Ožujak 28, 2024, 15:32:55 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Prvi Akvarij  (Posjeta: 6873 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Prvi Akvarij
« u: Travanj 05, 2020, 18:39:05 poslijepodne »
Pozdrav ekipa,

evo vec dvije godine citam o aquascapingu i vezanoj tematici a kako sam radi prirode posla (pomorac) i ove vrazje korone zapeo doma na neodređeno napokon sam se odvazio za prvi akvarij da se necim malo zabavim. Svu sam sam opremu narucio preko GreenAqua.hu i stvarno imaju svega. Kako ne znam kada cu nazad na brod, trebao sam pocetkom srpnja ali sa svom ovom situacijom svi su kruzeri za sada na mrtvom vezi i cini mi se da cu imat dooooosta vremena da se zabavim. Oprema bi trebala stići ovu sedmicu. Od vaznije opreme sam narucio (uz jos neke gluposti, euro tamo euro vamo i nakupi se haha):

- Green Aqua Aquarium - 20 liters, 36x22x26 cm
- Dennerle Nano corner filter
- Dennerle Shrimp King Active Soil - 4l
- Dennerle Nano Thermo Compact 25W heater
- Dennerle Nano Bio CO2 Complete Set
- ONF Flat Nano LED light- 1300lm/15W - Silver
- od biljaka : Lilaeopsis brasiliensis, Anubias barteri var. nana, Limnophila sessiliflora, Rotala rotundifolia, Tropica Bucephalandra sp. Red i java moss

Stvarno sam se dosta nacitao i znam da su preporuke da se uzme veći akvarij za prvi puta ali radi prirode posla (3 mjeseca sam kod kuće, 3 na brodu) ovo je to za početak pa ćemo vidit. U ta 3 mjeseca sam sredio nekog tko će se brinuti za tank svaki dan. Uz ovo gore navedeno sam narucio jos i malo more sitnica i gluposti i brzo se to nakupi i nije bas jeftin sport haha.

Plan za akvarij je barem za sada prvih mjesec dana cikliranje i nakon toga ide par kozica, ukoliko uspijem nabaviti išta haha. Sa ribama cemo pricekati barem još par mjeseci (razmatram mozda 2-3 guppija i 2 otocinclusa i to je to). Uzeo sam CO2 na bocu za jednokratnu upotrebu ali to bih samo koristio prvih mjesec dana da se bilje brze razvije i to je to, jer vecina biljaka kojih sam uzeo moze i bez CO2.

Eto toliko, pozdrav s Brača, ne možemo više ni na kopno haha

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #1 u: Travanj 07, 2020, 10:36:22 prijepodne »
Pozdrav,
vidim da si se dobro pripremio, kad sve stigne posloži i pošalji nam koju sliku, cikliraj i mijenjaj vodu češće na početku, osobno bi pokrenuo CO2 nakon cikliranja...

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #2 u: Travanj 07, 2020, 10:46:50 prijepodne »
Pa jesam se pripremio posebno sa ostalim dodatcima tipa rucni usisivac haha itd. Poslali su mi da nemaju ovaj 20L tj treba cekat mjesec dana, pa sam se odlučio na Dennerle Nano kocku 30x30x35 od 30L, sta mi je i nekako draže ipak je malo veća a razlike u dimenzijama su skoro iste. Jer kada sam sve posložio na papir ovaj od 20L kad stavim podlogu, pa napunim kamenjem, pa ostavim cenat dva od vrha na kraju ispadne točno 15L haha, a ovaj od 30L ispade 25L iskoristivog volumena vode....

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #3 u: Travanj 07, 2020, 13:39:45 poslijepodne »
Ko šta Goran kaže, dobro si se pripremio!  :up:
Samo ak tebe nema po tri mjeseca doma, mogo bi svašta nać kad se vratiš. Po takvim malim biljnim akvarijima treba pimplat svako malo...
No dobro, nije velki pa ga možeš uzet pod ruku i na brod sa sobom!  :D

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #4 u: Travanj 07, 2020, 15:00:37 poslijepodne »
 :heart:pozdrav,

Ispada ti po opremi moj nano kozičnjak, vidi temu. Super si slozio meni jedinonsmeta filter i grijac u akvarij tako da mislim sve izbaci i stavit vanjsku, imam viska jedan Al veci je od akvarij.

