Travanj 27, 2024, 17:16:32 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Krenuo moj morski  (Posjeta: 20463 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« u: Veljača 01, 2007, 14:55:00 poslijepodne »
Nakon višetjednih priprema, cikliranja itd, krenuo je. 150l, za sada 4 x "Nemo". Sad može drvlje i kamenje!


scalar

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Krenuo moj morski
« Odgovori #1 u: Veljača 01, 2007, 15:00:00 poslijepodne »


ne vidim niš..daj izbliže opali fotku


ak je ovo 150 litara onda je ovo unutra jedan prilično veliki komad kamenčuge... jel skelet koralja ili običan kamen, neporozni?

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Krenuo moj morski
« Odgovori #2 u: Veljača 01, 2007, 15:01:00 poslijepodne »
pusti drvlje ,..kamen ti nije dobar, trebao bi biti puno porozniji,..

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Krenuo moj morski
« Odgovori #3 u: Veljača 01, 2007, 15:33:00 poslijepodne »
...jeli može riječ-dvije o opremi (filtraciji).....?

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #4 u: Veljača 01, 2007, 16:03:00 poslijepodne »
Sorry ljudi, kao prvo neznam kak bi poslal slike kak treba jer kad ju uvećam neće primit, a druge fore neznam jer nisam baš sa kompjuterom u najboljim odnosima.

Oprema je najjednostavnija što može bit, unutrašnji Juwel filter za 400l, pumpa 1000l/h, grijač i to je to. Od lampi imam dvije bijele T8 i jednu plavu T8.

Nisam neki od onih kaj se apotekarski ponašaju, a nisam niti nemaran. Kod kuma u njemačkoj tak funkcionira već godinama pa se nadam da bu i kod mene. Za sad pratim kak to sve šljaka pa bumo vidli.

Malo me temperatura zeza, grijač je na 22, a voda ide stalno do 28. Trebal bi ju držat oko 26. Možda lampe griju, možda temperatura prostorije, neznam, moram to malo još pratit i stabilizirat.

scalar

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Krenuo moj morski
« Odgovori #5 u: Veljača 01, 2007, 18:59:00 poslijepodne »
ljepo izgleda svida mi se ovaj desni kamen iako mi se ćini da nije nešto šupljikav ali jako ljepo izgleda.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Krenuo moj morski
« Odgovori #6 u: Veljača 01, 2007, 19:48:00 poslijepodne »
Kako izgleda, to će biti fish-only akvarij, pa tako ni ona stijena nema drugu svrhu osim dekorativne. Uz solidnu filtraciju i ne previše riba, bit' će to lijep akvarij. Nabavi Caulerpe (Taxifolia ili Racemosa) kako bi bar malo nitrata izvadio prirodno
Što se temperature tiče, vidim da je poklopac skroz zatvoren, a lampe za more su toplije od slatkovodnih. Morati ćeš napraviti škrge na poklopcu i ugraditi ventilatore da ubacuju hladni zrak i pospješe hlapljenje vode na površini (čime se skida temperatura!!Edited by: Brada
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Krenuo moj morski
« Odgovori #7 u: Veljača 01, 2007, 20:13:00 poslijepodne »

lijepi mali fish-only tank

a koji su ovo dvoje u kamenu?






Edited by: veco

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Krenuo moj morski
« Odgovori #8 u: Veljača 01, 2007, 21:34:00 poslijepodne »


Citat: veco
lijepi mali fish-only tank
a koji su ovo dvoje u kamenu?





pusti ih ljube seEdited by: lucifer

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #9 u: Veljača 02, 2007, 09:05:00 prijepodne »
E moj veco, lucifer je skužil! Ono u pozadini je televizor i nemam pojma kak se baš ta scena odigrala kad sam slikal, a skužil sam tek kad sam skinul slike iz fotića na komp i prasnul od smijeha!

Brada hvala na savjetu, tak sam si i ja nekak razmišljal da budu ventilatori nezibježni, tj. morat ću najvjerojatnije raditi novi poklopac! Od jučer ujutro je ugašen grijač tak da se do danas ujutro voda spustila na nekih 26-27 stupnjeva. Za početak sam malko podigel poklopac da se malo ventilira.

Da, bit će to skoro fish-only akvarij, malo nekaj koralja i malo nekaj trave. Ja volim ribice i to mi je prvenstveno u akvariju. Ne mrzim biljke ali ih imam pun stan, to mi žena održava tak da zelenila ne fali.

scalar

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #10 u: Veljača 02, 2007, 09:09:00 prijepodne »
A sad jedno konstruktivno pitanjce, kak, kakva i koliko se mijenja voda u morskom i kak i kakva nadoljijeva, da li treba prethodno solit vodu, to mi baš ni bistro?
scalar

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Krenuo moj morski
« Odgovori #11 u: Veljača 02, 2007, 10:05:00 prijepodne »
koliko ishlapi dolijes vodu (sol logicno ostaje u vodi i ne hlapi), more mijenjas 25% mjesecno,ja mijenjam 10% svaka 2 tijedna

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #12 u: Veljača 02, 2007, 10:52:00 prijepodne »
A kad mijenjaš more pripremiš vodu sa određenim salinitetom prije?
scalar

Offline Irusnjak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4966
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Dobrodol, Sesvete
Krenuo moj morski
« Odgovori #13 u: Veljača 02, 2007, 11:09:00 prijepodne »

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #14 u: Veljača 02, 2007, 11:20:00 prijepodne »
Fala fala , meni je postaviti takvu sliku science fiction!
scalar

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #15 u: Veljača 26, 2007, 10:38:00 prijepodne »
Društvo, moj još uvijek funkcionira savršeno, malo algi smeđih, malo algi crvenih, pa malo plavih pa tako sve boje, svaki dan druga slika. Ribe žive i zdrave, koralji se množe i lijepe po kamenju okolo. Kozica se presvukla već jednom. Oprema je i dalje osnovna, unutrašnji filter, pumpa 1000 l/h, grijač sam ugasio jer netreba, poklopac digao tako da lampe drže temperaturu na 26-27 celzijevaca. Isparavanja 2-3 litre tjedno. Skimer za sada nula bodova.
scalar

Offline franco9200

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1073
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Rijeka
    • http://www.akvarij.net
Krenuo moj morski
« Odgovori #16 u: Veljača 26, 2007, 13:23:00 poslijepodne »
pa šta može funkcionirati bez tih skimera, oklopa, rupa, zaklopa itd itd, znači samo oprema kao za slatkovodni.....+ hladnjaci jer ja bi morski a pošto sam 3 minute od mora bržim hodanjem .......
Rijeka, Zamet, Trsat
..........................
* ne vjeruj ribi koja laže....

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #17 u: Veljača 26, 2007, 14:54:00 poslijepodne »
Hladnjak ti je isto upitan, sve zavisi kako ti je u stanu. Za jadranski morski ti treba niža temperatura do 24 celzija, a tropski morski ti je 25-28 celzija.

Prijatelju, svašta sam čitao, svašta slušao, al sam dosta svojeglav. Problemi nastaju kad je preko 250-300 litara i na manje od 100.

Moja teorija: filter Juwel za 400l unutarnji, cirkulaciona pumpa sa zrakom 1000 l/h (obavezno zrak jer odrađuje dio skimera) i grijač ako treba (meni ne jer lampe dosta griju uz blago podignuti poklopac).

Uhodavanje minimalno 4 tjedna. Voda pipuša + sol ona kaj ju kupiš za morske akvarije.

Filter odrađuje svoje, cirkulaciona pumpa svoje (baca mjehuriće i dižu nešto na površinu, a to što dignu pokupiš sa gazom koju staviš na mrežicu za lovit ribe jedanput mjesečno), ono šta ne dignu pročisti filter. Voda je čista kak kristal. U unutrašnjem filteru imam keramiku, aktivni ugljen i vatu. Alge su ludilo, dolaze i odlaze u raznim bojama. Od riba imam 4x Nemo, 3xglavoč i jednu kozicu (ona kaj čisti ribe) i sve su žive i zdrave. Koralja imam nekakva dva (neznam kak se zovu) i oni se razmnožavaju ko ludi, svako malo neki novi komadić se ulovi na kamen. Kamenje je mrtvo, osim dva komadića na kojima sam donesel koralje, a love se na živo i mrtvo kamenje pa čak i na koraljni pijesak.

Bio mi je pun kufer od prevelike filozofije oko tih akvarija, čudni pojmovi, oprema do bola, itd. Oni kaj kuže kaj radim su ti tu na netu brada i vedran.

