Travanj 27, 2024, 17:32:33 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Planovi, ali da li su ostvarivi???  (Posjeta: 19253 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« u: Siječanj 11, 2007, 00:21:00 prijepodne »


Pozdrav,


nakon dugo vremena evo i mene ponovo na forumu. Nakon godinu dana slatkovodne mi se počeo sviđati morski. Stoga kako nemam pojma o njemu mislim da je ovo pravo mjesto gdje da se raspitam.


Imam ovakvu situaciju - trenutno imam Cayman 80 (120L). Mislio sam njega pretvoriti u morski, ali sam dobio neke signale da on nije baš bogom dan za morski. Kako u stanu i nemam previše mjesta morao bih se riješiti Caymana, a to znači izradu potpuno novog akvarija.S obzirom da radim neke premještaje u stanu imam mjesta za akvarij veličine d=80xš=45xv=50 što ukupno izađe na 180 L. Da li su to uopće dobre dimenzije. Napominjem da će mi akvarij biti vidljiv s tri strane (Vidi sliku-tlocrt). Ova čvrčka lijevo je zid.





Sad me zanima kako bi taj akvarij trebao izgledati-unutra bi trebao biti neki preljev, rupe na dnu i što već. Zanima me kolika bi bila cijena izrade takvog akvarija kao prvo. Onda me zanima kakav bi trebao imati sump u ormariću ispod(cijena), kako bi on trebao izgledati, šta je sve potrebno od opreme ubaciti unutra za početak i okvirne cijene(skimer, pumpe,...). Onda me zanima kakav je potreban poklopac za takav akvarij, naravno zanimaju me što jeftinije verzije u kućnoj izradi, a da lijepo izgleda.


Možda su nekome moja pitanja glupa, ali ja tek skupljam i važem da li jesam ili nisam za morsku (nadam se da ćete me uvjeriti da jesam). Ili da jednostavno svog starog Cajmana prebacim na to mjesto i da se držim slatke?


Unaprijed hvala na odgovorima, a nakon njih ću vjerojatno imati još pitanja.
Velika Gorica/Hrvatska

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #1 u: Siječanj 11, 2007, 15:12:00 poslijepodne »
radi što više možeš sam i čitaj al ga čitaj mislim da ti je 80 cm malo prekratko probaj što dulje ga razvući..

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #2 u: Siječanj 11, 2007, 22:45:00 poslijepodne »
Mislim da je više problem širina 45 cm, ako se hoće srediti tako da se vidi sa obje strane, ali nije nemoguće.
Lijevo gdje je zid bi trebalo smjestiti preljev i onda ga kod slaganja aquascapea zakamuflirati kamenjem, koje bi se poput  stijene spuštalo prema sredini. Cijene izrade akvarija su cca 4 kn po litri, ali za bušenje rupa treba vjerojatno računati dodatni trošak po svakoj rupi. Sump ti je drugi manji akvarij, cijena ovisi o veličini. U sump natrpaš tehniku da se ne vidi u glavnom akvariju: grijač, skimmer (danas se nađe i kineskih, povoljnih, a ne izgledaju mi loše kvalitete). Staviš i kanister filter sa aktivnim ugljenom/fosfat removerom. To ti je osnovno od tehnike plus dobra rasvjeta (za meke koralje  dovoljne su T8 lampe, za tvrde ipak treba T5; računati sa minimalno 100 W, bolje više).
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #3 u: Siječanj 15, 2007, 00:21:00 prijepodne »
Hvala na info. Ipak idem na dužinu 90, a dubinu ću ostaviti 45 i visinu 50 cm, što znači 202 l. Mislio sam ispod uglaviti sump u ormarić. Zanima me kolika je minimalna dimenzija ormarića da mi stane neki sump od nekih 50 l. Visina bi mu bila oko 30 cm. Koliko mi treba gore prostora ako računam, na skimer da ga mogu lako vaditi?
Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #4 u: Siječanj 15, 2007, 15:36:00 poslijepodne »


Imam još jedno pitanje. Zanima me postoji li netko ko bi mi mogao raditi akvarij od prisutnih na forumu (naravno povoljnije nego to rade u dućanima)? To bi po svim pričama trebalo biti staklo od 8 mm sa ojačanjima. U lijevom ćošku bi trebala biti komora koliko sam shvatio da se to naziva bulkhead (ispravite me???). Unutra bi trebale biti dvije rupe od 32 mm. znači dimenzije su 90x45x50v. Ako netko ima još kakve prijedloge neka ih sad iznese ili nek šuti zauvijek. Ako netko ima ko bi se upustio u izradu toga molio bih da mi se javi na PM.


