Travanj 19, 2024, 23:03:53 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: 200l Malawi u pripremi  (Posjeta: 14511 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
200l Malawi u pripremi
« u: Rujan 28, 2014, 17:10:43 poslijepodne »
Pozdrav!  :)
Nakon dugo godina u tropskom i ja se prebacujem na ciklidni. Ribe i biljke sam rasprodao i krenuo ispočetka. Akvarij je bio samo staklena kocka. Filter, rasvjeta i grijač su mi ostali od tropskog i ne mislim ih mijenjati zbog toga što su relativno novi. Filter je unutarnji Resun biofilter bf-200 s pumpom od 550 l/h. Znam da litraža od 200l uz ovaj filter nisu idealne za ciklide, ali uz česte promjene vode (koje mi nisu teške zbog toga što živim u kući a akvarij je u prizemlju tako da crijevo samo izvučem van i pustim vodu na travnjak) mislim da bi moglo funkcionirati. Pa idemo redom:

Započeo sam s izradom umjetne pozadine. Pozadina je isključivo dekorativna zbog toga što nema nekih udubina i špilja u njoj u koje bi se ciklidi mogli skrivati, ali je dota tamna tako da će se boje ciklida bolje odražavati uz nju.

Slike su redosljed izrade, da ne pišem sve, ako vas nešto zanima pitajte.   :)



Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #1 u: Rujan 28, 2014, 17:17:15 poslijepodne »
Nastavak...

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #2 u: Rujan 28, 2014, 17:19:00 poslijepodne »
Stiropol koji sam stavio na dno sam također premazao cementom i zalijepio pijesak tako da bude manje primjetan kada ciklidi prokopaju do njega.

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #3 u: Rujan 28, 2014, 17:22:59 poslijepodne »
Pijesak je kvarcni granulacije 0,6 - 0,8 mm bijeli. Ispiran je sve dok voda nije bila kristalno čista.

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #4 u: Rujan 28, 2014, 17:33:00 poslijepodne »
Kad je sve to bilo zalijepljeno i osušeno stavio sam isprani pijesak i prvi put napunio. Prva tri dana sam svakodnevno mijenjao vodu da bi se maknuli ostatci silikona, a onda dodao sredstvo za ubrzano cikliranje i od onda sam promijenio samo jednom oko 40% vode. Deseti dan cikliranja ubačeno je 3 zlatna ancistrusa koji su zasad živi i zdravi i odlično rade svoj posao. Malo se vidi izmet na ovom bijelom pijesku ali to je dobro za cikliranje tako da mi ne smeta. Kokose sam stavio kao najprirodnije riješenje u kojima bi se ciklidi mogli skrivati i eventualno mrijestiti kada za to dođe vrijeme. Sve je prije stavljanja u akvarij očiščeno i prokuhano:


Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #5 u: Rujan 28, 2014, 17:37:39 poslijepodne »
I ovako je to sada, ciklira se već punih 15 dana, čistači su zdravi tako da mislim da nema nekih ozbiljnijih problema. Ciklide mislim staviti za kojih 15ak dana, najvjerojatnije 4 vrste po 5 komada (1 mužjak, 4 ženke) pa ćemo vidjeti kako se situacija razvija. Ako imate kakvih savjeta, primjedbi, komentara slobodno recite.  :)


Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #6 u: Rujan 29, 2014, 08:14:13 prijepodne »
Antune ovo izgleda odlično i posao je vrhunski odrađen!
Sve kako treba biti!  :up:

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #7 u: Rujan 29, 2014, 09:59:53 prijepodne »
A što ne bi stavio u njega Viktorija ciklide, takodjer zanimljivih boja a po ponašanju identični Malavi ciklidima.

jedino bih ja možda stavio još koji kamen više i izbacio bi kokos. Kokos više služi ciklidima koji polaže ikre--recimo tanganjika ciklidima.

A akvarij baš lepo stoji u dnevnom boravku.

