Ožujak 28, 2024, 19:20:04 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Kol'ko para - tol'ko muzike?!  (Posjeta: 4494 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kells1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 496
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: zagreb, črnomerec
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #25 u: Studeni 12, 2011, 19:08:13 poslijepodne »
Uh, poprilična šteta , držim fige za brz i kvalitetan oporavak  :up:
Hvala stari!

Neću reći :"I drugi put"  ;)
premalo je slobodnih ravnih površina u stanu  :cupakosu:

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #26 u: Studeni 14, 2011, 15:46:21 poslijepodne »
Đe stao tekst?  :D

Izgleda da se obeshrabljena  Kaeli ipak odlučila za Kraljevskog pitona  ;)

Offline kells1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 496
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: zagreb, črnomerec
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #27 u: Studeni 14, 2011, 18:33:38 poslijepodne »
Super :) , još jedan kraljić na forumu :) , prva zmija :)
premalo je slobodnih ravnih površina u stanu  :cupakosu:

Offline kaeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka, i Gorski kotar
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #28 u: Prosinac 01, 2011, 20:17:00 poslijepodne »
Đe stao tekst?  :D

Izgleda da se obeshrabljena  Kaeli ipak odlučila za Kraljevskog pitona  ;)

 :D

Odlučila sam na neko vrijeme prestati pisati.. Dok ne nađem prave riječi..

Nadam se da ću vam sad uspjeti objasniti što to meni nije jasno, a da ne ispadnem u potpunosti lijena ili nezainteresirana. U biti, ja sam totalno tele za tehniku! Znam kakvi uvjeti u terariju moraju biti i znam kakvo uređenje mora biti, ali ne znam na koji način te idealne uvjete ostvariti.. Sad ću totalno laičkim riječnikom.. Čitala sam podforum o uređivanju terarija/vivarija, podforum ''uradi sam'' i .. Bila sam i na stranicama naših i inozemnih on line terarističkih trgovina, ali ono što mene muči jest.. Nigdje uz opis proizvoda i njegovu jačinu ne piše npr., za terarije veličine 30x30x30 ili pak (po mogućnosti  :-[ ), ''dnevno svijetlo za xyvz vrste'', ''osigurava xy % topline potrebne za grijanje terarija'' i sl.

Također, budući da sam vam napisala da bi terarij bio kućne izrade, mene uistinu zanimaju praktične stvari tipa koliko rupa za sve te elektro stvari je potrebno, koliko grla za sijalice.. Možete me nazvati gotovanom, ali budući da nikad takvo nešto nisam u stvarnosti (osim na slikama) vidjela, teško mi je predočiti si gotov izgled tih detalja.

Sad, budući da sam i sama skužila da je moj problem ponajviše vezan uz uređivanje terarija (tj., osiguravanje optimalne topline, vlage i svijetla), ne znam da li da se selim na neki drugi pdf ili da ostanem pisati u ovoj temi..

Naravno, zahvalila bih svima na savjetima.. Koliko god da su me neki savjeti pomalo uplašili (oko hranjenja), toliko su me i ohrabrili.. Hvala svima na dosadašnjim i na budućim odgovorima.. Pozdrav!

Offline bakterije

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 230
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Osijek
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #29 u: Prosinac 01, 2011, 20:38:20 poslijepodne »
Đe stao tekst?  :D

Izgleda da se obeshrabljena  Kaeli ipak odlučila za Kraljevskog pitona  ;)

 :D

Odlučila sam na neko vrijeme prestati pisati.. Dok ne nađem prave riječi..

Nadam se da ću vam sad uspjeti objasniti što to meni nije jasno, a da ne ispadnem u potpunosti lijena ili nezainteresirana. U biti, ja sam totalno tele za tehniku! Znam kakvi uvjeti u terariju moraju biti i znam kakvo uređenje mora biti, ali ne znam na koji način te idealne uvjete ostvariti.. Sad ću totalno laičkim riječnikom.. Čitala sam podforum o uređivanju terarija/vivarija, podforum ''uradi sam'' i .. Bila sam i na stranicama naših i inozemnih on line terarističkih trgovina, ali ono što mene muči jest.. Nigdje uz opis proizvoda i njegovu jačinu ne piše npr., za terarije veličine 30x30x30 ili pak (po mogućnosti  :-[ ), ''dnevno svijetlo za xyvz vrste'', ''osigurava xy % topline potrebne za grijanje terarija'' i sl.

