Travanj 28, 2024, 00:00:50 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: uređenje ria 180 - 100 pitanja  (Posjeta: 10720 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
uređenje ria 180 - 100 pitanja
« u: Travanj 29, 2008, 11:17:40 prijepodne »
pozdrav! ovako, nedavno sam postao ponosni vlasnik juwel ria od 180 litara (prava je mrcina prema starom akvariju od 54 litre) te imam hrpu pitanja. akvarij sam zamislio kao biljni s nesto riba (mozda nekoliko skalara i koje jatro manjih tetri)... negdje sam procitao da skalarima ne stima jako svijeto pa me zanimaju vasa iskustva jel bih uz postojece 2 neonke od 30w ubacio jos barem 2 ili 3.. pa krenimo s pitanjima:

1. supstrat. uzeo bih neki gotovi supstrat, pa me zanima je li dosta 2-3 centimetra supstrata. btw.kako se krece cijena, od koliko je pakiranje i na kraju koji mi preporucujete?
2. pijesak iliti šljunak, koja granulacija je najzahvalnija za bijke, koliki mi sloj treba te na kraju koliko kg na tu litražu?
3. rasvjeta - koliko mi watta po litri preporucujete za dobar rast i zahtjevnijih biljaka? za sada imam neke grolux i warmlite od 30w...
4. filtracija - hoce li mi original juwelov filter biti dosta ili da uzmem npr. tetratec ex 700?
5. gnojivo za biljke - koje vrste gnojiva bi mi perporčili i koliko često? co2 sistem za sada ne bih uzimao...
6. biljke - kad krenem sa sadnjom biljaka nadam se da ce mi dobre duše s ovog foruma i donirat pokoju  :D :D
za sada imam samo ovih nekoliko pitanja  ;), te se nadam da cu uskoro napraviti i stalak za akvarij kako bih krenuo s uređenjem...
pozdrav i čitamo se!

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #1 u: Travanj 29, 2008, 15:14:31 poslijepodne »
gnojivo- u inicijalnoj fazi ti ne treba, kad će ti trebat dobiš od mene

biljke- definitivno će ti ekipa donirat

jurim, nemrem ostale točke odgovorit- žuurim...  :punch:

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #2 u: Travanj 29, 2008, 16:13:17 poslijepodne »
pozdrav i dobrodosao....  ;D

moji odgovori: (sigurno ces ih dobit vise, pa si onda sam skombiniraš što ti je bolje/jeftinije)

1. Gotovi supstrat koji je kod nas lako nabavljiv je tetrin complete substrate pakiranje 2.8 ( za akvarije do 70 lit) i za ove vece pakiranje od 5.8 kg ( neznam koliko ce tebi trebati) cijena od 60 - 100 kn; na uputama valjda pise kolko ga se stavlja,a mislim da je dosta 3 cm...
   Imas i jeftiniju varijantu sa zemljom za cvijeće ( a isto toliko kvalitetno),al si rekao da bi gotovi supstrat pa eto onda ovaj iznad navedeni  ;)

2. Sljunak 1 - 3 mm granulacije( mozes ga i pomijesati sa nekom sitnijom granulacijom) minimalno 5 cm, nekih 25 - 30 kg ?!? ( nisam siguran, nemam biljni akvarij :-[ )

3. rasvjeta; ako misliš imati zahtjevne biljke, minimalnmo 0.7 - 1 W po litri pa si si izračunaj, preporučam kombinaciju gro - lux + aqua star

4. filter; neznam kako taj oriđiđi radi, bolje ako mozes da uzmes vanjski filter, ne samo da je bolji nego i oslobađe više mjesta u akvariju

5. gnojivo kasnije,kad bilje krene i zavisi o bilju... kako vedran kaze, obrati se njemu

6. za bilje se uvjek nađe neka dobra duša koja ga ima viška...

P.S.
Si pročitao vodić za početnike sa naslovnice?! Iz njega naučiš sve što ti treba...

Pozdrav i sretno dalje ;D

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #3 u: Travanj 30, 2008, 03:58:21 prijepodne »
1. Taj tetrin je OK, ja sam za 230l uzela dvije vece kante. Preporuka je 1cm, no vise nece smetati... ;D

2. Sljunak: ja potrosih oko 22-25kg. Minimalno 4cm...

3. To sa skalarima i svjetlom ne znam, tako da sacekaj eksperte za te ribe... Sto se bilja tice, Zeleni je u pravu! :up:

4. Skoro sam vidjela taj filter i u datom aq je bio odlican. Voda kristalna. No nije bilo puno riba, a ni bilja koje bi smetalo cirkulaciji, tako da bih ja prvo probala s tim originalnim. Osim toga negdje procitah da je on nezgodno zalijepljen za staklo, pa bi i to mogla biti komplikacija. No, sacekaj nekoga tko ga je skidao...

