Travanj 29, 2024, 12:21:02 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: UV Sterilizator  (Posjeta: 21020 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #50 u: Svibanj 17, 2011, 15:56:48 poslijepodne »
eto ja ga koristim,imam dosta biljaka,rasvjetu original od visiona 260 T8,nemam neku extra podlogu ni co2 samo ponekad ubacim easy carbo i plant gro,i nemam niti jednu jedinu algu,uz to drzim 7 odrasla 15 cm velika diskusa koji su veliki zagađivaci i hranim puno i ima dosta organskog otpada...nitrati su mi oko 20 a amonijak 0...sto znaci da unatoc korisenju UV-a bakterije jako dobro odrađuju svoj posao i nema ih manjka...zato ja podrzavam koristenje UV lampe u zahtjevnijoj akvaristici..

I koristis ga non-stop ili kao i ja svoj, samo povremeno??

Offline dossier

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 360
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #51 u: Svibanj 17, 2011, 15:59:59 poslijepodne »
kako kad,na pocetku sam ga koristio svaki mj prvih 10 dana....sad sam prorjedio pa ga koristim par puta mjesecno na par sati...

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #52 u: Svibanj 17, 2011, 16:06:36 poslijepodne »
Eto, to sam htio cuti!
Sad, kad su se strasti malo smirili, jesam li ja igdje tvrdio nesto suprotno od toga?

S druge strane kolega "blue" cije akvaristicko znanje i iskustvo niti poznajem niti sporim, svoj post zapocinje sa "UV nije uopce stetan..." te dalje objasnjava da ga treba koristiti stalno i to sto je vise moguce i to sto je moguce jace wataze.
I sad je ne znam jesam li ja lud, ali svi ste se s tim slozili i udri po meni drvlje i kamenje jer sam ja navodno rekao da ce UV ubiti sve zivo i nezivo u akvariju.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #53 u: Svibanj 17, 2011, 16:33:46 poslijepodne »
Nemam ja sta istrazivat jer to sto ti sad iznosis je nesto drugo od onog sto si prije tvrdio.
Da, ozon ima oksidativna svojstva, a s druge strane UV svjetlo samo po sebi ih nema uopce. Tak da tvrdnja da je ozon jos jaci oksidans od UV-a nikako ne stoji.
Al dobro, nema veze - vjerojatno ce ispast da sam i to ja nesto izvrnuo, krivo shvatio i izvadio iz konteksta.

Jos uvijek ostaje nerazjasnjena enigma o unistavanju organskog otpada UV-om.

Nenchi, no hard fellings ali pogledaj kako ti pišeš:
Ozon ima oksidativna svojstva
UV ih nema
Tak da tvrdnja da je ozon jači oksidans od uv-a nikako ne stoji


ne znam sto da ti napišem, stvarno, u jednoj kratkoj recenici si sve izokrenuo da je nemoguće bilo što odgovoriti

uza sve to jos stalno pišeš krive stvari, uv stvara ozon - normalna činjenica, ozon (a bas sam ti dao link) uništava-oksidira organski i neorganski otpad - normalna opće poznata činjenica, na sve to ti napišeš još je enigma o uništavanju organskog otpada UV-om, pa i bez ikakvih strucnih dokaza svaki korisnik UV lampe ce prvo primijetiti bistru vodu, to je prvi efekt uv lampe, cak ga prije vidimo nego efekt na parazite, patogene elemente, bistra voda dolazi od uništavanja/neutralizacije organskog otpada.
 

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #54 u: Svibanj 17, 2011, 16:41:19 poslijepodne »
...pa ga koristim par puta mjesecno na par sati...

Ne bi bilo loše da nabaviš ORP kontroler pa da on određuje rad UV lampe.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #55 u: Svibanj 17, 2011, 22:29:20 poslijepodne »
Nemam ja sta istrazivat jer to sto ti sad iznosis je nesto drugo od onog sto si prije tvrdio.
Da, ozon ima oksidativna svojstva, a s druge strane UV svjetlo samo po sebi ih nema uopce. Tak da tvrdnja da je ozon jos jaci oksidans od UV-a nikako ne stoji.
Al dobro, nema veze - vjerojatno ce ispast da sam i to ja nesto izvrnuo, krivo shvatio i izvadio iz konteksta.

Jos uvijek ostaje nerazjasnjena enigma o unistavanju organskog otpada UV-om.

