Ožujak 28, 2024, 19:01:05 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Juwel Primo 70  (Posjeta: 19756 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #25 u: Srpanj 16, 2020, 09:10:35 prijepodne »
Dobro jutro momci!
Posle samo dvadesetak dana uspeo sam da za***em stvar onako muški! Bravo za mene :klap:  :klap:  :klap:

Da počnem redom:

Pozdrav i tebi @Mr. Tambourine Man. Drago mi je da si se javio, nema potrebe da se izvinjavaš - naprotiv. Pročitao sam tvoju temu nekoliko puta. Zanimljivo i poučno. Sreća tvoja (naša) da imaš nesebičnu podršku ova dva iskusna majstora. Da si ranije otvorio temu, možda bi i ja sada imao 100+ lit. Predlažen da otvoriš temu "Problemi sa ženom oko veličine tanka".
Što se tiče EC i CO2 ne mogu ti stručno objasniti zašto zajedno, ali čitajući video sam da u svim postavkama idu zajedno po preporučenim dozama. Moja formula za akvarijum je: čitaj gledaj, proceni ko zna i radi isto. Kod mene je, sa samo dve gupike, bezbedno i ako se malo pretera sa CO2. Kažu, EC je dobar i protiv algi.

E sada, juče je bio dan D u mom akvarijumu. Stvari su tekle ovako:
Ujutru je najveći problem bio pozicija difuzora. Odlučim da ga kad dođem s posla, izmestim po savetima kingga i dantea. U međuvremenu naručim još 6 biljaka iz radnje koja je najbolja ovde kod nas, da imam zanimaciju za vikend. Dođem kući vidim da su mi po parvuli narasle neke končaste zeleno-smeđe alge. Imah ih svuda po malo, ali na njoj najviše. Pogledam anubius, vidim crnu končastu. Jedva se vidi po ivicama lista, iglice manje od 1mm. Odlučim da malo to sredim. Krenem četkicom da čistim parvulu, izvadim anubius, izvadim ehinodorus da ga premestim, izvadim dva kamena koja nisu fiksna da ih očistim od smedje. I tako na terasi to sređujem i reko, ajde da kanem malo sirćeta na kamen da još jednom proverim jel ok za akvarijum. Kad sam kanuo imam šta da vidim :punch:. Kamen perla! Uradio sam to i kada sam ga stavljao, ali nisam dobro pogledao. Izlaze vrlo sitni mehurići. Šta ću. Krenem redom da vadim kamenje. Imao sam ga dosta (vidi sliku) i ispod peska na podlozi i na pesku. Podigne se podloga, zamuti. Počupa mi se pola tepiha kube. Haos.
Samo sam ugasio svetlo i ostavio...

Dobre stvari u ovoj situaciji su da sam video da su se biljke lepo ukorenile. Nadam se da je kamenje pravilo disbalans zbog koga su krenule alge. I najvažnije, postavka mi se ionako nije sviđala već posle par dana. Ide nova  :). Sve ideje su dobrodošle. Trenutno mi je ideja da uzmem centralni panj, poravnam podlogu sa padom ka napred i oko panja biljke. Loša stvar prošle postavke je što nisam mogao da priđem nigde.

Eto... To je bio moj jučerašnji dan i nakon njega besana noć...

PS - Najzanimljivije je što žena i deca nisu primetili da se bilo šta desilo sa akvarijumom  :D   

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #26 u: Srpanj 16, 2020, 09:46:41 prijepodne »
Nije ti kamenje niš krivo. Da si radio nekakav blackwater biotop s RO vodom, riktao kiselost i takve pizdarije možda bi i mogao pomislit na to. A to kaj ti kamen može puno utjecat na kemiju u našoj vodi su samo stare priče.
U Zagrebu je voda tvrđa od kamena, a vjerujem da ni kod vas nije puno drugačije!  :D



Tamburica
Easy carbo nije CO2 niti zamjena za njega. Ako imaš biljni akvarij bez CO2 bolje je dodavat EC. Ako imaš CO2 možeš dodavat i EC, al ako dodaješ elemente svaki za sebe i znaš iz iskustva kolko ih trebaš dozirati onda ti EC stvarno ne treba...

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #27 u: Srpanj 16, 2020, 12:01:37 poslijepodne »
Eh, baš sam se ponadao da me kamenje zeza. Znači počinju moje muke sa algama :(.
Moraću da uzmem tester (5u1) za vodu, pa da vidim kakvi su mi parametri. Mislio sam da ću imati sreće da prođem bez algi, dok se ne steknem bar neko iskustvo. Ili bar sa malo algi. Nije ni sada strašno, ali mislim da će se širiti. Inače crnu sam imao samo na dva lista nane koje sam odsekao.