Ja ubacim cca 20 l vode kod promjene, a jedino mislim da usisivac za podlogu neces moc koristiti da soil podlogom.

Al svaka cast, veselimo se slikama
Rijeka/Hrvatska

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #5 u: Travanj 07, 2020, 15:17:50 poslijepodne »
Pa spremio sam se dobro, ali to bas i nije problem kada ne moras brojat svaku kunu. A eto gledam taj aquascaping i akvarije 2-3 godine, i eto upala je sada ova korona i mislim se da barem izvucem nesto dobro iz toga. Jer na kraju sve nesto cekas, cekas, pa se nacekas i umres haha...jednom se zivi pa zasto ne udovoliti sam sebi ako se to moze....

@zoran pogledao sam temu i super ti izgleda....a evo i ja se mislim sta cu u njega stavit...svakako ce ici 3 kozice (za sada je favorit Amano shrimp, jer koliko sam citao se ne koti kao ove neke druge vrste) i jedno 3-4 muska guppija (isto se ne kote)...ja mislim da je to vise nego dovoljno na 30L....

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #6 u: Travanj 07, 2020, 19:37:55 poslijepodne »
Dennerle je super izbor... nema zamjerke..

 :up:

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #7 u: Travanj 09, 2020, 06:28:02 prijepodne »
Reko bi HOB filter da imas sto vise mjesta za scape, ali ako mislis drzati kozica par i guupija onda lako za to.
Ljepo je kada od 1. sve mozes naruciti kako treba, a i marka je dobra. Kako su drugi rekli, slike, slike...

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #8 u: Travanj 09, 2020, 08:48:34 prijepodne »
... a evo jucer su mi poslali mail da je posiljka poslana iz Budimpeste...i po GLS trackingu sutra bi trebala biti dostavljena.... :klap: :klap: :klap: :klap:

...onda cemo sve biljke u jednu veliku staklenu teglu pod vodu, i bacit cemo se laganini na hardscape, tako da mi nije presing da se to mora odmah usaditi....
« Zadnja izmjena: Travanj 09, 2020, 08:57:54 prijepodne od pompiduk »

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #9 u: Travanj 09, 2020, 18:08:02 poslijepodne »
Je... Ekipa u greenaqua.hu pripremi i salje skoro unutar 24 sata, bar je tako moje iskustvo i onda jos treba cca 3 dana za doc
Rijeka/Hrvatska

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #10 u: Travanj 09, 2020, 20:22:39 poslijepodne »
...a evo bas sam isao na tracking od GLSa...pa pise sutra da je dostava...dakle 2 dana...hmmm...aj bas da vidimo....ima ko ikakav prijedlog kako nabaviti par guppija nakon sta mi se tank izciklira....ova stvar s koronom nece prestat jos par mjeseci a nije bas da zivim u velegradu pa mogu do petshopa, ne mogu nigdje s Braca haha.....vec sam nasao elegancereef koji mi mogu dostaviti HP expressom par Amano shrimpova....

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #11 u: Travanj 10, 2020, 06:54:40 prijepodne »
nisam znao da elegancrefe drži slatkovodne ribe. To si zvao ili ?

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #12 u: Travanj 10, 2020, 07:02:50 prijepodne »
...ma neeees...oni samo dostavljaju shrimpove....za ribe nisam nasao nigdje do sada....

