Travanj 27, 2024, 21:08:21 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku  (Posjeta: 37036 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #25 u: Ožujak 27, 2006, 11:49:00 prijepodne »


Evoi mene napokon


Doslo do pokvarenog telefona pa nisam ni znala da smo objavljeni ...


Sto se tice tehnikalija, definitivno je Ars taj koji je zasluzan i odgovoran za pitanja , mi cemo onaj drugi, bioloski dio...


Ako ce sve ici po planu, danas dodajemo pojacanje, a sutra - preksutra ga punimo





Drzite fige !!!

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #26 u: Ožujak 27, 2006, 15:38:00 poslijepodne »


'ko kaze da se akvarij ne moze sloziti preko noci ...






Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #27 u: Ožujak 27, 2006, 15:47:00 poslijepodne »


dobaaaaar


dok dođem ima da je pun vode da imam u kaj buljit , a kad dođem sljedeće godine očekujem i izgled sličan ovome

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #28 u: Ožujak 27, 2006, 16:56:00 poslijepodne »
a di ćeš ovako bijeli jupol nabavit? da nije to neki fluorescentni?

Offline amici

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split
    • http://www.akvarij.net
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #29 u: Ožujak 27, 2006, 20:09:00 poslijepodne »
Reka sam da neèu gledati dalje,ali ste me dobro zeznuli s tom munjevitom brzinomSad bi i ja takav jooooooooooooooooooooj kako sam ljubomoran.Akvarij ti je više nego super!!! Edited by: amici
SPLIT (ŠINE)-HRVATSKA

Offline amici

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split
    • http://www.akvarij.net
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #30 u: Ožujak 27, 2006, 20:12:00 poslijepodne »
Nadam se da če ovako i u stvarnosti izgledati
SPLIT (ŠINE)-HRVATSKA

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #31 u: Ožujak 28, 2006, 00:57:00 prijepodne »
Pojacanja su tu, prekosutra se puni.... Ars, si cuo?

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #32 u: Ožujak 28, 2006, 13:34:00 poslijepodne »
yes!

Offline murk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 579
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #33 u: Travanj 01, 2006, 17:29:00 poslijepodne »


L U D O
tko zna zna, ko nezna dva

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #34 u: Srpanj 09, 2006, 14:44:00 poslijepodne »


A evo da i ovu temu malo obnovimo, da me Veksi ne zeza da sam prodana dusa


Eto, s akvarijem se SVASTA desavalo u meduvremenu, sto cete vidjeti po slikama... tehnicke detalje ce ubaciti Ars, a ja za prvu ruku par slicica ... sutra bi trebale biti postane bolje (ako se Ars udostoji DOC!!!! )


Pa krenimo:











































































Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #35 u: Srpanj 09, 2006, 15:19:00 poslijepodne »
.....odlično.....



Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #36 u: Srpanj 09, 2006, 15:54:00 poslijepodne »
ajde, ajde..skoro si se iskupila

mani tejničke detalje, daj biologije... vidim da ima puno živine koju treba hraniti-kak hranite sve to? i kaj je ovo crveno s 3 rupe? i jel ima problema s bio filztracijom, jer mi se nekak čini da ovo kamenje baš i nije porozno? i koji je ovo drugi glavočić (ne pjevčić) i kaj......


Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #37 u: Srpanj 09, 2006, 17:38:00 poslijepodne »
mene zanima koja je ono kozica sta lici na lignju?
Split / Hrvatska

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #38 u: Srpanj 09, 2006, 19:41:00 poslijepodne »
ovih dana u bazi, za sad na forumu...



GNATHOPHYLLUM ELEGANS (Risso, 1816)


Koljeno: Arthropoda


Razred: Malacostraca


Red: Decapoda


Porodica: Gnathophyllidae


Ova vrsta raka naraste do svega30 mm. Tijelo mu je tamno smeđe
(skoro crne) boje s nizom sitnih žutih pjega, dok su rostrum, noge,
kliješta i antene bijele ili ljubičaste boje.


