Ožujak 28, 2024, 20:01:30 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Friski u akvaristici....smjernice  (Posjeta: 63099 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #200 u: Srpanj 28, 2020, 21:38:08 poslijepodne »
A temperatura je 25-26 u akvariju i imam klimu makar je ne picim non stop,imam debelu fasadu pa unutra se tak ne skuplja toplina.

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #201 u: Srpanj 29, 2020, 00:33:58 prijepodne »
Znaci da picim makro i mikro,do petka mi stize makro,mikro imam,kako s  tim? mikro da rasporedim kroz tjedne manje doze i stavljam u vodu navecer,a makro u jutro prije paljenja svjetla u dozama potrebnim za  velicinu akvarija kroz tjedne doze
Da pocnem sa manjim od propisane za pocetak ili kak treba pa cu vidjet?

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk
tako nekako, a za doziranje.......ne znam, probaj po PSu pa ces vidjeti

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #202 u: Kolovoz 01, 2020, 19:56:06 poslijepodne »
Pozdrav ,evo poceo sam gnojit,makro i mikro,e sad zanima me imam spricu od 5ml,napunio sam je punu kao da bi za svaki dan dozirao oko 1 ml,zanima me dali moze makro kao takav stajat u sprici pet dana,da mu se nece promjenit svojstva?

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #203 u: Kolovoz 01, 2020, 21:10:20 poslijepodne »
pa brijem da ce prije iskapati ili nesto.......Ili nabavi one male od 2ml ili to napravi u 2l vode pa doziraj duplo. Jer 1ml je prilicno tesko dozirati sa 5ml spricom

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #204 u: Kolovoz 01, 2020, 21:22:06 poslijepodne »
Pa imaš šprice kupit u valda svakoj apoteci u Zagrebu...
Nemoj pričat zašto ti treba, čudnije će te gledat neg da misle da si drogeraš...  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #205 u: Kolovoz 01, 2020, 22:16:49 poslijepodne »
Nema preciznog doziranja bez dozirke...

jer koliko god da si freak, neces uspjeti dozirati svaki put u isti momenat, isto doba dana, identicnu kolicinu...pa ako ti sistem bas ovisi o doziranju, onda nemamo sto pricati o rucnom doziranju....

Je, kosta, ali, ako vec doziras, doziraj pravilno....  :D :D :D

A uostalom, single-channel dozirke se daju naci za oko 350-400kn, sto i nije pretjerana investicija, ponavljam, ukoliko je doziranje bitno. Ako nije, trpaj rucno, i ne brini....  :up:

Ja sam svojevremeno obolio na zivce od doziranja vise elemenata, svakodnevno, rucno...jedan ujutro, jedan u podne, dva popodne, jedan po mraku, jedan po mjesecini, jedan po povjetarcu.....

Sad.... nema kapi vode u akvariju dok ne spojim neku dozirku, nebum ponovo rucno mjerio, kapao, prestar sam ja za takva sr... :-X

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #206 u: Kolovoz 01, 2020, 22:42:16 poslijepodne »
Pa kupil sam ja spricu ahah Dante pa bil bi retard tezi da to ne znam, uglavnom,znaju me u ljekarni pa nemam oznaku sumnjivog kupca sprica raznih doza, i doziram 1ml  i sprica ima podjelke od 0,20,tak da mozes  dozirat 020,0,40 ili1,20,samo me zanima jel moze stajat u sprici  cijeli tjedan(lako za iscurenje)da ne gubi kvalitetu ili mora bit u boci zacepljeno na tamnom hladnom ili slicnom bla bla a samo izvadim koliko trebam za taj dan.A sto se tice dozirki to bum kad bum imal 5-6akvarija a ne sad kad imam ovaj siroti od 46litara.

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #207 u: Kolovoz 01, 2020, 22:49:16 poslijepodne »
Nije sreca imati veliki..... vec kvalitetan.

Akvarij. Normalno.  :D :D :D

Ja stvarno jesam pristalica DIY rjesenja, "cega nema bez toga se moze", i slicnog, ali cak i takav stav ima svoja ogranicenja, pa u zadnje vrijeme sve vise stvari lagano prebacujem iz ladice "ne treba", u ladicu "necu biti bez toga"....

Doduse, to nekako drzim pod kontrolom jer mi je ladica "napravit cu sam" jos uvijek puna, pa ostaje vrlo malo toga na sto stvarno moram potrositi neke ozbiljnije novce...

Hocu reci, vidjet ces koliko daleko ce te odvesti ovaj akvarij, mozda ni dozirka u jednom momentu nece biti u kategoriji "ne treba zasada", vec ce postati "obavezna".....

