u: Srpanj 14, 2004, 12:29:00 poslijepodne »


I dalje mislim da zatvaranje akvarija komplicira život u slueaju bilo kakvih radova. Sve je dobro dok je dobro, ali kad nije... još i moguae zezanje zbog otežanog pristupa ovome ili onome.


Mogu shvatiti averziju prema regalima, ali može se sve to napraviti lipo i bez knaufa, ali i bez klasienog regala.


Npr. ljeti ae hla?enje biti problem ako je akvarij tako strogo odvojen od ostalog životnog prostora - ni klima mu neae moai pomoai!
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #14 u: Srpanj 14, 2004, 12:33:00 poslijepodne »
a daj onda neku ideju... kako? Ubaci koju sliku ili link na netu da vidim, moze?

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #15 u: Srpanj 14, 2004, 12:55:00 poslijepodne »
Potrudit au se!
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Marko69

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 940
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #16 u: Srpanj 14, 2004, 13:41:00 poslijepodne »
Citat: maratonac



I dalje mislim da zatvaranje akvarija komplicira život u slueaju bilo kakvih radova. Sve je dobro dok je dobro, ali kad nije... još i moguae zezanje zbog otežanog pristupa ovome ili onome.


Mogu shvatiti averziju prema regalima, ali može se sve to napraviti lipo i bez knaufa, ali i bez klasienog regala.


Npr. ljeti ae hla?enje biti problem ako je akvarij tako strogo odvojen od ostalog životnog prostora - ni klima mu neae moai pomoai!








Ma baš sam na to mislia. Napravat zid samo da bi bi akvarij bia u zidu mi nije... Šta kad ga triba razbucat, a kad triba ovo a kad triba ono. Ako bi napravili amo rea zid pa rupu u njemu di ae stajat akvarij pa da se može i izvadit tj. samo izvua onda u redu. Ali ako da bude potpuno zatvoren to mi nije no funkcionalno a nije mi ni estetski.
Split/Hrvatska

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #17 u: Srpanj 14, 2004, 14:51:00 poslijepodne »


Hvala maratonac!


Markic, ovak... u ovo ne bi ulazilia da ne mislimo sloziti neki jednostavan pristup akvariju - sto zbog ciscenja, uklanjanja (nadam se sto manje) mrtvih zivinica, sto zbog (nadam se nikad)popravljanja akvarija jer curi!!!! i sl. Meni se iskreno cini da je teze baratati s akvarijem ugradenim u zid nego s ovim sto mi mislimo napravit, ako dobro napravimo... zato i je otvorena tema da vidimo sto ljudi misle o tome, kako to najbolje napravit!!!


Sto se estetike tice, meni osobno je to najljepsi moguci izgled akvarija... no, o ukusima se ne raspravlja pa eto...


A evo i slike s net-a kako bi to u finalu trebalo izgledati, naravno, druga prostorija, ravan zid i dodatna polica s knjigama s lijeve strane:











Ali moram priznati da mi je palo na pamet sloziti i nesto poput ovoga i staviti u desni gornji kut (ako pogledate moj bajni crtez, prvu sliku):





... i ovako nesto, ali bez ovog slobodnog prostora iznad, tj. citav akvarij staviti u zid izmedu kuhinje i boravka(to je na mom prvom crtezu citav donji zid)... ali mi se cini da bi onda akvarij bio preuzak jer je zid prilicno tanak....









Offline mares

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 8
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #18 u: Srpanj 24, 2004, 23:49:00 poslijepodne »
ri--op

Offline Marko69

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 940
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #19 u: Srpanj 25, 2004, 10:44:00 prijepodne »


Nemoj ti meni Markic...





Split/Hrvatska

Offline For_life

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 276
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #20 u: Srpanj 25, 2004, 19:07:00 poslijepodne »
mrak
Grad od milijardu bendova-Grad na na Rječini

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #21 u: Srpanj 25, 2004, 23:26:00 poslijepodne »


Bach sad se sjecam da je Ars pricao o tome u nekoliko njegovih postova(samo nisam znao da je rijec o tebi)ok tek tpliko da se vidi da to nije fiks ideja evo jednog linka sa slicnom idejom(vasa je bolja)


[url]http://www.diynet.com/diy/home_improvement/article/0,2037,DI Y_13954_3024307,00.html[/url]
Oh sto te volim joj

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #22 u: Srpanj 26, 2004, 10:28:00 prijepodne »


Maratonac jeza postolje od siporexa -dopada mi se. Jednostavno, brzo se zazida, a može podnositi brdo težine. Ako ideš savljati knauf lako može poslužiti i kao nosae za prievrstiti ga. Zid napravljen odsiporexa lako se oblikuje.


Meni se eini da ako ideš zatvarati cijeli zid u knauf da gubiš dosta prostora (nema podataka o dimenzijama sobe). Možda bi bilo zgodnije da akvarij smjestiš više lijevo - odmah do izboeine nosivog zida i da postojeai nosivi zid produžiš knaufom. Akvarij bi mogao biti vidljiv sa dvije strane - spreda i sa desne strane. Ako ti se to ne svi?a, produži knauf onoliko s desne strane koliko di je debeo komadia nosivog zida - da bude simetrieno. Ja bih izbacio policu, a eventualno desno od akvarija možeš na zid staviti nekakvu sliku - a možda je i ona suvišna. U prostor izme?u akvarija i desnog zida mogla bi biti nekakva fotelja ili sl. (teško je dati neki knkretni savjet kad ima malo podataka o ure?enju i namjeni sobe - pretpostavljam da se radi o dnevnom boravku.... Pa negdje mora doai i televizor....





Inaee postolje se može napraviti i od eelienih cijevi kvadratnog ili pravokutnog profila koje se zavare tako da konstrukcija bude statieki sigurna.



Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #23 u: Srpanj 26, 2004, 10:35:00 prijepodne »


Soba ima 20 kvadrata... to mi se cini sasvim dovoljno jer ako pregradimo 0.5 m dubine ne gubimo jako puno... a ionako smo mislili ici na minimalisticki pristup... sto manje namjestaja, kutni kauc, MOZDA jedna "fotelja", stol i telka.... knjige bi bile u onoj polici od knaufa kod akvarija...


A da li netko ima ideju koliko bi sve ovo ocemu smo pisali (knauf, siporeks, staklar i staklo, filteri itd u kucnoj izradi kostalo... ono, red cijene.... kn?

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Kako napraviti sam akvarij u sobi?
« Odgovori #24 u: Srpanj 26, 2004, 11:01:00 prijepodne »


Euj, ja radim akvarij u hodniku (700 l) koji ae biti ugra?en u ugradbeni ormar za cipele. Postolje ae biti od zavarenih kvadratnih cijevi, akvarij ae biti uokviren u dva prstena od inox-a, postolje au obuai u ivericu (ugradbeni ormar) tako da sa akvarijem eini jednu plohu.


Do sada sam potrošio:


Staklo 12 mm - 4,5 m2 2000 kn.


okvir od inoxa debljine 2mm - 1000 kn.


eeliene cijevi za postolje 2x3 cm - 300 kn


a faliii još puno toga..... ( mehanizmi za ladice, okovi za vrata, ABS iverica odrezana na mjeru, pa potrepštine za akvarij tipa filteri, rasvjeta, kojekakvi instrumenti za mjerenje kakvoae vode....,šljunak, biljke, ribe,...)





Uglavnom, meni se eini da ae moj projekat premašiti cijenu od 10000 kn.





.... zato i ide ovako kilavo..... vea skoro 6 mjeseci.....a ne vidi mu se kraja....Edited by: kreo