Svibanj 05, 2024, 21:48:08 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Droid Duino LED Controller  (Posjeta: 13205 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #25 u: Veljača 03, 2014, 10:24:31 prijepodne »
ma nema smisla otvarati još jednu stranicu, ima ih već na pretek...jedino još nisam nešao neku online učionicu u kojoj bi netko interaktivno pomagao onom koji zapne na nekoj domaćoj zadaći. kako sit ne vjeruje gladnom, tako ni učeni nema baš strpljenja za nas neznalice i povremene korisnike, ili njima je nevjerovatno da mi neke stvari ne znamo ...
na ovom linku imaš objašnjeno kako se više modula - tipkovnica, desplay, timer, PWM,  očitanje temperature, pH, EC i  ORP, te ethernet slaže u kod koji se onda pretoči u arduino.

ne znam hoćeš li se uopće snači u cijeloj toj zavrzlami jer arduinaši ma koliko se trudili da nam pojednostave imaju svoj jezik.
ja sam mislio da ću dobiti jedan fajl koji radi sa arduinom, a dobio sam ih više nego nekoliko koje bih trebao  "malo"prilagoditi svojoj situaciji, skompajlirati, uploudati...

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #26 u: Veljača 03, 2014, 11:22:09 prijepodne »
Jel netko radio sa CAT4109 LED driverima?
Našao sam neki video kako je to čovjek spojio na pc napajanje (skoro sam napisao na strašilo :D) i izgleda mi dosta dobro.
Ja sam još u fazi istraživanja pa prvo tražim hardware i radim shoping listu :) pa ako netko ima neko bolje rješenje i eventualno koju slikicu kako je sve pospojeno neka slobodno stavi :zagrljaj:


Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #27 u: Veljača 03, 2014, 12:10:42 poslijepodne »
e *ebemumišamaloga, sad sam postao i predmet zajebancije...  :P :D

nego, gledam sad na filmiću, a primjetio sam to i sam ...

koliko je oku nevidljiva razlika u intenzitetu svjetla sa porastom amperaže ... tj. sve od 1A pa do 1,6A se gotovo i ne vidi razlika u intenzitetu svjetla...  :nerd: .. a opterećenja na cijeli sklop su nemjerljivo veća na 1,6A nego na 1A ...
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #28 u: Veljača 03, 2014, 12:53:53 poslijepodne »
Kolega digitalni elektroničar!  :zagrljaj:

Šteta što sam ja "žario i palio" po mikrokontrolerima do prije desetak godina  (pokojni Z80, 8050, At89cXXXX), a onda stigla žena, obitelj... U subotu sam jedva napravio mali pwm dimmer s ne555. " sata sam prekapao radionu da pronađem BD241 i onda nisam bio siguran za 241/242 koje je PNP,a koji NPN, pa sat vremena da ponovno instaliram Protel (u kojem sam proveo godine i godine projektiranja), pa se ne mogu sjetiti ničega...

No isto imam ideju koja me drži godinama, uhvatiti Arduino i složiti automatizaciju akvarija i još par sitnica u kući (bežični digitalni termostat za grijanje kontroliran preko Interneta).

Jesi radio nekakve timere koje programiraš kad će se paliti/gasiti u nekom od modova? I jesi li riješio dobar realtime clock bez puno odstupanja i radom dok nestane struje?

Gledao sam ali sam zaboravio, pretpostavljam da Arduino kao i kompletna Atmel porodica imaj riješen jednostavni autoreset sa vanjskim RC elementima?

Imaš originalni Arduino i shieldeve ili neki klon sa DealExtremea ili sl. kineza?
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #29 u: Veljača 03, 2014, 13:24:42 poslijepodne »
bežični digitalni termostat za grijanje kontroliran preko Interneta

upravo ovo mi sad frend konstruira, ali ne za akvarije već za jedan proizvodni pogon ...  :up:

samo on ne koristi nikakve gotove predefinirane kitove, već sam sve pravi ...
uvijek dostupan na [email protected]

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #30 u: Veljača 03, 2014, 14:29:18 poslijepodne »
I ja sam nekad sve sam radio, od prototipa, tiskane pločice foto postupkom, pa par revizija programa, kućište...
No stvari su toliko pojeftinile (i sada uopće postoje za kupiti) da se za prototip ne isplati zafrkavati. Od dvostrane štampe pa na dalje.

Mislio sam na termostat za Vaillant. Ono, odem 50km dalje na vikend kod punice i ne znam jesam li pogasio programski termostat, ili ne znam kad ću se točno vartiti doma pa da ranije upalim grijanje. Ovako se spojim preko Interneta, pogledam status preko tableta/smartphonea/PC-a. i krow web dialog pročitam temperaturu, podesim temperaturu, upalim ga, ugasim ga i sl.