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #208 u: Kolovoz 01, 2020, 22:54:56 poslijepodne »
Ahaj,za sada cu ja precizno glumit dozirku jer se svako jutro dizem na posel ,a , za sve ostalo ..mastercard

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #209 u: Kolovoz 07, 2020, 20:21:37 poslijepodne »
Pojavila mi se nekakva zelenkasta prasina na prednjem staklu i na sljunku,skida se rukom ,citao sam da bi to bila nekakva prasnjava alga,....kaj s tim ,promjenit vodu i prebrisat staklo ? Usljed cega se pojavila ?ovaj tjedan sam poceo gnojit ,profito navecer,makro u jutro,i dodatno kalija ubacio.Da li ima s tim kakve veze,biljke perlaju nema nis po listovima

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #210 u: Kolovoz 07, 2020, 20:40:42 poslijepodne »
nazalost, vrlo cesta pojava, pogotovo kod friskog akvarija. I mene muci to isto. Kad bih ti znao tocno reci zasto.........
Mikro ti tu moze igrati neku ulogu ali bez njega ne mozes dugorocno. Mozes probati manje dozirati. Kalij nije sigurno.

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #211 u: Kolovoz 07, 2020, 21:23:00 poslijepodne »
Ma kalij sam prekrizio jer sam citao o njemu dosta i nema bojazni od predoziranja,a micro i macro dodajem  u tocnim granicama,tak da ne znam,citao sam da ima nekakv vijek 3-4,tjedna zivota pa se povuce,jebaj ga zakaj ?da..bas ,a nis promjena vode i mozda malo.usporit s microm i to je to,morat ce netko od akvarista napisat knjigu "suzivot s algama"
Kad i tebe muci kao.iskusnog onda nemam kaj dalje,ocistit i idemo dalje
Tnx kinggo!!

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #212 u: Kolovoz 08, 2020, 01:03:28 prijepodne »
Za koliko vremena je preklila to cijelo prednje staklo?
Kod mene se isto tako krenulo nešto slično stvarati, ali samo lokalno, kao flekice male po staklu...

Čuj, gledajući iskustva nas neiskusnih - tebe, Aleksandra i mene koji smo iole hajmo reći s vremena na vrijeme aktivni na forumu, jedini ti nisi imao u ovoj fazi alge. Sada je i kod tebe krenulo... Povezano je sa gnojenjem vjerojatno.
Meni je bum krenuo kada sam krenuo sa gnojenjem... Pretpostavljam i Aleksandru isto...  A činjenica je da nam sistemi nisu još u potpunosti zreli...

Jebeš li ga, izgleda da su dvije opcije jedino moguće... Što kniggo reče EI ili se satrti i eksperimentisati dok se ne potrefi tačna doza, tačno koliko treba, da se ne naruši ravnoteža i da odgovara sistemu... Ali 'ajd znaj koliko i šta je to...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #213 u: Kolovoz 08, 2020, 10:10:09 prijepodne »
a sljunak ce ti uvijek biti takav, sto svjetliji tim sugaviji s vremenon. Ja sam dugo vremena imao "nesto" pa sljunak preko i uvijek bi sav pozelenio. Neke podloge ti vise vole uzgajati alge od drugih. Sljunak je tu broj 1 ako mene pitas. Manado u odnosu na flourite isto voli puno vise uzgajati crnu cupavu. No ni blizu kao sto je to bilo na volcano mineral. Naravno, nije to do podloge koliko do kombinacije svega ostaloga ali neke su ocito podloznije od drugih.

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #214 u: Kolovoz 08, 2020, 16:16:16 poslijepodne »
Za koliko vremena je preklila to cijelo prednje staklo?
Kod mene se isto tako krenulo nešto slično stvarati, ali samo lokalno, kao flekice male po staklu...

Čuj, gledajući iskustva nas neiskusnih - tebe, Aleksandra i mene koji smo iole hajmo reći s vremena na vrijeme aktivni na forumu, jedini ti nisi imao u ovoj fazi alge. Sada je i kod tebe krenulo... Povezano je sa gnojenjem vjerojatno.
Meni je bum krenuo kada sam krenuo sa gnojenjem... Pretpostavljam i Aleksandru isto...  A činjenica je da nam sistemi nisu još u potpunosti zreli...

Jebeš li ga, izgleda da su dvije opcije jedino moguće... Što kniggo reče EI ili se satrti i eksperimentisati dok se ne potrefi tačna doza, tačno koliko treba, da se ne naruši ravnoteža i da odgovara sistemu... Ali 'ajd znaj koliko i šta je to...
Pa evo prekrila ovaj tjedan,i to od srijede,u utorak sam ubacio extra kalij,posto sam citao da ga se ne moze predozirati,ne uzrokuje alge i bla bla,u srijedu se pojavila sve vise,a citam da mozda ako je nedostatak magnezija,traje efekat zelene podloge nekih 3-4tjedna kao to im je zivotni ciklus,puno ako a nista sigurno.Imam treci tjedan co2,samo ovaj tjedan ta zelena prasnjava se pojavila,i poceo sa gnojenjem od subote,a danas cu mjenjat vodu,sauganje podloge,pa cu i oprat staklo,jedino mi nije zahvatila staklo gdje je filter.