Nenchi, no hard fellings ali pogledaj kako ti pišeš:
Ozon ima oksidativna svojstva
UV ih nema
Tak da tvrdnja da je ozon jači oksidans od uv-a nikako ne stoji


ne znam sto da ti napišem, stvarno, u jednoj kratkoj recenici si sve izokrenuo da je nemoguće bilo što odgovoriti

uza sve to jos stalno pišeš krive stvari, uv stvara ozon - normalna činjenica, ozon (a bas sam ti dao link) uništava-oksidira organski i neorganski otpad - normalna opće poznata činjenica, na sve to ti napišeš još je enigma o uništavanju organskog otpada UV-om, pa i bez ikakvih strucnih dokaza svaki korisnik UV lampe ce prvo primijetiti bistru vodu, to je prvi efekt uv lampe, cak ga prije vidimo nego efekt na parazite, patogene elemente, bistra voda dolazi od uništavanja/neutralizacije organskog otpada.


Cuj, ovo zbilja vise nema smisla.
Ti napises da je ozon jos jaci oksidans od UV-a, pa te ja pitam da mi objasnis oksidacijsko svojstvo UV-a (ne ozona, koji btw i nije tema ove rasprave).
Ti mi kao odgovor sibnes linkove i dalje tvrdeci da je to tako.
Ja ti odgovorim da UV nema nikakva oksidativna svojstva (kao ni svjetlo bilo koje druge valne duljine), vec da jedino ozon ima oksidativna svojstva.
Koliko ja znam, za bilo kakvu oksidaciju potrebni su slobodni kisikovi ioni koje svjetlosni snop (pa tako ni UV) jednostavno ne sadrzi jer se sastoji od fotona (uglavnom).
Tako da tvrdnja da je UV oksidans, a ozon jos i jaci, jednostavno ne moze stajati jer UV jednostavno nema svojstvo oksidacije....ma koliko ja nesto izokrenuo, ili ne.


U daljnju raspravu o teoriji "dezintegracije" organskih cestica UV-om ne zelim ulaziti jer nas to ne vodi nikamo.
Sta god ja kazem to ispadnu gluposti; moje citate tvojih izjava ti ili ne razumijes ili ne zelis vidjeti (iako ih boldam i crvenim), ili tvrdis da sam ih ja izokrenuo i izvadio iz konteksta, ili u najvecem broju slucajeva zakljucis kako sam to izrekao ja, a ne ti.
Tako da najbolje da mi tu stanemo sa daljnjom raspravom i nastavimo zivjeti svak u svom svemiru.

Ljudi su, nadam se, izvukli neke ispravne zakljucek na temelju nasih misljenja/iskustava, te ce UV nastaviti ili poceti koristiti na ispravan nacin.
Ovi koji su ga koristili do sada, kolko vidim koriste ga na nacin kako ja smatram da je ispravno....a opet vele da si ti sve lijepo objasnio, a da sam ja pricao gluposti?!
Bas me zanima hoce li ga sad poceti koristiti non-stop, 24/7, kako ti tvrdis da je ispravno i da treba.

Kolega texlip ce sam procijeniti da li ce investirati u UV uredjaj i da li ce mu isti donijeti benefite koje od njega ocekuje.
A tko zna, mozda nabavi i ozonizator.... mada mu moguce i nije potreban jer u tvom zadnjem postu stoji kao normalna cinjenica da UV generira ozon?!?  ;)

Ljepi pozdrav svima,
no hard feelings blue,
zivjeli

« Zadnja izmjena: Svibanj 17, 2011, 23:31:43 poslijepodne od nenchiTIS »

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #56 u: Svibanj 18, 2011, 00:36:40 prijepodne »
Zasto je pile islo preko ceste?
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #57 u: Svibanj 18, 2011, 01:05:52 prijepodne »
Zasto je pile islo preko ceste?
Jer je vidlo dobru ''koku'' s druge strane ceste

Offline Gwyneeth

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2944
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Pula
  • Betta Svijet
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #58 u: Svibanj 18, 2011, 23:03:00 poslijepodne »
Sram te bilo, to je vec pedofilija!!





Sad cu bann dobiti a nisam se ni vratila posteno :D
"People need friends. Bettas kick their faces"
Hello, my name is Ksenija and I'm channaholic...
...Pula...

Offline AndrejX

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1017
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
  • Disklejmer: ne prodajem papricice niti sjemenke
    • http://www.viralx.com
Odg: UV Sterilizator
« Odgovori #59 u: Svibanj 28, 2011, 12:04:03 poslijepodne »
Kupio sterilizator jos davne 2006g. kad sam na jednom vecem akvariju imao problem s bijelom vodom.
Spojio ga na zasebnu pumpu i za par sati voda postala kristalno prozirna. Upotrijebio ga jos par puta kao ispomoc kod pojave Ichs i to je kraj moje price sa sterilizatorom. Pljunuti blizu sto EUR za igracku koja zatreba par puta u 5 godina i nije neka investicija,