I da se svi vi novi uključite i u druge teme, a ne piskarat samo po svojima...

A šta pametno mi da kažemo!?  :D :D :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #28 u: Srpanj 16, 2020, 13:57:04 poslijepodne »
Za Anubias je najbolje da je u sjeni jer jako sporo raste i zato ga oće napadat alge.


A šta pametno mi da kažemo!?  :D :D :D

Eto, možeš recimo savjetovat ljude da ne rade to šta si ti sinoć radio!  :grupnjak:

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #29 u: Srpanj 16, 2020, 14:17:51 poslijepodne »
Rekli smo pametno  :D

Evo stigle su mi nove biljke. Ceo dan kontam šta ću, gde ću i kako. Za nane ću naći neku senku.
Da li mogu ove nove biljke samo da spustim u akvarijum, pa za vikend polako da poslažem kako treba?

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #30 u: Srpanj 16, 2020, 14:24:40 poslijepodne »
Ak su u vlažnoj napuhnutoj vrečici i ak nisu putovale 2 tjedna, ostavi ih u vrečici. Nebu im niš za ta dva dana.
Mislim moš ih i u kakav lavor s vodom ili u akvarij, al da ih filter ne porazbaca pa još otpadne koji truli list, korijenčić... Sam buš skupljal smeće po akvariju...

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #31 u: Srpanj 16, 2020, 14:29:35 poslijepodne »
Juče naručene. Danas stigle brzom poštom. Lepo upakovane u vrećice, pa u stiropor kutiju. Ok, onda ću ih tako ostaviti do subote ujutru. Taman da smislim raspored. Hvala...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #32 u: Srpanj 16, 2020, 14:38:41 poslijepodne »
Samo ih zvadi iz kutije da imaju dnevnog svjetla.
Ne izravno na sunce...

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #33 u: Srpanj 16, 2020, 16:48:54 poslijepodne »
Eh, baš sam se ponadao da me kamenje zeza. Znači počinju moje muke sa algama :(.

cuj njega........ on je mislio pokrenuti akvarij bez algi.  :D

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #34 u: Srpanj 16, 2020, 17:02:40 poslijepodne »
Eh, baš sam se ponadao da me kamenje zeza. Znači počinju moje muke sa algama :(.

cuj njega........ on je mislio pokrenuti akvarij bez algi.  :D

Još jedan u nizu!  :D

Ljudi opustite se, alge su prirodne!  8)
To je baš fora kad ti kamen očupavi pa gledaš kaj ti se to štakor utopil u akvariju!  :D

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #35 u: Srpanj 16, 2020, 17:17:04 poslijepodne »
Da budem iskren, mislio sam da hoću. Ne bez, ali sa podnošljivom   količinom. Doduše, jos uvak nije strašno. Jedino su mi parvulu pojele. Ne verujem da će se izboriti. Mislim da cu da je vaditi.

Jedina mi je nada da ćete vas dvojica biti tu dok se budem borio. Obećavam  da će vam biti zabavno

Sent from my Samsung Galaxy Smartphone


Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #36 u: Srpanj 16, 2020, 18:59:34 poslijepodne »
Bit ćemo dok god Seba ne ugasi server!  :D

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #37 u: Srpanj 16, 2020, 19:28:57 poslijepodne »
Nemoj Sebo, čekaj da zaciklira!



Sent from my Samsung Galaxy Smartphone


Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #38 u: Srpanj 16, 2020, 23:42:10 poslijepodne »
Tamburica
Easy carbo nije CO2 niti zamjena za njega. Ako imaš biljni akvarij bez CO2 bolje je dodavat EC. Ako imaš CO2 možeš dodavat i EC, al ako dodaješ elemente svaki za sebe i znaš iz iskustva kolko ih trebaš dozirati onda ti EC stvarno ne treba...

E vidiš, ovakve mi konkretne informacije trebaju...

Oko ovoga ima toliko oprečnih mišljenja, da je nevjerovatno...
U deklaraciji proizvoda piše tečni CO2, pa kako onda nije zamjena za CO2? Onda se čovjek zapita, pa kako na sobnoj temperaturi CO2 može biti u tečnom obliku, mislim halo...??
Ali ozbiljno, u deklaraciji proizvoda piše, ako se ne posjeduje CO2 generator, preporučuje se tečni CO2 tj. EC ili neki drugi...

@Aleksandar
Tvoja situacija meni toliko liči na moju, da je nevjerovatno... Razmisli malo oko režima gnojenja, pošto ti je rasvjeta takva kakva jeste - a slična je mojoj otprilike srazmjerno našim litražama naravno... Možda je slučaj da biljke usljed te rasvjete ne stignu potrošiti što im se sve dozira, a to koriste alge... A biljke koriste i elemenate iz podloge...
Ja sam početnik kao i ti, ali sam usljed sugestija otprilike taj utisak za moj slučaj stekao... Neka iskusniji kažu nešto više...