5. Ako stavis svo bilje odjednom, onda i gnojenje moze ici odmah. No, ako, kao i svi pocetnici, budes pikao biljku po biljku, savjetujem da ipak pricekas s pocetkom.

6. Kolege su uvijek spremne pomoci, a ti prati oglase... :up:


Sretno i javljaj se! :up:
Tuzlanka u Sarajevu

_marija_

  • Gost
  • Trade Count: (0)
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #4 u: Travanj 30, 2008, 10:25:25 prijepodne »
taj filter smo imali i mi i vlo lako se kida. s najobicnijim nozem prdji izmedju filtera i stakla. a ostatak tih crnih krugaova, koji su u biti ljepilo, vrlo lako mozes skinuti poslije i prtima.

sto se biljaka tice - kad pocnes opremati akvarij moja ti je preporiuka da odmah nabavis vise biljaka i sve ih u startu posadis. tako smo bar mi napravili( u caymanu od 75 litara imamo 13 vrsta biljaka i sve je savrseno od prvog dana). naravno, javi se kad ces trebati biljke pa cemo i mi dati ponesto, nije problem!!!!!!!

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #5 u: Travanj 30, 2008, 10:45:24 prijepodne »
zaboravih reć da je orginal juwelow filter vani, tako sam ga dobio, prijašnji vlasnik ga nije niti koristio nego je odmah uzeo neki vanjski filter... samo me zanima jel ce mi ovaj orginalni bit dovoljan, ako ne - riskirat cu 500 kuna i uzet ovaj tetrin...
što se supstrata tiče uzet ću tetrin
što se tiče bilja, mislim da ću saditi kad nabavim malo veću hrpicu bilja, za sada mi je prioritet napravit stalak i sredit rasvjetu (neće bit ispod 0,8w/L), te odlazak u pet shop po hrpu stvari sto mi treba...  :D :D :D

p.s.što se rasvjete tiče, najvjerojatnije će bit 4*39w t5 pa me zanima kako najjeftinije i najefikasnije riješiti prigušnice???

p.s. p.s.  :) hvala svima na komentarima i savjetima!

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #6 u: Travanj 30, 2008, 10:51:07 prijepodne »
uzmi vanjski obavezno, jer ćeš za par mjeseci prodavati tog unutarnjeg i kupovati vanjskog. zato budi korak ispred!
Varaždin...

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #7 u: Travanj 30, 2008, 11:01:54 prijepodne »
uzmi vanjski obavezno, jer ćeš za par mjeseci prodavati tog unutarnjeg i kupovati vanjskog. zato budi korak ispred!

...pa nekako i počinjem dobivat osjećaj da ću kupit tetrin vanjski filter  :D :D :D :D :D

Offline friski

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 607
  • Spol: Muški   Lokacija: Koprivnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #8 u: Travanj 30, 2008, 14:52:46 poslijepodne »
uzmi vanjski obavezno, jer ćeš za par mjeseci prodavati tog unutarnjeg i kupovati vanjskog. zato budi korak ispred!

Ja koristim unutrašnji Juwelov original filter i nemam nikakvih problema. Čak više jako sam zadovoljan sa njime. Voda je kristalno čista a na površini nema smeća pošto uzima dio vode iz površine... Ipak 500 kn za vanjski ....Ako se ima love..a isti efekt.
Juwel Rio 180 biljni, 3x30 W Gro-Lux+Aquastar, Nutrafin CO2, Juwel Reflektori
DIY 72l - Multići: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=43091.0
Kozinjak 38 l: http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50506.0

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #9 u: Travanj 30, 2008, 16:32:26 poslijepodne »
Ako ti nije hića,slobodno stavi ovaj Juwelov,on jako dobro radi svoj posao,osobito za biljni akvarij..