Ovaj dekapodni račić rasprostranjen je u Atlantiku i cijelom Mediteranu. Živi u livadama morske cvjetnice Posidonia oceanica ili
u naseljima alga na dubini od 2 do 40 m. Navodi se kao vrlo rijetka
životinja, što može biti krivi navod s obzirom na to da se radi o
maloj, ne tako lako uočljivoj noćnoj životinji. U svakom slučaju, ovaj
račić smatra se jednim od najtraženijih stanovnika u jadranskom
akvariju akvariofila.


Preferira hranuživotinjskog podrijetla. Hrani se tijekom noći.
Razmnožava se od srpnja do listopada prilikom ćega ženka nosi jaja
smeđe - ljubičaste boje.


Teperatura mora u akvariju ne bi trebala preći 22 C


Offline Rossonero

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1489
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Split
  • Malawi & Tanganyika
    • Hrvoje Jukica Photography
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #39 u: Srpanj 09, 2006, 19:49:00 poslijepodne »
Bravo      
Hrvoje - Split

Offline asterix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #40 u: Srpanj 09, 2006, 21:40:00 poslijepodne »
     
prelijepo    

kako se odrzava temp. na ovim vrucinama u jadranskom akvariju?

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #41 u: Srpanj 09, 2006, 22:57:00 poslijepodne »
....mene zanima koliko je već akvarij u ovom postavu (šta je zadnje došlo u njega i kada),kako ste rješili hlađenje i koja je ovo podloga,sviđa mi se.......




Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #42 u: Srpanj 09, 2006, 23:16:00 poslijepodne »


Ej ljudi, bas vam hvala , drago mi je da vam se svida... ja nisam 100% zadovoljna... ali tjesim se da je tek u fazi slaganja ...


U svakom slucaju, od pocetka teme kada je to izgledalo ovako...





... do danas smo izbacili ovaj desni tank - refugium (sa 2 nije funkcioniralo... nikako da skuzimo zasto ali stalno bi se jedan praznio, a drugi punio, nista nije pomoglo) pa smo na njegovo mjesto samo spojili pumpu u zatvorenu cirkulaciju cijev iz akvarija-pumpa-cijev u akvarij radi cirkulacije, a kad ga uspijemo nabaviti na to mjesto dolazi chiller.


tako da to danas izgleda ovako...





Dakle, ovo gore pod aluminijem (zastita da ne oslijepimo) su 4 x T5 neonke, 2 coralstar i 2 aquastar koje se pale na timer, najduze gore bijele aquastar, a coralstar nam sluze za prelazno razdoblje i simuliraju zoru i sumrak... jos nam fali moonlight... to tek trebamo slozit


+ lijevo





Dakle situacija je ovakva,ovo je kombinacija 2 u 1...sump/refugium... skroz lijevo smo na kraj cijevi koja dovodi vodu iz akvarij"nataknuli""carapicu" od filter spuve koja se inace koristi za nape, u prve dvije pregrade ubacili smo Caulerpu za bio filtraciju (ova plava spuzva ispod sluzi jedino za to da se Caulerpaima za sta prihvatiti)... u pregradi do gdje se na dnu vidi "nesto" stavili smogranulice za micat fosfate (privremeno dok ne dode fosfat remover) i aktivni ugljen,a u zadnju je ubacena jos jedna grublja spuzva za razbijanje mjehurica (ista kao ispod Caulerpe)... na kraju je pumpa i iz nje cijev u akvarij ... to funkcionira ....


Trenutno smo u nabavci skimmera jer nam ne stimaju parametri... nismo sigurni zasto tocno, ali cini nam se da je voda koju redovito mijenjamo losa (mjerio Ars na mjestu gdje inace skupljamo pa kaze da su parametri isti kao kod nas u akvariju - uzasni!!!!)...


U svakom slucaju kao posljedica previse nitrata, fosfata i sl. javlja se ovo crveno, nitasto ljigavo cudo u dnu slike... najvjerojatnije se radi o vrsti roda Lyngbya koja pripada grupi cyano algi, a koje OBOZAVAJU puno nitrata i inih sra... Uglavnom, ovo se pocelo siriti prije nego smo ubacili Caulerpu i granule za micanje fosfata pa sad cekamo da vidimo sta ce se desiti, treba vremena, ali ako nam je teorija tocna, ovo cudo bi se trebalo povuci kada se Caulerpa "najede" nitrata, fosfata i sl. tj. kad se parametri mora malo ustabile, a i skimmer ce nam dobro doci, pa eto:








E sad... temperatura nam je cijelo vrijeme oko 24C sto je previse, ali za sada sve nekako zivi, i izgleda O.K. osim makro algi koje se redovito raspadaju (uz iznimku Caulerpe koja raste)... e sad... 24 je jos NEKAKO o.k... u svakom slucaju bilo bi bolje da je nize i na tome radimo (nabavljamo chiller), ali trenutno 24 odrzavamo s 24h radom klime!!!! Pa dok ne crkne, bolje ona nego akvarij .


Zasto se raspadaju makroalge... e to nismo sigurni, ali pretpostavljamo da se radi o:


1. prirodni ciklus


+


2. prejaka struja


Trenutno smo utrazenju one koja ce opstati





Sta je jos bilo pitanje.... a da, hrana... pa kupili smo smrznute lignje i onaj mix iz mora... i moram ti priznati da mi se cini da ono sra.. od kakti rakovog mesa (surami ili tako nesto) najbolje ide... narezemo na komadice, ruka u akvarij i ajmo... ko prije njegova klopa... hranimo ih... hm, recimo 1x u 2 tjedna... ali naklopaju se oni i algica i planktona kad izmjenimo vodu i sl. tako da m

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #43 u: Srpanj 09, 2006, 23:23:00 poslijepodne »


Citat: GROF
....mene zanima koliko je već akvarij u ovom postavu (šta je zadnje došlo u njega i kada),kako ste rješili hlađenje i koja je ovo podloga,sviđa mi se.......



Dakle, akvarij se stvarno vec jedno 10x mijenjao (nismo bas 100% silijedili akvaristicka pravila )... u svakom slucaju tesko je reci koliko je u ovoj postavi... na pocetku smo ubacilipijesak i dio kamenja (ne zivog), onda je bilo par pokušaja ubacivanja i izbacivanja makro algi, onda je dosla vecina kamenja nesto zivog nesto "poluzivog"... pa zivinice (osim moruzgvi i vlasulje koje su od pocetka)... i sadaoko tjedan dana stoje ove velike alge... U tih tjedan dana sam vec izbacila 2 kamena s vrstom Acetabularia acetabulum koja se ili raspala ili su ju raskomadali, nemam pojma, ali ju je inako tesko odrzati u akvariju pa nista od nje... Ono sto me tjesi je to sto je jedan od "najstarijih" organizama u akvariju Eunicela stricta (ona dva bijela drvca)... mekani koralj koji je inace poprilicno osjetljiv a izgleda da se odlicno drzi


Hladenje, kao sto rekoh - klima 24h na dan... ali valjda cemo uskoro rijesiti DIY chiller pa o tome vise ako uspije.


Podloga ti je kvarcni pijesak s Paga.

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #44 u: Srpanj 09, 2006, 23:47:00 poslijepodne »


E da, jos sam zaboravila, meni nikada prezaljenog stanovnika... ma ne, nije uginuo nego nam je radio nered pa smo ga delozirali natrag u more... ali toliko je lijep da zasluzuje vasu paznju


Ovo je nas Sumo... da ne bi opet neki pametnjakovici rekli da je Jadran DOSADAN!!!!!


