Ožujak 28, 2024, 19:05:38 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: La Cienaga - Betta tank  (Posjeta: 7441 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
La Cienaga - Betta tank
« u: Rujan 11, 2022, 16:17:53 poslijepodne »
Pozdrav!

Za pocetak zelim reci da u koliko temu nisam smjestio tamo gdje treba biti, ispricavam se i molim odgovorne osobe da se premjeste.

Htio sam sloziti nesto jednostavno za odrzavanje, a u jedno nesto cime cu se zabaviti i nesto sto ce izgledati lijepo. Mislim da sam donekle uspio u tome.
Zao mi je sto nisam na samom startanju akvarija otvorio temu, ali pokusat cu to nadoknaditi sada.
Dakle, rijec je o Fluval Flex akvariju s pregradnim filterom. Promijenio sam pumpu, ubacio sam drugu, slabiju, na kojoj imam mogucnost regulacije protoka. Bette ne vole jako strujanje vode, a i meni se ne svidja kada se ribe bore da zadrze poziciju i tesko se krecu  kao da su u blenderu, a ne akvariju.
Rasvjeta u poklopcu je bila dovoljno jaka za bilje koje imam, ali meni se vise svidjala ova koju sam stavio. I vodeni stup drugacije izgleda pod njom. Dao sam izrezati stakleni poklopac, najvise iz razloga da nebi bettu pronasao vani.
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #1 u: Rujan 11, 2022, 16:40:01 poslijepodne »
Ovo je proba hard-a. U biti tako je i ostalo osim sto sam dodao dva centralna kamena.
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #2 u: Rujan 11, 2022, 16:47:58 poslijepodne »
Podloga je slagana na iduci nacin…na podrucju predvidjenom za sadnju prvo sam stavio tanki sloj tropicinog substrata(da se ne baci), nakon toga akvalit pomijesan sa prosijanom zemljom za cvijece, pa samo prosijana zemlja za cvijece i na kraju sitni sljunak. U prednjem planu je skroz sitni pijesak.
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #3 u: Rujan 11, 2022, 16:51:03 poslijepodne »
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #4 u: Rujan 11, 2022, 16:54:22 poslijepodne »
Ovo je slika nakon sadnje. U hodu se nesto sitno bilja dodavalo, oduzimalo i repozicioniralo…
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #5 u: Rujan 11, 2022, 16:59:52 poslijepodne »
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #6 u: Rujan 11, 2022, 17:12:09 poslijepodne »
Imao sam u prvih par tjedana solidnu najezdu algi. Najvise na kriptama i na pijesku u prvom planu. Obilno sam vodu mijenjao dva puta tjedno, zatakao sam i nekakav puzavac u filter, a na stakleni poklopac sam zalijepio sjenila na kriticna mjesta. Mogu reci da je problem saniran. Listovi kripte su cisti i pijesak takodjer. Cini se da se sustav manje-vise stabilizirao.
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #7 u: Rujan 11, 2022, 17:16:23 poslijepodne »
U akvarij sam kroz dva tri tjedna uselio kozice, koridorase, glow-light tetre i muzjaka bette. Pokusao sam maksimalno smanjiti stres pri selidbi pa sam vodu dodavao kap na kap kroz sat vremena.
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #8 u: Rujan 11, 2022, 17:29:30 poslijepodne »
Bilje se siri solidno i manje vise po planu…no…danas sam imao situaciju vezanu uz ribe. Ovo nije prvi put da mi se to dogadja. Iako se svuda kao sustanara betti preporuca izmedju ostalih i glow-light tetre ja po drugi put imam problem s njima. Prvo sam imao s klasicnim plavim neonkama prije koju godinu, a sada sa nekakvim narancastima. Znaci, nakon nekih tjedan dana od useljenja krenu gristi betti peraje. U zadnjih dva dana sam primjetio da se betta skriva u bilju, a danas sam vidio da ga napadaju. Pohvatao sam ih i preselio.
Na zalost, evo sada kada malo bolje gledam vidim da su mu napravile stetu na perajama.

Imam pitanje vezano uz to za one koji su imali slicno iskustvo, da li se betta u takvim situacijama oporavi, da li joj peraje ponovo izrastu ili tu cesce dodje do nekakve infekcije i daljnjeg propadanja peraja sto u konacnici znaci smrt?
TikaTaka, MadaFaka

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #9 u: Rujan 11, 2022, 17:37:26 poslijepodne »
Evo i nesto novije slike…
Ako netko ima primjedbe, savjete ili pitanja tu sam…
TikaTaka, MadaFaka

Offline Seba

  • Administrator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1218
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
    • http://www.akvarij.net
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #10 u: Rujan 11, 2022, 18:17:14 poslijepodne »
 :klap:

Super.. Može malo više tehnikalija, koja rasvjeta, koji vremenski period osvjetljenja, itd..

Što se tiće bete, ako ne dođe do neke infekcije oporaviti će se.
If you can't explain it simply, you don't understand it well enough.

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #11 u: Rujan 12, 2022, 21:29:36 poslijepodne »
:klap:

Super.. Može malo više tehnikalija, koja rasvjeta, koji vremenski period osvjetljenja, itd..