Ali evo ja znam već šta će @kniggo reći:
doziraj po EI sistemu - predoziranje, pa obavezna izmjena 50% vode na kraju svake sedmice, dok biljke ne preovladaju... 100% funkcioniše... :)

@Damir i @Dante će reći sljedeće:
Doziraj samo onoliko koliko treba biljkama (PPS Ili PPS PRO sistem)... Ali jbg, aj' ti znaj koliko je to...  :) Ili ništa, nezahtjevne su biljke, rasti će ionako, samo malo drugačije... :) 8)

A u teoriji i praksi obe metode su ispravne!!!

To je ono što sam ja pročitao, iz iskustva ti ništa ne mogu reći, što se i vidi po mom primjeru... :D :D

Ja sam dozirao mikro/makro po uputama proizvođača, imao podlogu, ali i nestabilan izvor CO2 i napravio zajeb... Nisam imao pojma da postoji EI, PPS itd... Sada svaki drugi dan mijenjam oko 35% vode i dodajem EC redovno, pa ću vidjeti na šta će situacija izaći... Krenuću onda i sa CO2 čim mi set stigne... Ali iskreno nisam znao da se može istovremeno u kombinaciji sa EC dozirati...
« Zadnja izmjena: Srpanj 16, 2020, 23:58:06 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #39 u: Srpanj 16, 2020, 23:53:22 poslijepodne »
cuj njega........ on je mislio pokrenuti akvarij bez algi.  :D

Pa znate kako, nakon godina iskustva i isprobavanja vi znate šta da očekujete i šta je u svom tom procesu normalno, a šta ne... A mi novi naravno da hoćemo pokrenuti akvarijum bez algi!! :) 8)
Kako ja mogu znati koliko je algi normalno, a koliko ne? A akvarijum mi prvih 20 dana izgledao savršeno, a sada  :dead:... :D :D
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #40 u: Srpanj 17, 2020, 00:32:37 prijepodne »
U deklaraciji proizvoda piše tečni CO2, pa kako onda nije zamjena za CO2?

Na deklaraciji na bočici to ne piše...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #41 u: Srpanj 17, 2020, 00:53:34 prijepodne »
U deklaraciji proizvoda piše tečni CO2, pa kako onda nije zamjena za CO2?

Na deklaraciji na bočici to ne piše...

Pa piše tečno ugljično gnojivo => CO2 iz boce... Zar nije to to?😊


Ali pogrešno si ti mene shvatio, ne protivriječim ja tebi, nemoguće je da CO2 bude u tečnom stanju na sobnoj temperaturi koliko mene sjećanje služi, znači to nije CO2, nego nešto drugo, to sam htio da istaknem...

A informacija da to nije zamjena za CO2 je vrlo moguće ispravna, a i u svakom slučaju mi je dobro došla, zato što jednostavno nisam to znao, vodeći se informacijama na boci... CO2 je CO2, ali izgleda da nije tak'...
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #42 u: Srpanj 17, 2020, 08:21:53 prijepodne »
Da se nadovežem još, čitao sam i na ovim švapskim forumima ovdje, ma mišljenja su totalno podjeljena kod ljudi... Neki insistiraju da je to tečni CO2, neki da je to isključivo samo algicid, neki da je to ugljenik u kombinaciji sa još nečim drugim... Ma haos proizvođač napravio...:)

A evo pogledaj na slici na deklaraciji šta piše:
Može se koristiti kao alternativa CO2 uređaju/generatoru, ali u zadnjoj rečenici piše takođe sa ili bez CO2 u standardnom obliku (to sam previdio bio, jbg)...:)

Uglavnom, u pravu ste svi... :D :up:

Kako god da se tumači, ispravno je... :D
« Zadnja izmjena: Srpanj 17, 2020, 08:26:37 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #43 u: Srpanj 17, 2020, 08:36:46 prijepodne »
Ma nisam te krivo shvatio, bez brige.
Sunce im kalajsano, to CO2 na starim bocama nije pisalo.
A na deklaraciji je pisalo: bogat izvor ugljika za akvarijsko bilje, koristi se u akvarijima s dodavanjem CO2 i onima bez.
Očito im se ovak bolje prodaje... Muda pod bubrege, ko i uvijek.
No dobro, od svih tih silnih čarobnih vodica na tržištu EC i FFM su jedine koje stvarno nečem i koriste...

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #44 u: Srpanj 17, 2020, 08:39:51 prijepodne »
He! Sad Bosanac naučio švapski u Njemačkoj pričat pa misli da svi znaju to pročitat!
Ne želim iz principa fašistički pričat!  :D

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #45 u: Srpanj 17, 2020, 09:00:33 prijepodne »
Dobro jutro momci. Kako ste danas? Vidim poranili ste...