Inače, nikad nije neka posebna muka odraditi osnovne funkcionalnosti bilo u softveru ili u hardveru (bar u fazi prototipa) no problem su neplanirane situacije i izbjegavanje grešaka. Recimo kao greške koje se dešavaju kad zagrmi, kad nestane struje ili struje dođe-nestane 3 puta za redom svakih 30 sekundi, ili uletiš u neku popitivnu povratnu vezu, negdje nešto nema ođekivani odziv pa popi*zdi i ode u beskonačnost (npr. zaglavi se prekidač, preskoči zupčanik, prekine se žica senzora ili aktuatora) i ostala veselja. Tu nastupa prava "kreativnost" konstruktora.

I opet jedno "s neba pa u rebra pitanje" - ne treba li za očitavanje pH i sl. parametara senzore prije svakog mjerenja kalibrirati tekućinom?
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #31 u: Veljača 06, 2014, 06:47:19 prijepodne »
Kolega digitalni elektroničar!  :zagrljaj:
Kolega? Ja bih sebe nazvao amaterom u mikrokontrolerima, prvi puta da sam to primio u ruke i probao programirati je pred malo vise od mjesec i pol dana. :)

Ali, strogo gledano.... kolega!  :zagrljaj:

Jesi radio nekakve timere koje programiraš kad će se paliti/gasiti u nekom od modova? I jesi li riješio dobar realtime clock bez puno odstupanja i radom dok nestane struje?

Radio, bio u procesu kad mi je krepao RTC modul. Dobar RTC modul kosta, cini mi se. Uzeo sam bio 2 komada nekih jeftinih kineskih. Jedan je stigao mrtav, drugi krepao oko 3-4 tjedna nakon dolaska.

U par tjedana je radio, na tjedan i pol do 2 je imao nekih 8 minuta odstupanja.  :D

Vec sam smisljao softverski algoritam za korekciju... Ali crko je modul prije nego sam stigao implementirati i isprobati. :)

U dolasku mi je jos 4 komada, po 2 od razlicitih "vrsta", ako jedna vrsta ne radi pouzdano, valjda ce druga. ;)

Gledao sam ali sam zaboravio, pretpostavljam da Arduino kao i kompletna Atmel porodica imaj riješen jednostavni autoreset sa vanjskim RC elementima?

Ima reset gumb, sto znaci da se moze izvesti i vanjska kontrola istog.

Imaš originalni Arduino i shieldeve ili neki klon sa DealExtremea ili sl. kineza?

Neki jeftini klon, arduino pro mini, bez uarta/serial interfejsa, zao mi je punokrvni sklop stavljati u dedicated proizvod. To ce se kompom programirati nikad nakon sto bude u finalnoj fazi proizvodnje.

I ja sam nekad sve sam radio, od prototipa, tiskane pločice foto postupkom, pa par revizija programa, kućište...
No stvari su toliko pojeftinile (i sada uopće postoje za kupiti) da se za prototip ne isplati zafrkavati. Od dvostrane štampe pa na dalje.

Gdje se da kod nas naruciti izrada tiskanih plocica? Ili vani? Gledao sam par tih koji to izradjuju, i za prototipe mi izgleda poprilicno skupo, pa cak i za finalni proizvod. Dize cijenu hardvera skoro za duplo na male kolicine od 10-20 komada.

Inače, nikad nije neka posebna muka odraditi osnovne funkcionalnosti bilo u softveru ili u hardveru (bar u fazi prototipa) no problem su neplanirane situacije i izbjegavanje grešaka. Recimo kao greške koje se dešavaju kad zagrmi, kad nestane struje ili struje dođe-nestane 3 puta za redom svakih 30 sekundi, ili uletiš u neku popitivnu povratnu vezu, negdje nešto nema ođekivani odziv pa popi*zdi i ode u beskonačnost (npr. zaglavi se prekidač, preskoči zupčanik, prekine se žica senzora ili aktuatora) i ostala veselja. Tu nastupa prava "kreativnost" konstruktora.

Ovo mi je posebno zadovoljstvo, isprogramirati uredjaj da radi i u "neocekivanim" situacijama, ali ja sam jos rookie, pa se samo pravim pametan... Realno nemam jos ni pojma koliko stvari i na koje inventivne nacine mogu poci po zlu...  :D


Da zaokruzim, opcenito, ako imas jos kakav savjet, rado cu ga prihvatiti. ;)

Offline VlatkoZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 406
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb - Špansko
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #32 u: Veljača 06, 2014, 14:39:24 poslijepodne »
Malo OT, jel netko uzimao nešto sa ove stranice http://www.ledsee.com/
Jel netko zainteresiran za neku grupnu narudžbu, da smanjimo troškove :)

Offline Veky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Bjelovar
  • Tetec 'z B'elovara
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #33 u: Veljača 06, 2014, 18:08:28 poslijepodne »
@Viktori, na žalost više ne znam ni jednu firmu za izradu pločica. Nekad davno sam radio s jednom firmom iz Vrbovca, teško da više postoje...