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #10 u: Travanj 30, 2008, 18:24:22 poslijepodne »
Ako ti nije hića,slobodno stavi ovaj Juwelov,on jako dobro radi svoj posao,osobito za biljni akvarij..

da, biljni, ali planiram imat 4 skalara i neko jato tetri... mozd koji ancistrus i to je to... 500 kuna mogu odvojit za vanjski filter, ali ako juwelov radi svoj posao kako treba onda nebi kupovao... valjd planirane ribe nece puno kakiti   :D :D :D

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #11 u: Travanj 30, 2008, 20:42:49 poslijepodne »
Ma po meni ti juwelovi filteri stvarno dobro rade svoj posao,i jedina im je mana što zauzimaju prostor i što su fiksni,ali čisto funkcionalno za jedan miješani akvarij (znači blije i ribe) su odlični,uvijek možeš naknadno kupit vanjski ako nisi zadovoljan,ako več sad želiš više prostora u aqua i imaš love,kupi ga odmah i gotovo..

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #12 u: Travanj 30, 2008, 21:10:09 poslijepodne »
tako će i biti... još ću pogledat kako to izgleda u akvariju, i ako zaključim da mi se ne sviđa - kupujem vanjski... hvala na savjetima!

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #13 u: Svibanj 01, 2008, 10:34:44 prijepodne »
kupivsi rio 180 izvadila sam unutarnji filter ---> i koristila samo ex 700, nakon par mj sam vratila i unutarnji i sad oba rade (a juwel ima protok 1000l/h - promijenjena pumpa)... i voda je kristalna... al najbolje ces to sam vidjeti kada sve stavis u funkciju...

jos k tome, tetra je dobra i sve, ali non stop pucaju navoji na maticama, i protok bas i nije tako jak koliko ocekujemo... da se ne iznenadis..  :'(
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Mastino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4960
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pula, Istra!
    • AVOID HYBRIDS!
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #14 u: Svibanj 01, 2008, 11:13:30 prijepodne »
za biljni AQ original Juwel-ov filter je zakon...

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #15 u: Svibanj 06, 2008, 20:22:58 poslijepodne »
evo, uređenje akvarije se bliži svom kraju, kupljena je rasvjeta, u subotu trebam kupit šljunak, supstrat i ostale "sitnice" i napokon pokrenut cikliranje akvarija... sve bi to bilo i brže, ali sam samo vikendom doma (našice), a preko tjedna radim u metropoli i tako.. sad bi zamolio sve koji imaju malo volje i viška bilja da budu dobri i da doniraju pokoju biljku! molim da, ako netko ima i usto je voljan pomoći, pošaljite privatnu poruku!

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #16 u: Svibanj 13, 2008, 08:50:13 prijepodne »
pozz,

evo ga - akvarij je napunjen vodom, stavljen neki slovenski supstrat, sljunak, prokuhan panj, posadjeno nesto biljaka (hvala vandalka!!!) i cikliranje je pokrenuto... rasvjeta je trenutno 0,76w/L, svjetlo gori 12 sati dnevno... sad me zanima sto mi je ciniti dok se voda ciklira, trebam li mozda mijenjati dio vode ili? inace prve ribe ne mislim stavljati dok ne prodje barem 4 tjedna cikliranja...

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #17 u: Svibanj 13, 2008, 18:10:40 poslijepodne »
hm.... na povrsini vode se primjeti kao masna mrlja, je li to normalno u fazi cikliranja il mozd nisam dovoljno prokuho panj? btw. mrlja se ne primjeti odozgo, nego kada se gleda izvana prema gore...

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #18 u: Svibanj 13, 2008, 21:35:22 poslijepodne »
najvjerojatnije nisi dovoljno isprao šljunak, pa ti je ostalo malo masnoća ili prašine na njemu. Ništa strašno, nestat će ako pojačaš pumpu za zrak, a ako ne, onda kad ćeš mijenjat vodu.

Što se tiće cikliranja, mislim da imaš članak na početnoj stranici, ako ne onda malo prošvrljaj po forumu, da ti sad tu ne pišem o tome.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #19 u: Svibanj 14, 2008, 00:46:16 prijepodne »
Slobodno opleti zrakom i nestat ce... A i dobrim bubicama ce stimati vise aerirana voda sad na pocetku... :)
Tuzlanka u Sarajevu

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #20 u: Svibanj 14, 2008, 10:31:57 prijepodne »
ok, tako cu i napraviti... imam novu zracnu pumpicu - red je da ju malo i isprobam  ;)

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #21 u: Svibanj 19, 2008, 22:30:03 poslijepodne »
evo ga, akvarij se ciklira, biljke posadjene (hvala vandalki i koriju), zračna pumpica je tako privremeno stavljena da razbije sloj na povrsini vode, a i grijač ide u kutiju od filtera pa nece "stršat" tako.. molim komentirajte!


« Zadnja izmjena: Svibanj 19, 2008, 22:31:34 poslijepodne od tbusljet »

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #22 u: Svibanj 20, 2008, 00:42:35 prijepodne »
Akvarij ima veeeeliki potencijal. I dok se ovo razraste bice to dobro. Jos dok kolege udijele jos pokoji pelcercic, ma bice bombonica. Je li ti ovo sagitarija?

Dok nemas puno bilja i dok si na pocetku smanji fotoperiod. Sa 12 sati bi mogle doci i algice... :o

Jedino sto meni ne lijeze, je panj. Zapravo mi se svidja, ali ili je on zbilja prevelik ili bi ga mogao malo zakostiti. Dakle, da mu baza bude u desnom zadnjem cosku i da ide dijagonalno naprijed prema sredini. Ili mozda cak i obrnuto (od prednjeg desnog, prema sredini nazad), samo nikako ne ovako pravolinijski... Sory sto filozofiram! :-[

Sto od riba dolazi tu?
Tuzlanka u Sarajevu

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #23 u: Svibanj 20, 2008, 11:51:24 prijepodne »
sto se tice fotoperioda, na ocetku sam postavio 12 sati i to 4 neonke da svijetle pa su opcele alge dolazit... smanjio sam rasvjetu na nekih 9-10 sati i to da svijetle samo 2 neonke, jel moram doradit rasvjetu... btw. panj mi se jako svidio i morao sam ga kupit, ali nisam znao da ce biti tako ogroman.. probat cu ga nekako premjestit, al je stvarno jako malo prostora za manevar... od riba planiram skalare, mozd neonke, zebrice, coryje... prihvacam sve savjete.. napominjem da su mi prioritet skalari!!!

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #24 u: Svibanj 20, 2008, 13:54:46 poslijepodne »
Akvarij ima veeeeliki potencijal. I dok se ovo razraste bice to dobro. Jos dok kolege udijele jos pokoji pelcercic, ma bice bombonica. Je li ti ovo sagitarija?

Dok nemas puno bilja i dok si na pocetku smanji fotoperiod. Sa 12 sati bi mogle doci i algice... :o

Jedino sto meni ne lijeze, je panj. Zapravo mi se svidja, ali ili je on zbilja prevelik ili bi ga mogao malo zakostiti. Dakle, da mu baza bude u desnom zadnjem cosku i da ide dijagonalno naprijed prema sredini. Ili mozda cak i obrnuto (od prednjeg desnog, prema sredini nazad), samo nikako ne ovako pravolinijski... Sory sto filozofiram! :-[

Sto od riba dolazi tu?

decko koji mi je to pokonio kaze da je to Echinodorus tenellus, ali mi biljka djeluje nakako previsoko... mozda zbog slabog osvjetljenja... vidjet cemo kako ce se kod mene razrast kad budu radile sve 4 neonke (0,76w/L)  ;)

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #25 u: Svibanj 21, 2008, 12:53:43 poslijepodne »
btw. nakon tjedan dana cikliranja sam mjerio parametre vode (mislim da je tetrin 5u1 test) i podaci su slijedeci...

NO3 - 10
NO2 - 0
GH - >10
KH - 15
PH - 8.4

jedino me malo zabrinjava ph, u subotu cu ponovno mjerit parametre pa cemo vidjet!

btw. ako netko ima Glossostigme ili neke bijke za "tepih" pliz da mi pokloni koji pelcer...  :D

Offline Boby

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 704
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #26 u: Svibanj 21, 2008, 13:10:45 poslijepodne »
dobar početak  :klap:...... sviđa mi se jako panj....... ja sam imao sličan takav u istom akvariju, pa sam ga na kraju izvadio jer mi je bio prevelik....... nadam se da ćeš ga ti bolje od mene uspjet uklopit s biljkama........

mislim da ti testeri (5 u 1) nisu baš pouzdani.......

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #27 u: Svibanj 21, 2008, 18:50:19 poslijepodne »
lijepo si ti to složio,samo i ja se slažem sa nininom mamom u vezi panja, nadji mu neki prirodniji položaj, malo mahovine ili riccie po njemu i bit ce za 5.
ako misliš imat corye, bit ce ti problem imat glossu ili nesto slično jer oni dosta ruju po podlozi pa če ti čupat bilje.
u večim akvarijima se lijepo da slozit prednji plan pomoću sagittarije ili nećeg sličnog, nije kao tepih ali lijepo izgleda...

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #28 u: Svibanj 21, 2008, 19:27:35 poslijepodne »

decko koji mi je to pokonio kaze da je to Echinodorus tenellus, ali mi biljka djeluje nakako previsoko... mozda zbog slabog osvjetljenja... vidjet cemo kako ce se kod mene razrast kad budu radile sve 4 neonke (0,76w/L)  ;)

Pozdrav :)
Oprosti, ipak se radi o Sagittariji subulati, pomijesao sam ih. Kada sam kupovao biljku u pet shopu su mi je prodali pod E. tenellus. S obzirom da ih je teze razlikovati dok su jos male mislio sam da je to stvarno tenellus. Uz dovoljno svjetla ova biljka nece previse rasti u visinu, kod mene je 4x30W i visoke su u prosjeku 5-7cm. Druga tepih biljka koju sam ti dao je Cryptocoryne parva, za nju treba imati strpljenja jer ce poceti rasti i pustati mladice tek nakon 6 mjeseci kada se dobro ukorijeni. Kombinacijom ovih biljaka dobijes jako lijep i gust tepih kojeg nije tesko odrzavati (za razliku od tepiha sa Glossom ili Eleocharis parvulom koje moras pikati sa pincetom).
Ovo je krasan panj za Anubiase :D

Masni film na povrsini ce ti nestati kada se akvarij stabilizira, to je uobicajeni "sindrom" novog akvarija. Inace zracna pumpa ti nece trebati jer ona samo izbija CO2 iz vode.
Sto se riba tice za biljne akvarije su najbolja jata malih riba (npr. tetra). Svakako stavi par ancistrusa i sijamskih algojeda, samo nemoj pretjerati sa brojem riba.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Frida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1745
  • Dob: 46
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #29 u: Svibanj 21, 2008, 20:53:16 poslijepodne »
Za nimljiv panj.Super će izgledati ako dozvoliš bilju da prekrije te ravne rubove.

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #30 u: Svibanj 21, 2008, 23:30:08 poslijepodne »
Za nimljiv panj.Super će izgledati ako dozvoliš bilju da prekrije te ravne rubove.

ovo je najpametniji savjet sta se tice panja... kad se biljke malo razrastu pokusat cu pokrit te "odrezane" rubove... planirao sam ubaciti jos neku biljku sirih listova npr. nymphaea lotus ili neki echinodorus... savjet molim...  :D :D :D

btw, uzicat cu od cure malo anubiasa (njen redovito pusta listove (svakih 2 tjedna po 2 lista)) pa cu povezat po panju.. btw, ako netko ima mahovine viska slobodno recite - necu se ljutiti  ;) ;)



mislim da ti testeri (5 u 1) nisu baš pouzdani.......

pa koje testere mi preporucate? pa ovi nisu bas ni jeftini da bi krivo pokazivali parametre... -? -? -?

Offline Boby

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 704
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Zagreb
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #31 u: Svibanj 21, 2008, 23:41:36 poslijepodne »
ja koristim tetrine pojedinačne testere...... a pitanje je koliko su i ti točni... tako su me svi savjetovali kad sam došao na forum...... a sad ne znam ...... za te 5u1 pišu da nisu točni.........  -?

što se tiče biljaka dobro si razmisli da li želiš neki veliki Echinodorus, koji će ti pustiti korijenje kroz pola akvarija i vizualno će ti smanjiti prostor........ ali evo nekoliko vrsta ..... Echinodorus ×barthii, E. amazonicus, E. ozelot, Echinodorus 'Red Flame'........ a ja bi ti osobno savjetovao da staviš Anubias barteri, on ti ima malo veće listove i ne raste tako brzo..... a možeš  ga  staviti na ovaj veliki i lijepi panj......
« Zadnja izmjena: Svibanj 21, 2008, 23:57:33 poslijepodne od Boby »

Offline tbusljet

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 376
  • Lokacija: zagreb-malesnica
Odg: uređenje ria 180 - 100 pitanja
« Odgovori #32 u: Svibanj 26, 2008, 19:40:24 poslijepodne »
ako nadjem neki lijepi anubias mozd i uzmem... panj mi je stvarno nekako prevelik, a i neki dan sam ga izvadio iz akvarija jel je pun algi... panj cu prokuhat, mozd ga prepolovim jel je stvarno sirok... btw. jel netko zna kakve su ovo alge? bilo ih je malo, i prije par dana sam pojaco rasvjetu na 0,76w/l i vec drugi dan je bilo duplo vise algi.... a i na sljunku se pocelo zelenit.. grrrr.....