Ožujak 28, 2024, 20:58:38 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: prolaps kod chondro pythona  (Posjeta: 2625 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Filipxyz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 286
  • Spol: Muški   Lokacija: Cakovec
    • http://www.akvarij.net
prolaps kod chondro pythona
« u: Studeni 16, 2008, 18:28:12 poslijepodne »

znaci prije nekih 2-3 tj ujutra moj mali chondro je ima spusteni rep i odmah sam znal da je prolaps u pitanju ... kaj sad malo citanje po knjigama , netu , zvati ljude , veternare...

prvo je najbitnije da se zmija premjesti na cisti transporter s jako mokrim kuhinjskim papirom .. da se treset ili druga podloga ne nahvataju za tkivo .. a i da se tkivo odrzava vlaznim to sam i napravil odmah ..tkivo je jos bilo mokro znaci nije se osusilo

zatim sam dobil savjet a i na netu dosta pise o tome da na tkivo koje je izaslo treba staviti otopinu secera u prahu i vode da bude gusto i to cim cesce i zatim isprati .. problem je bil kaj nisam znal kak gusto kak cesto nist ... pa sam improviziral pa je to moje bilo dosta gusto ali ne sami secer i to sad stavljal svakih sat,sat i pol prvi dan
cilj te otopine je da dio koji je natekel splahne

citajuci na netu nasel sam di pise da se mora zmija staviti u trasporter di je voda kao podloga i u sredini otok od papira.. tak sam i napravil i ostavil do drugog dana u nadi da ce se samo povuci

nakon drugog dana i dalje je bilo isto ... i onda sam nazval veterinara i dobil savjet da tkivo moram nutra vratiti ..
posto sam dobil odgovor da nije to neki problem i da nema smisla zmiju vuci do zg isel sam u akciju znaci sa stapicom za usi bez vate a da nije ostar dio, sam ugural nakon nekih 30min muke nutra .. ostalo je unutra ali je drugi dan opet izaslo van ali puno manje pa sam opet stavil unutra i vise nije izlazilo van ali je taj dio repa i dalje bil natecen

zmiju sam ostavil na vodi i papiru i nakon tj dana kad se oteklina povukla i kad sam mislil da je sve proslo super  zmije je uginula

evo ovo sam poslal da ak netko drugi bude imal isti problem da je najbolje da odnese zmiju vetrnaru (koji se kuzi u zmije) i da on to sredi kolko got to bilo ¨lako¨ za napraviti i da ne naprave moju pogresku

i zanima me ak je imal netko drugi iskustva s tim i ak je uspjesno to rjesil kaj sam ja pogresil? i kaj se treba napraviti ??

evo slike kak je to izgledalo
Cakovec

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: prolaps kod chondro pythona
« Odgovori #1 u: Studeni 16, 2008, 18:47:47 poslijepodne »
lijep maroon..stvarno steta :down:

Offline Rossi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 897
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb
    • Parking senzori, alarmi, daljinsko centralno!!
Odg: prolaps kod chondro pythona
« Odgovori #2 u: Studeni 16, 2008, 20:21:56 poslijepodne »
zbog ceg se takve stvari dogadaju i dal je to kod svih zmija moguce?
R-46

Offline Filipxyz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 286
  • Spol: Muški   Lokacija: Cakovec
    • http://www.akvarij.net
Odg: prolaps kod chondro pythona
« Odgovori #3 u: Studeni 16, 2008, 20:39:14 poslijepodne »
moguce je kod svih zmija samo su chondro pythoni jako osjetljivi na to ..

a razlozi ima ih vise , premala vlaga , preveliki plijen , stres  ... u mom slucaju mislim da je preveliki plijen jer sam ga tj dana prije hranil s 2 pinky misa a do onda je jel 1 tjedno .. ali opet ima puno mogucih razloga
Cakovec

Offline Saša Puttar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1585
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin
Odg: prolaps kod chondro pythona
« Odgovori #4 u: Studeni 16, 2008, 21:17:46 poslijepodne »
Gadno. Dal mu se to izvrne kad vrši nuždu?

Offline Filipxyz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 286
  • Spol: Muški   Lokacija: Cakovec
    • http://www.akvarij.net
Odg: prolaps kod chondro pythona
« Odgovori #5 u: Studeni 16, 2008, 21:42:57 poslijepodne »
kak mislis izvrne? jednostavno dode van
Cakovec

Offline vrba73

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Zagreb
Odg: prolaps kod chondro pythona
« Odgovori #6 u: Studeni 19, 2008, 10:29:13 prijepodne »
S obzirom da se dugo bavim chondrima i imam ih preko 20 prolapsa kloake se desava.  Tokom godina to mi se desilo 5-6 puta.  Razlozi su ovi koji si naveo - preveliki pljen, stres, pre niska temperatura pa nemoze dobro probaviti i premalo ne vlage nego chondro pije pre malo vode i to mi zezne probavu.  Najcesce je to sto ljudi hrane chondre pre vise i s pre velikim pljenom.  Svoje odrasle chondre hranim svakih 3-4 tjedna, ne vise.  I to im nije premalo!  Jer rastu, zdravi su, pare se....
U slucaju prolapse ovo sto si napisao vise manje stoji.  Chondro se stavi u neku posudu, na vodu (TOPLU!), i kloaka mu se maze s visoko saturiranim secerom - smjesa secera u prahu i vode gustoce kao pasta za zube, znaci poprilicno gusto.  Najcesce otopina splasne i chondro sam uvuce kloaku.  U rijetkim slucajevima ako je i dalje nemoze uvuci ona se mora dobro dezinficirati i lagano s sondom ugurati unutra.  Ukoliko ona i dalje ispada nakon sto se uvuce moze se na par sati zamotati taj dio repa s medicinskom ljepljivom trakom. Do sada sam sve prolapse uspjesno sanirao na ovaj nacin i nikad mi chondro nije ugino.
Predsjednik Udruge Ljubitelja Egzotičnih Životinja

Offline Filipxyz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 286
  • Spol: Muški   Lokacija: Cakovec
    • http://www.akvarij.net
Odg: prolaps kod chondro pythona
« Odgovori #7 u: Studeni 19, 2008, 15:54:36 poslijepodne »
ako nista drugo ovo mi je dobra skola ...

posto je doslo do zabune nebi htio da ispadne da mi je veterinarka krivo rekla i nekaj sl to me naprotiv ona mi je maxmalno pomogla i NIKAKO nebi htio da se to krivo svaki i ak je krivo svaceno molim za ispriku ...

ja nisam htio ovim kaj sam napisal nekog optuziti ili nest nego jednostavno da drugi koji se zateknu u mom slucaju ne naprave istu pogresku to je to

napravil sam gresku kaj sam dal preveliki plijen ili premalo vode ili nest drugo i nebi htel da netko drugi isto to napravi a ak se mi opet pojavi onda budem imal iskustvo vise

jos jednom isprika veterinarki ak je ispalo da sam nju okrivil ili nekaj slicno tome sorrryyy  :-[
Cakovec