Arduino bi i trebao biti nekakav razvojni model, koji kad si zadovoljan lijepo "skrešeš" i napraviš dedicated/embeded sklop. No cijene svega su toliko niske da je amaterima jednostavnije sve popikati i zaboraviti u nekoj kutijici.

Super, drago mi je da misliš na bitne elemente. Nekad sam radio sklopove na koje sam se spajao rs-232 portom. Da bi pojeftinio sklopove tadašnj RS232 na TTL izbacio sam MAX232 konverter i napravio univerzalni adapter. Na sklopove sam se preko tog kabela povezivao čak preko palm pilota i "razgovarao" serijskim terminalom.

No u današnje doba, za bilo kakvo programiranje parametara ili debugiranje sustav je praktičniji neki ethernet ili još bolje WiFi shield. Sve što planiram u budućnosti bazirano na Arduino sustavu (samo da nađem dovoljno vremena) složit ću kroz njegov web server i forme pa ga povežeš na kućnu lokalnu mrežu (najzgodnije kroz WiFi) i lijepo očitavaš parametre, pališ i gasiš sa mobitela, telefona, laptopa, računala bilo gdje u svijetu, sobi, svejedno, a pri tom ne ovisiš o kabelima, konektorima, komunikacijskom progranu, driverima za serijski/usb i sl.

Razmisli eventualno još o npr. kratkotrajnom napajanju samog sklopa (ne drivera i sl.) preko takozvanog "reset kondenzatora", kondenzatora ogromnog kapaciteta i malih dimenzija (koje čak i kolege često brkaju s baterijom) i koji ti može upiti razne pikove i kratkotrajne nestanke struje od po par minuta (uz današnju CMOS tehniku možda i sat) pa si riješio i probleme oko uzastopnih resetiranja i "blesiranja" u takvim situacijama.

Samo naprijed, sretno!  :up:
Kompliciram po kućama na komplicirani način.

Offline Kwan

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 462
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Ravnice
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #34 u: Veljača 06, 2014, 22:58:48 poslijepodne »
jednoslojne prospoje tiskanih pločica vam ja mogu napraviti ako treba  :up:
Firma koja vam radi strojno je negdje kod voltina, mislim da se markovac zove.
Oni mogu dvoslojne prospoje izrađivati,a za višeslojne kod nas nema nitko strojeve, tako da samo vani

Offline www_www

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Grobnik, Rijeka
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #35 u: Veljača 06, 2014, 23:20:45 poslijepodne »
Gdje se da kod nas naruciti izrada tiskanih plocica? Ili vani? Gledao sam par tih koji to izradjuju, i za prototipe mi izgleda poprilicno skupo, pa cak i za finalni proizvod. Dize cijenu hardvera skoro za duplo na male kolicine od 10-20 komada.

vidi ovdje, posalji upit i uredno salju na mail
http://www.pcb.hr/
http://www.markovac.hr/
http://www.tiplon.hr/
Kad se jede...JEDEM
Kad se pije...PIJEM
Kad se radi...NE SMETAM

Offline bojan.c

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
  • No bike - No life
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #36 u: Veljača 07, 2014, 06:13:46 prijepodne »
Ja sam PCB-e naručivao sa e-radionica.com - mislim da su iz Požege
Znam da alkohol škodi, al' u vodi utjehe nema!
Sve dobre stvari dolaze u paru: 2 sise i V2

Offline strasilo

  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1516
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Pripizdina podravska
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #37 u: Veljača 07, 2014, 13:16:36 poslijepodne »
ja bih rekao da su iz Đakova ..  :up:
uvijek dostupan na [email protected]

Offline bojan.c

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 720
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Bjelovar
  • No bike - No life
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #38 u: Veljača 07, 2014, 20:48:03 poslijepodne »
Jes bogami, pobrkao sam lončiće :)
Znam da alkohol škodi, al' u vodi utjehe nema!
Sve dobre stvari dolaze u paru: 2 sise i V2

Offline H3m3roid

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 247
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #39 u: Svibanj 20, 2014, 15:47:50 poslijepodne »
Svaka čast odlična tema

Offline Robibar1976

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #40 u: Prosinac 02, 2014, 17:22:27 poslijepodne »
Poštovani,

zamolio bi vas za informaciju gdje ste kupovali kvalitetne ledice i opremu. PM ne ide jer je inbox pun....

Lp,

Robi

Offline viktori

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 744
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Droid Duino LED Controller
« Odgovori #41 u: Prosinac 03, 2014, 01:35:03 prijepodne »
brand cree ledice kupujem sa www.fasttech.com

Ista stranica ima i arduino, nesto arduina sam kupovao tamo, a nesto sa ebaya.