Ja ti volim znat kaj imam i kak i zašto nešto funkcionira, kad to skužiš vidiš da ti baš sve to kaj treba baš i netreba za 150l.

Ipak je to hobi, a ne doktorat, naravno, puno puno promatranja da vidiš šta se događa da možeš reagirat jer na kraju krajeva ono kaj je unutra nekak ti priraste srcu, a i nije baš jeftino.

Alge su normalna stvar i nema oko toga panike, opet logički, jer di si vidio kamen u moru a da ih nema!

Malo si razmisli, ja nevolim komplicirati, nema panike, nema komplikacije, za sada sve priče oko preljeva, skimera, bulka, mulka i ostalih stvari kod mene padaju u vodu. Skimer ti mehanički čisti, preljev kupi površinsku vodu, ja sam to sve riješio tako što sam unutrašnji filter postavio tako da kupi vodu sa površine i iz dubine. Nije savršeno zato jednom mjesečno moraš ručno pokupit ono nešto sa površine, ali da li je to problem? Meni nije.



scalar

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Krenuo moj morski
« Odgovori #18 u: Veljača 26, 2007, 15:37:00 poslijepodne »


Alge su ludilo, dolaze i odlaze u raznim bojama


U stvari to je znak da ti akvarij nije stabiliziran i da imas previse hranjivih tvari u akvariju koje filtracija ne uspije skinuti .
Crvene ,plave i smede alge kojese tom brzinom izmjenjuju su dinoflagelate ,diatom i cijano bakterije ,to nisu korisne alge ,naprotiv dinoflagelate i diatom mogu biti vrlo stetne .A i jako jako malo akvarista smatra te alge lijepima .

 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Krenuo moj morski
« Odgovori #19 u: Veljača 26, 2007, 15:58:00 poslijepodne »


Problemi nastaju kad je preko 250-300 litara i na manje od 100.
To nije istina ,problemi u akvarijima nemaju veze sa zapreminom


(obavezno zrak jer odrađuje dio skimera
To je koristio Cheng 1954 ili 57 ,nije nikakva novost ,od tada pa do danas se dosta napredovalo .Takoder se zracna pumpa ne koristi u morskim akvarijima barem jedno 15-20 godina zbog problema koji nastaju od soli na lampama ,okolini,opremi,nakupljanju mjehurica ispod koralja...

ono šta ne dignu pročisti filter
Bas i nije tako jednostavno nazalost ,da je to istina svi bi koristili samo unutarnji juwelov ili neki drugi filter za filtraciju svih morskih akvarija.


Ja ti volim znat kaj imam i kak i zašto nešto funkcionira, kad to skužiš vidiš da ti baš sve to kaj treba baš i netreba za 150l
Kako tvoja filtracija neutralizira fosfate koji su jedan od glavnih problema u morskoj akvaristici ?
Kako tvoja filtracija neutralizira nitrate ?
Koja ti je kolicina CO2 i kisika u akvariju i kako tvoja filtracija utice na njih ?


Malo si razmisli, ja nevolim komplicirati, nema panike, nema komplikacije,
Hmm ,pa morski akvariji (vecina njih) se radi samo sa skimerom i zivim kamenjem (klasican berlinski stil) ,tvoja filtracija je u stvari kompliciranija i skuplja te puno manje ucinkovita od klasicnog Berlinskog stila koji je poznat vec skoro 30 godina.



 

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #20 u: Veljača 27, 2007, 09:46:00 prijepodne »
Gle blue, sve što si rekao stoji, ali daj mi reci koji je skimer jeftiniji od kompletne opreme što ja imam?
Nigdje nisam spomenuo pumpu za zrak!
Mislim da ti ona primjedba za mjehuriće, uništavanje opreme i koralja baš i ni trebala.

Najbolje i najlakše je to sve kaj ti treba stavit pa si miran, to ti je kao da mi tvrdiš da nemrem sa fićom doć do Rijeke zato kaj nema ABS, ASR, AIRBAG, ESP, SERVO, SATELITSKU NAVIGACIJU, BORD COMPUTER, itd.

Dajte ljudi malo loptu na zemlju, živim sa akvarijima već 35 godina, u njemačkoj su morski prije 35 godina normalno funkcionirali. Kod nas vidim da se radi takva fama od toga i općenito od svega za poludit. Razumijem da tehnika napreduje, i to je ok, ali nešto može funkcionirati uz tzv. minimalne uvjete.

A osim toga, moj akvarij funkcionira, stabilizacija akvarija traje skoro godinu dana, alge mi ne smetaju, ribe plivaju, koralji se množe, kozica se presvlači.

A prijatelju moj franko9200, izaberi

scalar

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #21 u: Veljača 27, 2007, 10:12:00 prijepodne »
Problemi nastaju kad je preko 250-300 litara i na manje od 100.
To nije istina ,problemi u akvarijima nemaju veze sa zapreminom

blue daj čitaj kaj pišem, to se odnosi na opremu koju imam, a ne općenito na probleme!

scalar

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Krenuo moj morski
« Odgovori #22 u: Veljača 27, 2007, 14:02:00 poslijepodne »


sve što si rekao stoji, ali daj mi reci koji je skimer jeftiniji od kompletne opreme što ja imam?
Ne znam cijenu unutarnjeg juwel filtera za 400 lit ,koliko kosta ??Imas zracne skimmere od 20-30 eura pa do hang on beast 400 skimmera kojije oko 120 eura .


Nigdje nisam spomenuo pumpu za zrak!
Koristio pumpu za zrak ili powerhead koji pusta zrak je ista ucinak sa istim problemima.



Mislim da ti ona primjedba za mjehuriće, uništavanje opreme i koralja baš i ni trebala.
Zbog cega ?? Ne razumijem ?


Najbolje i najlakše je to sve kaj ti treba stavit pa si miran, to ti je kao da mi tvrdiš da nemrem sa fićom doć do Rijeke zato kaj nema ABS, ASR, AIRBAG, ESP, SERVO, SATELITSKU NAVIGACIJU, BORD COMPUTER, itd.
Uopce ne i totalno si krivo skuzio ,do Rijeke mozes doci i skacuci na glavi (vjerojatno ce se naci netko koji ce pokusati napraviti i takav rekord za Guinesovu knjigu rekorda ) .Stvar je u tome sto ti pokusavas reci da ljudi koji imaju abs ,servo ,gps... to uopce ne trebaju, trose novce bezveze na to te filozofiraju o tome . Ja mislim da je jako dobro imati zracni jastuk i abs kocnice u autu .
A kao slag na kraju jos ispada da je napredak koristiti auto sa tehnologijom od prije 30 godina .


u njemačkoj su morski prije 35 godina normalno funkcionirali.
Tako je ,to se zove Berlin stil ,skimmer (zracni je u to vrijeme bio hit ,isti takav se danas moze dobiti za 20-30 eura ) zivo kamenje ,kalcijum/kh aditivii rasvijeta .


Kod nas vidim da se radi takva fama od toga i općenito od svega za poludit. Razumijem da tehnika napreduje, i to je ok, ali nešto može funkcionirati uz tzv. minimalne uvjete.
Tko radi famu oko toga ? Mislim da je problem u tome sto ti ne razumijes o cemu se u stvari radi te donosis krive zakljucke .Gdje moze biti minimalnija oprema od kamenja ,pijeska i malog zracnog skimera ?





 

Offline scalar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 49
Krenuo moj morski
« Odgovori #23 u: Veljača 27, 2007, 14:20:00 poslijepodne »
ok ok, u pravu si!
scalar

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Krenuo moj morski
« Odgovori #24 u: Veljača 27, 2007, 22:45:00 poslijepodne »
scalar, nitko nije dosad tvrdio da tvoj morski nejde ili ne funkcionira u smislu da če određeni organizmi uginut... ali ima jedna druga caka... ti nemas reef akvarij.
Ti imas nekakav fish only akvarij sa 4 ocelarisa, te ako TEBE to veseli, tvoj akvarij je pun pogodak.
Ja tu nevidim nikakve koralje, a ako bi i imao nesto unutra, to definitivno nece bit neki kompliciraniji organizam.

Mene osobno takvo nešto nebi veselilo i ja se sa tim nikako nebi zadovoljio.

Ja težim ovom


a TI težiš ovom


Stog veseli se svom akvariju, uživaj u njemu, ali molim te nemoj soliti pamet ljudima koji pokušavaju napraviti nešto više od morskog akvarija.
Ili je možda problem u tisućama drugih reef akvarista koji su jednstavno rečeno bedasti, pa bi smo svi trebali bacit opremu i napravit ovo što si i ti napravio... fakat, di mi je bila pamet.