Travanj 27, 2024, 08:31:13 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ...CO2 za 240-litraša...  (Posjeta: 2210 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
...CO2 za 240-litraša...
« u: Travanj 22, 2011, 19:24:29 poslijepodne »
Do sada sam u 75-litrašu koristio Nutrafinovu bocu i ljestve, punio DIY smjesom šećera i kvasca i sve je super funkcioniralo. Budući da nisam toliko upućen u CO2 sisteme, zanime me što bi vi preporučili za akvarij od 250 litara. Znam da nutrafinova boca i ljestve koje sam koristio do sada nisu dovoljni za ovoliki akvarij, pa sam za sada složio nešto ovako:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=88:izrada-co2-reaktora&catid=22:uradi-sam&Itemid=544

Znam da je to samo privremeno rješenje, a i nisam uopće zadovoljan kako to funkcionira. Pretraživao sam malo po netu i naišao na ovakve stvari:

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.805f4cdecde64d6cb22a2a710a3b99da.nutrafin-prirodni-sistem-co2.aspx
http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.ce6f19febd484c75af00333dfcbc1956.marex-kit-co2-energy-classic.aspx
http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.bb7ed5427b6141e49e2eec62b2224c80.tetra-co2-depot-boca-za-zdravo-bilje.aspx

ali sve mi je to li-la... Nisam siguran kako se kreću cijene pravih CO2 boca i opreme, isplati li se uzeti novu ili polovnu i koliko je sve to rizično kupovati preko oglasnika. Čitam da ljudi pišu o membranama, manometrima i sličnim stvarima koje su meni totalna nepoznanica... Tako da bi cijenio svako mišljenje i savjet!

Hvala!

Offline majstor76

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2447
  • Spol: Muški   Lokacija: Kutina
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #1 u: Travanj 22, 2011, 19:53:54 poslijepodne »
Trenutno pisem opsiran clanak o co2 sa bocom gdje je sve pojasnjeno a ako ides tim putem racunaj na trosak od oko 1000 (+/- 200) kn, zavisno od kvalitete komponenti

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #2 u: Travanj 26, 2011, 16:04:27 poslijepodne »
Trenutno pisem opsiran clanak o co2 sa bocom gdje je sve pojasnjeno a ako ides tim putem racunaj na trosak od oko 1000 (+/- 200) kn, zavisno od kvalitete komponenti
Potpisujem ovo  :up:
Možda izgleda skupo ali se itekako isplati uložiti u kvalitetan co2 sistem.
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #3 u: Travanj 26, 2011, 16:16:17 poslijepodne »
na tako velikom akvariju računaj da adekvatno otapanje CO2 nećeš moći ostvariti korištenjem klasičnog difuzora. Ja sam uspio ustabiliti CO2 tek kad sam kupio pumpu i aquamedicov reaktor.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Nuclear

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1662
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb, Petrinja
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #4 u: Travanj 26, 2011, 16:59:19 poslijepodne »
Puna boca 5kg 500kn (zna se nać i jeftinije ak imaš sreće)
Manometar bez EM je oko 350kn (ima i skupljih, onaj iz Aquashopa se čini OK)
Kvalitetan difuzor 150-300kn, (Rhinox, Atomizer, GLA intank koji osobno toplo preporučujem, ili neki skuplji reaktor)
Nepovratni ventil, crijevo (par kuna, ako je kvalitetnije oko 50-60kn)

U svakom slučaju, hi light biljni akvarij te veličine bez ovih komponenti se ne isplati sastavljati...
« Zadnja izmjena: Travanj 26, 2011, 17:04:41 poslijepodne od Nuclear »

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #5 u: Travanj 26, 2011, 17:21:52 poslijepodne »
Slažem se s vama, i ja razmišljam o boci i opremi, samo što se moram malo bolje informirati i naučiti gradivo. Također, treba mi malo vremena da se financijski oporavim od kupnje akvarija. Vidio sam da se boce i oprema znaju naći preko oglasnika, ali i inače sam malo skeptičan što se kupnje polovnih stvari tiče. Tako da mislim da ću još malo pričekati i vjerojatno vas još koji put gnjaviti i pitati za mišljenje i savjet! :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #6 u: Travanj 26, 2011, 17:39:29 poslijepodne »
Što se tiče boce prije nabave posavjetuj se tamo gdje ćeš ju puniti. Punionice vrlo često imaju i koju bocu na prodaju, a nema smisla da kupiš od nekoga bocu koju ti nigdje nitko neće napuniti.

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #7 u: Travanj 26, 2011, 18:02:02 poslijepodne »
na tako velikom akvariju računaj da adekvatno otapanje CO2 nećeš moći ostvariti korištenjem klasičnog difuzora. Ja sam uspio ustabiliti CO2 tek kad sam kupio pumpu i aquamedicov reaktor.
Neve na mom akvariju od 450 l imam ovaj GLA intank difuzor koji i Nuclear preporuča, i mogu ti reć da mi akvarij perla već na 2-2.5 mjehurića u sekundi.
Ispričavam se na offtopicu
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #8 u: Travanj 26, 2011, 18:58:01 poslijepodne »
Nije toga bilo kad sam ja tražio sigurnu soluciju za CO2.  :D :D :D :D

A o tome da meni bilje zna perlati i bez CO2, bolje da ni ne pričam.  :clown:

A sad ozbiljno, kažem ja nisam uspio napraviti ništa pametno dok nisam kupio reaktor. Ima ga i Cigo ako se ne varam, a i Karlo ga je koristio (opet, ako se ne varam). Probao sam bio sa svakakvim kombinacijama otapanja, posuđivao difuzore i slično pa od toga ništa.

Ovaj novi difuzor mi se jako sviđa, puno je veća površina reakcije nego klasični. Iskreno, razmišljam da ga uzmem za 65 litraša na poslu. :up:
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #9 u: Svibanj 02, 2011, 01:40:40 prijepodne »
Boca CO2 sa nekim ventilom di možeš naštimat 2-3 bps
ljestve ili nešto slično di možeš na jednom mjestu pokupiti neotopljeni CO2
cjevčica sa kojom češ usisati ostatak tih mjehurića
Pumpa koja če ih ispuhati u tank

- Pogledaj moj od 200 litara... vidi se kako to spojiti ili skoči na kavicu pa ti pokažem.

Offline alen051

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 956
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Rijeka
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #10 u: Svibanj 02, 2011, 02:35:59 prijepodne »
Ma u teoriji sam manje više to skužio... Samo da mi naleti kakva ok boca i ostale prčkarije...

Offline 54litre

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Lokacija: Rijeka - Kastav
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #11 u: Kolovoz 03, 2011, 12:17:56 poslijepodne »
Jel može pitanjce . imam punu bocu co2 i medicinski reducir ventil za kisik sa igličastim . Jučer to spojim i počne ok funkcionirati , kako to biva gledam ,malo okrećem bocu i odjednom(cca 1 sat) stanu mjehurići , zatvorim bocu , manometar ostane na 50 bara , totalna blokada , otvaram glavni ventil , igličasti - ništa se ne događa -manometar i dalje na 50 bara - co2 ni traga , može kakav savijet ?

Offline DeX_13

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Split
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #12 u: Kolovoz 03, 2011, 12:29:50 poslijepodne »
Jel može pitanjce . imam punu bocu co2 i medicinski reducir ventil za kisik sa igličastim . Jučer to spojim i počne ok funkcionirati , kako to biva gledam ,malo okrećem bocu i odjednom(cca 1 sat) stanu mjehurići , zatvorim bocu , manometar ostane na 50 bara , totalna blokada , otvaram glavni ventil , igličasti - ništa se ne događa -manometar i dalje na 50 bara - co2 ni traga , može kakav savijet ?

manometar za kisik na bocu co2. da nije tu problem?????

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #13 u: Kolovoz 03, 2011, 14:25:51 poslijepodne »
Jel može pitanjce . imam punu bocu co2 i medicinski reducir ventil za kisik sa igličastim . Jučer to spojim i počne ok funkcionirati , kako to biva gledam ,malo okrećem bocu i odjednom(cca 1 sat) stanu mjehurići , zatvorim bocu , manometar ostane na 50 bara , totalna blokada , otvaram glavni ventil , igličasti - ništa se ne događa -manometar i dalje na 50 bara - co2 ni traga , može kakav savijet ?

Mislim da su svi ti ventili više manje isti...

Stavi sliku tog ventila (komplet) pa da se pokuša odgonetnuti.

1. Na koliko bara reducira taj O2 ventil (trebalo bi biti u granicama od 1.5 do 2.5)
2. Ima li neki sigurnosni ventil na njemu ?
3. Može li taj ventil podnjeti 70 bara ?
4. dali je igličasti vetil čist (ne začepljen) ?
5. da nije nepovratni ventil začepljen ?
6. da nije difuzor začepljen ?
7. Dali si provjerio sve spojeve sa sapunicom ?
8. Dali su gumene cijevčice čitave (ne puštaju) ?

Tu imaš par pitanja na koja ako si odgovoriš, trebao biš nači grešku.

Sretno!

Offline 54litre

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 31
  • Lokacija: Rijeka - Kastav
Odg: ...CO2 za 240-litraša...
« Odgovori #14 u: Kolovoz 04, 2011, 22:28:56 poslijepodne »
Hvala na pomoći . Ventil reducira na 3.5 bara. Danas san skoro skurija na živce . Sve odspojin , očistin i vratin nazad , radi cca 30 min i opet  ista stvar . Lagano počnen švikat . Opet sve raskopan , mislin ona usponska cijev u boci pa se ventili smrznuli , kad ono sve čisto (nema suhoga leda) , živci mi idu u crveno  :-X . .  Vidin na raskopanom regulatoru - neka mala iglica , ja to malo jače stisnem s kacavidon i provan puhnut , kad ono fercera . Da skratin priču , na poklopcu regulatora je imbus vida kojom se vjerojatno regulira pritisak do 3.5 bara(neman dva manometra) . Ispod te vide je deblja šušta sa dva tanjurića . Problam je vjerojatno u tom (valjda ?) što je razmak između tanjurića i te iglice bio prvelik , odnosno , kad se regulacioni protokom co2 hladi (metal se skuplja - zazor se povećava i zatvori mi regulacioni ) . RIJEŠENJE : stavio sam 1 mm čelične žice između tanjurića i iglice, smanjio zazor i da pokucan co2 je radio cca 2 sata (išal san radit noćnu , pa san sve zatvorio ) . Evo vajlda je to bio problem . Izvinite na dužem tekstu , ali kraće nije moglo . Inače komplet je posuđen od jednog našeg člana foruma  , pa ako se prepozna nek ne brine bit će sve ok (valjda  :zagrljaj: ) .