Što se tiće bete, ako ne dođe do neke infekcije oporaviti će se.

Hvala!

Rasvjeta…2 x boyu 9w lampe. 3 foto-perioda po 3 sata.

Grijac je interesantan. Displej mijenja boju, a na njemu je istaknuta trenutna temperatura vode u akvariju. Npr. namjestim zeljenu temperaturu na 25. Ako je trenutna temperatura vode 23, na displeju koji ce tada biti plave boje pisati ce 23. Ako je vod iznad zadane temperature, displej ce biti crvene boje i pisati ce 26 ili koliko vec je. Kada je temperatura 25, displej ce biti zelen. Ima jos nekih forica ka to da grijac preko displeja javlja ukoliko oko njega nema dovoljno protoka.
TikaTaka, MadaFaka

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #12 u: Rujan 13, 2022, 02:07:51 prijepodne »
danas sam imao situaciju vezanu uz ribe. Ovo nije prvi put da mi se to dogadja. Iako se svuda kao sustanara betti preporuca izmedju ostalih i glow-light tetre ja po drugi put imam problem s njima. Prvo sam imao s klasicnim plavim neonkama prije koju godinu, a sada sa nekakvim narancastima. Znaci, nakon nekih tjedan dana od useljenja krenu gristi betti peraje. U zadnjih dva dana sam primjetio da se betta skriva u bilju, a danas sam vidio da ga napadaju

Sustanare Bettama preporučuju trgovci i oni koji nemaju previše znanja o njima i kojima je nezamislivo držati samo jednu ribu u akvariju.
Bette stvarno nisu ni najmanje društvene ribe i prisustvo drugih riba ih može samo živcirati ili mogu biti ravnodušne prema njima. Sretne neće biti sigurno!
Što se tiće glow-light tetri, one su oko grickanja peraja poznate kao mirnije među tetrama, ali mislim da u ovom slučaju dolazi do stresa i ispoljavanja agresije zbog premalog akvarija, jer tetre u 35cm dužine baš i nemaju nekog mjesta za plivanje.
U svakom slučaju, kombiniranje Betta i sustanara često završava kobno ili po jedne ili po druge...
Nadam se da će se riba oporavit...

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #13 u: Rujan 14, 2022, 21:58:38 poslijepodne »
danas sam imao situaciju vezanu uz ribe. Ovo nije prvi put da mi se to dogadja. Iako se svuda kao sustanara betti preporuca izmedju ostalih i glow-light tetre ja po drugi put imam problem s njima. Prvo sam imao s klasicnim plavim neonkama prije koju godinu, a sada sa nekakvim narancastima. Znaci, nakon nekih tjedan dana od useljenja krenu gristi betti peraje. U zadnjih dva dana sam primjetio da se betta skriva u bilju, a danas sam vidio da ga napadaju

Sustanare Bettama preporučuju trgovci i oni koji nemaju previše znanja o njima i kojima je nezamislivo držati samo jednu ribu u akvariju.
Bette stvarno nisu ni najmanje društvene ribe i prisustvo drugih riba ih može samo živcirati ili mogu biti ravnodušne prema njima. Sretne neće biti sigurno!
Što se tiće glow-light tetri, one su oko grickanja peraja poznate kao mirnije među tetrama, ali mislim da u ovom slučaju dolazi do stresa i ispoljavanja agresije zbog premalog akvarija, jer tetre u 35cm dužine baš i nemaju nekog mjesta za plivanje.
U svakom slučaju, kombiniranje Betta i sustanara često završava kobno ili po jedne ili po druge...
Nadam se da će se riba oporavit...

To sam citao na raznim forumima i portalima, cak i onim specijaliziranim za bette…nasim i onima na engleskom. Trgovce niti ne pitam za savjete posto najcesce znaju manje od mene, a i u sukobu su interesa u kojem ce prevladati interes da se proda. Prvi put su mi neonke maltretirale bettu u vecem akvariju. Tada sam mislio da sam svjedocio nekakvoj iznimci u ponasanju zbog ko zna cega. Vise naravno ne mislim tako. Koliko sam ja uspio pohvatati njihovo ponasanje letimicnim promatranjem one medjusobno posloze nekakvu hijerarhiju i zauzmu odredjene pozicije u akvariju. Prije nego sto se to dogodi sve je ok, nakon toga postanu agresivne.
Nadam se i ja da ce se betta oporaviti. U biti on se nakon odstranjivanja tetri ponasa manje vise normalno. Jede, zivahan je i sl. Koridorase ne dozivljava kao ni oni njega. Kozice je otjerao u zabiljene dijelove akvarija. Nije da je fokusiran na njih, al i to malo je bilo dovoljno da se povuku. Izlaze kad on ode malo odmoriti, kada osjede miris hrane i u zoru.
Dakle, po njegovom bi se ponasanju moglo reci da je ok. Drzim palceve da ne dodje do nekakve infekcije, bez toga bi moglo sve biti ok
« Zadnja izmjena: Rujan 14, 2022, 22:03:15 poslijepodne od Zoomba »
TikaTaka, MadaFaka

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #14 u: Rujan 17, 2022, 21:59:24 poslijepodne »
To sam citao na raznim forumima i portalima, cak i onim specijaliziranim za bette…

To su kombinacije koje mogu proći, ali i ne moraju te kao što sam rekao često završavaju kobno...
Znam situacije da su tetre dotukle Bette, ali i da je Betta potamanio sve tetre, znaju pojest kozice, ak su prevelke za pojest znaju im počupat noge i tak ih ostavit da krepaju...
Jedino su puževi sigurni s njima...
Bette vole mir u akvariju, a sve drugo je stavljanje lisice i zeca u isti kavez...