Zahvaljujem
Velika Gorica/Hrvatska

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #5 u: Siječanj 16, 2007, 02:02:00 prijepodne »


ovako ja ću raditi akvarij ali veći(kjoih 1000 lit sistem)još čekam ali biti će.


sad bulkhead ti je onaj plastični dio koji ti sprečava prolazak vode kroz rupu na staklu tj to ti je plastična cijev koju učvrste matice s brtvama da imaš prolaz odvodne ili dovodne cijevi kroz dno akvarija,a ovo na što ti misliš ti se zove overflow(preljev)radi na principu da ti je u zatvorenom sistemu akvarij sump uvjek ista količina vode i pumpa iz sumpa(opa rima)tjera vodu gore u akvarij kad je toliko vode gore(to se konstantno dogada)ona se preko te pregrade(da te pregrade nema sva voda bi otišla dolje u sump ako je cijev nisko postavljena)preljeva ulazi u cijev i prolazi kroz bulkhed dolazi dolje u sump tamo su ti grijači skimmeri i ostala čuda,sad nakon toga se opet ciklus ponavlja.


preporuke tj savjeti,akvarij čljepi crnim silikonom,taj preljev napravi od nekog tamnog stakla da ti se cijevi ne vide.


digni dubinu dok staviš malo pjeska par cm od vrha ti je letvica izgubi se dosta.


za staklo imaš tablice ali mislim da je 8 ok ako ti lova nije greda rade uzmi 10mm.


uglavnom to je to ispod akvarija kad ga stavljas ide stiropor.

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #6 u: Siječanj 17, 2007, 00:15:00 prijepodne »
Odluka je pala. Radi se ormarić dimenzija 100x48x60. Akvarij će biti sličnih dimenzija (bar tlocrtno) i to vjerojatno 95x45x50v. Akvarij će u tom slučaju biti vidljiv ne s dvije već s tri strane, a sa strane uza zid ću ostaviti cca 5 cm slobodno kako bih tu mogao proguravati kablove, cijevi i šta već treba. Ako netko ima kakvih prijedloga neka kaže. Kad napravim ormarić slikam ga, pa i slike stavim.
Velika Gorica/Hrvatska

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #7 u: Siječanj 17, 2007, 02:54:00 prijepodne »
cijevi za povrat provedi iznutra ljepše će izgledati mislim kroz akvarij

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #8 u: Siječanj 17, 2007, 12:10:00 poslijepodne »
I to je jedno od pitanja. kuda da provedem cijev za povrat? Kroz overhead ili negdje sa strane. Mislio sam da mi pumpa za povrat tj cijev od povrata odmah radi kao pumpa za strujanje, stavim čak razdjelnik na dvije strane da struji. Gdje da stavim tu cijev. Nije li puno staviti tri cijevi kroz overhead (oslabljenje stakla). Mislio sam je ubosti sa strane negdje na 3/4 visine i da mi odmah radi strujanje. Kakvi su prijedlozi?
Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #9 u: Siječanj 21, 2007, 10:06:00 prijepodne »


Evo stigla konstrukcija. Samo je još treba pofarbati sa bijelom bojom da lijepo izgleda kad se otvori ormarić. Znači ispod ide daska (fronta za kuhinje) od 2 cm da mi ne struže po parketu, a odozgo ide daska 3cm debela. Sa strane u dnevnu i bočne strane ide oblačenje u knauf i utapanje sa zidom, a sa strane hodniha idu vrata.