"Formira zeleni prašnjavi sloj na površini stakla. Lako se odstranjuje sa stakla, no spore se nanovo uhvate na čistoj površini stakla te započnu iznova svoj životni ciklus u trajanju od 3-4 tjedna.

Mogući uzroci:

Manjak magnezija u vodi


Potencijalna rješenja:

Pustiti algu da završi svoj životni ciklus i umre te je onda ukloniti sa stakla, očistiti filter te zamijeniti dio vode (ako je uklonimo prije završetka ciklusa, spore će se nanovo uhvatiti na staklo te započeti ciklus iznova)

Dodavati magnezij u vodu



Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #215 u: Kolovoz 09, 2020, 19:49:52 poslijepodne »
E imam nesto novo,rotala indica aka amano bonsai
Prekjucer posađen iz gela,sad mi neke su pobjelile i imaju neku paucinu,kaj s tim da pustim ili sam krivo posadio? ...slusam

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #216 u: Kolovoz 09, 2020, 20:32:51 poslijepodne »
Ja bi reko da je to šok zbog prelaska sa suhog u vodu...
Može ti skroz propast, a mogu počet i izbijat nove...

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #217 u: Kolovoz 09, 2020, 20:42:33 poslijepodne »
E sad sam ih izvadil na suho i posadil u posudu sa zemljom i stavil pod lampu,ma zajebal sam se s tim gelom ,kad sam narucival nisam znal da su tak male,nebi ih uzel,nit mozes piknut nit nis,i Echinodorus quadricostatus sam uzel tak al evo ona je normalna....za sad,a ovoj kak majka priroda joj da ,samo je jedna normalne boje i uspravno skroz ostala iu akvariju govorim za rotalu,a ostale su u saksiji
Mozda je bilo bolje da sam je na pocetku ostavil da pluta  koji dan po povrsini

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #218 u: Kolovoz 09, 2020, 21:25:06 poslijepodne »
bilje u gelu je zakon, pogotovo kad radis velike akvarje jer toga uvijek ima hrpa unutra. No ova konkretna biljka je nesto kaj meni nije nikad uspjelo tak da smatram to cisto neadkvatnim uvjetima.

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #219 u: Kolovoz 09, 2020, 22:13:50 poslijepodne »
Pustil sam ju ovak na zraku pod lampom pa kak bude,sljedece ju kupnja u kosaricama,vec razvijena biljka,mozes posadit i ima vec strukturu i velicinu,ili takva u kosarici ipak bu i veca nega kaj su ove.Nije mi jasno zakaj je paucina po njima..

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #220 u: Kolovoz 10, 2020, 16:37:01 poslijepodne »
Pozdrav,
@kinggo kako ti rjesavas tu prasnjavu algetinu,opral sam stakla i promjenill ,50%vode al evo danas se polako hvata vidim,ili cekas da prode taj period od 3-4tjedna da sama krepa?,nisam jos dodal micro nego samo macro i kalij

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk


Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #221 u: Kolovoz 10, 2020, 16:56:45 poslijepodne »
a nikak  :-X :-X :-X :-X
obrises staklo svakih par dana i promijenis malo vode, to pomaze. A cekanje 3-4 tjedna........ probaj, zanimljivo je. Ali da nakon toga nestane, ne bas.

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #222 u: Kolovoz 10, 2020, 16:57:28 poslijepodne »
A jel imas period da se ne pojavljuje uopce?jesi dodaval ekstra  jos magnezij?

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #223 u: Kolovoz 10, 2020, 17:56:00 poslijepodne »
ma ja sam godinama bio bez njih. Ok, nakon 2-3 tjedna su se znale javljati, pogotovo na zadnjem staklu. I to nije problem, ali od kad sam presao skroz na LED rasvjetu nikako da imam neki duzi period kad mogu sve kontrolirati svaki dan. Uvijek nesto, ili me nema par tjedena pa nema promjene vode, ili ostanem bez CO2 ili.......... Uglavnom, mislim da me prca rasvjeta i nikako da to sve uskladim. Ali nije to nis tak strasno. Strasno je kad ti danas obrises a sutra izgleda kao da nisi. Ovo kaj se lagano nazire svaka 3-4 dana je podnosljivo.

Magnezij ti ne treba uz pipovacu. Dodavao sam ga uz RO ali nije da mi je taj RO bilo kaj mijenjao na stvari tak da sam odustao od bacanja preskupe vode.

Offline eddie@drumtech1976

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Friski u akvaristici....smjernice
« Odgovori #224 u: Kolovoz 10, 2020, 19:06:23 poslijepodne »
Znaci ,odrzavat redovno i to je to,sto se tice svega,i ja sam na ledu,dali bi mogla bit uzrok prejaka rasvjeta,do sad sam imal nekih cca1600lumena,mozda da vratim na nekih1000-1200lumena,tad ih nije bilo...

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk