Travanj 23, 2024, 12:37:11 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: prvi akvarijum  (Posjeta: 2129 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bugx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
prvi akvarijum
« u: Travanj 17, 2020, 16:17:10 poslijepodne »
ubija izolacija, a kako vidim nisam jedini. zadnjih 7 dana citam i gledam sve o ovom hobiju, pa sam odlucio da i sam krenem.
planirao sam nabaviti neki akvarijim oko kojeg ja ne bi trebao puno da se zamaram, bar za pocetak, tako da sam mislio da kupim
juwel primo 110 led, volio bi da mi vi iskusniji date misljenje, da li je ovo ok kupovina sto se tice samog akvarija za pocetak i ove opreme koja dode uz njega tipa pumpa, filter itd....hoce li trebati kupovati neke custom stvari....jos uvijek citam, gledam yt, ali cim ova koronska histerija popusti krecem....   postavit cu i linkove.....cak mi se ovako slicno uredenje kao na yt svida, (samo bi stavio crnu tapetu umjesto plave), hoce li to biti prezahtjevno za poctnika....

https://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Primo-Line-LED/Primo-110-LED/


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #1 u: Travanj 17, 2020, 18:16:30 poslijepodne »
Solidan akvarij za početak. Veličina je OK.
Jedina zamjerka je poklopac. Puno bolje je kad akvarij ima zalijepljen okvir na kojeg nasjedne poklopac.
Kod ovakve vrste poklopaca se često dešava da kondenzat koji se skuplja na poklopcu curika sa strane akvarija...

Offline bugx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #2 u: Travanj 17, 2020, 20:50:32 poslijepodne »
Bas sam se raspitivao za taj poklopac i curenje, jer sam ti ovde pročitao, ali neki koji imaju ovaj model, kažu da se to ne događa kod njih.... Može li se silikonom riješiti ako bude problema  8)

Čitao sam dosta, ali koje bi mi vi ribe predložili i koliko...

Offline MARIETO88

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 124
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #3 u: Travanj 17, 2020, 20:53:22 poslijepodne »
Frendici, procurio filter, vratila ga natrag, ali morala je uzet nekaj 3. umjesto love. Ugl. ženska uzela aquael leddy 75, 105l, onaj sa day & night konzolom, kontrola preko wi fi-a i timer.
Ovaj Juwel je bolji, ali ako zelis jeftinije proci, javi se u PM, da ti dam broj.

Ostalo, sve kaj je kolega rekao.
Tesko je kopirati identican scape, ali slicno ili bolje moguce. Imas uputstva za scapove ovdje negdje, pa pogledaj, posto na manji akvariji je teze napraviti dubinu i tu zlatnu proporciju.

Poslano sa mog SM-N960F koristeći Tapatalk


Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #4 u: Travanj 17, 2020, 21:56:17 poslijepodne »
Bas sam se raspitivao za taj poklopac i curenje, jer sam ti ovde pročitao, ali neki koji imaju ovaj model, kažu da se to ne događa kod njih.... Može li se silikonom riješiti ako bude problema  8)

Čitao sam dosta, ali koje bi mi vi ribe predložili i koliko...

Silikonom može ali onda kasnije imaš problem ako budeš htio skinuti pklopac.. :)
Možda bi se mogla gore zalijepiti neka guma koja će služiti kao brtva ako već to nisu predvidjeli..

If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #5 u: Travanj 18, 2020, 09:50:02 prijepodne »
Bas sam se raspitivao za taj poklopac i curenje, jer sam ti ovde pročitao, ali neki koji imaju ovaj model, kažu da se to ne događa kod njih.... Može li se silikonom riješiti ako bude problema  8)

Čitao sam dosta, ali koje bi mi vi ribe predložili i koliko...

Gle, nije pravilo da to mora curit, al dešava se. Voda iz akvarija isparava i kondenzira se na donjoj strani poklopca.
Rub poklopca je napravljen tako da bi se voda trebala iskapat nazad u akvarij, al voda je mučko đubre koje se ne ponaša uvijek onako kako bi mi htjeli.  :D
Nekad jednostavno odluči da joj je jednostavnije skrenut još malo pa curikat s vanjske strane.
Ako curika sa zadnje strane često i ne primjetiš pa ti uništava stalak. Onda ka vidiš da kapa, skineš poklopac, malo ga pobrišeš, posušiš i namjestiš nazad...
I nekad uspiješ iz prve, a nekad provedeš pola dana s krpicom u ruci namještajuči poklopac i za to vrijeme spomeneš više svetih ličnosti nego svećenik na misi...  :angel:

Što se tiće preporuke postava za početnika, tu imaš sličnu nedavnu temu...

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=105181.msg947395#msg947395


Offline bugx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #6 u: Travanj 20, 2020, 16:11:02 poslijepodne »
sto se tice cikliranja, trebali dodati podogu i onda svakodnevno mjenjati vodu prvih nekoliko dana i onda 2x tjedno, negdje sam tako procitao? sta mislite o usipanju kupovne vode koja se moze naci po 5l u ovim marketima raznih proizvodaca, ima li u njoj manje hemije, to prvenstveno mislim na kasniju izmjenu vode kad se to formira, znam da imaju dodaci da se hlor odstrani kao i da se ubrza proces cikloranja da se ne mora cekati mjesec dana....tokom cikliranja, koliko mjenjati vodu i je li istina da je biljke bolje saditi tek nakon 2 tjedna da se podloga iscisti.....