Dakle, vrsta Calapa (mislim da je granulata)





Za pocetak par mutnih, naime, genijalac se zakopava!!!!!











Ovdje Sumo i Elvis odmjeravaju snage





(a Elvis ljudi moji... e to je genijalac za sebe... ubacili mi predivnog puza, ogromnog... tip dode, pojede puza, otme mu kucicu i kao da mu to nije dosta, ode do rodaka i otme mu i moruzgvu pa ju naseli sebi na puzevu kucicu!!!!! )


Na zalost nemam njegovu sliku ali se tu iza Piere-a vidi mutno nesretnog puza kucica i na njoj dokazni materijal - ukradena moruzgva





Ovdje su odustali od šore!!!








A tu se Sumo kao skriva...











Ha, sta sad kazete...


Jadranski, JAdranski, JADranski, JADRanski, JADRAnski, JADRANski, JADRANSki, JADRANSKi, JADRANSKI, JADRANSKIIIIIIIIIII!!!!!!!!!!


(ali ne zivim jakraj stadiona )

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #45 u: Srpanj 09, 2006, 23:54:00 poslijepodne »
..........



Offline Strippy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Dob: 44
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #46 u: Srpanj 10, 2006, 00:49:00 prijepodne »
Kozica je i vise nego dobra! predobra!!
Split / Hrvatska

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #47 u: Srpanj 10, 2006, 02:20:00 prijepodne »


Nazalost vecina tih organizama ce uginuti u kratkom roku ,u tom akvariju ima previse razlicitih zivotinja i alga sa totalno suprotnim zahtijevima ,da ni ne pricam o temperaturi koja je tropska i za koraljne akvarije .
U tom akvariju su alge koje trebaju minimum hqi svijetlo ,vecina se i raspada zbog toga ,hladnu vodu a pored njih su organizmi koji zive u dubokoj jos hladnijem moru gdje je kolicina svijetlosti vrlo mala ,ili zive u spiljama .
Takoder u akvariju su totalni predatori (rakovi ) koji uzrokuju stres slabijim organizmima i zivot u tako skucenom prostoru za njih mora biti vrlo stresan .
Sa druge strane vecina beskraljeznjaka se hrani sitnom mikroskopskom hranom koju zahtijeva par puta na dan ,smrvljeni racici tj imitacije rakova vjerojatno sa konzervansima ,nisu nikakva zamijena i ti organizmi polako ugibaju od gladi .
Jadranski akvarij je vrlo lijep , pogotovo za nas sa mora koji mozemo izroniti sto god zelimo ,medutim je deset puta kompliciraniji i skuplji od tropskog ,za sto je primjer obicna alga koja ugiba u vrlo kratkom roku .
Da bi se odrzao jadranski akvarij sa nefotosintetickim organizmima filtracija treba biti barem 5 puta jaca ,ako ne i vise , od tropskog koraljnog akvarija ,a ne par spuzva ,refugium i malo fosfat odstranjivaca ,koji ne radi nista ako se koristi pasivno .
 

Offline E&D

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3391
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Čakovec
  • Davor Žerjav
    • http://www.fotodavor.com
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #48 u: Srpanj 10, 2006, 08:20:00 prijepodne »


Ne kužimo se u biologiju Jadranskog mora, ali akvarij ti je prva liga


I mi se spremamo na morski za koju godinu- ovo nam dođe kao inspiracija.

