Travanj 28, 2024, 00:40:49 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Reef 450  (Posjeta: 4571 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jerko - Z1000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
Reef 450
« u: Prosinac 06, 2006, 19:05:00 poslijepodne »


Naime već sam postao par tema u vezi transformacije slatkog u slano,no posao je gotov,sve smo oprali,postavili podlogu "živu" (vrećice sa pijeskom i vodom),pogonili pumpe,filtere i grijač te nasuli zasoljnu osmoznu vodu.


Postigao sam željenu temperaturu i salinitet.E sad jedno pitanje:


Kada mogu počet stavljat živo kamenje(znači kamenje koje je bilo u vodi-iz mora)?


Na tu temu su dosta različita mišljenja,neki kažu da ćim postigneš salinitet i temp da ga možeš metnut pod uvjetom da je voda iz osmoze.Neki kažu ne nikako već mora odstajat barem mjesec dana.Ajmo profesionalci dajte komentare.


Slike sljeda dok ih obradim, Feliks hvala na pomoći.
125lit-sea aqua rock,Vision 450lit - Softy Reef,Trigon 190 - živorotke

Offline Jerko - Z1000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
Reef 450
« Odgovori #1 u: Prosinac 06, 2006, 19:19:00 poslijepodne »


Lampe T5 4x54wata + reflektori stižu u petak,još jedan isciklirani filter stavljam sutra.U aqu su 2 pumpe za cirkulaciju vode(powerhead 902),wave maker,FX5 kao biološki i originalni unutarnji juwelov kao kemijski u kojem su carbon,fosfat kiler i green x. Još ćustaviti jedan isciklirani Fluval 404 i jaki skimer vjerojatno beast od ER-a.


Eto to su informacije kojih sam se uspio sjetiti.


Čekam komentare. Pozdrav
125lit-sea aqua rock,Vision 450lit - Softy Reef,Trigon 190 - živorotke

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Reef 450
« Odgovori #2 u: Prosinac 06, 2006, 20:28:00 poslijepodne »


Ne trebas tako jaku kemijsku filtraciju ,fx 5 ti je previse ,to ce skinuti i atome natrija iz vode ,jk ,fluval 404 ti je sasvim dovoljan za kemijsku filtraciju sa kvalitetnim aktivnim ugljenom te rowaphosom koji je po meni najbolji odstranjivac fosfata(greenx dokazano ne skida fosfate a pitanje je sto uopce skida?).Filter punis na taj nacin da prvo stavis debeli sloj vate ,zatim kemijski medij te opet debeli sloj vate ,i tako i za rowaphos .Dakle nista drugo u kanisteru ne trebas koristiti niti se preporuca (tu mislim na neke bioloske medije ili tko zna kakve izmisljotine koje samo unistavaju kvalitetu vode te skupljaju otpad) .Takoder moras koristiti kvalitetni ugljen bez fosfata ,dosta jeftinih ili nekvalitetnih ugljena sadrzi fosfate koji takoder unistavaju kvalitetu vode u akvariju .

Vrlo je bitna kvaliteta zivog kamenja ,ako je kamenje cuvano u starim ili nekvalitetnim akvarijima ili pod nekvalitetnom filtracijom tada "upija" fosfate i umijesto da si kupio zivi kamen kupio si komad smeca od kojeg ce konstantno rasti alge (zbog fosfata koji se spojio s kalcijem) te ces potrositi tko zna koliko novaca da bi skinuo fosfate i popravio akvarij .
Zivo kamenje ,kvalitetno ,se moze staviti brzo u akvarij ,medutim posto upotrebljavas sinteticku sol tu nije stvar u zivom kamenju nego u kom ces roku uspijeti adekvatno pomijesati sol da postane barem priblizno kvaliteti mora .Frisko pomijesano more je vrlo agresivno i to u biti nije more nego agresivna smijesa soli i vode .Mijesaj ga jedno deset dana a zatim ubaci kvalitetni kamen ili dva da tom umijetnom moru daju osobine pravog mora .
 

Offline Antimon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3563
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Split - Podstrana
    • www.minigo.info
Reef 450
« Odgovori #3 u: Prosinac 06, 2006, 20:58:00 poslijepodne »
ja koristim jadransko more,...salinitet od prvog dana čista petica. Čak od narednih par tjedana more dolazi pogonjeno pumpom, nema više šetnje sa kantama na treći kat,... pumpu imam, diže dvadesetak metara, šteta ne iskoristiti, zar ne? stoga ne mogu komentirati kako će se organizmi iz živog kamena ponašati u takvoj "friškoj" otopini soli i vode,...

za kemijsku filtraciju bi ti odgovarao i puno slabiji protok, nego šta ti navedeni filteri imaju,..


Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Reef 450
« Odgovori #4 u: Prosinac 06, 2006, 21:32:00 poslijepodne »

Citat: Antimon
.... nema više šetnje sa kantama na treći kat,.....


.....

Offline asterix

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 610
Reef 450
« Odgovori #5 u: Prosinac 06, 2006, 22:55:00 poslijepodne »
Sto nam je tehnika napredovala :-)

Offline Profa

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 594
Reef 450
« Odgovori #6 u: Prosinac 07, 2006, 09:59:00 prijepodne »


Uglavnom je sve već rečeno....


Primijetio bi da nije svaki kamen iz mora živi kamen, niti je to svaki kamen koji je stajao u nekom morskom akvariju. Što se tiče vremena kada možeš staviti živi kamen u pripremljenu vodu, moje mišljenje je da se ne treba čekati dulje od jednog dana. Slažem se da je tek poslije stavljanja živog kamena u akvarij, slana voda postaje more. Pitanje je koliko je potrebno čekati do stavljanja prvih organizama? Univerzalnog odgovora nema, a ja bi rekao da ako se radi o kvalitetnom živom kamenu koje ne traži liječenje, dovoljna sudva tjedna.


Pozdrav
Novi Zagreb

Offline Jerko - Z1000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
Reef 450
« Odgovori #7 u: Prosinac 07, 2006, 10:50:00 prijepodne »
Citat: Profa



Uglavnom je sve već rečeno....


Primijetio bi da nije svaki kamen iz mora živi kamen, niti je to svaki kamen koji je stajao u nekom morskom akvariju. Što se tiče vremena kada možeš staviti živi kamen u pripremljenu vodu, moje mišljenje je da se ne treba čekati dulje od jednog dana. Slažem se da je tek poslije stavljanja živog kamena u akvarij, slana voda postaje more. Pitanje je koliko je potrebno čekati do stavljanja prvih organizama? Univerzalnog odgovora nema, a ja bi rekao da ako se radi o kvalitetnom živom kamenu koje ne traži liječenje, dovoljna sudva tjedna.


Pozdrav








Zasada najrealnija konstatacija.Edited by: Jerko - Z1000
125lit-sea aqua rock,Vision 450lit - Softy Reef,Trigon 190 - živorotke

Offline Jerko - Z1000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
Reef 450
« Odgovori #8 u: Prosinac 10, 2006, 11:44:00 prijepodne »


Eto i pokoja loša slika:





Panj koji je bio sa Oskarima(prodajem za 150 kn)


2.





Podloga


3.





Sol


4.





FX5 zagađen Oskarovim .........


5.





Ispažnjen aq


6.





Iznijeli smo ga van u dvorište te sa šlaufom ga oprali,smatrali smo da je ovo jednostavnija opcija nego da smo ga prali u stanu,naravno i opasnija.


7.





punjenje iz bačve gdje je već napravljena morska osmozna voda


8.





Mjesto u kupaoni za proizvodnju RO vode


9.





Pumpa koja tera vodu u aq


10.





Dezinfekcija


11.





Aq pun novom vodom i podloga postavljena


11.





Stavljeno nešto kamenja iz malog akvarija i Blenny terorista je odmah premješten.(slike su sa datumima)


125lit-sea aqua rock,Vision 450lit - Softy Reef,Trigon 190 - živorotke

Offline Jerko - Z1000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
Reef 450
« Odgovori #9 u: Prosinac 10, 2006, 11:52:00 prijepodne »


Filtracija: FX5-punjenje:vata,carbon i fosfat remuver(fosfat killer) , interni filter samo fosfat remuver,danas dolazi skimer beast 1200.


Rasvjeta:T5 2xblue + 2xbijele ATI-jeve lampe po 54 wata sa reflektorima.


Podloga:20kg koraljnog šljunka pomješanog sa 37 kg pijeska koraljnog "živog" + 10 kgkamena tonge(ostali kamen još trebam nabaviti,no ubrzo će i to).


125lit-sea aqua rock,Vision 450lit - Softy Reef,Trigon 190 - živorotke

Offline Jerko - Z1000

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
Reef 450
« Odgovori #10 u: Prosinac 10, 2006, 11:53:00 prijepodne »
Nastavak slijedi..........
125lit-sea aqua rock,Vision 450lit - Softy Reef,Trigon 190 - živorotke

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Reef 450
« Odgovori #11 u: Prosinac 11, 2006, 01:01:00 prijepodne »
jedva čekam ljepo izgleda!

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Reef 450
« Odgovori #12 u: Prosinac 11, 2006, 09:18:00 prijepodne »
Go, go, GO!
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.