Također, budući da sam vam napisala da bi terarij bio kućne izrade, mene uistinu zanimaju praktične stvari tipa koliko rupa za sve te elektro stvari je potrebno, koliko grla za sijalice.. Možete me nazvati gotovanom, ali budući da nikad takvo nešto nisam u stvarnosti (osim na slikama) vidjela, teško mi je predočiti si gotov izgled tih detalja.

Sad, budući da sam i sama skužila da je moj problem ponajviše vezan uz uređivanje terarija (tj., osiguravanje optimalne topline, vlage i svijetla), ne znam da li da se selim na neki drugi pdf ili da ostanem pisati u ovoj temi..

Naravno, zahvalila bih svima na savjetima.. Koliko god da su me neki savjeti pomalo uplašili (oko hranjenja), toliko su me i ohrabrili.. Hvala svima na dosadašnjim i na budućim odgovorima.. Pozdrav!
Proizvodaci ne mogu napisati da ce spot lampa od 30w biti dovoljna za terarij od 60x30x30cm kada temperatura u terariju ovisi i o temperaturi prostorije u kojem se terarij nalazi. Najbolje ti je testirati temperaturu u terariju pa ces vidjeti kolika ce ti temperatura biti s kojim zaruljama, ili grijacim kabelima, folijama ili cim vec. Koliko rupa i grla ti treba sve ovisi o tome, ako ti je dovoljno staviti zarulju od 60w da imas hot spot i ok temperaturu u hladnijem dijelu, a zivotinji ne treba uva/b rasvjeta onda ti je dovoljno jedno grlo.

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #30 u: Prosinac 02, 2011, 10:18:08 prijepodne »
aj napisi kojih bi dimenzija bio terarij i za koju zivotinju pa cu ti probat okvirno odgovoriti. tek tolko da znas otprilike kaj ti sve treba

Offline kaeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka, i Gorski kotar
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #31 u: Prosinac 03, 2011, 22:47:10 poslijepodne »
Znači, Corallus hortalanus.. Terarij cca. 60x60x60 (d,š,v) ili mrvicu veći: 70x60x60 (d,š,v).. Temperature prostorije su oko 22 stupnja danju, a cca. 18 noću.. I, veliko, veliko hvala!!  :)  :zagrljaj:

Offline ifsilon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 847
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Zagreb, zap. kolodvor
  • U usta ga vista, bejbe!
    • Ifsilon Exotics
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #32 u: Prosinac 04, 2011, 05:44:23 prijepodne »
Za bebu hortulanusa do pola godine starosti ti treba ter. dimenzija 40X30x30. Za odraslog bi ti trebao barem 80x60x60  (DxŠxV) ako ne i veci [ja sam uvijek za cim vece ako imas prostora].
Najpametnije bi ti bilo da uzmes kabel grijac od 25 w i namotas ga koliko ti treba.  Sa kabelskim grijacem mozes eksperimentirati i ne moras imati termostat. Mozes namotati koliko ti treba i dobiti temperaturu koja ce ti odgovarati ( to naravno ovisi o temperaturi prostorije). Sto se tice lampi,stavi obicnu cool white neonku ili bilo kakvu zarulju (koju ces naravno zastititi) tek tolko da imas rasvjetu,jer ti hortulanusi ne trebaju UV-a Ili UV-b rasvjetu posto su nocne zivotinje.Napravi mu sto vise skrovista i stavi sto vise vise horizontalnih grana na kojima ce odmarati i umjetnog raslinja da se ima gdje sakriti.