Offline marink02

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 12
  • Spol: Muški   Lokacija: Dalmacija
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #7 u: Travanj 20, 2020, 17:43:01 poslijepodne »
Nisan stručnjak, ali ovisi o podlozi, ako je neka bogata hranjivim tvarima tipa Ada treba na početku svaki dan raditi izmjenu dok za inertne tipa šljunak možeš i jedanput tjedno. Biljke možeš odmah, eventualno možeš imati problema sa bogatom podlogom i osjetljivijim biljkama.
Ako ti se eksperimentira vidi dark start cikliranje bez biljaka i svjetla, ili ako imaš u planu neki tepih možeš probati dry start.
Nema potrebe kupovati vodu, neke su još tvrđe nego pipovača. Ostavi je samo preko noći da klor ishlapi, može dodati aquasafe ili FFM za klor. Za ubrzati cikliranje možeš dodati bakterije, ali isto bar 20 ak dana prodje prije nego dodaš ribice.

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #8 u: Travanj 20, 2020, 19:31:27 poslijepodne »
Voda se za vrijeme cikliranja ne mijenja!
Ove najmodernije podloge nemogu komentirat jer stvarno nikad nisam bio nekakav "biljni" akvarist, a pogotovo ne aquascaper.
Ako na deklaraciji piše da vodu prvih dana treba svakodnevno mijenjat znači da je dotična podloga našopana sa svim mogučim hranjivim tvarima.
Isti slučaj se dešava ako za podlogu ispod šljunka koristiš običnu, prethodno nenamakanu zemlju za cvijeće.
Jedino kaj buš "pravu akvarijsku" podlogu puno skuplje platio i nebuš imao tolko zajebancije oko postavljanja na dno...
Glavni problem kod takvih podloga je što su, pogotovo prvih mjeseci, izrazito bogate hranjivim tvarima.
E jeb ga, osim biljaka, te iste hranjive tvari jako vole i alge.
I onda, ako ne izbalansiraš biljnu masu koja može potrošiti te hranjive tvari sa količinom svjetlosti i ugljičnog dioksida iliti CO2, koji su neophodni za rast biljaka i samim time i potrošnju tih hranjivih tvari, lako si napraviš sranje s gomilom algi u akvariju. A samo boca s CO2 košta još kolko i komletan takav akvarij...
Ako izbalansiraš sve to dobit ćeš krasni, zeleni akvarij u kojem bilje poprilično brzo raste i po kojem treba redovito pimplati, rezati, presađivati, gnojiti, ako želiš da sve to na nešto sliči.



Offline bugx

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #9 u: Travanj 20, 2020, 20:01:48 poslijepodne »
Sve što više čitam i ulazim u ovo, koliko me prevlaci, toliko me i odbija jer je kompleksno.. 8)
Mislio sam uzeti tropica aquarium soil, skupa, ali mislim da je dobra jer je bogata za bilje kojeg mislim dosta staviti, samo ne znam hoće li moći bez boce i co2 sistema.... Vidio sam na ebayu neko kinesko jeftino rijesenje koje bi u praksi moglo da radi.... Šta vi mislite?


https://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO2-Generator-Reactor-System-Kit-W-Solenoid-Valve-Bubble-Diffuser-C1W4/362933595076?_trkparms=ispr%3D1&hash=item5480872bc4:m:m9zqcWcKkxzRc___ATnHu-w

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #10 u: Travanj 20, 2020, 20:06:47 poslijepodne »
sta mislite o usipanju kupovne vode koja se moze naci po 5l u ovim marketima raznih proizvodaca, ima li u njoj manje hemije.....

Cuj, ako se u medjuvremenu nije nesto promjenilo, uvijek je vrijedilo pravilo da se u akvarij ne stavlja nista za sto apsolutno nisi siguran sto je.

Dali pod "kupovna voda" mislis na destiliranu, ili ove razne varijante "pitke" vode? Kako god, radije obicna voda iz pipe, pravilno tretirana, nego neki eksperimenti, za pocetak barem, kasnije ces, ukoliko bude potrebe, i kad budes tocno znao sto radis, lako poceti dodavati meksu,tvrdju,kiseliju, ovakvu ili onakvu vodu, ovisno o potrebama....

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #11 u: Travanj 20, 2020, 21:03:21 poslijepodne »
Sve što više čitam i ulazim u ovo, koliko me prevlaci, toliko me i odbija jer je kompleksno.. 8)

Ma nije uopće kompleksno...
Samo trebaš shvatit osnove...
Možeš imat lijep i prirodan akvarij i bez svih tih modernih pizdarija...
A nove generacije su uvjerene da nemreš složit akvarij bez bar soma Eura i jedno desetak štekera...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #12 u: Travanj 20, 2020, 21:10:33 poslijepodne »
A ovog Damir_Sl, mi se čini se odnekud sečam, sam se nemrem setit otkud!  :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #13 u: Travanj 20, 2020, 21:29:20 poslijepodne »
Bez brige, i ja se sam sebe slabo sjecam... godine....  :zagrljaj:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: prvi akvarijum
« Odgovori #14 u: Travanj 20, 2020, 22:03:09 poslijepodne »
Bez brige, i ja se sam sebe slabo sjecam... godine....  :zagrljaj:

Ma drago mi je opet "vidit" neke stare čunjke ovdje!  :zagrljaj:
Tu ipak mogu mlade generacije akvarista nekaj pametnog čut!  :a045k:
One fejsbuke i slična sranja bi ja otkad zabranio!  8)