Evo i slika konstrukcije:





Velika Gorica/Hrvatska

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #10 u: Siječanj 21, 2007, 12:03:00 poslijepodne »
da cijev vratiš kroz overflow nazad i izokreneš ju kako želiš-važna napomena je da paziš koliko će ti vode povući nazad ako nestane struje da znas ostaviti mjesta u sumpu da ti ne bi došlo do poplave.savjet jedan kupi bulkhead prije nego što daš staklo raditi da se poslje ne mućiš.što se tiće rupa rastegni razmak između njih i nećeš imati problema.ovo ti je pametna ideja dole za parket s daskom.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #11 u: Siječanj 21, 2007, 13:19:00 poslijepodne »


http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=156743


pošto vidim da misliš slagati nešto na ovu foru(ali manje)i ja mislim pa nisam mogao a da ti link ne stavim lik je mislim isto gipsanim pločama oblagao.

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #12 u: Siječanj 21, 2007, 13:24:00 poslijepodne »
Počni se interesirati za visine skimmera pogodnih za tvoj akvarij. Ako ti je ormarić prenizak, bit ćeš ograničen na Tunze clasic, a on koštaaaaa.
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #13 u: Siječanj 21, 2007, 23:09:00 poslijepodne »


Brada ili neko drugi,


možeš li me molim te uputiti koji skimer da si kupim za akvarij dimenzija 95x45x50v. Visina ormarića koji će biti oko konstrukcije je 55 cm. Ako uzmem u obzir da će mi cca 1 cm oduzeti sump ostaje mi oko 54 cm visine. Koji skimer i gdje ga je najeftije za kupiti. Molim vas sve za ozbiljne odgovore, a ne da me plašite. Kad bude novih događaja stižu nove slike. Još me zanima ima li neko broj nekoga ko povoljno radi akvarije. Naručio bih staklo. Naravno mora biti sa rupama. Broj molim na PM.
Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #14 u: Siječanj 21, 2007, 23:13:00 poslijepodne »


Citat: morino
savjet jedan kupi bulkhead prije nego što daš staklo raditi da se poslje ne mućiš.što se tiće rupa rastegni razmak između njih i nećeš imati problema.



Pitanje: gdje da kupim bulkhead u Zagrebu i okolici? Koje dimenzije? Na koliko da rastegnem rupe-na koju udaljenost? Ako može jedna prosta skica bio bih zadovoljan ili čak slika. I zanima me kako bi povrat vratio kroz bulkhead u tank (skica).


Hvala
Velika Gorica/Hrvatska

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #15 u: Siječanj 22, 2007, 00:05:00 prijepodne »
Citat: jezba



Citat: morino
savjet jedan kupi bulkhead prije nego što daš staklo raditi da se poslje ne mućiš.što se tiće rupa rastegni razmak između njih i nećeš imati problema.



Pitanje: gdje da kupim bulkhead u Zagrebu i okolici? Koje dimenzije? Na koliko da rastegnem rupe-na koju udaljenost? Ako može jedna prosta skica bio bih zadovoljan ili čak slika. I zanima me kako bi povrat vratio kroz bulkhead u tank (skica).


Hvala





BH ne ćeš naći u ZGB već kod sponzora ANet-a (Elegancereef) ili u Austriji. Ako uzmeš BH većeg presjeka, možeš povratnu cijev provuči kroz cijev za odvod iz preljeva. Razmak rupa ovisi o širini dosjeda BH.


SKIMMER - večina skimmera je visine oko 50 cm, a bitno ti je da uzmeš onaj koji ti odgovara po kapacitetu i visini. Poželjno je i da bude tih (ako ti je u sobi). Ako imaš akvarij sa cca 200 lit. vode, kapacitet (skimmera)je poželjno imati za dvostruku litražu od deklariranog (jer lažu)!Edited by: Brada
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline Branko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1010
  • Dob: 56 Lokacija: Zagreb
    • http://još.nemam
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #16 u: Siječanj 22, 2007, 01:06:00 prijepodne »
Probaj napraviti veći ormarić ako ikako ide, bit će ti lakše sa skimmerom, barem 60 cm visine.
Nonsense ist der Sieg des Geistes über die Vernunft!

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #17 u: Siječanj 22, 2007, 20:25:00 poslijepodne »


Evo me opet. Vrijeme je da se krene na izradu akvarija. Danas sam naručio daske u jednom našem dućanu koji ih kantira i sve. I šta mislite kad ce dvije daščice koje treba kantirati biti gotove??? Za 10 dana - 5 min posla.