Offline Bach

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 517
  • Spol: Ženski   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Bach - Jadranski akvarij, 410 L u šanku
« Odgovori #49 u: Srpanj 10, 2006, 12:39:00 poslijepodne »


Da... hm... ajmo ovako ... s obzirom na to da vjerujem u iskreni razgovor i obicno ne mogu sutit, evo, bez ljutnje....


blue... moram priznati da si mi na pocetku iskreno digao zivac - zaista ne ocekujem da se svima svida isto sto i meni, i moram priznati da sam ocekivala puno vise negativnih konstruktivnih kritika sto se ticeove teme (jer na kraju krajeva ni ja nisam skroz zadovoljna)...medutim nekako mislim da nemozes, ustvari mozes ali mislim da nije fer napisati da cesve propasti, danesto ne valja, a bez eventualno ponudene alternative... Stvarno cijenim tude misljenje, dapace, svaki savijet je vise negodobrodosao medutim nekonstruktivna kritika, i to jos s polovicno tocnim informacijama mi je nekako, u najmanju rukuneprimjerena... Mislim, svi smo mi ovdje jer volimo ovaj hobby, i nastojimo napravit najbolje sto znamo, nastojimo pomoc jedni drugima kroz iskustvo... ali patroniziranje - to sam mislila da sam sa svojih 30 godina ostavila daleko u skoli... mislim, vise nije zabavno kada cijelaprica postane packa po prstima...


No onda... eto, kad sam to rekla... opet mi je draza diskusija nego prepucavanjepa sam se odlucila na jedanmali izazov... evo, pa diskutiraj sa mnom ... ispravi me ako sam u krivu jer iskustvo i savjetecijenim:





Dakle....


1. Velika vecina ovih organizama zivi u akvariju preko 3 mjeseca i izgleda (prema mom laickom sudu) odlicno - da im nesto ne stima pretpostavljam da bi se vec dobro na njima vidjelo ... ili bolje receno, osim makro algi koje nam redovito propadaju (ponavljam, ne znam tocnoiz kojeg razloga)na nijednoj zivotinji nismo primijetili nikakve promjene, niti jedna zivotinja nije uginula... tako da ovaj kratki rok po mom skromnom misljenju ne drzi vodu.


2. Sto se tice previse razlicitih zivotinja i alga s totalno razlicitim zahtjevima e tu si totalno ukrivu .... ajde, necu biti iskljucivi kreten pa cu reci - djelomicno si u krivu ...


Naime, priroda funkcionira na principu raznolikosti, tzv. bioraznolikost koja je odraz idealnih uvjeta u prirodi... svaki ekstrem uvjeta dovodi do "prezivljavanja najbolje prilagodenih" sto dovodi do povecanja broja jedinki jedne vrste, a smanjenja ukupnog broja vrsta iliti smanjenja bioraznolikosti. Smanjenje bioraznolikosti je odraz "losih uvjeta" okolisa... Dakle, ako su nam uvjeti u akvariju O.K. bioraznolikost bi trebala "opstati" ... Naravno, ovdje govorim o bioraznolikosti koja je ocekivana za neko podrucje...


E sad... naravno da ovo nije kraj i da je ovo samo dio velike istine pa je takotocno darazliciti organizmi traze razlicite uvjete temp., svjetl., salinit. i sl., i tocno je dapostoje tzv. biocenoze, i naravno da je tocno da seobicnovise-manje uvijek isti organizmi grupiraju u odredene biocenoze... medutim, nije sve bas tako crno - bijelo i iskljucivo. Kada govorimo o Jadranu i povrsinskom moru salinitet se sdubinom ne mijenja drasticno (osim lokalno!!! zbog raznoraznih utjecaj koji ovdje nisu bitni), temperatura sa mijenja, ljeti znacajno, zimi ne... svjetlost ogranicava raspored biljaka, ali ne i zivotinja, bar ne direktno...Kako god okrenes glavni ogranicavajuci faktori u rasporedu su svjetlost i temperatura... E sad... ni tu prica ne zavrsava...


Kada spojimo biocenoze s temperaturom i svjetlosti ono na sta bi ja obratila vise paznje je biocenoza... dakle, sastav zivotne zajednice... i od kuda su organizmi vadeni.


Nasa ideja je u akvariju sloziti prekoraligenski aspekt koraligenske biocenoze... i da, u njemu dolaze drugaciji organizmi nego sto su k