@Tamburica
Obzirom da nemamo iskustva ni znanja, moramo se držati saveta i logike. U slučaju oko EC, logika kaže da ako bi mogao da se postigne nivo CO2 u vodi sa EC niko ne bi montirao bocu. Tj sa EC nikada nećeš doterati DC u svetlo zeleno. Tako da mislim da nećeš pogrešiti sa oba. Pratiš DC, i to je to. Nego šta ćemo sa algama?   -?

Ja sam juče sredio podlogu. Dodao kvarcnog peska gde je bilo kamenje, poravnao. Naravno, pozabadao sam biljke. Ko će da čeka vikend.

Imam mnogo pitanja, ali da ne bi uveseljavao stare vukove nizom glupih noob pitanja, zanima me: Da li uopšte ima svrhre da pišem ovde bilo šta dok ne izmerim parametre vode? Ako je tako jel onaj Sera Quick Test 5u1 ok?

I još nešto: Kakva je moja rasveta? Juwel beli led 8w i Aquael leddy plant 10w - 55l vode. Jel mogu da krenem u borbu s algama s tim, ili moram da kupujem još svetiljki. Imam još jednu kinesku led 10w belu s plavim. Da li da je uzimam u obzir uopšte? 

Izvinjavam se, trudim se da budem što kraći i jasniji u pisanju, al mi se ne da.  :nerd:


Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #46 u: Srpanj 17, 2020, 09:06:01 prijepodne »
Ne želim iz principa fašistički pričat!  :D
Ja želim al ne umem  :D

Oduševio sam se kad sam kod proizvoda EASY-LIFE odlepio nalepnicu, a ono ispod jezik SH

YU in  :heart:

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #47 u: Srpanj 17, 2020, 09:12:12 prijepodne »

@Tamburica
Obzirom da nemamo iskustva ni znanja, moramo se držati saveta i logike. U slučaju oko EC, logika kaže da ako bi mogao da se postigne nivo CO2 u vodi sa EC niko ne bi montirao bocu. Tj sa EC nikada nećeš doterati DC u svetlo zeleno. Tako da mislim da nećeš pogrešiti sa oba. Pratiš DC, i to je to. Nego šta ćemo sa algama?   -?

Hej moram te odmah presjeći malo, ugljenik ili CO2 iz EC u akvarijumskoj vodi sa DC ne možeš registrovati... Koliko god dodavao EC, DC ga neće registrovati, jer funcioniše na drugom principu nekom... To sam pročitao takođe u ovim papirima od EC čini mi se... Tako da znaš, da se slučajno ne zajebeš tjerajući boje na DC...  :) ;)

Što se tiče testera za vodu, ja imam 6 u 1 od JBL, i kad god sam izmjerio vrijednosti, bile su mi normalnim granicama, a algi u akvarijumu... Meh... :rolleyes: :)
Tako da, ne znam šta bih ti rekao... On ti fosfate i kalium ne mjeri... Tako da sam i za fosfate test uzeo i naravno nije ih bilo previše...
Ali u svakom slučaju dobro ga je imati i s vremena na vrijeme provjeriti parametre... Logično, ne??? :D :D Eureka... :D :D
« Zadnja izmjena: Srpanj 17, 2020, 09:17:51 prijepodne od Mr. Tambourine Man »
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline Mr. Tambourine Man

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški   Dob: 40
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #48 u: Srpanj 17, 2020, 09:19:40 prijepodne »
He! Sad Bosanac naučio švapski u Njemačkoj pričat pa misli da svi znaju to pročitat!
Ne želim iz principa fašistički pričat!  :D

Brate ne znaš ti koliko sam ja znoji prolio... Nije to smiješno... Pa kad telefon u birou zazvoni, mene samo znoj oblije, kad znam da se moram javiti...
Ajme meni kad se sjetim toga... :dead: :dead: :D
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline AleksandarDeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 78
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
Odg: Juwel Primo 70
« Odgovori #49 u: Srpanj 17, 2020, 09:38:07 prijepodne »
Hej moram te odmah presjeći malo, ugljenik ili CO2 iz EC u akvarijumskoj vodi sa DC ne možeš registrovati... Koliko god dodavao EC, DC ga neće registrovati, jer funcioniše na drugom principu nekom... To sam pročitao takođe u ovim papirima od EC čini mi se... Tako da znaš, da se slučajno ne zajebeš tjerajući boje na DC...  :) ;)

[/quote]

Ahaaaaa... Eto vidiš. To nisam pročitao. Neću preterati, ubacujem ga po uputstvu i to je to.
A test ću uzeti. U pravu si, treba znati parametre.