Ožujak 29, 2024, 00:49:24 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Švertarij  (Posjeta: 11175 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline draz

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 437
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica/Mičevec (Novi Zagreb/Dugave)
Odg: Švertarij
« Odgovori #25 u: Siječanj 12, 2018, 11:15:40 prijepodne »
Naravno, Glaserova slika je i fotošopirana.
Bolje švert u ruci nego diskus na grani

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Švertarij
« Odgovori #26 u: Siječanj 13, 2018, 10:30:41 prijepodne »
Jako mi se sviđa to što radiš, toliko da bi skoro opet mogao upogoniti stare slatke uzgojne akvarije, one iz Vedranovog "podrum sa corydorcima".

Reci s čim hraniš, jel koristiš kakvu posebnu hranu da bi "pojačao" određene boje?







ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline draz

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 437
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica/Mičevec (Novi Zagreb/Dugave)
Odg: Švertarij
« Odgovori #27 u: Siječanj 13, 2018, 11:57:41 prijepodne »
Jako mi se sviđa to što radiš, toliko da bi skoro opet mogao upogoniti stare slatke uzgojne akvarije, one iz Vedranovog "podrum sa corydorcima".

Reci s čim hraniš, jel koristiš kakvu posebnu hranu da bi "pojačao" određene boje?
Hranim ih sa Coppens pro i sa smrznutim bloodwormsima.
Uskoro ću pokušati davati blitvu sa nevenom za boju.
Dosad sam daval i Dennerle listiće, ali strašno jako bojaju vodu pa sam odustal od toga.
Bolje švert u ruci nego diskus na grani

Offline draz

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 437
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica/Mičevec (Novi Zagreb/Dugave)
Odg: Švertarij
« Odgovori #28 u: Siječanj 29, 2018, 09:27:30 prijepodne »
XIPHOPHORUS MONTEZUMAE (Monty/Monti) nazivaju kraljem švertova.
On je ujedno i jedan od najskupljih švertova; bilo je slučajeva da su na aukciji postizali cijene od 100$ za par.
Od četiri poznate populacije Montya, onaj iz Rio Tomosopo je najljepši i najveći tj.ima najveći "mač" koji nekad zna biti dvostruko duži od dužine tijela.

Ponašanje Montezumae je stvarno najdivlje od svih švertova i i njegovo je držanje zaista posebno i egzotično. Neobično za njih je da se u pravilu sramežljivo skrivaju, ali njihove nagle reakcije i brzina nam pokazuje da su to stvarno divlje ribe. Uhvatiti Montijaa u zabiljenom akvariju bez rasčupavanja istog je nemoguća misija. Strahovito su brzi.

Montije je najbolje držati u što većim akvarijima budući da mužijaci imaju jako dugačke repove (mačeve). U grupi je poželjno imati najviše dva mužijaka jer ako ih imamo više onda se mač trećeg mužijaka nikad neće do kraja razviti. Tek kada uklonite jednog od većih mužijaka onda se mladi dečko počinje razvijati.
Također, potrebno je u akvariju postaviti neku barijeru, granu, kamen...bilo što što daje osjećaj sigurnosti ratobornim dečkima i određuje njihov teritorij.
Kada se bore za prevlast onda se doslovno može primjeniti izreka "riba ribi grize rep" jer se vrte neprestano u krug  :ying: .

Neugledna ženka baca do trideset malaca koji su malo veći od ostalih vrsta švertova, pogotovo od hibrida. Također, za razliku od drugih švertova, Monti u pravilu ne jedu svoje mlade.

Živa hrana nije nužna za njihov rast i preživljavanje, ali je uz smrznutu više nego poželjna.

Na slici su mladi Montiji. Budem ovih dana stavio i slike odraslih da se vidi prava veličina mača.
Bolje švert u ruci nego diskus na grani

Offline dbari81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Bjelovar
    • Juvel Rio 180 (moj Guppy tank)
Odg: Švertarij
« Odgovori #29 u: Veljača 20, 2018, 01:13:39 prijepodne »
Svaka cast kolega! Napokon jos netko da se pridruzi nama takozvanim Hobby uzgajivacima. Volim dok covje to pedantno radi kao ti. Meni je vec drugi Fishroom. Prvi sam morao zatvoriti zbog manjka mjesta. Nalazio se u podkrovlju, i dok sam dobio sina trebala mi ta prostorija za njega. Sad sam u zavrsnim radovima na drugom Fishroomu. Prvi je bio za posebne vrste Guppyja a ovaj ce najvjerovatnije biti za apistogramme i ramireze. Ta tvoja strast za svertove, podsjeca me na moju strast za guppyje u High breedu. I sad me nekako sve vuce u visoki uzgoj guppyja ali mislim da cu malo promijeniti i preci na ramireze i apistogramme. Akvarija imam za njih vise nego dovoljno, dok za guppyje 70 akvarija mi bilo malo. A mislim da i ti cesto vodis borbu s manjkom akvarija. lp

Offline draz

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 437
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica/Mičevec (Novi Zagreb/Dugave)
Odg: Švertarij
« Odgovori #30 u: Veljača 20, 2018, 09:58:24 prijepodne »
Svaka cast kolega! Napokon jos netko da se pridruzi nama takozvanim Hobby uzgajivacima. Volim dok covje to pedantno radi kao ti. Meni je vec drugi Fishroom. Prvi sam morao zatvoriti zbog manjka mjesta. Nalazio se u podkrovlju, i dok sam dobio sina trebala mi ta prostorija za njega. Sad sam u zavrsnim radovima na drugom Fishroomu. Prvi je bio za posebne vrste Guppyja a ovaj ce najvjerovatnije biti za apistogramme i ramireze. Ta tvoja strast za svertove, podsjeca me na moju strast za guppyje u High breedu. I sad me nekako sve vuce u visoki uzgoj guppyja ali mislim da cu malo promijeniti i preci na ramireze i apistogramme. Akvarija imam za njih vise nego dovoljno, dok za guppyje 70 akvarija mi bilo malo. A mislim da i ti cesto vodis borbu s manjkom akvarija. lp
Znam te, znaš me :-D
U zadnje vrijeme ipak vodim borbe sa nedostatkom vremena, a ne akvarija tako da ću pokušati "okrupniti" uzgoj. Mijenjam tri akvarija za jedan veći (i tako tri ili četiri puta) u kojem mogu zajedno držati kompatibilne varijetete. Npr. imam tri varijeteta čije ženke mogu pariti sa istim mužijacima da bi produkt bio isti i nadam se da će mi to olakšati posao i uštediti vrijeme.
Ali da...da nastavljam high breed definitivno bi mi nedostajalo malih akvarija.
Bolje švert u ruci nego diskus na grani

Offline dbari81

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 227
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Bjelovar
    • Juvel Rio 180 (moj Guppy tank)
Odg: Švertarij
« Odgovori #31 u: Veljača 20, 2018, 11:36:15 prijepodne »
Ja sam imao prilku sad kod novog Fishrooma preci na vece akvarije ali sam se ipak odlucio za male do 54l iz razloga jer sam tad fleksibilniji a i svakako nevolim bas velike ribe u akvariju. Za puno mali akvarija se kod mene pokazalo da je automatska izmjena vode neophodna, da u svakom akvariju treba biti bar jedan ancistrus i naravno dobra filtracija.