Inače pustimo sad to i nazad na akvarij. Imam 2 varijante kao prijedlog za overhead. Ipak ću ići na dvije rupe od kojih je jedna ovod, a druga povrat. Molim Vas iskusne da se očitujete i kažete svoje mišljenje. Rupe u staklu su 42mm, tako piše da je potrebno za bulk od 32 mm. Ispravite me ako je krivo prije nego bude kasno. Dio sa bulkom ide uza zid(onaj kraći dio akvarrija). Slike na dnu posta.


Sad za to sam mislio napraviti sump od nekih 70l, pa vas molim za mišljenje kakav sump? Da to bude samo kadica 40x50x35visina ili treba staviti kakve pregrade unutra? Kakvih visina koliko odjeljaka treba biti? Molim vas za hitnije odgovore da ne bi bilo kasno poslije.











Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #18 u: Siječanj 22, 2007, 20:29:00 poslijepodne »
Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #19 u: Siječanj 22, 2007, 20:34:00 poslijepodne »
Neće mi staviti slike, ne znam zašto, pa da opišem. Mislio sam overhead staviti u jedan kut. Jedna varijanta je da tvori trokut u kutu sa stranicam 20 i 20 cm, a druga varijanta je da bude pravokutno u kutu sa dimenzijama 15 i 20 cm. Šta predlažete za udaljenost rupa i gdje ih smjestiti od ruba stakla? Promjer rupe bi bio 42 mm za bulk 32 mm. Zanima me i koja visina overheada ( od vrha akvarija). Mislio sam ići na cca 6 cm, a onda češalj zaljepiti sa strane(efekt stepenice) da bude cca 3-4 cm iznad overheada.
Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #20 u: Siječanj 24, 2007, 20:47:00 poslijepodne »
Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #21 u: Siječanj 24, 2007, 20:47:00 poslijepodne »
Velika Gorica/Hrvatska

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #22 u: Siječanj 24, 2007, 20:48:00 poslijepodne »
Evo uspio sam ubaciti slike. Molim vas za hitan odgovor.
Velika Gorica/Hrvatska

Offline Brada

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1478
  • Spol: Muški   Dob: 74
  • Lokacija: Zagreb
  • Brada
    • My Reef Aquarium
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #23 u: Siječanj 24, 2007, 23:30:00 poslijepodne »
Pitanje je: Hočeš li dio akvarija sa overflow-om imati zakriven u zidu ili ne?
Ako ne, ja bi ostavio jednu paralelnu pregradu (Opcija 2)umjesto trokuta. Čitav preljev (overflow box) bih zatamnio da se ne vide cijevi (ujedno sprečavaš stvaranje alge na staklu. Ni trokut nije loše rješenje, ali imaš manje mjesta za manipuliranje u njemu. I njega bi zatamnio, a sa akvarijske strane bih nalijepio police za kamenje, pa bi to možda bila i bolja solucija. Na tebi je da se odlučiš :). Funkcionira i jedno i drugo.Edited by: Brada
Zagreb - Sigećica
Samo glupost je vječna, sve ostalo može proći!!!!
http://www.bradareef.webs.com/

Offline jezba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 69
Planovi, ali da li su ostvarivi???
« Odgovori #24 u: Siječanj 27, 2007, 20:01:00 poslijepodne »


Bio sam u gužvi par zadnjih dana pa se nisam stigao baviti s ovim. Vidio sam na Elegancereef-u da je romjer rupe 42 mm za bulk 32 mm. Znači li to da je promjer izbušene rupe onda 42mm? Zanima me i koja visina overheada ( od vrha akvarija). Mislio sam ići na cca 6 cm, a onda češalj zaljepiti sa strane(efekt stepenice) da bude cca 3-4 cm iznad overheada.


Za to sam mislio napraviti sump od nekih 70l, pa vas molim za mišljenje kakav sump? Da to bude samo kadica 40x50x35visina ili treba staviti kakve pregrade unutra? Kakvih visina koliko odjeljaka treba biti?


Hvala na odgovorima, u ponedjeljak naručujem, pa molim da mi neko iskusan (Brada, Stina, Profa,...)da konkretne odgovore.
Velika Gorica/Hrvatska