Travanj 19, 2024, 06:49:14 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: fragiranje koralja  (Posjeta: 1283 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zoky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 581
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Bjelovar
fragiranje koralja
« u: Rujan 22, 2012, 08:35:35 prijepodne »
Zanima me kako odvojiti gljivice od kamena i stakla a da ih sto manje ostetim ,
isto tako imam i velikog sarkica a negdje sam davno citao da se on moze odrezati komadic pa da iz toga se razvija novi ili kako njega fragirati ?
Sve što sastaviš raspadne se prije ili kasnije.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: fragiranje koralja
« Odgovori #1 u: Rujan 22, 2012, 09:38:02 prijepodne »
ostar noz (skalpel) ti je osnova svega.

bit je napraviti ravan rez ostrim nozem sa sto manje ostecenja tkiva koje se fragira, a sto se tice sarca i gljiva, ostre skarice za nokte su isto opcija.

sarco, sinularija, gorgonije (barem ove sto ih svi imamo), gljive, Kenya tree... sve su to softiji koje je relativno lako fragirati, lako i relativno brzo se regeneriraju, bit je samo ne krmaditi tkivo nego napraviti ostar rez.

naravno, preduvjet su zdravi uvjeti u tanku i kvalitetna voda u istom (da bi se regeneracija odvijala normalno, a ne u smjeru truljenja ako su organizmi u losijem stanju pa ih jos rezemo na fete)

 :up:

/edit - sa stakla najbolje ziletom pod malim kutem, pa onda gljivu nekako (mrezicom, gumicom) osiguras uz kamen dok se ne uhvati (stavi na blag protok, ne na jak)  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline frankovicf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: fragiranje koralja
« Odgovori #2 u: Rujan 27, 2012, 20:18:10 poslijepodne »
ostar noz (skalpel) ti je osnova svega.

bit je napraviti ravan rez ostrim nozem sa sto manje ostecenja tkiva koje se fragira, a sto se tice sarca i gljiva, ostre skarice za nokte su isto opcija.

sarco, sinularija, gorgonije (barem ove sto ih svi imamo), gljive, Kenya tree... sve su to softiji koje je relativno lako fragirati, lako i relativno brzo se regeneriraju, bit je samo ne krmaditi tkivo nego napraviti ostar rez.

naravno, preduvjet su zdravi uvjeti u tanku i kvalitetna voda u istom (da bi se regeneracija odvijala normalno, a ne u smjeru truljenja ako su organizmi u losijem stanju pa ih jos rezemo na fete)

 :up:

/edit - sa stakla najbolje ziletom pod malim kutem, pa onda gljivu nekako (mrezicom, gumicom) osiguras uz kamen dok se ne uhvati (stavi na blag protok, ne na jak)  :up:
Pitanje Pamuk znam da znaš ;)

Kako uspješno fragirati bouble (plerogyru) koralj ?!
Lp
 :)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: fragiranje koralja
« Odgovori #3 u: Rujan 29, 2012, 10:27:20 prijepodne »
 :-[ sry na kasnjenju, zadnjih tjedana nisam upotrebljiv u sire svrhe  :D :D

svaki LPS koralj sa zajednickim kosturom (dakle koji ne raste "na glave") - tzv. flabellomeandroid - su dosta osjetljive na fragiranje jer kod rezanja direktno ostecujes zivo tkivo unutar skeleta,  a rana postaje direktno podlozna infekciji.

Voda treba biti kvalitetna (kao i za sve, ali kod fragiranja flabellomeandroida osobito bitno), i rez sto manji i sto manje invazivan. Ja sam rabio onu modelarsku brusilicu ("dremel") i tanku dijamantnu sajbu za rezanje, odredis mjesto gdje je skelet recimo naj tanji ili gdje se pregiba i napravis rez s obje strane (obicno nije moguce odrezati odjednom kroz cijeli koralj)... bitno je ne muciti zivotinju puno po zraku, odredi, odrezi i vrati u vodu na 5-10 minuta (voda odvadjena iz tanka, zasebna posuda), nakon toga vratis fragove u glavni tank i to je to... pustis mjesec-dva da sve zaraste....

dosta cesto se dogodi da je zbog kvalitete vode doslo do gubitka oba fraga od inace vise-manje zdravog koralja... kod ovakvih LPSova dosta je velika mogucnost pojave brown jelly-a, raspadanja tkiva i odumiranja cijelog zivog dijela koralja, pa ti ostane samo skelet za na policu  :D

uglavnom, nije problem, samo je malo rizicno  :up:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline frankovicf

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 74
Odg: fragiranje koralja
« Odgovori #4 u: Listopad 13, 2012, 00:34:08 prijepodne »
Sorry i ja kasnim ali si mi odgovorio na akteru,ali thx još jednom :up:

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: fragiranje koralja
« Odgovori #5 u: Listopad 13, 2012, 13:11:11 poslijepodne »
evo samo maleno pojasnjenje za ove alatke koje koristim(o)... "dremel" isto kao i "digitron" - kod nas genericki naziv za malenu visenamjensku busilicu - visok broj okretaja i lako manevriranje - moja je nekakva noname-ka iz emezzete kupljena prije 15ak godina, odradila hrpu toga i dalje je upotrebljiva...

diskovi za rezanje su sa ebay-a, dijamantni, kineske jeftinjare - ovaj na slici je prvi i jedini koji koristim, ostale sam poklonio jer ne fragiram toliko da bi se potrosio ili izvitoperio...

recimo ovako nesto

http://www.ebay.com/itm/New-25mm-5-Mini-Diamond-Cutting-Discs-Rotary-Dremel-Tools-Jewelry-With-Mandrel-/180994079528?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a24167b28

"diamond cutting disc" je kljucna rijec za pretragu

obicno ako je tvrdji koralj disk niti ne moze prosjeci skroz kroz skelet pa se napravi kruzni rez skroz okolo kroz skelet (koliko ide), i onda pazljivo odvijacem sa sirokim vrhom razlomi (ne udarcem nego "uvrtanjem" odvijaca)...

na zadnje dvije slike - skelet jednog acan-a, prokleto lijep i nevidjeno tvrd, ali kad se pogleda sto sve priroda stvori i bez matematike i CNC-a, nevjerojatno je  :)
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.