Nije da te podcjenjujem,ali iskreno se nadam da ti hortulanus nece biti prva zmija (sto zbog svoje zahtjevnosti,to zbog svojeg karaktera) jer one nisu bas regiusi ili guttate na kojima se mozes uciti. Ako trebas neki savjet slobodno pitaj,bit ce mi drago ako ti mogu pomoci.   ;)

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #33 u: Prosinac 04, 2011, 12:16:00 poslijepodne »
Znači, Corallus hortalanus.. Terarij cca. 60x60x60 (d,š,v) ili mrvicu veći: 70x60x60 (d,š,v).. Temperature prostorije su oko 22 stupnja danju, a cca. 18 noću.. I, veliko, veliko hvala!!  :)  :zagrljaj:

Kupiš kabelski grijač od 25w ali obavezno ga spoji na termostat. Bez termostata je sve lutrija, bolje biti siguran koja je točno temp unutra, naštimaš parametre i nemaš brige. Planiram za svoju raditi tako da gore bude samo neonka za svjetlo, ne mislim stavljati žarulje jer nemam potrebe. Dakle treba ti neonka, kabelski grijač i termostat :)
I samo da te ohrabrim, nakon početnog gnjavljenja s prehranom moja aždaja je počela jesti kako spada, tako da je i to brzo rješivi problem. Ali i dalje voli grickati  :D

Offline agama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 301
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Hrvatska/Požega
  • terarist
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #34 u: Prosinac 04, 2011, 16:22:52 poslijepodne »
Zasto podni grijac,kada ta zmija vecinu svog vremena provodi na grani ?
Ucinkovitost grijaca ispod podloge je jako mala za zmiju na grani.
Zar nebi bilo bolje neka halogen lampa određene jacine ?
sta je tu je!

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #35 u: Prosinac 04, 2011, 17:15:47 poslijepodne »
Za horulanusa ti je dovoljan ter 45x45cm i visina 60cm. Za grejanje ti je idealno i to bez konkurencije grejni panel. Ja sam sve tako napravio i nikad nisam video zmije da idu na pod. Kad im treba veca temperatura idu ispod grejaca, ako zele hlad ili se spustaju ili idu u stranu, ali opet su na grani. Grejni paneli su isto dobri, jer jako malo temperatura izvan ter. (sobna) deluje na nih, a dobri su i za ventilaciju ter i spracavanje razvoja budji.....

Offline kaeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka, i Gorski kotar
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #36 u: Prosinac 04, 2011, 23:18:26 poslijepodne »
Nije da te podcjenjujem,ali iskreno se nadam da ti hortulanus nece biti prva zmija (sto zbog svoje zahtjevnosti,to zbog svojeg karaktera) jer one nisu bas regiusi ili guttate na kojima se mozes uciti. Ako trebas neki savjet slobodno pitaj,bit ce mi drago ako ti mogu pomoci.   ;)

Da, prva zmija.. Znam da su komplicirani, i nemoj misliti da ja sebe precjenjujem, ali eto.. Zato i tražim sve moguće informacije, ne želim se dovoditi u situacije koje sam opisala na prvoj stranici ove teme..  ;)

Zasto podni grijac,kada ta zmija vecinu svog vremena provodi na grani ?

Mislim da sam i ja negdje pročitala da za arborealne vrste nisu dobri podni grijači jer, navodno, tada zmija previše gravitira ka nižim dijelovima terarija, a manje vremena provodi na granama. :icon_eyes: No, budući da Igor i Chilii drže hortulanuse (ako me dobro pamćenje služi), mislim da nisam u poziciji preispitivati njihove savjete.
Svejedno, ovo je ipak forum, a na forumu se raspravlja pa..  Što mislite o ovome proizvodu: http://www.teraristika.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=365&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=71 (Igore, jeste li na to mislili kad ste napisali ''grejni panel'' ili na ovo: http://www.teraristika.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=518&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=71 )?

Što se tiče veličine terarija, prostor mi uistinu nije problem, ali sam dobila dojam da hortulanusi ne vole (vole - mrvicu teška riječ, nadam se da me razumijete) prevelike terarije. Zato sam i napisala max. 70x60x60 (dxšxv).
Također, kao što sam već napisala, voljela bih odmah izraditi terarij za odraslu jedinku, ali ako je potreban manji terarij za početak, mogla bih preraditi jedan akvarij koji imam. On je cca. 30x25x25, a mogu ga urediti tako da bude i horizontalno, a i vertikalno orijentiran, ovisi kako bi zmiji više pasalo. Navodno (da, opet navodno  :D ), vertikalno je bolje za arborealne vrste, ali se u horizontalnom lakše održava temperatura..  -?