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #8 u: Rujan 29, 2014, 10:20:45 prijepodne »
Igor, hvala na pomoći  ;)

Bojko, malawi su mi zapeli za oko zbog toga što su najsličniji morskim ribama, a i moguć je veliki izbor vrsta. Također mi se čini da ima više malawi ciklidaša nego viktorija tako da mi je lakše doći do informacija i samih riba ovdje na forumu.
Što se tiče setupa, kokosi su alternativa za "špilje" koje ciklidima trebaju. Kao što vidiš stavio sam riječno kamenje. To je odlučeno u suglasnosti s ostalim članovima obitelji zato što smo uvijek u akvariju imali neko špicasto i nepravilno kamenje pa smo htjeli malo promjene. Kada bih izbacio kokose trebao bih ponovo na neki način improvizirati za te špilje što je teško zbog toga što ovo oblo kamenje ne mogu slagati jedno na drugo zbog rizika od urušavanja i pucanja stakla.

Da, akvarij ima top mjesto u dnevnom boravku zato se trudim da bude što je bolje moguće da za sezonu gostiju (Božić, Nova godina...) bude sve savršeno.  :) hvala

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #9 u: Rujan 30, 2014, 20:13:33 poslijepodne »
Ancistrusi se odlično drže :)

Offline mdamir

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški  
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #10 u: Listopad 01, 2014, 21:46:25 poslijepodne »
Umjesto kokosa sa vremenom nabavi škriljac kamen, nema ga baš po svuda ali je jako lijep i dekorativan a često se u prirodi da naći u pljosnatim formama od kojih se lako naprave špilje a nema opasnosti od pada zbog pljosnate forme.Na pozadinu si lako mogao dograditi i po koju izbočinu od stiropora pa čak i špilju formirati pri dnu tanka.Ali ok svatko treba da slaže onako kako njemu paše.Pozdrav.

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #11 u: Listopad 02, 2014, 10:29:44 prijepodne »
Pozdrav, za sada ću ostaviti postav ovako da vidim kako će se ribe ponašati u njemu. Ako njima bude dobro, dobro je i meni zato što mi se ovako sviđa. Danas sam malo rasvjetu prigušio alu folijom zato što sam negdje vidio da se može pa to sada ovako izgleda.  :)

Offline sanchez

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Podstrana
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #12 u: Listopad 02, 2014, 23:48:38 poslijepodne »
Igor, hvala na pomoći  ;)

Bojko, malawi su mi zapeli za oko zbog toga što su najsličniji morskim ribama, a i moguć je veliki izbor vrsta. Također mi se čini da ima više malawi ciklidaša nego viktorija tako da mi je lakše doći do informacija i samih riba ovdje na forumu.
Što se tiče setupa, kokosi su alternativa za "špilje" koje ciklidima trebaju. Kao što vidiš stavio sam riječno kamenje. To je odlučeno u suglasnosti s ostalim članovima obitelji zato što smo uvijek u akvariju imali neko špicasto i nepravilno kamenje pa smo htjeli malo promjene. Kada bih izbacio kokose trebao bih ponovo na neki način improvizirati za te špilje što je teško zbog toga što ovo oblo kamenje ne mogu slagati jedno na drugo zbog rizika od urušavanja i pucanja stakla.

Da, akvarij ima top mjesto u dnevnom boravku zato se trudim da bude što je bolje moguće da za sezonu gostiju (Božić, Nova godina...) bude sve savršeno.  :) hvala
Nemaš nikakvoh straha sa oblim stinama, da će ti se izvrnit i puknit staklo ili nešto slićno. Ja iman u 230 L,  cca 40-50 kg oblih stina, i jedno 15-20 špilja, rupa, prolaza sam dobia s njima, tako da svaki agresivac ima na izbor 2-3 špilje :) .
Naj bitnije je dobro utemeljit i zabit u pijesak (do stiropora) temeljne stine, onda na njih stavljaš, naslanjaš manje, zatim neke plosnato-oble zabiješ na "I" tako da dobiješ prolaze .... Još kad ih uvati alga ...  8) 8)

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #13 u: Listopad 03, 2014, 08:32:46 prijepodne »
Pozdrav, ma najmanji je meni problem staviti još kamenja, samo da nabavim neko slično takvo. I ja jedva čekam da se malo alga pohvata po pozadini i kamenju da se sve malo ujednači :)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #14 u: Listopad 03, 2014, 09:07:51 prijepodne »
Možda nakon tog videa promeniš mišljenje pa razmišljaš o nabavki viktorija ciklida

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #15 u: Listopad 03, 2014, 09:18:00 prijepodne »
Odličan video :)
Možda u buducnosti neki novi tank ili postav u ovom preuredim za viktorijance ali sada se želim okušati u malawcima. Koliko litara je minimalno za viktorijance i jel postav sličan kao za malawi? Pozdrav :)

Offline Bojko

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2923
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #16 u: Listopad 03, 2014, 10:01:32 prijepodne »
Pa akvarij tvoje dimenzije bio bi jim dovoljan. A po stilu ,karakteristikama, ponašanju Viktorija ciklidi isti su ko malavi ciklidi. Neki jih drže i skupa u akvariju.

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #17 u: Listopad 03, 2014, 10:06:20 prijepodne »
Pa akvarij tvoje dimenzije bio bi jim dovoljan. A po stilu ,karakteristikama, ponašanju Viktorija ciklidi isti su ko malavi ciklidi. Neki jih drže i skupa u akvariju.
Ja osobno nikada ne bi mješao viktorijance i malawi mbune.
Prvo što nije biotop isti, drugo što nije to to, prevelika je razlika u ponašanju i naravi riba iz tih dva jezera.

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #18 u: Listopad 03, 2014, 10:08:15 prijepodne »
Da, ja bih isto držao samo malawi kao biotop. Ipak je to već provjerena kombinacija.

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #19 u: Listopad 04, 2014, 13:34:54 poslijepodne »
Evo kako je prigušena rasvjeta folijom ne znam kakva je kvaliteta slike zato sto stavljam preko mobitela ali mislim da se može vidjeti

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #20 u: Listopad 04, 2014, 14:16:06 poslijepodne »
platit ćete mi autorska prava na ovo s rasvjetom :D
još jedan tip...probaj na razmacima "zatvorit" svjetlo, tipa par nepar..na 3-4 razmaka, po par cm..bit će puno bolje..samo snop svjetlosti pada u tank..

ovako je to bilo kod mene


Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #21 u: Listopad 04, 2014, 15:19:11 poslijepodne »

platit ćete mi autorska prava na ovo s rasvjetom :D
još jedan tip...probaj na razmacima "zatvorit" svjetlo, tipa par nepar..na 3-4 razmaka, po par cm..bit će puno bolje..samo snop svjetlosti pada u tank..

ovako je to bilo kod mene



Odlična ideja, sve zasluge idu tebi :)

Meni akvarij nije toliko dugačak pa mi se možda ne bi primijetilo toliko, ovako mi baš ima odličan efekt, uslikat ću navečer

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #22 u: Listopad 04, 2014, 20:15:55 poslijepodne »
evo jedan update, promijenjeno 20% vode i usisano dno od izmeta od ancistrusa

Offline igor8

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2082
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Koprivnica-Zagreb-Rijeka
  • Malawi mbuna
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #23 u: Listopad 07, 2014, 10:11:39 prijepodne »
Pun ti je Antune inbox, ne mogu ti poslati poruku!
Izbriši poruke!

Offline antun007

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 119
Odg: 200l Malawi u pripremi
« Odgovori #24 u: Listopad 07, 2014, 11:15:14 prijepodne »
Ispičavam se, prvi put da mi se to dogodi :)