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #15 u: Rujan 19, 2022, 19:49:50 poslijepodne »
To sam citao na raznim forumima i portalima, cak i onim specijaliziranim za bette…

To su kombinacije koje mogu proći, ali i ne moraju te kao što sam rekao često završavaju kobno...
Znam situacije da su tetre dotukle Bette, ali i da je Betta potamanio sve tetre, znaju pojest kozice, ak su prevelke za pojest znaju im počupat noge i tak ih ostavit da krepaju...
Jedino su puževi sigurni s njima...
Bette vole mir u akvariju, a sve drugo je stavljanje lisice i zeca u isti kavez...

Moje iskustvo je pokazalo da si u pravu, ali kao sto rekoh ja nisam isao na pamet niti slusao prodavace. Citao sam na mjestima na kojima bi bilo normalno da pokupis pouzdane informacije. Nakon prakticnog iskustva mogu reci da bi trebalo pisati ovo sto si rekao ti umjesto onoga sto pise tamo. Samo bih dodao da je interakcija izmedju koridorasa i bette ista kao ona izmedju puzeva i bette, znaci nikakva. Nisam niti jednom vidio da je betta krenuo prema koridorasu niti obratno, cak ni iz znatizelje. Ponasaju se kao da druga strana ne postoji
TikaTaka, MadaFaka

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #16 u: Rujan 24, 2022, 10:23:16 prijepodne »
Moje iskustvo je pokazalo da si u pravu, ali kao sto rekoh ja nisam isao na pamet niti slusao prodavace. Citao sam na mjestima na kojima bi bilo normalno da pokupis pouzdane informacije. Nakon prakticnog iskustva mogu reci da bi trebalo pisati ovo sto si rekao ti umjesto onoga sto pise tamo.

Ah, znam... takav sam...  :angel:




Samo bih dodao da je interakcija izmedju koridorasa i bette ista kao ona izmedju puzeva i bette, znaci nikakva. Nisam niti jednom vidio da je betta krenuo prema koridorasu niti obratno, cak ni iz znatizelje. Ponasaju se kao da druga strana ne postoji

Pa... u biti to ima logike.
Jer Bette su ribe koje ne polažu ikru na dno ili na biljke nego mužjak gradi gnijezdo na površini vode i brine za njega i ikru dok se mladi ne izlegu...
Tako da vjerovatno ribe dna ne smatraju za uljeze i ne gledaju na njih kao na prijetnju...

Offline Zoomba

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 691
  • Spol: Muški   Lokacija: Vinkovci
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #17 u: Rujan 25, 2022, 23:15:48 poslijepodne »
Cisto da prijavim da je betta jos opusteniji, peraje mu izgledaju dobro. Ponasa se kao da vlada akvarijem💪🏻
TikaTaka, MadaFaka

Offline frey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Lokacija: Widow's Court
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #18 u: Listopad 29, 2022, 10:28:16 prijepodne »
drago mi je pročitat da je betta bolje i da se i dalje slaže sa koridorasima, samo pripazi na parametre vode dok mu peraje ne zacijele potpuno i to je to, al da definitivno nikad ga stavljati sa ičim drugim, on može sa neonkama ali ako je akvarij baš velik, pod tim mislim ono 120l i gusto zasađen tak da gleda svoja posla, ovako nadrapa za čas

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #19 u: Studeni 02, 2022, 12:01:51 poslijepodne »
on može sa neonkama ali ako je akvarij baš velik, pod tim mislim ono 120l i gusto zasađen tak da gleda svoja posla,

Pa Bette baš i nisu najsretnije sa visokim vodenim stupom, a u 100-litrašima je to obično cca 40cm...

Offline frey

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
  • Spol: Ženski   Lokacija: Widow's Court
Odg: La Cienaga - Betta tank
« Odgovori #20 u: Studeni 13, 2022, 10:48:00 prijepodne »
mislim da su manje sretne sa tetrama, guppijima, mollijima i sličnim sustanarima, nego sa visokim vodenim stupom ako već netko inzistira da betta ima sustanare... a i ponavljam poanta je gusto zasađeni akvarij, betta hamocks pri vrhu i glatki ukrasi, što manje riba i što više mira, neće uginut u većem akvariju ako se složi kak spada da lako ima brzi pristup vrhu i dovoljno mjesta za odmaranje, osobito malazijski, veiltails i plakati, ak je pernatiji naravno plići, dulji tank i bez cimera  :)