... Dakle treba ti neonka, kabelski grijač i termostat :)
I samo da te ohrabrim, nakon početnog gnjavljenja s prehranom moja aždaja je počela jesti kako spada, tako da je i to brzo rješivi problem. Ali i dalje voli grickati  :D

Baš super, sada mi je puno lakše.. Pogotovo kada vidim da nema problema sa hranjenjem!! :) :)

I puno hvala svima na odgovorima, stvarno je odlična ekipa na ovome forumu!  :up:
« Zadnja izmjena: Prosinac 04, 2011, 23:56:17 poslijepodne od kaeli »

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #37 u: Prosinac 04, 2011, 23:31:18 poslijepodne »
Svejedno, ovo je ipak forum, a na forumu se raspravlja pa..  Što mislite o ovome proizvodu: http://www.teraristika.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=365&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=71 (Igore, jeste li na to mislili kad ste napisali ''grejni panel'' ili na ovo: http://www.teraristika.hr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=518&category_id=14&option=com_virtuemart&Itemid=71 )?

Vidim da sam krivo shvaćena s kabelskim grijačem, on ne mora nužno stajati na dnu terarija, njega se može razmotati i po jednoj bočnoj stranici terarija ili po leđima terarija  ;)
Moram priznati da ni ja ne znam na koje je mislio Igor pod nazivom grejni panel, Igore može pojašnjenje :)

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #38 u: Prosinac 05, 2011, 00:08:19 prijepodne »
Evo na sta sam mislio , a ako treba poslacu slike svojih, pa da vidite. Cak zadrzavaju toplotu dok se ne ohlade jos 20 tek minuta, tako da je temperatura jako konstantna. Moji su znatno tanji od ovih, jer izradjuju mi po meri i zelji......

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #39 u: Prosinac 05, 2011, 01:03:29 prijepodne »
Za horulanusa ti je dovoljan ter 45x45cm i visina 60cm. Za grejanje ti je idealno i to bez konkurencije grejni panel. Ja sam sve tako napravio i nikad nisam video zmije da idu na pod. Kad im treba veca temperatura idu ispod grejaca, ako zele hlad ili se spustaju ili idu u stranu, ali opet su na grani. Grejni paneli su isto dobri, jer jako malo temperatura izvan ter. (sobna) deluje na nih, a dobri su i za ventilaciju ter i spracavanje razvoja budji.....

to govoriš 45x45 sa 60 visine za mladu zmiju,ili odraslu zmiju?

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #40 u: Prosinac 05, 2011, 01:12:58 prijepodne »
Za horulanusa ti je dovoljan ter 45x45cm i visina 60cm. Za grejanje ti je idealno i to bez konkurencije grejni panel. Ja sam sve tako napravio i nikad nisam video zmije da idu na pod. Kad im treba veca temperatura idu ispod grejaca, ako zele hlad ili se spustaju ili idu u stranu, ali opet su na grani. Grejni paneli su isto dobri, jer jako malo temperatura izvan ter. (sobna) deluje na nih, a dobri su i za ventilaciju ter i spracavanje razvoja budji.....

to govoriš 45x45 sa 60 visine za mladu zmiju,ili odraslu zmiju?

Za odraslu..

Offline Chilii

  • Urednica terra redakcije
  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1281
  • Spol: Ženski   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
  • AkTer jedna od šest :)
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #41 u: Prosinac 05, 2011, 10:45:58 prijepodne »
Evo na sta sam mislio , a ako treba poslacu slike svojih, pa da vidite. Cak zadrzavaju toplotu dok se ne ohlade jos 20 tek minuta, tako da je temperatura jako konstantna. Moji su znatno tanji od ovih, jer izradjuju mi po meri i zelji......

Aha, na to si mislio  :)  Bi li ti bio problem staviti sliku svog terarija, čisto da vidimo kako se postavlja u terarij. Sve terarije grijem grijačim kabelom pa nemam ideju kako bi ovo postavila u drveni terarij  -?

Offline poseidon80

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 768
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb
  • Herpeto&Arachno freak
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #42 u: Prosinac 05, 2011, 11:11:08 prijepodne »
Evo na sta sam mislio , a ako treba poslacu slike svojih, pa da vidite. Cak zadrzavaju toplotu dok se ne ohlade jos 20 tek minuta, tako da je temperatura jako konstantna. Moji su znatno tanji od ovih, jer izradjuju mi po meri i zelji......

Aha, na to si mislio  :)  Bi li ti bio problem staviti sliku svog terarija, čisto da vidimo kako se postavlja u terarij. Sve terarije grijem grijačim kabelom pa nemam ideju kako bi ovo postavila u drveni terarij  -?

kolika je preporučena wattaža Radiant heat panela?

Offline Igor Velevski

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 738
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Makedonija
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #43 u: Prosinac 05, 2011, 13:37:01 poslijepodne »
One dve rupice na sredini rubova su za srafove i samo se panel zasrafi na gornju stranu tera, izbusi se rupa za kabel i to je sve.....Moje su van terarijume, jer su stakleni, pa nisam mogao da ih zasrafim, ali sve jedno, paneli leze na ventilacionu mrezu ili perforirani lim od kojeg zahvataju pola povrsine. Na taj nacin postizem idealnu temperaturu i idealnu ventilaciju.
poseidon80  moji su od jako kvalitetnih materijala, cak kvalitetniji i od ovih za sto imam garanciju od 10 godina. Dimenzije su 20x30 cm a jacinu smesnih i neverovatnih 20W. Na samom panelu postize se temperatura od 60 stepeni, mozes da stavis ruku i nece nista da ti bude, znaci opasnost od opekotina nema. Jos jednu povoljnost je sto mozes da ih prskas vodom bez nikakve stete niti rizik od strujnog udara, a moze da se ugrade i u pozadinu ako se zeli, stim sto mozes da ih farbas po zelji. Ma od kad sam poceo da njih koristim preporodio sam se u vezi grejanja i ne razmisljam na nista. Imam jedan od 80W on je negde 50-50 cm i ima potenciometar tako da stavim zeljenu temperaturu, ali nikad nisam imao potrebe od maximum, evo sad je nesto vise od pola namesten. Za hortulanuse je sasvim dovoljno 20W......

Offline Parisopolis

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 637
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #44 u: Prosinac 05, 2011, 17:44:12 poslijepodne »
Kaeli,
U teoriji možeš držat odrasloe hortulanuse i u 30 cm kocki, samo imaj na umu da su vrsta koja rijetko postavlja zasjedu odnosno aktivno love svoj plijen za što će im veći prostor itekako dobro doći.

Ja svoje odrasle ženke držim u terarijima 60x60x100, dok su mužjaci u 60cm kockama, dok bebe držim u plastičnim 25cm kockama.
Iz iskustva ti preporučam da kod beba ne koristiš posude ili terarije puno većih dimenzija.I kad već imaš mogućnost u startu napravit kako treba uzmi u obzir da će odraslim jedinkama više odgovarat viši nego širi terarij.

Od kud nabavljaš živinu, imaš nekog il tek kombiniraš?

Offline kaeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka, i Gorski kotar
Odg: Kol'ko para - tol'ko muzike?!
« Odgovori #45 u: Prosinac 06, 2011, 16:39:03 poslijepodne »
Evo na sta sam mislio

Mislim da je to ista stvar kao ovo na drugom linku koji sam postala.. Samo što su tamo svi paneli jačine preko 100 W, a i cijena je, u odnosu na kabelski grijač od 25 W,  jako visoka..  -? Ne znam, možda bi paneli bili isplativiji da su manje voltaže, ali treba vidjeti postoji li kod nas za nabaviti..  :)

Ja svoje odrasle ženke držim u terarijima 60x60x100, dok su mužjaci u 60cm kockama, dok bebe držim u plastičnim 25cm kockama.
Iz iskustva ti preporučam da kod beba ne koristiš posude ili terarije puno većih dimenzija.I kad već imaš mogućnost u startu napravit kako treba uzmi u obzir da će odraslim jedinkama više odgovarat viši nego širi terarij.

Znači, za bebe je sasvim dovoljan terarij veličine gore spomenutog akvarija (koji može postati terarij :D), 25x25x30? Ako gledamo da je vertikalno orijentiran, to je dxšxv. No, do kada mala zmije može biti u malom terariju, do 6mj..?