Ožujak 29, 2024, 11:56:54 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Cardinal tetre-ich ili ?  (Posjeta: 1312 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline djoollee

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Cardinal tetre-ich ili ?
« u: Travanj 03, 2019, 23:37:42 poslijepodne »
E ovako u akvariju (Community tank 200+ litara) prilikom mresta mladog para skalara negde 4 dana pre pisanja ovog teksta, primetio sam na jatu kraljevskih neonki bele tacke velicine soli (zadnje peraje, gornja, donja,po telu na nekim). Nakon skupljanja ikre od skalara, bacio sam se u detaljnu proveru svih ribica (gupy,ksifo,zebrice,ancitrse,Corydorase,skalara) i ni na jednoj drugoj ribici nisam video ni jedne jedine tackice, a verujte bio sam uporan gledajuci i zagledajuci. Sto se tice ishrane trudim se da je raznovrsna,od listica (5,6 vrsta), granula malih i velikih raznih raznih vrsta,grindali,enhitreje, cak i granule koje imaju beli luk i jos sta za imunitet. Filtracija mi je dobra(od bioball,prerli,pa sve do aktivnog uglja), voda je prozirna i sto se higijene tice ciscenje sifonom se podrazumeva pri redovnoj zameni vode jer mi je podloga pescana, a da dodam akvarijum je ubiljen solidno i naravno cikliran. Jedino gde sam mozda pogresio je sto sam pre 7 dana ubacio jednu gupy i jednu kraljevsku neonku bez karantina jer na oko su delovale ok.
Odmah sam se informisao(ukljucujuci i ovde-zakljucio da je ich a ne gljivice i slicno), podigao sam temperaturu na 28 stepeni(so nisam dodavao zbog Corydorasa i anc.), a od preparata jedino sto sam mogao naci sutradan je Dajana Bioicht i neke plave tablete(1kom na 100l) koje boje vodu u indigo plavu i navodno resavaju dosta bolesti a na ebay-u se mogu jako jeftino kupiti. Uputstvo za Dajanu na bocici je jako kratko i nedovoljno, ali na netu sam nasao da tretman traje 15 dana i redosled radnji.
Tretman sam poceo tako sto sam Bioicht dozirao 22ml sto je kolicina za nesto vise od 100l (5ml na 25l) jer sam dodao i onu jednu tabletu(1kom 100l)(aktivni ugalj je izvadjen). Hranjenje i svetlo sam im ukinuo, a dodao sam i dva cena belog luka jer sam negde procitao da je i to jako dobra stvar(cen isekao skoro do kraja na tracice i rasirio ih).
Sve ribice ukljucujuci i ovo jato neonki su zivahne, cak i traze hranu po podlozi(od prostorije ipak ima malo svetla).
Posle ovolikog uvoda, kako bi se stekla slika o akvarijumu gde je nastao problem, moje pitanje je: Kada treba doci do smanjivanja broja tacki ili totalnog nestanka ?
Nakon 4 dana ovakvog tretmana neonke imaju neznatno manje tacki(cak mozda nepromenjeno ), a ostale ribice bez ijedne tacke i dalje(takodje zivahne). Treceg dana sam zamenio 1/2 vode i dodao Dajana Bioicht(punu dozu 40ml na mojih 200l).
Moje pitanje je da li sam mozda pogresio dijagnozu, mozda lek Dajana Bioicht ce delovati kanije ili ne deluje uopste pa treba preci na neki drugi ?
Inace nabavio sam vec FMC kao krajnju opciju...

Pokusao sam i da slikam ove neonke, ali telefon i brze ribice su to otezale max...

Offline kappo031

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: Cardinal tetre-ich ili ?
« Odgovori #1 u: Travanj 04, 2019, 01:20:51 prijepodne »
Ich je. Imas ga samo na neonkama jer one imaju najslabiji imunitet od riba koje drzis pa se na njima prvo pojavio. Nemoj mjesat razlicite preparate.

Podigni temperaturu na 28 stupnjeva i drzi se tretmana, ako nakon zavrsetka tretmana stanje i dalje nije dobro napravi izmjenu vode i nastavi tretirat. Najcesce ode vrlo brzo ali zna se i oduziti. Ako si na vrijeme primjetio nebi trebao imati gubitaka bar ne nekih vecih.