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #13 u: Travanj 10, 2020, 21:38:27 poslijepodne »
...evo stigla posiljka nakon dva dana, a s obzirom da zivim na bracu nisam ocekivao...evo nakon 3 popijene corone gotovo je....od podne pa do devet navecer, udario sam dnevnicu....najvise sam vremena izgubio probajuci sljepiti dva komada drva super ljepilom, i nakon 3 sata sam poslao sve u PM i zavezao gumicom za kosu kao sta se i vidi haha....ispod kamena sam stavio par komada aqua pada (neka pjena, sta sam imao viska) jer me bilo strah  da kamen bude naslonjen na staklo....veliko razocarenje je doslo kada sam vidio da sam dobio samo jedan kamen, jer sam narucio dva kila pa sam ocekivao bar par komada...eto rookie mistake, sljedeci puta ce biti vise ali mozda nije ni potrebno vise jer je mali akvarij....zadnji dio se bas ne vidi ali tu su isle rotala rotundifolia i limophila sessiflora pa ocekujem da se zadnji dio akvarija dobro popuni....na grane sam naljepio mahovinu sa ljepilom...prvo sam rasporedio kamen i drvo pa sam onda dodao substrate jer mislim da je tako bolje jer su barem velikim dijelom kamen i drvo u zemlji pa se nece micati....za sada je jos sve mutno ali nadam se da ce ocistiti nakon par dana...dodao sam i CO2 barem prvih mjesec dana da se bilje razbuja...eto toliko....bas sam se umorio...
« Zadnja izmjena: Travanj 10, 2020, 21:52:12 poslijepodne od pompiduk »

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #14 u: Travanj 10, 2020, 21:38:28 poslijepodne »
...evo jedva sam uplodao nakon 20 puta...evo jos par slika jer mi nije uploadalo na proslom postu....
« Zadnja izmjena: Travanj 10, 2020, 21:42:27 poslijepodne od pompiduk »

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #15 u: Travanj 15, 2020, 11:40:11 prijepodne »
Izvrsno!

Offline Crazy-a3

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2527
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
  • Živim da uživam
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #16 u: Travanj 15, 2020, 14:41:46 poslijepodne »
raj za oci :klap:
Bolje biti sam, nego sa budalama.
Zagreb/Dubrava

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #17 u: Travanj 16, 2020, 11:09:19 prijepodne »
jesi lud, Coronu piješ!?? Stavi masku ODMA!!  :D

Offline MMarko97

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 35
  • Spol: Muški   Dob: 26
  • Lokacija: Međimurje
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #18 u: Travanj 16, 2020, 14:54:31 poslijepodne »
Jako lijepo izgleda, uredno! :klap:

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #19 u: Travanj 16, 2020, 15:22:43 poslijepodne »
..evo samo mali update...za sada sve ide OK...7. dan... limophila sessiflora raste ko luda, doslovno kada je gledam vidim golim okom kako raste haha, recimo sigurno 2cm dnevno i vec se skoro digla do vrha akvarija...rotala rotundifolia je prati u stopu ali ipak mali slabiji rast mozda 0.5cm dnevno...anubis i bucelaphandra su za sada ok, obe biljke su pustile po 1-2 nova mlada lista i za sada su ok...

...sada samo jedan savjet ako ko moze dati...dao sam se u potragu za ribama...kako je situacija kakva jeste sada i ne mogu sa brača, jedina opcija za sada je dostava...poslao sam na par email adresa (vecinom firme iz njemacke) ali kod vecine je odgovor ne moze radi COVIDA...za sada je samo jedna firma odgovorila ok ali je ovo njihov mail:

You must calculate, the freight will be not lower than 300 EUR and at moment are all flights canceled.

...trazio sam za 5 guppija, dakle za dostavu 5 riba treba platiti 300Eura...jel ima netko iskustva za dostavom riba, i koliko se cijene tu krecu....odlucio sam sta zelim u akvariju i to je 4-5 guppija (po jednog cobra dragon, cobra green, blue moscow, itd)...

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #20 u: Travanj 16, 2020, 15:37:36 poslijepodne »
Sad kad je to fino krenulo ide tuning. Vanjski filter, skimer površine Eihem 350... :D

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #21 u: Travanj 16, 2020, 18:37:34 poslijepodne »
..evo samo mali update...za sada sve ide OK...7. dan... limophila sessiflora raste ko luda, doslovno kada je gledam vidim golim okom kako raste haha, recimo sigurno 2cm dnevno i vec se skoro digla do vrha akvarija...rotala rotundifolia je prati u stopu ali ipak mali slabiji rast mozda 0.5cm dnevno...anubis i bucelaphandra su za sada ok, obe biljke su pustile po 1-2 nova mlada lista i za sada su ok...

...sada samo jedan savjet ako ko moze dati...dao sam se u potragu za ribama...kako je situacija kakva jeste sada i ne mogu sa brača, jedina opcija za sada je dostava...poslao sam na par email adresa (vecinom firme iz njemacke) ali kod vecine je odgovor ne moze radi COVIDA...za sada je samo jedna firma odgovorila ok ali je ovo njihov mail:

You must calculate, the freight will be not lower than 300 EUR and at moment are all flights canceled.

...trazio sam za 5 guppija, dakle za dostavu 5 riba treba platiti 300Eura...jel ima netko iskustva za dostavom riba, i koliko se cijene tu krecu....odlucio sam sta zelim u akvariju i to je 4-5 guppija (po jednog cobra dragon, cobra green, blue moscow, itd)...


Sve bolje i bolje izgleda..  :zagrljaj:

Što se tiće riba, pokušaj kontaktirati pet shopove u Zagrebu. Siguran sam da će ti netko od njih poslati ribe dole putem GLS-a ili što već..
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #22 u: Travanj 16, 2020, 19:18:06 poslijepodne »
E jeb ga! Da si bliže, ja bi ti rado poklonio par red cherry koza i wild type gupija...
Osim ak ti nejde neko s propusnicom iz ZG za Brač...
Inaće, akvarijić super zgleda!  :up:

Offline pompiduk

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 56
  • Spol: Muški  
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #23 u: Travanj 16, 2020, 20:31:44 poslijepodne »
..evo samo mali update...za sada sve ide OK...7. dan... limophila sessiflora raste ko luda, doslovno kada je gledam vidim golim okom kako raste haha, recimo sigurno 2cm dnevno i vec se skoro digla do vrha akvarija...rotala rotundifolia je prati u stopu ali ipak mali slabiji rast mozda 0.5cm dnevno...anubis i bucelaphandra su za sada ok, obe biljke su pustile po 1-2 nova mlada lista i za sada su ok...

...sada samo jedan savjet ako ko moze dati...dao sam se u potragu za ribama...kako je situacija kakva jeste sada i ne mogu sa brača, jedina opcija za sada je dostava...poslao sam na par email adresa (vecinom firme iz njemacke) ali kod vecine je odgovor ne moze radi COVIDA...za sada je samo jedna firma odgovorila ok ali je ovo njihov mail:

You must calculate, the freight will be not lower than 300 EUR and at moment are all flights canceled.

...trazio sam za 5 guppija, dakle za dostavu 5 riba treba platiti 300Eura...jel ima netko iskustva za dostavom riba, i koliko se cijene tu krecu....odlucio sam sta zelim u akvariju i to je 4-5 guppija (po jednog cobra dragon, cobra green, blue moscow, itd)...


Sve bolje i bolje izgleda..  :zagrljaj:

Što se tiće riba, pokušaj kontaktirati pet shopove u Zagrebu. Siguran sam da će ti netko od njih poslati ribe dole putem GLS-a ili što već..

a ovo je jedini pet shop koji sam nasao da bas ima guppije koje ja želim, ali piše velikim slovima da žive organizme ne šalju poštom...

https://www.aquashop.hr/kategorija-proizvoda/akvarijske-ribice/zivorotke/

..da tako sam i ja nešto mislio ima i HP express, dostava sutra do 11 sati...koliko sam citao ribe se zapakiraju stiropor, i ubaci se se par tabletica sa kisikom....mislim ako šalju to iz njemačke....

na kraju krajeva radje bi platio 100-200 kuna da mi netko kupi ribice, dobro ih spakuje i pošalje nego sta bi dao 300E na dostavu iz njemačke...
« Zadnja izmjena: Travanj 16, 2020, 20:34:55 poslijepodne od pompiduk »

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Prvi Akvarij
« Odgovori #24 u: Travanj 17, 2020, 20:56:42 poslijepodne »
da li preporucate hardscape odnosno drvo prokuhati?
Imam komad koji tone, ali 1. put koristen. Obojana voda jedini problem?


Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk